НЕВОЛЬО....

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
avliga
Мнения: 106
Регистриран на: Чет Май 15, 2008 3:36 pm

НЕВОЛЬО....

Мнение от avliga »

Отварям тази тема,за да можем тук да споделяме за тия всички дребнички проблемчета,дето ни затрудняват .Аз не съм професионалист.Нямам огромен пчелин.Нямам техника.Нямам и средства за това.Нямам намерение, нямам и надежда, че някога ще успея да достигна професионалистите.Първо,защото много късно започвам пак отначало.Годините няма да ми стигнат.Второ, защото макар искренното ми желание, се съмнявам, че някой /освен внука ми/ ще поеме с желание любимото ми хоби.
Ето какво ми се иска да споделяме тук например:-Работя със стар кошер.Вдигам плодникова рамка, пълна с пило, и... края на който се държи за кошера се счупва.Какво да правя?Трябва да реша веднага!
Обаждат ми се, че в полето в един дол, на пътя на добитъка се е уловил рояк.Тръгвам да го ловя.Там,горе разбирам, че съм си забравила пушещите материали.Какво да правя?
Ловя рояк.Той започва да излиза отгоре тръвната през една мъничка дупка.Какво да правя?
Ще ловя рояк.Обаче, всички тръвни ми се заеха него ден.Имам една, но тя е разсъхната/цялата изронена/.какво да правя?
Аз реших веднага.Сторих го и не сбърках!А вие? Какво бихте сторили?И искате ли да знаета какво правят колегите ви , когато ситуацията ги приклещи?Пишете тук!
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: НЕВОЛЬО....

Мнение от dimitarbonev »

По повод на ловенето на рояк миналата година имах случай в който ми се наложи да импровизирам. Отивам на пчелина и виждам как излиза рояка. Пчелина е на подвижно пчеларство в гората на 20км от града. В мен нямах тръвна и в този момент се сетих, че мога да пробвам с преносното сандъче(обикновено се получава). Да ама не. Роя се хвана на върха на един висок дъб и на практика нямаше как да кача сандъчето горе. тогава извадих от колата пчеларския блузон, вързах му ръкавите , отсякох една пръчка от акация и направих обръч за да държа разтегнат ластика на отвора. Сложих една стара пита вътре взех си и едно въже за простор, дето го държа винаги в колата, скъсах няколко стръка маточина разтрих ги и ги пъхнах вътре и тях и се покатерих на дървото. Обхванах внимателно рояка с обръча и с пушалката духнах няколко пъти отгоре пчелите се покачиха на питата, но процеса е бавен, а аз поомалях и тръснах клона така малко се поразлетяха но задачата беше изпълнена. След като се поукротиха махнах внимателно обръча и завързах отвора с въженцето и внимателно го спуснах от дървото. Долу подготвих корпуса с рамките с основи и отворих отвора и го надянах на корпуса. Горната част на блузона закрепих на едно колче за да не го държа и отидох да пия кафе. Като се върнах пчелите вече се бяха заселили в новия си дом. Поставих само питата дето беше в блузона в кошера и сложих капака. След няколко дни по същия начин хванах още един рояк, който не беше от моите пчели. Видях го минавайки по пътя спрях и процедурата вече беше отработена. Тази година бях сложил капани за роеве, ама те така и не потрябваха. Два бяха изпаднали в роево състояние ама ги хванах на време и до излизане на рояк не се стигна.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
avliga
Мнения: 106
Регистриран на: Чет Май 15, 2008 3:36 pm

Re: НЕВОЛЬО....

Мнение от avliga »

За де не се чудите как съм се справила с "приклещените ситуации" ето какво сторих аз:
Рояка който лових на пътеката на животните сред полето в долчинката до рекичката, подпуших с ... изсъхналите говежди изпражнения, събрани по баира. Сетих се, че монголците ги използват за гориво.
Дупчицата на тръвната , през която майката на ловения рояк излезе два пъти, че повлече всички пчели след себе си, запуших с тапичка от...хляб.Това беше пред очите ми в момента.
Разсъхнатата и изронена тръвна облякох в...старата тениска на сина ми,свалена набързо от простора.
Питата на която крайчето което се държи за кошера се счупи закрепих....с едно медно телче, което завързах за голям гвоздей подпрян на съседните пити.Докато се излюпи пилото! После я изместих на края.Пълна с мед я центрофугирах и след като пчелите си я облизаха я бракувах.
Един ден лових късен рояк-беше около 15 септември.Заредих както трябва.Но пчелите от другаде усетили мириса на мед,и още слабото семейство, го нападнаха за кражба.Запуших прелката с....глина.Съпругът ми в момента нещо строеше с нея.После с молив направих отворче дупчица.Вечерта изместих кошера от пчелина на 200-300 м.Засилих след два-три дни с още пило.На края на септември, една дъждовна сутрин,една моя бойка съседка ми донесе едно сливово клонче с...рояк на него!
Изобщо не бях подготвена за такова нещо!Съпругът ми вареше ракия.Е,тогава се сетих, че и това става да се уеднакви миризмата на пчелите.Напръсках и едните и другите.Събрах ги.....Сега това нещо е най-силното ми семейство!
Така става понякога.Налага се да "баеш"! :? :lol:
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: НЕВОЛЬО....

Мнение от stonit »

Хващал съм рой хванат в двора ми на една кайсия с обикновен найлонов чувал.Изсипах роя в стар ДБ кошер. На следващия ден и сложих 4 восъчни основи и я подхраних със сироп.Това бе първия ми кошер.
Изображение
ma_rry
Мнения: 27
Регистриран на: Пон Яну 05, 2009 9:27 pm

Re: НЕВОЛЬО....

Мнение от ma_rry »

поздравявам ви за полезната тема, ние се занимаваме с пчели, но все още не можем да се неречем пчелари и наистина се нуждаем от такива съвети и от опита на другите за да се поучим и да се възползваме в някоя специална ситуация, тази година ние уловихме два роя и съпруга ми беше прочел в една книга как да го направим, наистина стана и то много удобно, скова три изградени рамки една за друга с дъсчица напръска ги със захарен сироп и ги върза над роя, след това подпуши отдолу и след половин час всички пчели се бяха качили върху питите трябваше само да се поставят в кошера и да се разкове летвичката, оказа се много по удобно от стария начин на ловене
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: НЕВОЛЬО....

Мнение от buci59 »

Преди години ходих да купувам пчелни с-ва от един стар пчелар от Силистренско.Когато ги избирах бях изумен от силата на с-та,който буквално извираха от пчели.Тогава не посмях да го попитам какво точно прави,че с-та са толкова силни.На следващата година обаче отново отидохме с един мой приятел за да си купи и той кошери с пчели.Беше точно в роевия период.Итогава видях какво става.Бай Кольо така се казваше пчеларя,тъкмо ловеше рояците от близките сливови дръвчета в пчелина му и по 2-3 ги слагаше в един сандък.Така пчелите правят подбор и най-добрата майка остава а самите с-ва стават невероятно силни.
IVO183

Re: НЕВОЛЬО....

Мнение от IVO183 »

Веднъж тръвната с която хващам рояци се счупи. Нямах време. Обвих я с хавлията с която ходя на плаж и вързвах със сезал. УСПЯХ :D
vtaalev
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 5:46 pm

Re: НЕВОЛЬО....

Мнение от vtaalev »

от 2-3 години ползваме 'пророй' напръсквам изградени рамки вързани на дълга алуминиева пръчка и поднасям към роя.преди ползвахме маточина
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”