Подхранване на пчелите

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от dimitarbonev »

Така зададен въпроса е доста некоректен. Вероятно и затова не получаваш отговор. По принцип трябва да уточниш за кой месец става дума.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от tatu »

Ако времето е сравнително топло и има засята рапица почвам около първи март със захарен сироп ,фруктозата не е икономически изгодно,продават я много разредена и доста поскъпна.
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от NikolaiManolov »

Аз лично не съм хранил с фруктоза. Използвам само захарен сироп и мед, ако се налага. За сиропа ти препоръчвам да го даваш най-рано в края на Март, защото по-рано трудно се усвоява от пчелите и се изтощават доста от преработката му! Ако имаш мед-най-добре да храниш с него, като сипваш в хранилките. Хубаво е да е разтопен на водна баня, за да го приемат по-лесно. За зимните месеци съм чувал, че добър вариант е да се дава смес от мед и пудра захар, но само на най-гладните семейства, за да се спасят. Аз лично имам 1-2 отводки, които са малко по-зле с меда и може да пробвам този вариант през Февруари. Дотогава не отварям нищо. Успех!
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от Yonko »

През пролетта (като цъфне дряна) разпечатвам меда около пилото или давам пити с разпечатан мед, които съм прибрал от есента. Пчелите бързо го вземат и почистват празните килийки, а майката веднага ги осеменява. Ако им дадеш сироп, те го смъкват в питите около пилото и блокират майката. Освен това сиропа не е пълноценна храна и допълнително изтощава презимувалите работнички. Отглеждам пчели от 2002г. и моите пчели не знаят вкуса на захарта.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от tatu »

Колега като не си давал захарен сироп интересно как направи извода че пчелите го слагат до пилото и блокират майката .Захарният сироп изтощава пчелите защото ги принуждава да го преработват за разлика от меда ,но пък е един вид имитация на приток от природата и това стимулира майката да снася повече.Меда е готова храна която не предизвиква майката да снася повече от обичайното.Храня подбудително по една хранилка 0,7 кг. захарен сироп на седмица от началото на март,а не всеки ден.От 15 години си правя експерименти и за моя район и моя стил на работа,а той е на 20 април семействата ми да бъдат на магазин е най удачен.За всеки район е различно и намерете най доброто за вас чрез практика а не само от книгите.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от dimitarbonev »

Напълно съм съгласен с tatu. Захарозата стимулира пчелите да отделят повече пчелно млечице, което създава условия майката да снася повече. Не съм съгласен, че пчелите трупат сиропа около пилото и блокират майката. Сиропа е добре да се подава в малки дози (около 300гр ) през два три дни. Ако почнеш всеки ден да пълниш хранилката с по литър сироп естествено е да задръстиш кошера.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от данко пейчев »

Никой ли не подхранва с изосуит? Аз подхранвам с изосуит от средата на февруари ако позволява времето до цъфтежа на рапицата. Цената му е 1.36лв. за килограм.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от dimitarbonev »

Изосуита е опасен за здравето на пчелите.ХМФ-то му е много високо. Създават се условия за натрупване в питите и бърза кристализация. Влияе неблагоприятно на развитието на пчелите. Не го използвайте за никакво подхранване. Миналата година е правен експеримент в института в Стара Загора и резултатите са отчайващи.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от ba4o_ivan1976 »

tatu написа:Колега като не си давал захарен сироп интересно как направи извода че пчелите го слагат до пилото и блокират майката .Захарният сироп изтощава пчелите защото ги принуждава да го преработват за разлика от меда ,но пък е един вид имитация на приток от природата и това стимулира майката да снася повече.Меда е готова храна която не предизвиква майката да снася повече от обичайното.Храня подбудително по една хранилка 0,7 кг. захарен сироп на седмица от началото на март,а не всеки ден.От 15 години си правя експерименти и за моя район и моя стил на работа,а той е на 20 април семействата ми да бъдат на магазин е най удачен.За всеки район е различно и намерете най доброто за вас чрез практика а не само от книгите.
100% прав!!! :D :D :D
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от ba4o_ivan1976 »

данко пейчев написа:Никой ли не подхранва с изосуит? Аз подхранвам с изосуит от средата на февруари ако позволява времето до цъфтежа на рапицата. Цената му е 1.36лв. за килограм.
И каква фруктоза слагаш знаеш ли?
С-111 или С-131 ???
Защото това е много важно!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от данко пейчев »

ba4o_ivan1976 написа:
данко пейчев написа:Никой ли не подхранва с изосуит? Аз подхранвам с изосуит от средата на февруари ако позволява времето до цъфтежа на рапицата. Цената му е 1.36лв. за килограм.
И каква фруктоза слагаш знаеш ли?
С-111 или С-131 ???
Защото това е много важно!!!
Имах сертификат за качество но неможах до го намеря за да го представя. Изосуита го вземам от Разград. Г-н Бонев, незнам какви изследвания са правили в Стара Загора но Вие пробвайте с две с-ва и ще видите резултата. Пропуснах да кажа че го разреждам 2.5 :1, а за кристализацията той и в тенекиите трудно кристализира. Аз съм доволен и неискам да налагам мнението си на никой.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от данко пейчев »

Тенекии пълни с изосуит са ми оставали от февруари до октомври и са имали много малко кристализация на дъното във вид на каша.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от dimitarbonev »

Всеки има право на собствено мнение, но само ще ви кажа, че изосуита е с много висока киселинност. ХМФ-то мо е около150, което е основния му недостатък-трови пчелите. Направените експерименти показват, че се натрупва в питите и оттам отива в меда, Пчелите подхранвани с изосуит са се развили много по-зле от тези подхранвани със захарен сироп и това е нормално. Пчелите, при които е използван изосуит за допълване на зимните запаси за зимували много по-зле от тези, при които е използван захарен сироп, а най-добре са зимували тези, на които запасите са допълнени с инвертиран захарен сироп. В питите на семействата оставени да зимуват върху изосуит е забелязан процес на бърза кристализация през зимните месеци, както и това, че през пролетния медосбор са открити остатъчни количества от изосуит в меда. Всеки сам решава как да работи, но не пренебрегвайте фактите, които все пак са доказани. Пролетното подхранване със захарен сироп се прави за да се стимулират пчелите да отделят повече млечице, а от там и за по-добро пролетно развитие на семействата. Нека не забравяме, че нектара не е съставен само от прости захари. Сиропа се дава по време когато в природата има достатъчен принос на прашец. Нито меда, нито инвертирания сироп, а най-малко изосуита, ще стимулират така развитието на семействата. Те по-скоро механично ще бъдат пренесени в питите. При положение , че нямате ранни паши и имате достатъчно запаси в питите стимулиращото подхранване е нож с две остриета,защото ще получите силно развити семейства в период в който липсва паша, а това означава рояци.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от ba4o_ivan1976 »

cheryta написа:каква е разликата между двата вида изусуит.С кой трябва дасе хранят пчелите.
Със С-131. това става за подхранване на пчели, такава фруктоза ползват и почти всички сладкарски цехове!
С-111 - след като престои известно време става като ЛЕД! Също така при подхранвани пчелни семейства със с-111 питите им стават като камък /лед/! Не ползвайте с-111!!!
При подхранване с с-131 за попълване на зимни запаси е възможно при положение че семейството е СИЛНО. Тогава дори и за стане подобно на свинска мас над кълбото - силното семейство го топли и става течно / в смисъл не може да стане като мас/ !
Обаче ако семейството е слабо меда му става като свинска мас! Фруктозата е добра за питки! Аз лично предпочитам да подхранвам със захар! Също така фруктозата няма такава захарност като захарта което е другият и негатив спрямо захарта. Може да си направите експеримент1:1 захар- вода и 1:1 фруктоза вода. Направете малко количество да речем по литър от двете смеси и вкарайте захаромера и вижте за какво става въпрос!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
m1ma
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Апр 22, 2010 11:12 pm

Re: Подхранване на пчелите

Мнение от m1ma »

Здравейте!Искам да започна с това,че съм абсолютно начинаеща-изминалото лято за първи път отгледах два кошера от две отводки,че и малко медец извадихме.Разбира се,оставихме мед и на пчелите,по съвет на местни пчелари.Разбрахме,че пчелите се подхранват с някаква смес от пудра захар и мед-март месец,но поради топлото време се налагало това подхранване да стане сега.Интересува ме ,в какво съотношение е пудрата захар и меда ,в какво се слагат и между питите ли се поставя?Разбрах,че имало и готови смески,но било рисковано,защото не било сигурно съдържанието.
Благодаря предварително!
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”