Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха смяна

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от NikolaiManolov »

По отношение на добивите, според мен, трябва да се смята среден добив от общият брой семейства, с които сме започнали годината. Например: Пролетта са ми останали 4 семейства, изкарал съм 100 кг. мед, следователно добивът ми е 25 кг. от кошер.
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Цеко »

NikolaiManolov написа:По отношение на добивите, според мен, трябва да се смята среден добив от общият брой семейства, с които сме започнали годината. Например: Пролетта са ми останали 4 семейства, изкарал съм 100 кг. мед, следователно добивът ми е 25 кг. от кошер.

Май имаше друга тема за добивите, но ако трябва модераторите да преместят постовете където трябва, че не се сещам къде е. Метода на изчисление на колегата NikolaiManolov май е много правилен и аз доста се блъсках докато намеря правилния отговор. Миналата есен зазимих 105 семейства (80 кошера и 25 нуклеуса), 12 кошера зимата загинаха, 4 останаха без майки + 9 нуклеуса продадох (3 от 6 пити), та започнах сезона с 80 семейства. От тях съм добил 100 тенекии мед, направих 60 отводки (на средно 9 ДБ пити) + около 35 кг восък. Да поясня 60 кошера от началото на май до средата на август бяха на подвижно пчеларство.
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от NikolaiManolov »

Хубав добив си изкарал, Цеко! Идва ти над 30 кг. от кошер, а като вземем предвид и отводките, за мен е равнозначно на 50-60 кг. от кошер.
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от niki1313 »

Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха смяна

Навярно Вашите резултати са благодарение на този метод, защото не виждам друга причина за да ги споменете в тази тема.
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

не съм влизал от миналата година и виждам, че няма развитие по темата...
май почти никой не го вълнува този метод !!!
simple1
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Юни 26, 2013 8:05 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от simple1 »

здравейте колеги, пробвал съм само с рязане на крило, но нищо не се получи. то това тиха смяна си е тънкост и явно не мога да я овладея. затова карам на купешки и роеви.
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

това с рязането на криле и крака може да е неуспешно при млади майки... по назад в темата сме го коментирали това...
kentchev
Мнения: 21
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 6:46 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от kentchev »

Zhechev написа:Здравейте !
Изчетох купища информация и метода тиха смяна на пчелната майка ми допадна страшно много !
За съжаление не бях удовлетворен от малкото информация която намерих по въпроса !
Има варианти с осакатяване на майката, но ако е млада може и да не заложат маточници !
Друг вариант е да я сменят от старост ако е около 3 годишна ! Но се чака дълго за това !
Има вариант да я доведеш до физиологично истощение ! Но и това си има недостатъци !
Някой има ли идея как да доведем дадено семейство до положение тиха смяна като метода на Милош Чорбич който не споделя как става иска 25 000 евро, за да каже как става ?!?
Той предизвиква тиха смяна в семейство което реши, без осакатяване на майката, даже във филма се вижда семейства с 2-3 майки които работят заедно и снасят, а пчелите залагат маточници за тиха смяна !!!
Ясни са ми начини да събереш няколко майки заедно, но не ми е ясно как да накараш семейството да заложи маточници за тиха смяна без осакатяване когато решиш сам, а не когато решат пчелите !!!
Ако някой има някаква идея нека да сподели !!!
Отговора който получих на този въпрос беше - "Отстраняваш едната антена" - не съм го пробвал защото междувременно изгубих интерес. Може да има и по-елегантни методи...
успехи, к

http://www.beesnatural.com
beesnatural-bg.blogspot.com
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от NikolaiManolov »

Аз им режа крилата и един заден крак в коляното. Трябва да се осакатяват, обаче, по-силни или поне средни семейства, защото иначе не залагат. Хубаво е майките да са на 2 години. Понякога с осакатена майка семейството изкарва още 1-2 години без да залага, но е рядко срещано. Това е общо-взето.
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

май практиката си остава най-добрият учител !!!
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от валка »

Zhechev написа:не съм влизал от миналата година и виждам, че няма развитие по темата...
май почти никой не го вълнува този метод !!!
Тихата смяна е начин при който, не можеш да контролираш залагането на маточници. Затова по- добре да се убие- изведе майката и те да си заложат маточници на личинки подбрани от пчелите.
валко
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Апр 16, 2012 8:00 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от валко »

валка написа:
Zhechev написа:не съм влизал от миналата година и виждам, че няма развитие по темата...
май почти никой не го вълнува този метод !!!
Тихата смяна е начин при който, не можеш да контролираш залагането на маточници. Затова по- добре да се убие- изведе майката и те да си заложат маточници на личинки подрани от пчелите.
При самосмяна кои избира коя личинка ще стане маика, не са ли пак пчелите,вземал съм заложени за самосмяна маточници и свещиви каквито ти препоръчващ , разликите в маиките са огромни.По-добре следене на семеиствата и използване на маточници от самосмяна от колкото правене на калпави маики на килограм.
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от NikolaiManolov »

Свищевите също може да излязат много добри, но е хубаво да са от хубаво потекло и задължително се унищожават запечатаните маточници на 4-5 ден от осиротяването на семейството.
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от валка »

NikolaiManolov написа:Свищевите също може да излязат много добри, но е хубаво да са от хубаво потекло и задължително се унищожават запечатаните маточници на 4-5 ден от осиротяването на семейството.
Мои наблюдения сочат обратното, нетрябва да се унищожават първите запечатани маточници. Те са най качествените, колкото и еретично да звучи. Другите след тях са по слабо захранени!
Колега валко, прегледай темата за производители на пчелни майки, от 6.2.2014г. нататък. Сега съм заложил на кошер, само пита с яйца, ще ви снимам да видите колко маточници ще заложат! Няма пита с никакво пило отворено, друго!
sashko1965
Мнения: 1
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 8:56 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от sashko1965 »

колега ще кажеш ли как става тихата смяна или просто се правиш на интересен.благодаря ти .
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”