Как да заземяваме?За лентичките за варооза.

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Ники

Как да заземяваме?За лентичките за варооза.

Мнение от Ники »

Интересува ме след като махна магазините какво е най добре да сложа върху питите и хранилката за да им е топло през зимата.Направих грешка.Приятели ми сложиха по две лентички за варооза,но аз не забелязах и сложих по още две.Ще има ли проблем.Кога ще трябва да пристъпя към първоначалното подхранване?
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Как да заземяваме?За лентичките за варооза.

Мнение от коко »

Ники написа:Интересува ме след като махна магазините какво е най добре да сложа върху питите и хранилката за да им е топло през зимата.Направих грешка.Приятели ми сложиха по две лентички за варооза,но аз не забелязах и сложих по още две.Ще има ли проблем.Кога ще трябва да пристъпя към първоначалното подхранване?
Зависи с какво работиш. Ако имаш покривна табла - не е необходимо да слагаш нищо. Ако си с платно, е добре в/у него да сложиш велпепе или вестници най-вече заради влагата. Пчелите от студ не се боят, а от липса на храна и наличие на влага.Това, че си сложил 2 лентички повече не е проблем,дори се препоръчва те да са м/у 3 и 4.Важно е да ги извадиш навреме. Какво значи първоначално подхранване, не ти разбирам въпроса?
Гост

Re: Как да заземяваме?За лентичките за варооза.

Мнение от Гост »

Ники написа:Интересува ме след като махна магазините какво е най добре да сложа върху питите и хранилката за да им е топло през зимата.Направих грешка.Приятели ми сложиха по две лентички за варооза,но аз не забелязах и сложих по още две.Ще има ли проблем.Кога ще трябва да пристъпя към първоначалното подхранване?
Нищо
nasko82
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Ное 20, 2005 5:52 pm
Местоположение: свиленград/софия

Мнение от nasko82 »

za podhranvaneto se interesuvam i az.tai kato zgre6ih i ne zapisah v koi ko6 kolko med ima mislq da gi podhranq vsi4kite.samo 4e koga da stane tova?v smisal kam na4aloto na novata 2006g ili po-rano?ima li opasnost ot prostudqvane na p4elite?
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

От простудяване няма опасност има опастност да умрат от глад. Минумум по колко мед им остави по колко пити наи- малко пълни с мед приблизително?.Ако са с малко мед сега или в люта зима можеш да им дадеш само твърд мед в хранилките. Ако се дигне температурата около 12-15 градуса можеш да ги отвориш и да им сложиш медени питки отгоре.Зимата ги отваряи само в краен случаи, защото не е добре като се разбута отгоре таблата , заради течението което може да се получи то е голям враг на пчелите.
toko6520035927(Skype)
nasko82
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Ное 20, 2005 5:52 pm
Местоположение: свиленград/софия

Мнение от nasko82 »

ami sredno moje i da ima po 8-10 kg.lo6oto e okolo 60% ot ko6ovete mi nqmat hranilki.a moje li da se dava zaharosan med?kak da ostavq meda?nai ot gore varhu ramkite li?
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

nasko82 написа:ami sredno moje i da ima po 8-10 kg.lo6oto e okolo 60% ot ko6ovete mi nqmat hranilki.a moje li da se dava zaharosan med?kak da ostavq meda?nai ot gore varhu ramkite li?
Направи питка или силно кристализирал мед го обвий в двойна марля и го сложи в/у кълбото, но само тогава когато е нужно.
nasko82
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Ное 20, 2005 5:52 pm
Местоположение: свиленград/софия

Мнение от nasko82 »

Направи питка или силно кристализирал мед го обвий в двойна марля и го сложи в/у кълбото, но само тогава когато е нужно.[/quote]

от какво се прави тази питка?пудра захар и мед ли?или само захаросан мед(ще могат ли да го преработят)?
Изображение
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

nasko82 написа:Направи питка или силно кристализирал мед го обвий в двойна марля и го сложи в/у кълбото, но само тогава когато е нужно.
от какво се прави тази питка?пудра захар и мед ли?или само захаросан мед(ще могат ли да го преработят)?[/quote]

Питката се прави от пудра захар и течен мед в съотношение приблизително 3-3.5 към 1. Меси се като другите питки.
Но по-добре е ако имаш възможност да сложиш кристализирал мед, по същия начин.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Колеги , много е рано за хранене още. То ще подбуди майките изкуствено да започнат да снасят рано. Всички с повече опит знаят колко е вредно. Най-добре е да си зазимявате пчелите с достатъчно мед през есента. Дори и с риск да загубите някое семейство от глад не ви препоръчвам подхранване преди 1 март за Южна България и 15 март за Северна. Тогава има малко прашец и не е толкова опасно да започне подхранване и то само ако е наложително. А начинаещите пчелари да почнат здраво да четат всичката излизаща на пазара литература , там всичко си пише за пролетно подхранване и за следващата зима няма да задават такива въпроси. :wink:
nasko82
Мнения: 44
Регистриран на: Нед Ное 20, 2005 5:52 pm
Местоположение: свиленград/софия

Мнение от nasko82 »

drone написа:Колеги , много е рано за хранене още. То ще подбуди майките изкуствено да започнат да снасят рано. Всички с повече опит знаят колко е вредно. Най-добре е да си зазимявате пчелите с достатъчно мед през есента. Дори и с риск да загубите някое семейство от глад не ви препоръчвам подхранване преди 1 март за Южна България и 15 март за Северна. Тогава има малко прашец и не е толкова опасно да започне подхранване и то само ако е наложително. А начинаещите пчелари да почнат здраво да четат всичката излизаща на пазара литература , там всичко си пише за пролетно подхранване и за следващата зима няма да задават такива въпроси. :wink:
знанието идва с опита :idea: а младите пчелари нямат опит.в книгите пише много неща,пише даже,че трябва да се подхранват през януари(средата),като наи-добре е да се оставят пити с мед,но на мен не ми ясно как ще ги подхраня без да обеспокоя кълбото?или без да подбудя маката?
Изображение
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

drone написа:Колеги , много е рано за хранене още. То ще подбуди майките изкуствено да започнат да снасят рано. Всички с повече опит знаят колко е вредно. Най-добре е да си зазимявате пчелите с достатъчно мед през есента. Дори и с риск да загубите някое семейство от глад не ви препоръчвам подхранване преди 1 март за Южна България и 15 март за Северна. Тогава има малко прашец и не е толкова опасно да започне подхранване и то само ако е наложително. А начинаещите пчелари да почнат здраво да четат всичката излизаща на пазара литература , там всичко си пише за пролетно подхранване и за следващата зима няма да задават такива въпроси. :wink:
Ако трябва да се спасява семейство не ще подхранва , ами направо ще го "налива" с храна. Това за 1 март - като дата е много смела "прогноза" и определено, не съм съгласен. В зависимост от целите и възможнастите / а и от знанията / подхранването може да започне и по-рано. Може и въобще да не се извърши. В същото време използването на хранителните запаси на семейството за подхранване е безболезнено и може да започне тогава когато семейството е готово за това.!!!!
rut21
Мнения: 43
Регистриран на: Пет Май 20, 2005 3:59 pm

Мнение от rut21 »

Колеги, през зимата кълбото изяжда на ден един милиметър от меда на питите върху, които е разположено или 20-30 грама на ден. Направете си сметка как сте зазимили. А, ако найстина меда е малко,така или иначе инстинкта за самосъхранение ще възбуди ранно снасяне на майката. Ако трябва да спасявате от глад, тогава колкото и нежелателно да е отварянето дайте питка.Зимата е мека.Руснаците не се страхуват да отварят при 2-3 градуса.Но след 15 дни пак трябва да повторите процедурата, след 15 пак.....
Най-добре е да зазимявяме с достатъчно мед.Добре изкарват зимата и семейства зазимени на захарен мед(мед от захарен сироп, до 50% от запасите).На пролет за доброто развитие на семейството е нужен мед.Освен това за преработването на 1 кг захар умират 300-400 гр пчели(1-2 пити с пчели).
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”