Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от Niki S »

valyo поздравления за прекрасните коментари.
Наистина поста ми е акцентиран към проблемите при придаване на такива майки, и това
е за да има по цялостен поглед в/у проблема.
ZhivkoBG не вярвам да имаш някакъв проблем при тази `порода` майки. Дори тука, във
форума съм писал че слаби отводки приемат всичко, дори десет оплодени майки им пусни
няма да ги убият веднага и ще осеменяват седмици че и по вече време заедно. Според мен
такава отводка и то силна е напълно достатъчна. Срещъл съм изказване че отводка от млади
пчели и майката е под калпак върху ЛЮПЕЩО пило приема и най рисковите майки.


пп
Колкото е по голяма разликата в гените толкова по трудно се
придава такава М. - това е цитат от мнението ми, т/е при близки породи няма големи проблеми
и се стига до отхвърляне /чрез тиха смяна/ на приети вече М в семейството при големи разлики
в породите.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от ZhivkoBG »

Благодаря на всички за изчерпателните коментари !
Нямах представа, че тази наша порода е изчезнала или силно метизирана...
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от saso »

ZhivkoBG написа: Нямах представа, че тази наша порода е изчезнала или силно метизирана...
Което на практика е едно и също!
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от kapaneca »

valyo:Благодаря за изчерпателния отговор,имам две майки "Бъкфаст" и са най силните ми семейства към днешна дата.За тая година мисля да пробвам и със 20бр "Карника" сега до каква степен ,ще са такива няма представа а и няма как и да съм сигурен но ,ще приема риска ,че са "Карника".Защо съм се ориентирал към "Карника" защото "Бъкфаст" са селекция и по лесно се разпада в следващите поколения което ме задължава да купувам майки постоянно за да имам желаните резултати.
Някой колега проучвал ли е как може да се закупят Австрийски "Карники" и на каква цена са
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от saso »

Всеки сам решава с какви пчели да работи. Тъкмо ще имаш база за сравнение.
Добре е обаче да знаеш, че при свободното оплождане разпадането на карниката е същото, като разпадането и при бъкфаст. Просто действат едни и същи закони на генетиката.

Не разбирам защо те притеснява практиката да се закупуват готови майки бъкфаст за формирането на семейства за производство на мед. Всъщност основния проблем би бил, ако нямаш проверен доставчик на качествен материал.
Цената не би трябвало да е проблем. Все пак е цена, еквивалентна на цената на 10 кг мед.
При положение че потенциала на бъкфаст е повече от 300 кг.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от зуница »

saso написа: Не разбирам защо те притеснява практиката да се закупуват готови майки бъкфаст за формирането на семейства за производство на мед. Всъщност основния проблем би бил, ако нямаш проверен доставчик на качествен материал.
Цената не би трябвало да е проблем. Все пак е цена, еквивалентна на цената на 10 кг мед.
При положение че потенциала на бъкфаст е повече от 300 кг.
При потенциал на медоносите 3 кг?! :wink: :?: Да не се увличаме. Количеството мед зависи от растителността.На полюсите никой не гледа пчели.
А и още никой не е описал директно сравнение между семейства с местни пчели и такива с майки "бъкфаст".Преди време имаше такива предложения във форума , но никой не се захвана.
Не е ли "бъкфаст" поредната мода?Та, затова разбирам притесненията на колегата от закупуване на "готови" майки.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от valyo »

kapaneca написа:valyo:Благодаря за изчерпателния отговор,имам две майки "Бъкфаст" и са най силните ми семейства към днешна дата.За тая година мисля да пробвам и със 20бр "Карника" сега до каква степен ,ще са такива няма представа а и няма как и да съм сигурен но ,ще приема риска ,че са "Карника".Защо съм се ориентирал към "Карника" защото "Бъкфаст" са селекция и по лесно се разпада в следващите поколения което ме задължава да купувам майки постоянно за да имам желаните резултати.
Някой колега проучвал ли е как може да се закупят Австрийски "Карники" и на каква цена са
Капанец, всеки трябва да се води от обуславящите при него фактори. При мен това е определено слабата паша (чак почвам да се дразня, мисля да ги пребазирам :) ). Аз не мога да очаквам, че сменяйки породата ще вдигна добивите двойно. И ударението е върху намаляване на роенето и т.н.

При теб, в Русе, при изобилие на паша, си длъжен да гониш максимума и, защото това е знаковата, определяща особност и трябва да се съобразиш с нея, оставяйки другото на втори план. Това според мен е и имал предвид и Сашо, споменавайки за потенциала на породата.

Ако района предоставя илишък на нектар който не може да се оползотвори в този момент и от тази пчела, пътищата са два. Или повече кошери или максимално работлива пчела. Недостатъка на многото кошери е ясен (изключвам кражбите през фонфдовете на брой кошер). Следва, че ако дадена порода е в състояние да повиши добивите ти над 10% то ти си длъжен да се възползваш. Елементарна сметка трябва да направиш. Сметката на Сашо не е съвсем вярна защото трябва да се оценява не цената на една бъкфаст, а разликата в цените на майките които така или инак искаш да купиш и тази от друга порода. Нека условно я приемем за 5 кг. мед. Ако породата е в състояние да ти даде 20кг повече примерно, теаи 5кг за майка може да ги жертваш. Истина е, че ще ти трябва всяка година да сменяш 50% от майките но ако е оправдано икономически - защо не?

Т.е. с малко думи - ако дадена порода може да ти вдигне добива с повече от цената на една майка, то следва, че майката излеза без пари, а всички ползи от младата майка (не рои, по-малко търтей, по-малко болести и т.н.) са ти само в плюс. Още, много по-лесно е да вдигнеш добива така, отколкото с увеличаване на кошерите. Подход който увеличава разходите и усилията много повече отколкото смяната на майката.

:!: Пиша горното, приемайки че дадена порода може да събира повече от друга. Това е извод който друг трябва да направи и да се ангажира с твърдение. При мен разликите са малки и са в порядъка на статистическата грешка. Тоест не мога да го твърдя от свой опит.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от kapaneca »

Ситуацията такава ,че временно се преориентирам към"карника" защото в радиус от 1км има още 3 пчелина със по 20 семейства и колегите са по склонни да купуват майки за по 20лв'Карника" от колкото за по 33лв "Бъкфаст".Но до две години живот и здраве ще си изясня със коя порода ще работя нека първо да сравня добивите но определено клоня към "Бъкфаст".
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от Scutellator »

valyo написа: :!: Пиша горното, приемайки че дадена порода може да събира повече от друга. Това е извод който друг трябва да направи и да се ангажира с твърдение.
Който не вярва, да ми се обади да му пратя пчели, които не събират мед и да се убеди сам.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от зуница »

Scutellator написа: Който не вярва, да ми се обади да му пратя пчели, които не събират мед и да се убеди сам.
Твоя селекция ли са? :o :?:
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
valkiria60
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 9:49 pm

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от valkiria60 »

зуница написа:
Scutellator написа: Който не вярва, да ми се обади да му пратя пчели, които не събират мед и да се убеди сам.
Твоя селекция ли са? :o :?:
И са ЕЛИТНИ. :D
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от ZhivkoBG »

Карника, Бъкфаст...
Драснете два реда и за италианките !
Мисля, че моите са италианки, но може и да греша... коремчетата им са с жълто-оранжеви сегменти първите 2-3 сегмента през един, редуват се жълт, черен останалите са тъмни... Майките също през един са жълто-оранжеви всичките...
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от ZhivkoBG »

Има ли начин да определя какви са по външни белези ?
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от Scutellator »

ZhivkoBG написа:Карника, Бъкфаст...
Драснете два реда и за италианките !
Мисля, че моите са италианки, но може и да греша... коремчетата им са с жълто-оранжеви сегменти първите 2-3 сегмента през един, редуват се жълт, черен останалите са тъмни... Майките също през един са жълто-оранжеви всичките...
Ето това е една от моите майки оплодена с италиански търтеи
DVC00387.JPG
Има и тъмни пчелички, защото когато отидох да я взема, някакси беше успяла да избяга през ХР прелчица и понеже няма как да се промуши на връщане, я открих на дъното на нуклеуса (мрежесто) заедно с целия рояк пчели ( по рамките в нуклеуса се гонеха стотина пчелички, които бяха останали заради пилото). Естествено, когато я отворих под микроскопа някой вече я беше праснал и за да не похабявам семенната течност, махнах шлейфа и я праснах и аз. В случая това не е фатално, защото ясно може да се види по оранжевия цвят и изцяло светлите тергити кои пчели (съответно майки) идват от италианкси търтеи и кои - не.
DVC00380.JPG
DVC00379.JPG
DVC00389.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от ZhivkoBG »

При теб жълто-оранжевото е доста по силно изразено !
И при мен има по-тъмни пчели почти или нямат жълто...
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”