ПОМОЩ

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: ПОМОЩ

Мнение от Цеко »

volodq написа: значи са станали търтовки и трябва да сложиш майката в клетка за 1-2 денонощия и да изтърсиш старите пчели от рамките пред кошера.
Целта на изтърсването на старите пчели от търтовката е тези пчели които вече се "изживяват" като майки, т.е. снасят неоплодени яйца, НО не могат да летят, да не могат да допълзят обратно в кошера,(присъствието дори и на една такава пчела е 100% сигурно че и най плодовитата майка ще бъде убита веднага) така че е добре питите с такива пчели да се изтърсват на по голямо разстояние от кошера (примерно 150-200 метра), /при това положение в кошера се връщат само "читавите" пчели/ и придаването на новите отводки е добре да стане след един- два дни.
Margarita Dikova
Мнения: 70
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:25 am
Местоположение: София и Предбалкана

Re: ПОМОЩ

Мнение от Margarita Dikova »

Здравей, дедо! Понеже тревогата ти за пчеличките е повече от куража ти да действаш, най-напред се успокой. Все още има време да спасиш живинките. Ще ти предложа следното:
1. Най-напред провери внимателно всички рамки в отводките за яйца от пчели търтовки. Ако няма никакви яйца, може да изпълниш следващите точки.
2. Вечерта сипи в хранилките на двете отводки малко сироп 1:1 вода и захар, за да са спокойни пчелите на другия ден.
3. Избери двата кошера, на които ще придадеш отводките без майка.
4. Не вади рамки от тези два кошера.
5. Покрий плодника на единия кошер с вестник и постави отгоре два магазина, за да побереш плодниковите рамки на отводката.
6. Напръскай вестника с разредена ракия.
7. Отвори едната отводка и напръскай леко рамките с пчелите с ракиения разтвор.
8. Като внимаваш да не стръскваш пчелите, премести една по една всичките рамки на отводката в „горния плодник”.
9. Постави преградна дъска.
10. Затвори с покривната дъска и напълни хранилката със сироп 1:1..
11. Стръскай останалите в кошера на отводката пчели на земята. Те ще си намерят убежище в останалите кошери.
12. Постъпи по същия начин и с втората отводка.
13. Премести кошерите на отводките на друго място или в склада.

Какво ще постигнеш?
1. Пчелите на отводката нямат вход и ще останат по-дълго в новото си жилище. Имат сироп (няма да гладуват) и имат достатъчно пространство (няма да се задушат). Така постепенно ще започнат да прогризват вестника, за да достигнат до майката, а и пчелите от основното семейство ще се стремят да достигнат до меда в питите на отводката, и така постепенно ще се обединят.
2. За това време пчелите от отводката ще са „позабравили” старото си жилище, а и дори някои да си го спомнят, то вече няма да съществува, тъй като кошерът е преместен.

След седмица премести „горния плодник” върху капака на съседен кошер. Прегледай рамките на долния плодник и извади празните и маломедните пити (като смиташ пчелите в плодника) и попълни техните места с по-пълните рамки от горния плодник. Стръскай пчелите от останалите рамки от горния плодник в долния и прибери магазинните корпуси. Така ще получиш по-силно семейство на повече рамки. Дори да има достатъчно мед в кошера, подхранвай със сироп, както препоръчва Цеко, защото целта сега е да се отгледат повече септемврийски пчели, които ще презимуват.
В края на октомври извади последните пити (като застанеш зад кошера, отдясно е първа рамка, отляво 12-та, последна), ако са празни или са със съвсем малко мед. Прегледай всички рамки, за да видиш какви запаси от мед има, но не ги размествай (пчелите вече са оформили гнездото). Разбира се, ако попаднеш на рамка с много малко мед, например в средата на плодника, ще я извадиш.
Според мен, не закачай новите отводки. Подхранвай ги и даже им придай по една пита запечатано пило от другите кошери. Да не забравяме, че е септември, а не юни.
И накрая: ако отводките са се превърнали в търтовки, процедурата е доста тежка и едва ли ще си струва трудът, а и рискът от беля е доста голям. Просто ги прежали и живей с мисълта, че пчели се въдят и че ще наваксаш изгубеното догодина, живот и здраве! Кураж!
ефенди
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Ное 13, 2008 4:25 pm
Местоположение: Добрич

Re: ПОМОЩ

Мнение от ефенди »

Здравейте колега ,
ако имате възможност да направите снимки или някакво видео ,ще е добре -да имаме визуална представа.
Иначе колегите тук са точни и са писали верни неща.Но предполагам ,че ще ти е трудно да избереш кой от предложените варианти да избереш. Не знам дали видя ,тук във форума сме си споделили и Скайпе адресите.Ако решиш ми се обади на Skype= karnakefendi .Може и на телефон- 0898 91 54 22 : - 0885 94 53 52
Ще ти помогнем,няма проблеми.Живи и здрав.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: ПОМОЩ

Мнение от dimich87 »

Здравейте, за да не отварям нова тема, ще си задам въпроса тук.
Миналата година от 3 кошера през зимата ми остана само един. Бяха пълни с мед, а нямаше грам пчела.
Така от този кошер на 20 април извадих 3 рамки и направих отводка. На 16 май извадих акациев мед с примеси 16кг и направих още една отводка. На 3-тия ден прегледах как е отводката, имаше хубави маточници и оставих 3-4. Проверих и семейството, където имаше напълнено с доста маточници. Може да съм изхвърлил случайно майката, понеже имаше 3-4 рамки от първия магазин осеменени. Оставих и там няколко маточника и зачаках. На 9 Юни прегледах семейството и отводката. Отводката имаше 2 рамки с прясно осеменени килийки, а семейството ми нямаше никакво пило. Чудих се какво да правя и напрая реших от ранната отводка да извадя една рамка с прясно пило. Имаше една частично осеменена. Поогледах да не е майката там, стръсках пчелите и сложих прясно пило. На извадената рамка сложих основа за градеж. Преди малко направих преглед и на семейството с придаденото прясно пило не видях да има маточници, но на другите рамки нямаше снесени яйца.
Отводката с основата за градеж е изградила горната половината на рамката хубави килийки и са осеменени, а отдоло е проядена основата по теловете. Извадих я крайна за да я хвърля след като се излюпи пилото.
Времето последната седмица е лошо и вали почети всеки ден, липата може да се каже че прецъфтя, а при прегледа в неделя извадих 8кг мед от семейството.
Дали в семейството има майка, но все още е неоплодена и за това да няма прясно пило?
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ПОМОЩ

Мнение от dimitarbonev »

След като не залагат маточници явно имат майка, но при това време не е излизала още на оплождане.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: ПОМОЩ

Мнение от Зарко »

А може и да не се е върнала от полет и вече да няма на какво да заложат маточници, няма вече млади личинки.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ПОМОЩ

Мнение от зуница »

Сложи пита с открито пило от друг кошер и на следващия ден ще знаеш.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: ПОМОЩ

Мнение от Krasio1980 »

дедо написа:Не се обръщам с колеги, защото аз още не съм ви колега.Ще съм благодарен ако някой въобще ми обърне внимание и ме посъветва какво да правя защото в момента съм в безизходица.Та накратко историята ми е следната.Реших да си завъдя на вилата 2-3 кошера.Потърсих съвет от стар опитен пчелар ,той поиска да види мястото.Заведох го , огледа го и реши,че там можело да се развие страхотен пчелин, който за 2-3 години да достигне 200 кошера и разни там общи приказки.Та започнах аз.направих 20 кошера ДБ, рамки,инвентар и там каквото трябва.На 20 юни заселихме първите кошери 6 на брой, на 20 юли още 7, изведнъж корифея се отказа и ме остави с 12 кошера.Единият се разформирова от само себе си направи кражба /не знам защо/.Всъщност нямаше майка, като го питам казва, че щели да си направят ,да ама не.Сега имам 6 горе-долу добри кошери по моя аматьорска преценка /след всичко изчетено/ и 6 слаби отводки 2 от ,който нямат майки, нямат пило и събират само мед.Та за това се обръщам към вас да ме посъветва някой какво да правя поне с тези 2 кошера пък по натам ще му търся колая.Пропуснах да кажа,че печеният пчелар не ми обясни нищо за това как се отглеждат пчели,а пък аз разчитах на него.Някой ми каза- разкарай ги- как да ги разкарам като се привързах към тях и ми е жал.
най вероятно разформирования се е изроил,щом нямат майки сложи им по 1 пита с личинки-прясно пило,пак трябва някой да погледне,така на сухо не става...успех
пчеларството е проста работа за умни хора
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: ПОМОЩ

Мнение от dimich87 »

Здравейте. Аз в неделя сложих една рамка с прясно снесени яйца. Вчера след обяд като преглеждах нямаше и помен от залежени маточници. До колкото съм чел могат да заложат маточник на личинки които са на 4-5 дена, за това се отваря кошера на 3-4 ден да се махнат тези маточници. Надявам се да има майка, но още да не е оплодена. Ако няма резултат до неделя, в понеделник съм решил да си поръчам майка и да им я предам. Щото няма от къде да им предавам прясно пило. Иначе направената ми последна отвпдка при ваденето на меда вече е с осеменени 2 рамки.
Благодаря за полезните съвети, все още се уча на този занаят. А като преминавам през различни препятствия се научавам веднага.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: ПОМОЩ

Мнение от Niki S »

dimich87 написа: Ако няма резултат до неделя, в понеделник съм решил да си поръчам майка и да им я предам. Щото няма от къде да им предавам прясно пило.


И какво ще стане с новата майка? Има причина да не залагат маточници.
Основната е имат М. Трябва да я намериш. Провери основно целия кошер.Навсякъде, стени,дъно
крият се често покрай летвите на рамките и преминават веднга на заднта страна на рамката която преглеждаш, като я завъртиш бягат пак от задната, затова върти често рамката при такива случаи. Може да е малка и трудно да се забелязва.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ПОМОЩ

Мнение от зуница »

Не препоръчвам ровенето в търсене на млада майка.(Отнася се за нови колеги без опит и навици в работата с пчелите.То на опитните, май желанието за тая работа понамалява.) Младите майки тичат по питите като коне и са плашливи особено, ако са неоплодени.Крият се по страничните части на рамките и при невнимание или неопитност стават жертви.Косвената проверка с открито пило е достатъчна за добиване на представа има или няма майка.
Желанието непременно да се види младата майка може да се удовлетвори с много внимателно отваряне, без пушек , на идеално за преглед време.С бавни, сигурни и спокойни движения пита по пита се преглеждат без удари и сътресения.И въобще колкото по-малко се рови в един кошер толкова по-добре.
Щото няма от къде да им предавам прясно пило. Иначе направената ми последна отвпдка при ваденето на меда вече е с осеменени 2 рамки.
Е, тука нещо не разбрах.Защо не сложиш празна изградена пита на тая отводка и след два-три дни не я извадиш само с яйцата, без пчели и не я сложиш там където ще проверяваш за наличие на майка?Дори ,ако заложат маточници на нея ще имаш гарантирано качествени свищеви такива.
Ако решиш да ровиш прави го много внимателно.(Нещо като нощен крадец в чужда спалня , а не като среднощен разбойник."Малка" разлика в подхода.)Пчеличките не обичат грубостите. Бранят се както могат и то доста успешно.Пиши каква е развръзката на тоя случай.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: ПОМОЩ

Мнение от Niki S »

зуница написа:Не препоръчвам ровенето в търсене на млада майка.(Отнася се за нови колеги без опит и навици в работата с пчелите.То на опитните, май желанието за тая работа понамалява.) Младите майки тичат по питите като коне и са плашливи особено, ако са неоплодени.Крият се по страничните части на рамките и при невнимание или неопитност стават жертви.Косвената проверка с открито пило е достатъчна за добиване на представа има или няма майка.
Желанието непременно да се види младата майка може да се удовлетвори с много внимателно отваряне, без пушек , на идеално за преглед време.С бавни, сигурни и спокойни движения пита по пита се преглеждат без удари и сътресения.И въобще колкото по-малко се рови в един кошер толкова по-добре.
Не се търси М при планова смяна или когато си наясно с развитието на семейството/наример самосмяна/. Случая въобще не е такъв. Пример- при мен от тази пролет. Отлично осеменяваща М прекъсна пилото напълно. Сложих за проверка рамка с яйца и не заложиха маточници, повторих с нова рамка - не залагат. За да спася семейството трябваше да я намеря и махна от кошера, и още на другия ден имаха маточници. За каво да слага пак рамка когато го е правил вече? Трябва задължително да я махне ако ще придава друга М.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ПОМОЩ

Мнение от зуница »

Радвам се колега ,Niki S , че си наясно със ситуацията. За мене от разстояние нещата не са толкова видими. Питах се от 09 юни до 13 юни длъжна ли е да се оплоди и пронесе новоизлюпена майка?
Та, толкова по случая на колегата, dimich87 .Щом идентичен с твоя, такъв да е. А пък и всеки е свободен да си рови в кошерите когато и колкото иска.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: ПОМОЩ

Мнение от Niki S »

зуница написа:Радвам се колега ,Niki S , че си наясно със ситуацията. За мене от разстояние нещата не са толкова видими. Питах се от 09 юни до 13 юни длъжна ли е да се оплоди и пронесе новоизлюпена майка?
Та, толкова по случая на колегата, dimich87 .Щом идентичен с твоя, такъв да е. А пък и всеки е свободен да си рови в кошерите когато и колкото иска.

Да наясно съм и за това настоявам да намери и махне наличната М ако реши да придаде друга.
Коментарите ми са само в тази насока. Не е трудно да се провери.
За мен темата е приключила защото се изражда в бесмислен спор.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: ПОМОЩ

Мнение от dimich87 »

Благодаря за съветите на всички. Утре ще видя какво е положението с кошерчето. Днеска си мислих да го прегледам че времето беше хубаво, но днеска до след обяд карах тор и нямах време да се изкъпя и да ида при пчелите, че след това и пръскане на лозето. Към 6 вечерта еднам седна, влязох да се изкъпя и бях труп. Пихме по 2 ракий и така заслужена почивка за днеска.
Утре ще пиша какъв е резултата.

edit:
Днес сутринта прегледах семейството и установих 2 рамки с прясно снесено пило. Следователно си имат майка, но заради лошото време не се е оплодила, или в лошото време не е имало принос на нектар и не са дали възможност на майката да снася. Преди малко се разходих из близките полета по поречието на р. Русенски Лом и видях доста нацъфтяла разстителнос с пчели на нея.
Благодаря на всички за помоща.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”