Производство на пчелни майки

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

bel70
Мнения: 102
Регистриран на: Пон Яну 12, 2009 6:55 pm
Местоположение: Панагюрище 40.бр ДБ

Производство на пчелни майки

Мнение от bel70 »

Здравейте колеги имам вече 20бр ДБ.Тази година хванах много рояци.Мисля да ги направя поне 60-70бр в рамките на 4-5год.Исках да закупя майки от лицензирани производители понеже моите не са никаква порода като ги гледам на цвят са доста различни.Но общо взето съм доволен от тях.Та бях намислил да закупя няколко (Италианки) и няколко (Краинки) да направя стартери за да мога с производство на маточници да подобря генофонда както се казва а също да повиша и броя на кошерите.Но от отзивите които прочетох във форума не ме устройва качеството.Та както вървят нещата аз като любител ще трябва да пробвам собствено производство!И ще се размина с породистите.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Всеки човек сам си избира приятели, религия, съпруга и работа!!! http://www.et-bel.business.bg
rudy69
Мнения: 45
Регистриран на: Съб Окт 02, 2010 3:39 pm
Местоположение: София

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от rudy69 »

Красива снимка на твоя пчелин!!!
Някой ако има представа да сподели какви породи пчели продават българските майкопроизводители, и въобще кой е най-надежния производител на пчелни майки?
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от tatu »

порода нозематоза и варовито пило
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от nikberk »

rudy69 написа:Някой ако има представа да сподели какви породи пчели продават българските майкопроизводители?
Otrodie na karnika !
bel70
Мнения: 102
Регистриран на: Пон Яну 12, 2009 6:55 pm
Местоположение: Панагюрище 40.бр ДБ

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от bel70 »

Не знам колеги аз моите не мога да ги определя като ги гледам имам във всички окраски според книгите в които чета.Определено са кръстоски,улових 6.бр.рояци а другите закупих като отводки. Но за другата година съм решил да закупя поне 10-15 броя майки от лицензиран производител.Не останах доволен от майките в някои от рояците.Сигурно са стари ще ги подменя всички барем да съм сигурен,че са млади.Все още проучвам лицензираните производители. :?:
Всеки човек сам си избира приятели, религия, съпруга и работа!!! http://www.et-bel.business.bg
savatars
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Ное 20, 2009 8:37 pm

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от savatars »

bel70 написа:Не знам колеги аз моите не мога да ги определя като ги гледам имам във всички окраски според книгите в които чета.Определено са кръстоски,улових 6.бр.рояци а другите закупих като отводки. Но за другата година съм решил да закупя поне 10-15 броя майки от лицензиран производител.Не останах доволен от майките в някои от рояците.Сигурно са стари ще ги подменя всички барем да съм сигурен,че са млади.Все още проучвам лицензираните производители. :?:
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от genata_fi »

Докато не се хване някой от майкопроизводителите да приложи метода на изкуственото осеменяване , да се знае, че ТЪРТЕЯ е квалитетен, защото той носи 75% от наследствеността - няма да има качествени майки, така че колега, най-добре си ги прави сам.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от Scutellator »

genata_fi написа:Докато не се хване някой от майкопроизводителите да приложи метода на изкуственото осеменяване , да се знае, че ТЪРТЕЯ е квалитетен, защото той носи 75% от наследствеността - няма да има качествени майки, така че колега, най-добре си ги прави сам.
Недей да повтаряш всичко което чуеш. Един търтей няма кой знае какво значение, тъй като има поне още 10 други, оплодили същата майка.

Освен това има твърде много примери на противното, за да приемем правилото "75% търтей" за аксиома. Търтеите не фигурират в родословното дърво, вместо тях се записва майка им.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от iasen2 »

Понеже идва петък - малко петъчно :
Да купуваш майки е все едно някой друг да ти прави децата

Сериозно - това си е много лоша пчеларска практика според мен

Да си оставим природата да прецени коя майка си е най добра .
Последно промяна от iasen2 на Пет Дек 17, 2010 8:06 am, променено общо 1 път.
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
plamendulev
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Авг 24, 2010 11:42 pm
Местоположение: Белене

Re: Производство на пчелни майки

Мнение от plamendulev »

Колеги какви методи използвате за да си произвеждате сами майки.
kalin 2588
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Окт 13, 2010 10:19 pm

Производство на майки

Мнение от kalin 2588 »

Здравейте, моля всеки да сподели как произвежда майки за своя пчелин
nedqlko_1987
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 3:26 pm
Местоположение: Плевен, 28 ЛР

Re: Производство на майки

Мнение от nedqlko_1987 »

Аз сменям майките на моя пчелин чрез самосмяна, като изрязвам по едно крилце и по едно краче на майките. Когато искам да направя отводка вземам някой от заложените маточници от най-добрите семейства за самосмяна. Лично за мен по този начин стават доста добри майки, но все пак пчелина ми наброява едва 10 кошера.
kalin 2588
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Окт 13, 2010 10:19 pm

Re: Производство на майки

Мнение от kalin 2588 »

не е ли малко садистично това с рязането
nedqlko_1987
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 3:26 pm
Местоположение: Плевен, 28 ЛР

Re: Производство на майки

Мнение от nedqlko_1987 »

По един или друг начин ти ще убиеш тази майка.
velikia7
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Сеп 27, 2010 12:26 am

Re: Производство на майки

Мнение от velikia7 »

Най-добрия начин за производство на майки за мен е като предизвикаш кошера да рой,след като направи маточниците.Изрязваш с макетен нож и ги закрепваш към кошера който има нужда от майка.Най много маточници правят по време на роене.Може да направят около 15 майки който стават добри.Другия начин е със Йентеров апарат
80бр.ДБ
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”