Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха смяна

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Scutellator »

както писах в началато на темата именно кърмачките придават инстинктите на бъдещата майка чрез храната !

Има ли някакъв източник това твърдение или си е лично твое (т.е. недоказано като факт) ?
Ако едно качество не може да бъде фиксирано генетично или унаследяваемо през поколенията, то очевидно не се дължи на генетични причини.
Лично моето мнение защо семействата със самосменните майки са по-малко склонни към роене е заради понижената цитолазмена жизненост на майката, а от там донякъде и на пчелите.
Онази пълна глупост дето я бях написал снощи (понякога се учудвам на себе си) реших да я поправя. Гаметогоните (бъдеща яйцеклетка/сперматозоид) наистина генетично представляват бабата и дядото, а не майката/бащата, но това няма никаква връзка към цитоплазмената наследственост.

http://beehoneyportal.com/forum/viewtop ... =60#p46794
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от kolobus »

:D Колега Zhechev,ако обичаш моля те от сърце да отговориш на мое желание.


Виждам ,че си напред с Материала.Ако обичаш да дадеш предаването на наследствеността в хоризонтална посока.Ще ти бъдем много Благодарни!Защото аз малко се обърках и имам много да Наваксвам.


Твой Приятел и Поклонник: kolobus
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

Ще отговоря и на двама ви едновременно ! - kolobus и Scutellator
Чета книги колеги, написаното от мен не съм си го съчинил защото на мен така ми харесва !!! А дали е доказано само опитни пчелари с дългогодишен опит могат да кажат нещо по темата !!!
А защо според вас роевите маточници дават роеви майки ?!? Защото кошера и кърмачките в него са в роево настроение !!! Следователно с млечицето с което хранят маточниците придават този доминиращ инстинкт в бъдещите майки !!!
А тия майки от тиха смяна например, кошера е спокоен и пчелите без никакво напрежение изхранват тия маточници и този инстинкт за роене няма да е толкова ясно изразен ;)
накратко това мога да ви отговоря... все пак всичко оказва влияние и майките и търтеите които ги оплождат и новата майка дъщеря на старата може да е коренно различна !!!
Просто чета книги и се опитвам да взема най-доброто от различните автори и методи !!!
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Niki S »

Zhechev, не съм против тихата смяна, осакатяването на майките ме вбесява. Та по темата, пред едно едно силно, здраво и балансирано сем. задължително стои въпроса за смяна на майката. Дали ще е рой или ТС до голяма степен зависи от пчеларя.
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

Niki S написа:Zhechev, не съм против тихата смяна, осакатяването на майките ме вбесява. Та по темата, пред едно едно силно, здраво и балансирано сем. задължително стои въпроса за смяна на майката. Дали ще е рой или ТС до голяма степен зависи от пчеларя.
Ники и на мен не ми харесва осакатяване на майката !!! за това търся друг начин на тиха смяна без осакатяване !!!
и използване на старата до колкото е възможно !
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Niki S »

Хубаво няма да я осакатяваме, във горното ми мнение е много завоалирано, защо роевите маточници са покрай летвите на рамката а ТС са по средата на питата?
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от зуница »

Към четящите колеги:
Самосмяната израз на кой основен инстинкт е? Запазване на вида ? (Както с осиротяване на семействата получаваме свищеви маточници и семейства отглеждачи.) Продължаване на рода? (Роевото състояние и роевите маточници.) Или нито едното нито другото? А може би трети инстинкт "инстинкт на самосмяната"?
Какво е мнението Ви?
(При самосмяна съм имал маточници навсякъде по отношение на разположението им.Може би е въпрос на раса?Или условия в конкретния кошер?)
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Aleksey »

Целта на всяко семейство е да се възпроизведе.Когато пчелите усетят,че майката неможе да изведе семейството до заветният момент я сменят.Местоположението на маточниците е там където пчелите могат най-лесно да осигурят оптимални условия за развитието на бъдещата(ите) майка(и).По кое време(годишно) предимно се получава самосмяна?По кое време се роят семействата?Като си отговорим на тези въпроси ще разберем защо маточниците са по края или към средата.

Относно тихата смяна-имах семейство(12дб),което три години подред си сменяше майката,като още от краят на април му отнемах по две рамки пило през три седмици.Около краят на юли-началото на август вече имах нова работеща майка.Въпреки редовното отнемане на пило семейството даваше най много мед(средно 35кг).
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Niki S »

Няма точно определено време за роене, примерно от началото на Май до края Юли, същото важи и за тихата смяна. Темата е за предизвикване на ТС и да приемем че има месеци /в зависимост от условията, паша, местообитаване и т.н./ в които по лесно бихме я предизвикали. Наистина мястото на роевите и тихосменните маточници са в зони където условията са най оптимални и от това произлиза един от най важните фактори които можем да повлияем за ТС.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от kolobus »

:D Zhechev,очаквах по-издържан отговор.

Не знам какво си чел в книгите,но изглежда си чел без да провериш на практика.Проверката е майка на знанието!Аз мога да ти кажа как се предава и променя наследствеността в хоризонтална посока,но това си е урок за който трябва да има повече аудитория и все пак ТАКСА ЗА МЕРОПРИЯТИЕТО.Също мога да ти кажа и как се променя във вертикална посока.Ще сгрешиш,ако си помислиш,че това е кръстословица.Знаеш ли мисля,че Майките не е добре да се определят по статута,който си прочел.Роевите са Роеви само за теб.Самосменните са такива отново само за теб.И Онези Свищевите са също отново така.За пчелите те нямат този статут.А и за мен.Използвам терминологията единствено за да се определят условията при които се произвеждат.Една майка има своите морфометрични данни.И само те определят нейното качество/принадлежност/.Съветът ми е да не търсиш Качеството в метода или техниката,а в данните ,които притежава една майка.Вярвай ми има Свищеви майки,които за нищо на света не бих заменил с една от твоите самосменни получени с агресивни методи.Има обстоятелства/които няма да споменавам/ при които пчелите особено старателно отглеждат своите майки.Но те са ниско продуктивни.Освен за заигравка за друго не могат да послужат.Но могат да послужат чудесно в една селективна програма за поддържане на производствени линии.За запазването на генетичен материал.А тогава възникват още проблеми.За които мисля,че не си подготвен.В темата няма да се стигне до нищо съществено.Съветът ми е да си промениш Концепцията.И чети,но не там където си чел досега. :wink:
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от niki1313 »

"Колко съм умен и как потискам другите със знанията си" - предаването "Улицата" 1992 г.
http://www.youtube.com/watch?v=RXKTHoxO ... XPVfHZCaxf

..."Общоприет начин за задържане повече майки заедно. Искам да придадем повече от една майка в дадено пчелно семейство. Изваждаме майката от семейството. Поставяме я в клетка. При нея пускаме още една, две, три и повече майки. Майките, за предпочитане е, да бъдат едновъзрастни. Но, може да бъдат и от различна възраст. В клетката се поставя капка мед или кърмова маса. В тоя клетъчен затвор ще искаме да сприятелим майките. Да се получи колегиален живот. Така събраните майки са във враждебно настроение. Тук ще има обявяване на дуели. Едната се нахвърля върху другата. Другата позакачи съперницата си и я подмине. Обаче, тясно. Пак среща неприятелска. Хвърля се на гърба й и търси мястото да забие закривеното си оръжие. Клетката с неприязнено настроените майки трябва да бъде под зоркото око на пчеларя в продължение на 4 1/2 часа в топла стая. Пчеларят с мека клечка или перце ще разваля всяка схватка на двете майки. Той няма да позволи на съперницата да се качи на гърба на другарката си. И тъй майките ще се лутат из клетката; ще си поспират; ще изглеждат неприятно другарките си; ще си похапнат от храната, сложена им вът¬ре и най-после след 3 часа ще се откажат от закачките си, а след 4 1/2 ч приятелството е настъпило. Минават една покрай друга без да се закачат. След постигане на спогодбата, отвора на клетката се затваря с кърмова маса и се поставя в отбелязаното семейство, на което отнехме майката. Клетката се поставя отгоре между рамките с пило. Пчелите изяждат кърмовата маса, освобождават майките и те тръгват из питите най-дружелюбно"...

Това работи - не на 100%, но работи. Не е ефективно за повече семейства.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Veselin »

Ники-това е специално за тебе.
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... fleq4#t=15
има и други които работят по въпроса.Риторичен е обаче дали си заслужава повече от една майка след като качествена самосменна постига много повече от тях. :lol:Жечев-приятелски съвет-прави каквото си наумил -ПРАВИЛНО Е!но няма смисъл..по-тихичко..след време ако не си го разбрал (в което се съмнявам ) :lol: :lol: Не забравяй че още има колеги които гонят роеве! :lol:
Колобус,не се прави на голям пчелар .може и да си но досега не виждам резултати от твоето пчеларстване освен подмятания...та колко от кошер тази година -най-добрите,слабаците изобщо не влизат в сметката като при мен?
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Scutellator »

При Колобус определено има равитие, прочел е малко специализирана научна литература, научил е нови думички... дори онзи ден ме попитаха дали случайно съм чувал за него, тъй като се бил изявавал в американските форуми (явно има българи които ги четат). (Коста, братле, доста се смях на някои от машинните преводи, на места е преведено така че дори не успявах да разбера каква е била оригиналната фраза.)

За съжаление повечето форумци не показват никакво надграждане и развитие, стоят си на едно място като 90 г. дърт комунист и упорстват (в заблужденията си ?) без дори да са си направили труда през годините да ПРОВЕРЯТ, ПОТЪРСЯТ, УСЪМНЯТ дали това което говорят е истина или просто плод на въображението им.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от kolobus »

:lol: Питаш ли ги Американците колко се трудят докато прочетат машинния превод! :lol: Но от тях никой не ми е казал например - Колобус,не се прави на голям пчелар.


Аз "съм" голям пчелар!Колегите от чужбина дори намират supersedure за критерий за ориентация.Аз пък намирам това състояние за ориентация към подготовката на някой пчелар. :D
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Veselin »

kolobus написа:::lol: Но от тях никой не ми е казал например - Колобус,не се прави на голям пчелар.


Аз "съм" голям пчелар!Колегите от чужбина дори намират supersedure за критерий за ориентация.Аз пък намирам това състояние за ориентация към подготовката на някой пчелар. :D
Извинявам се за по-горния си пост, прекалих и моля за извинение-просто със Скутелатора се шегуваме колега и в това няма нищо лошо..,това са градивни критики..ТА колко е добива тази година??Иначе това supersedure бай гугъл упорито отказва да ми каже за какво става дума :lol: :lol: Един колега от ....(знаеш за какво намеквам -и ти си там) каза че показателя за добре свършена работа е видно от килограмите.. :lol: .
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”