Случайна майка.

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
IVO183

Случайна майка.

Мнение от IVO183 »

Привет на всички.

Тази година докато бях на моя пчелин на два пъти ми се случва да видя кацнала пчелна майка до мен.
Първата я оставих да си отлети сама.
Другата беше толкова дебела и тлъста че едвам Й стигаха силите да прехвърча по 1,5м.
Любопитно ми е за вашето мнение.
Ако пак се случи нещо подобно дали да не я заловя и образувам отводка с нея?
Благодаря предварително за вашите коментари.
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: Случайна майка.

Мнение от Лежаков »

Случвало ми се е, но само на сън. Хванах ги всичките и до сутринта правих отводки.Три дни по-късно пристигнаха майките, които бях поръчал.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
RANOBUDEN
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Ное 03, 2011 10:42 pm

Re: Случайна майка.

Мнение от RANOBUDEN »

Лежаков написа:Случвало ми се е, но само на сън. Хванах ги всичките и до сутринта правих отводки.Три дни по-късно пристигнаха майките, които бях поръчал.
Поздрав за точния отговор, преди час ми се щеше да напиша нещо подобно но се въздържах :) .
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Случайна майка.

Мнение от Scutellator »

Единични майки ( без пчели около тях) могат да бъдат срещнати само в два случая: неплодни (най-вече прясно излюпени) и болни (изхвърлени от пчелите извън кошера или сами попаднали/изпадали извън него). И в двата случая е на лице липса на феромони, чрез които пчелите ги разпознават като "майки".
Пчелните майки затворени в клетка (дори и тези пристигнали по пощата) бързо привличат пчели около себе си ако за кратко бъдат оставени на открито.

Често пчелите ни изненадват с неща противоречащи на всякаква логика, толкова трудни за възприемане, че дори гледайки ги със собствените си очи не можеш да повярваш.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Re: Случайна майка.

Мнение от 34038 »

При всеки случай майката е трябвало внимателно и веднага да я хванете и затворите в нещо,докато намерите клетка или пригодите кутийка за клетка.И след това да мислите,какво ще правите с нея.Жалко,че не Ви е дошла веднага идеята за отводка.Защото всъщност това е правилното в даденият случай.После,ако са ви малко кошерите,да търсите,кой е останал без майка.Което не е задължително да се случи.А от къде се е взела?Казвате че е едра и тежка.Не е голяма вероятността да се връща от брачен полет.Но,ако сте забелязали пчели от придружаващата я при полета свита...може да се ядосвате на себе си,Това може да е била отлично отгледана млада майка.Връщаща се от брачен полет.А защо е паднала преди кошера?Един насрещен вятър е в състояние да я поизтощи.Но това са гадания,а майката Ваша или не,Ви е била в ръцете но....
Вярните пътища са най-къси!
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Случайна майка.

Мнение от borkotiger »

Аз имах подобен случай, но я хванах. Нещо обаче не ми харесваше и я отнесах на една комшиика стара пчеларка, да си каже мнението.
Отговора беше, че това е търтей отгледан в надстроена стара пита. Килийките били по-дълбоки и по-тесни заради люпилите се преди това пчели. Според мен е напълно възможно, както е възможно и ти да си попаднал на нещо подобно.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Случайна майка.

Мнение от Boro »

Майка на прелката (дори не до мен) е нормално да се види в два случая. Когато зеселваш рояк през прелката или когато се връща (без значение отводка или самосмяна) от брачен летеж. Колегата без да искам да го засегна или обидя сигурен ли е, че става въпрос за майка а не търтей. Това сериозно и пак се извинявам ако съм го засегнал.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
venco
Мнения: 58
Регистриран на: Пон Мар 01, 2010 10:52 pm

Re: Случайна майка.

Мнение от venco »

Това са роеви майки, сигурно някое семейство се е роило и старата не е настигнала роя.Аз до сега не съм хващал рой с по-малко от 5-6 майки.
Това лято имах такъв случай:
Отивам на пчелина и винаги първо оглеждам как летят пчелите(любувам им се)и след това се захващам за някаква работа.В един момент на прелката на наблюдавания кошер каца мама и просто си стои и не бърза да влиза вътре,аз обаче реагирам бързо,в джоба имам кибрит изхвърлям клечките и урааа мама е заловена,но след кратък размисъл започват едни съмнения дали тази мама не единствената и се връща от брачен полет ,че това семейство беше се роило преди няколко дни.Колебанието беше кратко,пускам я на входа и в този момент друга майка каца от страни на кошера.Тя също беше успешно заловена и също така успешно зае мястото на една друга млада майка която явно не беше успяла да срещне своя партньор или поради други причини напразно я чаках да започне да снася.По-късно същият ден,имах още е дин такъв случай.
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Re: Случайна майка.

Мнение от srg »

Колеги, нека и аз да споделя.
През лятото имах случай да хвана рой в който преброих 7-8 майки , колко бяха в деиствителност не мога да кажа.Започнаха да ги гонят една по една и за моя изненада изгониха всички и тъй като им бях сложил пита с прясно пило заложиха маточник. Наложи се да им придам майка. Та изгонените майки се въртяха по пчелина ми и явно си търсеха семейство което да ги хареса. Седмици преди това наблюдавах майка която се опитва да влезне в семейство, но пчелите не я пуснаха.Сигурен съм че при това семейство нямаше роене или самосмяна. Така също при подмяна на няколко майки през сезона на едно от семейстата бях отнел майката и бях сложил зрял маточник който по мои наблюдиния се излюпи нормално, но при последващ преглед видях снесени яйца и потърсих майката.Беше с оръфани крила явно пчелите бяха приели някоя "блуждаеща" майка. Навързвам нещата и затова съм за маркирането на майките ако се държи на гена. Не смятам че тези майки са качествени първо защото в провечето случаи са от ройливи семейства,а и вероятно има за какво да не останат титулярки.
IVO183

Re: Случайна майка.

Мнение от IVO183 »

Благодаря от сърце за отговорите колеги.
Виждам че има шегаджии. Това ми допада на MAX.
В случая за който ви разказах и за евентуално задържане на майката е нож с две остриета.
Запознати сте.
НО НЯКОЙ СПОМЕНА: (ДАЛИ НЕ СЪМ ОБЪРКАЛ МАЙКАТА ЗА ТЪРТЕЙ?)
МНОГО БЛАГОДАРЯ НА КОЛЕГАТА. ПОДСЕТИ МЕ ДА ПРЕДУПРЕДЯ НАЧИНАЕЩИТЕ КОЛЕГИ КАТО МЕН, ЧЕ ПЕЛИТЕ И МАЙКИТЕ ПО НИЩО НЕ СИ ПРИЛИЧАТ СЪС ТЪРТЕИТЕ, ДОРИ ДОКАТО ЛЕТЯТ ВЪЗПРОИЗВЕЖДАТ ДРУГ ЗВУК..
:D
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Случайна майка.

Мнение от saso »

Scutellator написа:Единични майки ( без пчели около тях) могат да бъдат срещнати само в два случая: неплодни (най-вече прясно излюпени) и болни (изхвърлени от пчелите извън кошера или сами попаднали/изпадали извън него). И в двата случая е на лице липса на феромони, чрез които пчелите ги разпознават като "майки".
Майките могат да попаднат(изпаднат) извън кошера и без да са болни. И това става в резултат на намесата на пчеларя. Човек спокойно може да остави един кошер без майка, като при това може изобщо и да не разбере.
И за да не съм голословен ще ви дам два примера от личен опит.

Първият пример е класически- преглеждах семейство и видях, че майката е на рамката, която държа. Заприказваха ме и се обърнах настрани. В момента, в който върнах поглед на рамката, майката вече я нямаше там. Дали е литнала или просто е паднала не знам. Два часа я търсих в и около кошера, но така и не я намерих. Пчелите усилено вентилираха на прелката отделяйки феромони, които биха я ориентирали да се прибере и надявайки се , че може да се върне, оставих нещата така. След две седмици отворих и намерих излюпена свищева майка.
По ирония на съдбата тази майка направи такова представяне тази година, че заслужи да бъде избрана като фаворит №1 за донор на търтеи за следващия сезон, а ако покрие и критериите за презимуване, вероятно ще бъде използвана и като основа за създаване на инбредни линии.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Случайна майка.

Мнение от saso »

Вторият пример също е класически.
Отварям за преглед семейство, което съм преглеждал преди една, две или три седмици и намирам аварийни маточници. А при предишния преглед съм видял майката и всичко е изглеждало нормално.
Вероятно се е случвало и на някой от вас.
Казваш си, абе може да съм притиснал и да съм убил неволно майката. На всеки може да се случи. И започваш да внимаваш малко повече.
Обаче, когато ти се случи за 4-ти или 5-ти път за един сезон, почваш да се съмняваш, че нещо не е точно така, и може да има и друга причина.

Правих пролетен преглед на презимувал нуклеус с млада майка. Имаше пило, но не можех да намеря майката. Нуклеусът беше доста слаб- 4-ри рамков нуклеус на който пчелите покриваха 2 рамки и половина или еквивалента на около 1 ЛР рамка. Почти празен.
Майката беше маркирана и тъй като беше поредната генерация от пчели с много нисък роеви индекс, исках да я видя и да се уверя че е налице.
Нямаше как да не я намеря.
Падна голямо търсене. Отвътре, отвън, отгоре, отдолу- не!

Накрая се отказах. Ясно беше че това е поредният случай.

Тръгнах си, хвърляйки по едно око на кошерите, чудейки се какво точно се случва.
И тогава я видях как спокойно си седи на предната стена на един кошер, на десетина сантиметра встрани от кръглата прелка. Сама. На прелката имаше няколко пчели, но сякаш не я забелязваха.
Хванах я и я пуснах пред входа на нуклеуса, а тя спокойно се прибра.
Това-добре. Но каква беше причината?

На следващата седмица първата ми работа беше да отворя същия нуклеус и да видя как се развиват нещата.
Отворих го много внимателно, извадих една рамка и я видях как се движи по съседната. Обаче една-две пчели нещо ми се спуснаха и съответно им пуснах една струя дим.
Като ожилена майката се стрелна, започна да тича по стените и след малко излезе през прелката, и почна да се суети около входа, може би чудейки се от своя страна, докога ще се мотам и няма да мога да разбера къде е проблема.

Да, причината се оказа пушека.
И по-точно материала, който използвах за получаването му.
След като спрях да го ползвам, проблемът изчезна.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”