Кой какво направи днес на пчелина?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от valyo »

1)Стеснявам докато пилото е още малко и има опасност от възвратни застудявания. Следя при това винаги да има място за снасяне.
2)Здраво затопляне отгоре - добре е ако човек може да ползва летвички между рамките горе по това време, аз не го правя. Където нямам добра покривна табла ( разни стари сандъци още в употреба) ползвам дъсчици, покрити с парцали.
3)Затварям дъната отдолу.


Спомням си навремето buci54 имаше много добратра практика за неговите 8 рамкови кошри. Началото -средата на февруари да натъпче 9та рамка с прашец, приготвена от есента. Затваряше и отворите на дъната.
Намаленото междурамково пространство помага много на пчелите в това време в което те са по-малко на брой, температурите са ниски, има пило да се топли и кълбото се е трансформирало в раздута сфера. Отделно прашеца е мого добре дошъл.
Но той гонеше много рано рапица. За други като мене които нямат рапица,а се целят най-рано за акация втората половина на май, тези мерки са малко прекалени и могат да избодат очи вместо да изпишат вежди, повишавайки риска от роене.
При мен добри резултати дават помощните семейства, в лежаци и МК.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от kapaneca »

Благодаря за отговора.Ако сложа найлон но не затворя от долу дъната какво ,ще се получи
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от valyo »

Найлона след средата на февруари (за мен) не е добре да стои заради увеличеното количеството СО2 и конденз вседствие на активизиране на семейството. Найлона е много ефективен изолатор на въдухообмена. Аз линчно съм имал проблеми с влага и плесен заради найлон оставен дълго време над гнездата. Заради сравнително добрия му ефект зимата и удобството, го бях оставил и март месец имах проблеми снего. Декември и януари не е така особено ако има канди под него. Малкото влага отделена заради (намалената) дейност на кълбоото помага за овлажняването на питката и тя се усвоява много по-добре. Личен опит.

Отворите отдолу дъна февруари, заразлика от декември и януари, по споделено разбиране с доста колеги и литературно данни, забавят ранното равиие на семейството. По това време то е още слабо, но пилото започва да се увеличава и всяка помощ за температрния режим е добре дошла.
Аз лично дебна добър ден февруари през който се мъча набързо да почистя дъната и да ги затворя.

Въпроса е колко ранно пило му трябва на пчеларя според очакваната паша. Има мнмого мнения от рода на "пило преди джанката не ми трябва" и т.н. Така че всеки сам преценя.
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от NikolaiManolov »

Колеги, аз пчеларствам в района на гр.Добрич. Времето от 19 до 22 включително беше хубаво и реших да прегледам всички семейства. Имаше такива с много добри запаси от мед, но около 25-30 процента от кошерите бяха по-слаби на храна. Наложи се да им пренареждам гнездата, за да имат поне по 2-3 кг. мед близо до пилото, което почти при всички семейства беше налице. Хранене с питки направих още на 11 Януари на няколко семейства, които ги знаех като по-слаби на храна, а на 20 им пренаредих гнездата и на тях, понеже това е по-сигурният и с по-малко разходи начин. Моето мнение е, че ако се започне даване на храна отвън, трябва да се прави непрекъснато на всеки 10-15 дни, докато се отвори време за пренареждане на гнездата или се започне даването на захарен сироп. Освен това мисля още в края на Февруари да ги прегледам отново и да им дам лекарства против вароатозата, но ако времето позволява, разбира се. Успех на всички!
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

Здравейте днес времето позволи и реших най накрая и аз да направя зимно подхранване !
Направих питки от мед и пресята пудра захар - 1 част мед и 4 части пудра захар.
Прочетох в една книжка, че може да се сложат върху рамките над кълбото на здрава хартия с изрязан отвор колкото палец по средата така и направих !
Както спомена Гогол направи ми впечатление, че по-слабият зазимен на 5 рамки кълбото беше до горните летви и имаше много пчели по тях което ще рече, че храната им е свършила и май навреме съм дал питките... през отвора на хранилката видях, че веднага се нахвърлиха на питката !
По силният на 9 рамки зазимен нямаше много пчели до горните рамки кълбото беше някъде по средата на рамките но и при него направих същото !
Забелязах и друго... имаше конденз в хранилките не бях ги преглеждал от 15 септември до сега.
Четох някъде, че се слага нещо в хранилките да обира влагата аз реших да сложа парцали надявам се да мине номера.
Мисля след 10-15 дена да ги погледна пак и да видя какво е станало с питките и ако се наложи да им дам пак !
Гогол
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 12:35 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Гогол »

ZhivkoBG написа:Здравейте днес времето позволи и реших най накрая и аз да направя зимно подхранване !
Направих питки от мед и пресята пудра захар - 1 част мед и 4 части пудра захар.
Прочетох в една книжка, че може да се сложат върху рамките над кълбото на здрава хартия с изрязан отвор колкото палец по средата така и направих !
Както спомена Гогол направи ми впечатление, че по-слабият зазимен на 5 рамки кълбото беше до горните летви и имаше много пчели по тях което ще рече, че храната им е свършила и май навреме съм дал питките... през отвора на хранилката видях, че веднага се нахвърлиха на питката !
По силният на 9 рамки зазимен нямаше много пчели до горните рамки кълбото беше някъде по средата на рамките но и при него направих същото !
Забелязах и друго... имаше конденз в хранилките не бях ги преглеждал от 15 септември до сега.
Четох някъде, че се слага нещо в хранилките да обира влагата аз реших да сложа парцали надявам се да мине номера..
Мисля след 10-15 дена да ги погледна пак и да видя какво е станало с питките и ако се наложи да им дам пак !
.Конденза е в резултат на отглежданото пило и дишането на пчелите.МАХНИ ПАРЦАЛИТЕ от хранилката и на тяхно място изсипи по 300–400гр. суха,кристална захар.Махни вертикалната преграда на хранилката,за да могат пчелите свободно да вземат разтопената от конденза захар–с един куршум,2 заека.Ако питките ти са по1–1,5кг. и направиш това което те съветвам,можеш да не ги отваряш до края на февруари.Колкото по– малко ги безпокоиш сега,толкова е по–добре за с–вата.
siko13
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 11:37 am

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от siko13 »

Честит празник на всички пчелари!
bobara
Мнения: 81
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 9:48 am
Местоположение: Костенец

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от bobara »

Колеги по това време синигерите кацат по прелните дьски ,почукват и кьлват пчели.Вие какво мислите по вьпроса? :(
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

Тук в сайта имаше доста писано по темата... разрови се малко и съм сигурен че ще намериш нещо !
Можеби хранилки, за да отвлечеш вниманието им от кошерите... но не съм сигурен !
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

Днес в североисточна България е под - 5 градуса и е доста студено и ветровито... и скоро май няма да се стопли...
а съм сигурен, че има пило макар и малко... хубавото време ги излъга... и незнам как ще се отрази това... !!!
До колкото съм запознат от книгите, когато не отглеждат пило както сега през зимата поддържат около 22 градуса, а когато имат пило трябва да поддържат около 30-32...
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от solaris60 »

bobara написа:Колеги по това време синигерите кацат по прелните дьски ,почукват и кьлват пчели.Вие какво мислите по вьпроса? :(
Няма нищо лошо. Почистват пчелина от умрелите пчели.
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ico_dok »

Здравейте колеги!
Вчера времето беше чудесно - тихо, слънчево с температура около 12-13гр. и реших да направя първия бърз осведомителен преглед. Към момента имам седем кошера Даданблат. На 02.01. им бях сложил по една питка с пудра захар и мед, защото ми предстоеше да отсъствам около месец. Само два кошера бяха изяли нацяло питките, при останалите имаше около 1/2 до 1/3. При прегледа търсех само пило/яйца и щом откриех затварях кошера, нямах за цел да видя колко е пилото - все пак е хладно а и пчелите не бяха особено щастливи от действията ми :mrgreen: :mrgreen: . Намерих навсякъде запечатано пило, някъде имаше яйца и открито. Видях и четири от майките, като едната беше много тънка, но пък в този кошер имаше запечатано работническо пило.
Проблем открих при един кошер, при това най-силния - запечатано търтеево пило, само търтеево. При прегледа намерих първо самотен излюпен маточник, явно от късна самосмяна или поради загинала майка. Вероятно новата не е успяла да се оплоди, или не се е върнала от брачния полет. Не си направих труда да я търся, защото пчелите много се разсърдиха. Нямам намерение да си играя да го спасявам, не разполагам и с резервна майка. Питането ми е:
1. кога е възможно да изтръскам пчелите за да налетят в другите кошери;
2. възможно ли е да раздам пити с пчели на по-слабите кошери, като предварително уеднаквя миризмата им?
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Dinko »

ico_dok моят съвет към теб е следния:
1 Когато времето е подходящо , премести кошера на 20 метра встрани.
2 На старото място сложи друг кошер.
3 Изчеткай пчелите от питите до една и тези без пило ги сложи в новия кошер.
Питите с пило разчекай и ги сложи в друг кошер.
4 Сложи една пита с яйца в новия кошер , да си произведат майка.
Така ще имаш напролет един кошер повече с майка която, ако не ти харесва
лесно можеш да смениш.

Това дето мислиш да правиш не го прави :idea:
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от solaris60 »

Dinko написа:ico_dok моят съвет към теб е следния:
1 Когато времето е подходящо , премести кошера на 20 метра встрани.
2 На старото място сложи друг кошер.
3 Изчеткай пчелите от питите до една и тези без пило ги сложи в новия кошер.
Питите с пило разчекай и ги сложи в друг кошер.
4 Сложи една пита с яйца в новия кошер , да си произведат майка.
Така ще имаш напролет един кошер повече с майка която, ако не ти харесва
лесно можеш да смениш.

Това дето мислиш да правиш не го прави :idea:
Какво означава - разчекай?
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от valaz »

Dinko написа:ico_dok моят съвет към теб е следния:
1 Когато времето е подходящо , премести кошера на 20 метра встрани.
2 На старото място сложи друг кошер.
3 Изчеткай пчелите от питите до една и тези без пило ги сложи в новия кошер.
Питите с пило разчекай и ги сложи в друг кошер.
4 Сложи една пита с яйца в новия кошер , да си произведат майка.
Така ще имаш напролет един кошер повече с майка която, ако не ти харесва
лесно можеш да смениш.

Това дето мислиш да правиш не го прави :idea:
Мисля си, че по това време на годината, дори да успеят да отгледат майка, тя няма да може да намери търтеи за осеменяване. Времето е хладно, а търтеите са малко и некачествени. Търтеи, отгледани през есента от някое проблемно семейство, до пролетта губят способностите си да осеменяват майки. Аз бих препоръчал обединяване с нормално семейство.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”