Избор на порода

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Гого Николов

Избор на порода

Мнение от Гого Николов »

Здравейте. Преди доста години, гледахме пчели.., но от някаква болест, умряха, заедно с повечето в околията.. Та уж щяхме да изчакаме 2-3 години токато се стабилизират нещата и пак да си вземем.., но ето че минаха повече от 10 години. Сега реших сам да се захвана с това, но първият въпрос който стои пред мен е, каква порода пчели да си взема. Кои са най-удачни за отглеждане в България? От Пловдив съм, та ако може и направо насоки след препоръките ви и откъде мога да се сдобия с такива и да започвам... :)
После ще има още въпроси, но това ве най-важното за момента.

Благодаря предварително
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на порода

Мнение от коко »

Гого Николов написа:Здравейте. Преди доста години, гледахме пчели.., но от някаква болест, умряха, заедно с повечето в околията.. Та уж щяхме да изчакаме 2-3 години токато се стабилизират нещата и пак да си вземем.., но ето че минаха повече от 10 години. Сега реших сам да се захвана с това, но първият въпрос който стои пред мен е, каква порода пчели да си взема. Кои са най-удачни за отглеждане в България? От Пловдив съм, та ако може и направо насоки след препоръките ви и откъде мога да се сдобия с такива и да започвам... :)
После ще има още въпроси, но това ве най-важното за момента.

Благодаря предварително
В общи линии в Б-я не се знае с каква порода се работи, защото има много "силна" метизация /смесване/ . В момента тече работа по възвръщането на Българската медоносна пчела с много спорове около нейния произход и качества. Според мен не това е най важния въпрос, но няма да споря - всеки си има прериотети. Та на въпроса - могат да се закупят майки от няколко места - Виница, Ловеч, ВСИ И ДР, но по- важно е да можеш да работиш с тях и да знаеш как се предават, как се правят отводки и др.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Колега, гледай да не ти пробутат някакви питбули - жив ще те изядат. :lol: Търси кротки като овчици - да дават много мляко, агнета и вълна/ мед,восък и пило/. :idea: И като намериш някой дето ти предлага такива пак се обади във форума. Щото и ние търсим такава стока под дърво и камък. Ама е много дефицитна. Затова си гледаме кръстоските и се надяваме на по-добри времена. Щото навремето разни тиквеници с гръмки титли и звания, поклонници на Лисенко, започнаха масово да кръстосват родната пчела с чужди породи. То хубаво да опиташ, ама по-умно е да се застраховаш и да скъташ някъде в изолиран район елитен голям пчелин/може и няколко/ с роден материал и да го гледаш много нежно и внимателно като резерва. И когато се осереш да има после с какво да се отсрамиш. Така направиха австрийците и сега имат хората самочувствие за хубава стока. Пък ние гоним дивото. :roll:
Гого Николов

Мнение от Гого Николов »

Мале малее..
Демек взимам нещо там, пък в последствие ще сменям, ако още съм жив :D
И аз си мислих, че нещо от старите книги дето съм чел е още в сила...
Лошо, лошо Гошо...
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”