Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

ZhivkoBG
Мнения: 117
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 12:31 pm

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от ZhivkoBG »

http://beehoneyportal.com/forum/viewtop ... 0&start=60
Ето тук съм писал и качил снимки !
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от Scutellator »

зуница написа: А и още никой не е описал директно сравнение между семейства с местни пчели и такива с майки "бъкфаст".Преди време имаше такива предложения във форума , но никой не се захвана.
Зуница, не че имам нещо лично, просто реших да хвърля малко светлина върху въпроса.
Този дето имаше намерение да ги сравнява, взе че ги пробва (е, не съвсем).... и от тогава вече не е толкова ентусиазиран за провеждане на подобен експеримент.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от valyo »

Scutellator написа:
зуница написа: А и още никой не е описал директно сравнение между семейства с местни пчели и такива с майки "бъкфаст".Преди време имаше такива предложения във форума , но никой не се захвана.
Зуница, не че имам нещо лично, просто реших да хвърля малко светлина върху въпроса.
Този дето имаше намерение да ги сравнява, взе че ги пробва (е, не съвсем).... и от тогава вече не е толкова ентусиазиран за провеждане на подобен експеримент.
Аз като цяло от 2013 до сега съм по-доволен от Бъкфаст.
Но при мен е бедно и базата не позволява да направят разлка в добива в пъти. За другите качества различните бъкфасти които съм получавал като цяло не са ми давали много поводи за недоволство. Имал съм няколко инцидента , но принципно са много читави пчели.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от зуница »

Scutellator написа: Зуница, не че имам нещо лично, просто реших да хвърля малко светлина върху въпроса.
Този дето имаше намерение да ги сравнява, взе че ги пробва (е, не съвсем).... и от тогава вече не е толкова ентусиазиран за провеждане на подобен експеримент.
Какво се получи? :?: Не , че не е от любопитство, ама хайде похвали се , де.Няма лошо ,ако научим нещо и ние, за това сравнение. :)
Като стана дума, тези дето не събират мед , за които писа, към какво се ориентират? Удрят го на ройливост и правят роеви майки и рояци за пазара? За такава порода братята руснаци са се сетили, някаква "карпатка".Нещо такова ли е? :?:
Любопитство. :wink: Не казвам любознателност. :D
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от Scutellator »

Смятам че поне десетки други пчелари също са сетили да проведат у тях си такъв експеримент. Досега форумите не са оревани с вой до небесата, което.... смятам че е добре.
Като стана дума, тези дето не събират мед , за които писа, към какво се ориентират?
Към нищо! Просто бездействат и не правят нищо. Ако им подадеш сироп -започват да правят пило/пчели и да градят основи. Ако не им подадеш - никакво развитие (наддаване в килограми).
Виждал съм (на снимка) пчели, неспособни да изгдраждат пити; имал съм и пчели, които като изпаднат в роево настроение и преустановяват абсолютно всякаква дейност ( а в природата текат реки от нектар) и такива, които са активни само през определена част от годината (особенно майката).
Старая се да ги чистя, но понеже аз постоянно купувам майки от къде ли не, пък и в естествения процес на развъждането, постоянно ми се появяват всякакви такива шашави и странни пчели.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от зуница »

Scutellator написа:Смятам че поне десетки други пчелари също са сетили да проведат у тях си такъв експеримент. Досега форумите не са оревани с вой до небесата, което.... смятам че е добре.
Е, дано някой се сети да напише нещо положително, че липсата на отрицателни резултати си е "чисто реми".На никой ли нищо не му прави впечатление при такова сравнение... ? :?:
Любопитството ми остана незадоволено... :wink:
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от Scutellator »

Лично аз съм любопитен за сравнение с ДОБРА линия на Карника.
От българските за мен си съм се отказал още през 2003г. Не че са били лоши, но в селекцията им нещо им куца. Преди може и да бяха мелезаци, може би, но имаше/бяха по-добри от сегашните.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от зуница »

Scutellator написа:Лично аз съм любопитен за сравнение с ДОБРА линия на Карника.
Словенска или хърватска?Коя би предпочел? Аз гледам към тези отгледани от семейства високо в планината.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от valyo »

Scutellator написа:Смятам че поне десетки други пчелари също са сетили да проведат у тях си такъв експеримент. Досега форумите не са оревани с вой до небесата, което.... смятам че е добре.
Като стана дума, тези дето не събират мед , за които писа, към какво се ориентират?
Към нищо! Просто бездействат и не правят нищо. Ако им подадеш сироп -започват да правят пило/пчели и да градят основи. Ако не им подадеш - никакво развитие (наддаване в килограми).
Виждал съм (на снимка) пчели, неспособни да изгдраждат пити; имал съм и пчели, които като изпаднат в роево настроение и преустановяват абсолютно всякаква дейност ( а в природата текат реки от нектар) и такива, които са активни само през определена част от годината (особенно майката).
Старая се да ги чистя, но понеже аз постоянно купувам майки от къде ли не, пък и в естествения процес на развъждането, постоянно ми се появяват всякакви такива шашави и странни пчели.
Има такова нещо. Може да е свързано с качеството флоропостояннство. То е положително за опрашването качество, но нежелателно от гледна точка на медосбор. Има го описао. Изразява се в това че след като е преминало некароотделянето, пчелите работили до сега на дадена преобладаваща култура, не се преориентират към други а продължават дълго време да обикалят доскорошните медоноси и естествено нищо да не събират от тях.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от saso »

Scutellator написа:Лично аз съм любопитен за сравнение с ДОБРА линия на Карника.
Интересно какво трябва да се разбира под определението "ДОБРА" линия на карника?

Аз лично нямам нужния опит, но си спомням мненнието на един бъкфаст-селекционер, който каза че всяка година купува по около стотина майки карника за тестване и е най-впечатлен от краинките, т.е. карниката от областта на Краина. Препоръчваше да се внимава при ваденето на меда от тях, защото са склонни да не депозират медови запаси под ханемановата решетка.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от Scutellator »

saso написа:
Scutellator написа:Лично аз съм любопитен за сравнение с ДОБРА линия на Карника.
Интересно какво трябва да се разбира под определението "ДОБРА" линия на карника?
С нисък роеви индекс, да събира много мед и да прави силни семейства.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от saso »

Така. Значи, трябва ти добра карника за изпитване.
Е, при добър резултат няма как да не се стигне и до бъкфаст-карника.
Мисля, че съм срещал информация за няколко такива развъдчици.
Но не знам какви точно резултати са получили.

Всъщност литовският селекционер, за който писах по-горе, предпочита да купува евтини майки от конкретен регион, но в по-голямо количество, като разбира се разчита на съществуването на достатъчно вариации, осигуряващи съответно по-голям избор.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от kapaneca »

saso написа:
Scutellator написа:Лично аз съм любопитен за сравнение с ДОБРА линия на Карника.
Интересно какво трябва да се разбира под определението "ДОБРА" линия на карника?
Препоръчваше да се внимава при ваденето на меда от тях, защото са склонни да не депозират медови запаси под ханемановата решетка.
Под или над Ханемановата решетка.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от valyo »

Разбира се "под" е има предвид Сашо. Точно затова е казъл че трябва да се внимава с ваденето на меда - да не се вади всичко над ХР защото под нея няма нищо.

Аз на такива пчели не съм попадал. Интересно би било да се видят. Как държат плодника празен? Iли всичко е пило?
Такива биха били идеални за отглеждане по Венер - с хранителна надставка. Плодник свободен за пило и храната само в над(под)ставката. Мечта.
kvohrist
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Апр 27, 2014 8:53 am
Местоположение: Марияцел, Австрия

Re: Българска медоносна пчела (Apis mellifera macedonica)

Мнение от kvohrist »

kapaneca написа: Някой колега проучвал ли е как може да се закупят Австрийски "Карники" и на каква цена са
Ако все още има интерес към австрийски карники моля:
http://www.carnica-zucht.at/de/produkte/
http://www.carnica-zucht-wm.eu/preisliste/
http://www.sklenarbiene.at/aktuelles.php
http://www.imkerinnen.at/carnica-singer ... Preisliste

А от тук може да се поръчат бъкфаст
http://bestbuckfast.com/4.html
Прави това,което трябва, там където си с това, с което разполагаш!
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”