Бъкфастската супер пчела

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от valyo »

Интересно как може да бъде минимизиран проблемът с ориентацията. Както аз го разбирам това е проблем не само за намиране обратния път до кошера а правилното разчитане на сигналите на разузнавачките за наличната паша. Т.е. пчелата "се губи" отивайки на работа а не само връщайки се. Когато си посред поле с обилна паша предполагам проблемът е никакъв, но за стационарни пчелини с мако паша наколо и особено ако тя е в едно "петно" не много близо до кошерите това може и да е проблем?
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от Scutellator »

Доста интересна гледна точка, заслужава си да бъде изследвана.
Лично аз не съм видял признаци които да подсказват подобни проблеми - Италианките са с най-висока склонност към налитане в чужди кошери и въпреки това жълтите им задници са първи в намирането на източници на храна ( особено в безберидбен период това най-трудно не се забелязва).

Проблема с налитането се минимизира ( налитането не може да бъде предотвратено напълно, дори и при расите с най-високо чувство за ориентация), посредством разполагане на кошерите в пчелина на групи по 2, 3, 4 и всеки кошер в групата - в различна посока. Друг добър вариант е подредба тип "хаос". Всяка подредба на кошерите в прави редици, под конец и равно отстояние между кошерите, каквато "радва окото" на пчеларя по тукашните ширини, причинява най-голямо объркване за пчелите.

За майките - оплождане в отделни нуклеуси, а не в рошфусови отделения над основните семейства в пчелин подреждан под конец. Връщащите се летящите пчели създават диря от аромати и майките често се подвеждат по нея (овце) . Затова нуклеусите отделно или настрана от производствените кошери.
Различното оцветяване не е фактор при пчелите с италианска "навигационна система" ( Бъкфаст вкл.)


А, и когато пчелната раса е с по-слаби крилца, майките не могат да си позволят да летят надалеч в търсене на брачни партньори/ по-нисък процент на успех при недостатъчно търтеи в района.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от kolobus »

:D Хайде да го кажа така - В европейски форуми се спори много за качествата на щамове от Бъкфаст.Аз лично също не съм убеден в техните рекламни качества.Бих заложил на друг представител на Apis Melifera Melifera за постигане на своите цели.Далеч по-продуктивна и всичките "по" взети заедно.Това ,че линии на Бъкфаст изглеждат по-приятно/различно/ не означава,че са подходящи за нашите условия.А резултата винаги го научаваме накрая.Но както говорят в един район на България - "Геч". :lol:
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от Scutellator »

Ти пробвал ли си я, щото аз съм. По-продуктивна - не, по-работлива - да, много по-работлива. Но не може да си пести силите, работи при неблагоприятно време и слабо нектароотделяне, а когато настъпят хубави дни - имат по-малко пчели сравнено с другите кошери извират. До колкото знам същия "проблем" го имат и Новозеландските италианки, но в по-малка степен.

Най-големия им проблем обаче е че са изключително податливи на вируси и бактерии. Дори и техните кръстоски поне до F2 -F3 трябва да се отглеждат в почти стерилна среда за да могат да покажат потенциала си и да останат живи. Чак от там насетне селекцията по устойчивост на болести може да започне.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от kolobus »

:D Да предположим,че я познавам отблизо.Качествата на един щам се виждат едва тогава ,когато го подложиш на сравнителен анализ.Дори през месец да се доставят Майки от тези щамове всички те няма да могат да изразят своите качества,защото просто няма кой да ги забележи. :D А за това се изискват поне два сезона.Ако някой си въобразява,че като се сдобие с такъв щам и ще просперира, малко се е разбързал.И само поставени на нашите условия може да покаже дали се вписват в пейзажа.
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от валка »

saso написа:Да се върнем на темата.
Това лято имах възможност да видя как изглеждат и как работят майките “ВВ” 2013, а също така да взема пита с яйца и да си произведа от тях майки BB-F1.
Принципно имам определени забележки към вида на пилото на майките “BB” 2013, което видях, но тъй като впечатленията и информацията ми са бегли и недостатъчни няма да ги излагам.
Мога, обаче да ви кажа за BB-F1. Майките се излюпиха в началото на месец септември и пронесоха някъде около средата му. Е, не всички де!
Половината от тях успяха да се оплодят и да се върнат в семействата си, а другите се загубиха. Факт, на който засега нямам обяснение. Случвало ми се е да се загубят единични млади майки при оплождане, но такова нещо- за първи път.
На 16 ноември семействата на майките BB-F1 продължаваха активно да внасят прашец и при прегледа се оказа, че поддържат пило от всички стадии, като яйцата и откритото пило са в сериозно количество за това време на годината. Въпреки хладното време имаха активен летеж, което не очаквах от тях, но тук може би се намесва “горещата италианска кръв”. Знае ли човек?
Така или иначе пчеличките ще правят каквото си решат, а за мен остава удоволствието от представлението.
В крайна сметка имам 5 семейства с майки ВВ оплодени 2013г, които тепърва ще показват потенциала на пчелите ВВ-F1 през следващия сезон 2014.
Колега как се представят ВВ, вече сме 2014 сезон?
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от saso »

”Колега как се представят ВВ, вече сме 2014 сезон?”

Мда-а!
Как се представят ВВ през сезон 2014?
Ще ми се да можех да отговоря на този въпрос, но засега не мога!

Тук не можем да говорим за представяне на ВВ.
Тук става дума за МЕЛЕЗИ.
На практика мога да коментирам как се представят мелези, за които изобщо не съм сигурен, но се надявам че имат някаква “кръв” от ВВ по майчина линия,
Пчелите определено са мелези. А като отчитам някои факти, трябва да приема че майката на майките вероятно е оплодена от различни случайни търтеи и още произведените от нея майки също са мелези.
Така че, вероятно всички са мелези.
Мелези, получени от мелези.
И когато ги коментираме, по-подходящо е да ги наричаме по някакъв друг начин- ММ(мелези от мелези) например.
По тази причина перифразирам въпроса: Как се представят ММ през сезон 2014?

Ами ако трябва да отговоря с една дума- ЧУДЕСНО!
Имам известни забележки към 4 от семействата, като към едното от тях са доста сериозни, но като се има предвид че са мелези и че всички са настанени в различни корпусни кошери и питни конфигурации, това е нормално и някои от тях би трябвало да не се отчитат.
Обаче семество ММ номер 5 е нещо страхотно !
Разбира се сезона е още в разгара си и е твърде рано за окончателните обобщения.
Засега толкова.
Последно промяна от saso на Вто Юли 01, 2014 8:09 pm, променено общо 1 път.
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от валка »

Както разбирам, попаднал си на: Както си казвахме преди; куче вълча порода с прави уши.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от saso »

Това за кучето не го разбирам!
А и тук става дума за пчели.

Въпреки факта, че са мелези, това са едни прекрасни пчели и работата с тях е истинско удоволствие.
Поне за мен е така.
Разбира се, имам и своите забележки към някои от тях. Но на фона на очакванията за една СУПЕР ПЧЕЛА освен предимствата е важно да се посочат и слабите места или недостатъците, оценени като такива при работата с нея.
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от валка »

За кучето, не знам на колко си години, та затова: При соца. имаше едни кучета вълчаци ( сега има регистрирана порода чехословашки вълчак). Та тези кучета наподобяваха на вълци, селекционираха ги в Берковица, като Българските селекционери ги получаваха при кръстоската на вълк и източноевропеиска овчарка от ссср. Имаше ги по военни обекти и границата. Много хора искаха такива кучета. Някой се снабдяваха с тези кучета, а други бяха лъгани със сиви кученца с прави уши наподобяващи ги като малки. Та така и с пчелните майки!
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от Aleksey »

валка написа:За кучето, не знам на колко си години, та затова: При соца. имаше едни кучета вълчаци ( сега има регистрирана порода чехословашки вълчак). Та тези кучета наподобяваха на вълци, селекционираха ги в Берковица, като Българските селекционери ги получаваха при кръстоската на вълк и източноевропеиска овчарка от ссср. Имаше ги по военни обекти и границата. Много хора искаха такива кучета. Някой се снабдяваха с тези кучета, а други бяха лъгани със сиви кученца с прави уши наподобяващи ги като малки. Та така и с пчелните майки!
На заставите,90% от кучетата бяха от тази порода.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от saso »

Ех, Валка! Връщаш ме към едни времена, за които сега не ми се говори.
За кучето приказката не я бях чувал, но вече е ясна.
Обаче, ще ми се да мисля, че не е такъв случая.
Не знам как точно стоят нещата, но има различни възможности. И не бива да бъркаме липсата на достатъчно информация или неразбирането и, с дезинформация от страна на производителя.

Ето един пример. Ако разгледаш сайта на Batsis, ще видиш че предлагат майки от 6 породи- сикропеанска, карника, кавказка, македоника, бъкфаст и лигустика, и техни кръстоски. Предлагат се изкуствено оплодени, със и без контрол на търтеите и естествено оплодени, без контрол на търтеите.
Хаиде сега помисли си, какви пчели ще имаш, ако си закупиш естествено оплодени пчелни майки Бъкфаст на цена от 15 евро едната?

Отговорът е лесен- Мелези.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от ZhivkoBG »

Какво им е на нашите пчели, че търсите други породи ?!?
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Бъкфастската супер пчела

Мнение от Scutellator »

Ако разгледаш сайта на Batsis, ще видиш че предлагат майки от 6 породи- сикропеанска....
Кекропия (местните пчели на южна Гърция)
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”