Кой какво направи днес на пчелина?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Димитър Русков
Мнения: 12
Регистриран на: Съб Авг 08, 2009 2:32 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Димитър Русков »

Ico_dok,вероятно имате случай на майка тътовка(повечко пило,маточника...)определете семействата които е хубаво да се подсилят,освободете място за по колкото пити (не повече от 3 да са в пъти по Слабички от приемното сем.)в самия край на гнездата (ако си има място още по -лесно и поставете рамките от търтовката най в края,прогнозата е за топло време ,така че е хубаво да подадете по малко сироп на сем.където сте подали пчелите,след седмица в хубав ден преместете рамките както намерите за добре тия с пилото махнете (отстр и акара в тях...). Ако при пренасяне на рамките видите майката трябва да я махнете(това ще направят и пчелите на сем.където попадне...)
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

Доста страх брах понеже нямам практика, но двете ми сандъчета устискаха зимата ! :)
Днес времето беше топло и слънчево и пчелите се пораздвижиха доста сериозно, даже видях да внасят и първият прашец макар и много малко :)
Не съм ги отварял мисля в началото на март да направя първият преглед... преди 20 дена им сложих по една питка собствено производство, а вчера по 150-200 гр. мед в хранилките ! Вече не се притеснявам, че гладуват и ще съм спокоен до първият преглед !
Един познат ми сподели, че негов съсед от 30 кошера са оцелели 11... май не ги е третирал против вароа !!! Затова е много важно да не правим икономии и да свършим всичко точно и на време !
Успех на всички !
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от solaris60 »

ZhivkoBG написа:Един познат ми сподели, че негов съсед от 30 кошера са оцелели 11... май не ги е третирал против вароа !!!
Пчелите не измират само от вароа. Защо всички само това мислят, че е причина, а не обръщат внимание и на други неща, които също водят до измиране на цели пчелини?
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Dinko »

Предупреждавайте земеделците по места, че пръскането на рапицата с отрова
по време на цъфтежа е строго забранено :idea:
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от solaris60 »

Dinko написа:Предупреждавайте земеделците по места, че пръскането на рапицата с отрова
по време на цъфтежа е строго забранено :idea:
А нима те не го знаят?
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Dinko »

Няколко пчелари трябва отделно да им казват.
Аз карам и кмета отделно да ги предупреди.
Трябва и писмено да предупредят с каква отрова ще пръскат,
няколко дена по рано :idea:
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от зуница »

Dinko написа:Предупреждавайте земеделците по места, че пръскането на рапицата с отрова
по време на цъфтежа е строго забранено :idea:
То, пръскането се прави само с отрови.А пръскат по технология задължително по време на цъфтеж , ако искат да имат семе.И наглед най-безапасните за пчелите химикали не ги убиват веднага , а се натрупват и до седмица две кошерите се освобождават от летящата част от населението си.Тогава "земеделците" вдигат рамене и казват , че са невинни.При пръскането не е имало отровени пчели.
Проверете, колеги, дали е така.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Dinko »

Трябва да се пръска преди цъфтежа :idea:
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от зуница »

Dinko написа:Трябва да се пръска преди цъфтежа :idea:
Виж това.
http://www.bayercropscience.bg/bcsweb/w ... hes_aeneus
"Пръскане в началото на цъфтежа с подходящи инсектициди е оправдано при наличие на 4 възрастни на растение." - а това отвръзва ръцете на грамотните "земеделци" да тровят наред.
Ето "красавците" на "Байер" - Биская® 240 ОД ;Протеус® 110 ОД .(От "безвредните" за пчелите.) Инсектициди само за един от възможните вредители.Добави и хоботниците и т.н.
Вратата за пръскания кой с каквото намери и когато свари е широко отворена.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ico_dok »

Димитър Русков написа:Ico_dok,вероятно имате случай на майка тътовка(повечко пило,маточника...)определете семействата които е хубаво да се подсилят,освободете място за по колкото пити (не повече от 3 да са в пъти по Слабички от приемното сем.)в самия край на гнездата (ако си има място още по -лесно и поставете рамките от търтовката най в края,прогнозата е за топло време ,така че е хубаво да подадете по малко сироп на сем.където сте подали пчелите,след седмица в хубав ден преместете рамките както намерите за добре тия с пилото махнете (отстр и акара в тях...). Ако при пренасяне на рамките видите майката трябва да я махнете(това ще направят и пчелите на сем.където попадне...)
Благодаря колега! Точно такова действие бе в основата на второто ми питане - да подсиля по-слабите семейства с пити и пчели, като уеднаквя миризмата им с напръскване с ментов сироп.
Динко, благодаря за съвета, но при мен първите търтеи се появяват нормално в края на април, а дотогава и новата майка ще отъртови, а и от старите пчели няма да е останало нищо, та ще трябва да давам запечатано пило за да поддържам семейството. Това е мъка и за тях и за мен. Веднъж преди 5-6 години се опитвах да спасявам търтовка и накрая успях, но накрая се получи едно "мършаво" семейство, което есента обединих с отводка. Не мисля сега да се мъча пак.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

Благодаря колега! Точно такова действие бе в основата на второто ми питане - да подсиля по-слабите семейства с пити и пчели, като уеднаквя миризмата им с напръскване с ментов сироп.
Динко, благодаря за съвета, но при мен първите търтеи се появяват нормално в края на април, а дотогава и новата майка ще отъртови, а и от старите пчели няма да е останало нищо, та ще трябва да давам запечатано пило за да поддържам семейството. Това е мъка и за тях и за мен. Веднъж преди 5-6 години се опитвах да спасявам търтовка и накрая успях, но накрая се получи едно "мършаво" семейство, което есента обединих с отводка. Не мисля сега да се мъча пак.[/quote]

Здравей колега, ще ти напиша кратки цитати от книга !
- Появата на майка търтовка е много по-малък проблем от пчели-търтовки !
За разлика от пчелите-търтовки, майката търтовка снася яйцата правилно по едно в центъра на килийката, за разлика от пчелите-търтовки които снасят яйцата като разпилени по питата и по няколко в килийка !...
Важно е да разбереш какъв е твоят случай... неоплодена майка или пчели-търтовки !
- Ако се установи, че е майка-търтовка, достатъчно е тя да се отстрани и да се придаде плодна майка в клетка ! и така проблемът е решен !
Много по-сериозен е проблема с пчели-търтовки... те не приемат нова майка, те играят ролята на майка и са винаги агресивни спрямо плодна майка !
Малко дълъг но сигурен процес е присаждане на зрял маточник в центъра на гнездото като се намазва с мед от същия кошер ! Когато се излюпи младата майка тя заема ролята на майка, а останалите пчели се връщат към нормалните си задължения !
По-кратък е пътя ако се вземе млада новоизлюпена майка (тя няма мирис) и се пусне направо върху рамките...
В никакъв случай не бива да се придава плодна майка, защото веднага ще бъде убита !
Най-лесно е късно напролет такова семейство да се стръска в района на пчелина... старите пчели-търтовки ще "помолят" другите пчели да влязат в техния кошер и така ще се спасят !!!
Има и други варианти, но ти писах за най-често срещаните проблеми !
Надявам се да съм бил полезен с нещо... макар, че ще ти е трудно да манипулираш с маточници или новоизлюпени майки по това време на годината ! Наистина е неприятно...
Желая ти успех !
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ico_dok »

Живко, благодаря за съветите! Проблема при мен е липсата на резервна майка. Ако реша сега да произвеждам майка, докато се излюпи, докато се появят търтеи да я оплодят, старите пчели ще измрат. По добре е сега да подсилят другите семейства, там ще свършат добра работа.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от ZhivkoBG »

Времето е много-студено и нокой нищо не пише !
Пчелите пак са на кълбо... и чакаме топлите дни !
Ще устискат ли с пилото което са заложилли ?
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от NikolaiManolov »

Колеги, вчера и днес прегледах 65 кошера, като идеята ми беше да заложа лентите против Вароатоза, както и стана. Като цяло, пчелите са силни, но храната им е малко и след 10 дни мисля да започвам със сиропа, ако времето се задържи около 10 градуса. Забелязах, че носеха доста прашец с жълт цвят и си мисля, че е от дрян. Това е засега от района на Добрич. Дано да е на берекет и да сме здрави!
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Aleksey »

Днес ги почерпих за втори път със сироп.На по силните,освен сиропа им сложих и суха захар.Носят 4 вида прашец.Пило на 4-5-6 рамки.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”