Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха смяна

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха смяна

Мнение от Zhechev »

Здравейте !
Изчетох купища информация и метода тиха смяна на пчелната майка ми допадна страшно много !
За съжаление не бях удовлетворен от малкото информация която намерих по въпроса !
Има варианти с осакатяване на майката, но ако е млада може и да не заложат маточници !
Друг вариант е да я сменят от старост ако е около 3 годишна ! Но се чака дълго за това !
Има вариант да я доведеш до физиологично истощение ! Но и това си има недостатъци !
Някой има ли идея как да доведем дадено семейство до положение тиха смяна като метода на Милош Чорбич който не споделя как става иска 25 000 евро, за да каже как става ?!?
Той предизвиква тиха смяна в семейство което реши, без осакатяване на майката, даже във филма се вижда семейства с 2-3 майки които работят заедно и снасят, а пчелите залагат маточници за тиха смяна !!!
Ясни са ми начини да събереш няколко майки заедно, но не ми е ясно как да накараш семейството да заложи маточници за тиха смяна без осакатяване когато решиш сам, а не когато решат пчелите !!!
Ако някой има някаква идея нека да сподели !!!
Bojidar_qmbol
Мнения: 77
Регистриран на: Сря Авг 15, 2012 7:48 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Bojidar_qmbol »

За 1000лв ще кажа как става.за 2 седмици го караш сем.да си направи майка.Без да е търсиш и осакатяваш. :D
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от volodq »

Zhechev написа:Ако някой има някаква идея нека да сподели !!!
Кажи първо с какви кошери работиш,ако искаш някой да ти отговори :(
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

volodq написа:
Zhechev написа:Ако някой има някаква идея нека да сподели !!!
Кажи първо с какви кошери работиш,ако искаш някой да ти отговори :(


това с какви кошери се работи няма никакво значение ! пчелите работят с инстинкти, да не мислиш че им пука в какви кошери ги настаняваме, за тях е важно да си вършат работата, а ние да се грижим добре за тях !
чакам за компетентни коментари и се надявам да се получи добра дискусия !
има много начини за отглеждане на пчелна майка и те не са лоши, но тия от тиха смяна са най добрите, знаете ли защо ?!?
Много е важно кърмачките които отглеждат маточниците в какво настроение са ! защото с храненето на ларвите предават чрез храната кои инстинкти да доминират при майката която хранят ! освен генетичния материал който носи самата майка и снася в маточника и търтеите които са я оплодили, важно е и семейството отглеждач на маточниците, които с храната също придават инстинктите си на бъдещата майка !!!
С това какво искам да кажа, затова роевите майки наследяват гена ройливост, защото семейството отглеждач е в роево настроение и кърмачките които отглеждат тия маточници придават с храната точно този инстинкт който ще доминира много в бъдещата майка !!! Не зависи толкова от майката която снася яйцето в маточника ! тя просто снася там оплодено яйце което носи добрите и характеристики, но инстинктите на бъдещата майка ги залагат именно кърмачките които я захранват !!! и от там бъдещото поколение на майката !
За това тия от тиха смяна са най-добрите майки, а и ако се работи в тази посока след поколения тия семейства ще са предразположени към тиха смяна, чел съм за случаи в такива семейства всяка година сами си сменят майката която е още млада и жизнена и двете майки си работят заедно цял сезон и така всяка година !
затова ми е интересно някой работи ли в тази посока ??? ако се чудите за какво говоря вижте филма на Милош Чорбич "Тиха Смяна" и ще видите за какво става дума !
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

Bojidar_qmbol написа:За 1000лв ще кажа как става.за 2 седмици го караш сем.да си направи майка.Без да е търсиш и осакатяваш. :D


Нали разбра, че става дума за тиха смяна ! другите начини са ясно на всички !
Bojidar_qmbol
Мнения: 77
Регистриран на: Сря Авг 15, 2012 7:48 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Bojidar_qmbol »

ами да за тиха смяна ти казвам и аз,този начин Чобич го краде от руски пчелар и го прилага,но има много малко айде да не кажа 10 най много пчелари в БГ го знаят не от Чобич,а от братушките.начина и без пари ще ти го кажа но не по форума.(не искам некомпетентни начинаещи многознайковци да ми спорят).
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Veselin »

Че защо на лични? Добре че се отказа от хилядарката... :lol: След като продаде кошерите би следвало и съветите ти да бъдат безплатни..освен ако не работиш на хонорар.. :wink: Само на лични да не вземеш да пишеш на колега за антенките :lol: и там има врътка.
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

Veselin написа:Че защо на лични? Добре че се отказа от хилядарката... :lol: След като продаде кошерите би следвало и съветите ти да бъдат безплатни..освен ако не работиш на хонорар.. :wink: Само на лични да не вземеш да пишеш на колега за антенките :lol: и там има врътка.


не държа на лични, всеки може да сподели по нещо ! вярно е, че всеки се изкушава да запази най-доброто за себе си, но така пчелите си омират и пчеларството в българия затъва...
хубаво е да се споделя опит така всеки ще намери най добрия начин за себе си за отглеждане и развъждане ! ще се радвам да споделиш ако знаеш нещо по темата !
Bojidar_qmbol
Мнения: 77
Регистриран на: Сря Авг 15, 2012 7:48 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Bojidar_qmbol »

Veselin написа:Че защо на лични? Добре че се отказа от хилядарката... :lol: След като продаде кошерите би следвало и съветите ти да бъдат безплатни..освен ако не работиш на хонорар.. :wink: Само на лични да не вземеш да пишеш на колега за антенките :lol: и там има врътка.
За какви антенки ми говориш???Кой ти е казал че не се занимавам с пчели???Аз безплатни съвети не давам!!!Баламите са другаде.
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

Bojidar_qmbol написа:
Veselin написа:Че защо на лични? Добре че се отказа от хилядарката... :lol: След като продаде кошерите би следвало и съветите ти да бъдат безплатни..освен ако не работиш на хонорар.. :wink: Само на лични да не вземеш да пишеш на колега за антенките :lol: и там има врътка.
За какви антенки ми говориш???Кой ти е казал че не се занимавам с пчели???Аз безплатни съвети не давам!!!Баламите са другаде.
нека не се отклоняваме от темата която е "тиха смяна на пчелната майка" !
виждам, че и двамата имате какво да кажете, но нека е нещо по темата !
умирам за една хубава дискусия но и двамата се дърпате ! дайте по сериозно не се дръжте като деца !
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Veselin »

Bojidar_qmbol написа:
Veselin написа:Че защо на лични? Добре че се отказа от хилядарката... :lol: След като продаде кошерите би следвало и съветите ти да бъдат безплатни..освен ако не работиш на хонорар.. :wink: Само на лични да не вземеш да пишеш на колега за антенките :lol: и там има врътка.
За какви антенки ми говориш???Кой ти е казал че не се занимавам с пчели???Аз безплатни съвети не давам!!!Баламите са другаде.
а извинявай..--та колко пари искаш за съвет?
:Dначи посъбърал съм едни хиляда лева за строеж на пчеларска постройка за вад :lol: ене на меда-моем да го отложим за ценните съвети от капацитет като тебе.. :lol:
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Krasio1980 »

Zhechev написа:
volodq написа:
Zhechev написа:Ако някой има някаква идея нека да сподели !!!
Кажи първо с какви кошери работиш,ако искаш някой да ти отговори :(


това с какви кошери се работи няма никакво значение ! пчелите работят с инстинкти, да не мислиш че им пука в какви кошери ги настаняваме, за тях е важно да си вършат работата, а ние да се грижим добре за тях !
чакам за компетентни коментари и се надявам да се получи добра дискусия !
има много начини за отглеждане на пчелна майка и те не са лоши, но тия от тиха смяна са най добрите, знаете ли защо ?!?
Много е важно кърмачките които отглеждат маточниците в какво настроение са ! защото с храненето на ларвите предават чрез храната кои инстинкти да доминират при майката която хранят ! освен генетичния материал който носи самата майка и снася в маточника и търтеите които са я оплодили, важно е и семейството отглеждач на маточниците, които с храната също придават инстинктите си на бъдещата майка !!!
С това какво искам да кажа, затова роевите майки наследяват гена ройливост, защото семейството отглеждач е в роево настроение и кърмачките които отглеждат тия маточници придават с храната точно този инстинкт който ще доминира много в бъдещата майка !!! Не зависи толкова от майката която снася яйцето в маточника ! тя просто снася там оплодено яйце което носи добрите и характеристики, но инстинктите на бъдещата майка ги залагат именно кърмачките които я захранват !!! и от там бъдещото поколение на майката !
За това тия от тиха смяна са най-добрите майки, а и ако се работи в тази посока след поколения тия семейства ще са предразположени към тиха смяна, чел съм за случаи в такива семейства всяка година сами си сменят майката която е още млада и жизнена и двете майки си работят заедно цял сезон и така всяка година !
затова ми е интересно някой работи ли в тази посока ??? ако се чудите за какво говоря вижте филма на Милош Чорбич "Тиха Смяна" и ще видите за какво става дума !

това е наистина интересно колега,но при положение,че имам няколко сандъка ДБ рекордьори какъв по-голям ефект ще се получи от това да си направя ново семейство от силното чрез отводка...така гена също се запазва
пчеларството е проста работа за умни хора
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от dimich87 »

Интересно е това за състоянието в което се намира семейството при отглеждане на майката. Аз имах един кошер уцелял през зимата. На 20 април направих отводка само с 2 рамки пило и една с мед от празните кошери. (някой може да почне да ме съди за това че съм ползвал пита с мед от кошер с напуснали пчели, но нямах избор). След акацията кошера също беше много силен и на 16 Май си направих втора отводка с 3 рамки пило. Сега първата ми отводка е с 8 рамки пило и 2 напълно запечатани с мед. Един магазин мед извадих и сега седмица след като го върнах да подготвят питите за прибиране е напълнен с нектар. Основния ми кошер напълни половин магазин с мед само и сега има много по-малко нектар.
Майките в отводките са ми от свещеви маточник, което не означава че са лоши.
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

dimich87 написа:Интересно е това за състоянието в което се намира семейството при отглеждане на майката. Аз имах един кошер уцелял през зимата. На 20 април направих отводка само с 2 рамки пило и една с мед от празните кошери. (някой може да почне да ме съди за това че съм ползвал пита с мед от кошер с напуснали пчели, но нямах избор). След акацията кошера също беше много силен и на 16 Май си направих втора отводка с 3 рамки пило. Сега първата ми отводка е с 8 рамки пило и 2 напълно запечатани с мед. Един магазин мед извадих и сега седмица след като го върнах да подготвят питите за прибиране е напълнен с нектар. Основния ми кошер напълни половин магазин с мед само и сега има много по-малко нектар.
Майките в отводките са ми от свещеви маточник, което не означава че са лоши.
Вярно е няма лош начин на размножаване ! Свищеви, роеви или тиха смяна ако си свършиш добре работата винаги може ефекта да е много добър ! Целта е да си ги размножаваме сами ! А за да си ги размножаваме сами трябва много да знаем за тях !
georgi_goso@abv.bg
Мнения: 15
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 5:56 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от georgi_goso@abv.bg »

Аз режа крило и метода работи.И с тези маточници правя и отводки.А колкото до колегата с 1000лв.дайте да му съберем и дано тогава даде ценните си съвети.И ми е чудно защо е във форума като мълчи като................
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”