Дайте идеи за привличане на роеве.

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Motorhed4o
Мнения: 35
Регистриран на: Чет Окт 10, 2013 12:38 pm

Дайте идеи за привличане на роеве.

Мнение от Motorhed4o »

Привет Колеги.
Значи ще съм ви благодарен да ми дадете съвет за начини на привличане на роеве. Чувал съм и съм чел че има едно на пазара което се казва Про Рой.
Къде от Бургас мога да си го закупя?
Идеята ми е Следната:
Залагам 200 капана с про рой пролетта от тези 200 капана ако хвана 200 роя и ги развия като силни семейства за 1 година ще имам 200 кошера с пчели.
Доста добре ми звучи. Капаните ще ги залагам през 5 километра в радиус или най много 10 километра.
Благодаря предварително за информацията от къде да закупя подобните продукти на про рой от Бургас.
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Дайте идеи за привличане на роеве.

Мнение от tsc »

И как ще разбереш, че се е хванал рой? Или всеки ден ще ги обикаляш да проверяваш? :D
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
bpp_sg
Мнения: 16
Регистриран на: Вто Сеп 25, 2012 10:44 pm

Re: Дайте идеи за привличане на роеве.

Мнение от bpp_sg »

Motorhed4o написа:.....................Идеята ми е Следната:
Залагам 200 капана с про рой пролетта от тези 200 капана ако хвана 200 роя и ги развия като силни семейства за 1 година ще имам 200 кошера с пчели..........
Прави се така: залагаш 2 000 капана и имаш около 2-3 хиляди силни семейста!?!
На това се казва: "с трици маймуни да ловиш".
Motorhed4o
Мнения: 35
Регистриран на: Чет Окт 10, 2013 12:38 pm

Re: Дайте идеи за привличане на роеве.

Мнение от Motorhed4o »

Ами ще ходя през 4 дена нощно време да гледам капаните. Ще разделя района на който са заложени капаните на 4. Източен, западен, северен, южен. Всяка вечер ще проверявам всеки един от тях и така докато всички се напълнят. Тези които са пълни пак ще зареждам.
По този начин ще се падат по 50 капана на вечер. Мисля че ще успея. Хем ще спортувам.
Как ви се струва?
tsc
Мнения: 159
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 6:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Дайте идеи за привличане на роеве.

Мнение от tsc »

Motorhed4o написа:Ами ще ходя през 4 дена нощно време да гледам капаните. Ще разделя района на който са заложени капаните на 4. Източен, западен, северен, южен. Всяка вечер ще проверявам всеки един от тях и така докато всички се напълнят. Тези които са пълни пак ще зареждам.
По този начин ще се падат по 50 капана на вечер. Мисля че ще успея. Хем ще спортувам.
Как ви се струва?
50 капана на вечер казваш..... По 5км между капаните = 250км. Май ще ти трябва хеликоптер! :lol:
http://www.tscommunication.com - GSM устройства за охрана и управление на отдалечени обекти.
http://www.tscommunication.com/index.ph ... cts&view=5 - Комплексна система за охрана на пчелини - BeeG 13
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Дайте идеи за привличане на роеве.

Мнение от saso »

Motorhed4o , не им се връзвай! Завиждат ти на ентусиазма.
Идеята ти е супер!
Подкрепям!
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Дайте идеи за привличане на роеве.

Мнение от зуница »

Motorhed4o,
За по-голяма вероятност от успех, първо проучваш местоположението на пчелините в областта в , която ще ловиш.След това разполагаш капаните на достатъчно разстояние от тях ,така , че да са незабележими от пчеларите и лесни за откриване от пчелите.По улова който добиеш можеш да съдиш и от собственика на кой пчелин не трябва да търсиш съвет.
Про-рой сравнително бързо съхне и ако ползваш тубичка с фитилче доста скъпичко ще излезе.По тубичка на капанче....Ако не ти стигнат тубичките пробвай с маточина.По-евтино излиза.
И когато ги заселиш наблюдавай внимателно , да не се наложи да гориш кошери. На слука! :P
(А капана предполагам знаеш как се прави , да не го повтаряме.)
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Motorhed4o
Мнения: 35
Регистриран на: Чет Окт 10, 2013 12:38 pm

Re: Дайте идеи за привличане на роеве.

Мнение от Motorhed4o »

saso написа:Motorhed4o , не им се връзвай! Завиждат ти на ентусиазма.
Идеята ти е супер!
Подкрепям!
Благодаря.
Ти си истински приятел.
Motorhed4o
Мнения: 35
Регистриран на: Чет Окт 10, 2013 12:38 pm

Re: Дайте идеи за привличане на роеве.

Мнение от Motorhed4o »

50 капана на вечер казваш..... По 5км между капаните = 250км. Май ще ти трябва хеликоптер! :lol:[/quote]

Не, капаните ще са на групи през 5 КМ. А не през 5 км от капан до капан. Грешно се изразих. Извинявам се за което. Приемете извиненията ми.
Motorhed4o
Мнения: 35
Регистриран на: Чет Окт 10, 2013 12:38 pm

Re: Дайте идеи за привличане на роеве.

Мнение от Motorhed4o »

Про-рой сравнително бързо съхне и ако ползваш тубичка с фитилче доста скъпичко ще излезе.По тубичка на капанче....Ако не ти стигнат тубичките пробвай с маточина.По-евтино излиза.

Какво е маточина? Продават ли я в пчеларските магазини?
Чувал съм и за излъчването на нискочестотен звук и пчелите сами се насочват. Някой знае ли къде се продават такива уредби?
Motorhed4o
Мнения: 35
Регистриран на: Чет Окт 10, 2013 12:38 pm

Re: Дайте идеи за привличане на роеве.

Мнение от Motorhed4o »

Дай колега съвет за маточина. Мога ли сам да си я направя в къщи?
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Дайте идеи за привличане на роеве.

Мнение от зуница »

Маточината е растение чието име говори на пчеларите."МАТКА","МАТОЧНИК" - старославянското майка.Истински пчелин без маточина не знам.Тя е една от съставките на Пророй.В уикипедията прочети повечко за нея.По време на роенето вече има листа за късане.Ако има някой пчелар наблизо поискай му семе или коренче.Лесно се прихваща и грижи не ще.Ползите са много.Много си далече от мене...
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Motorhed4o
Мнения: 35
Регистриран на: Чет Окт 10, 2013 12:38 pm

Re: Дайте идеи за привличане на роеве.

Мнение от Motorhed4o »

зуница написа:Маточината е растение чието име говори на пчеларите."МАТКА","МАТОЧНИК" - старославянското майка.Истински пчелин без маточина не знам.Тя е една от съставките на Пророй.В уикипедията прочети повечко за нея.По време на роенето вече има листа за късане.Ако има някой пчелар наблизо поискай му семе или коренче.Лесно се прихваща и грижи не ще.Ползите са много.Много си далече от мене...
Благодаря ти. Ти си истински приятел.
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Дайте идеи за привличане на роеве.

Мнение от borkotiger »

Човече, не си мисли че е лесно да се гледат пчели. Дори и да ти подарят 200 кошера, ще умориш пчелите за нула време (а и те теб). Купи си възможно най-рано напролет 4-5 кошера с отводки и се учи постепенно. И без това няма да забогатееш от пчеларството, така че не си хаби времето с глупости
Motorhed4o
Мнения: 35
Регистриран на: Чет Окт 10, 2013 12:38 pm

Re: Дайте идеи за привличане на роеве.

Мнение от Motorhed4o »

borkotiger написа:Човече, не си мисли че е лесно да се гледат пчели. Дори и да ти подарят 200 кошера, ще умориш пчелите за нула време (а и те теб). Купи си възможно най-рано напролет 4-5 кошера с отводки и се учи постепенно. И без това няма да забогатееш от пчеларството, така че не си хаби времето с глупости
Човече. Няма да си хабя времето с глупости. Тези 4 или 5 семейства за две години от отводки ще станат най много 12 семейства да речем. И така с годините напред ще се множат. Най много с 30%.
Искам да скоча направо с голяма бройка.
Дано някой от Бургас не ми взаимства идеята.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”