съвет за лежак

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
morfeii
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Авг 11, 2010 10:57 pm

съвет за лежак

Мнение от morfeii »

здравейте интересувам се за начина по който се разполага магазинните пити по продължение на семейството със ханеманова решетка или се вдига като магазин кое е по разумно благодаря предварително
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: съвет за лежак

Мнение от bobmastar »

Колега аз от миналата година имам 6 бр. лежаци ,човека дето ме учеше преди също работеше с лежаци - много съм доволен от тях, силни семейства много пчела - много мед
аз не слагам х.решетка размествам питите така че майката винаги да има пространство свободно за снасяне и слагам един голям магазин и като го напълнят да ти е кеф да вадиш
При мен лежаците ми дават по-вече мед от ДБ и по лесно се гледат.
Успех колега дано съм ти от полза, ако има друго питай.
Последно промяна от bobmastar на Чет Окт 20, 2011 10:35 pm, променено общо 1 път.
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: съвет за лежак

Мнение от bobmastar »

И без магазин може зависи с колко рамки е лежака, от 18 рамков кошер тази есен извадих 6-7 рамки пълни от-горе до долу с мед и ако не попълвах запаси на млади семейства можех спокойно да центрофужа поне 4-5 по 2-2.5 кг спокойно 7-8 кг за края на сезона чис билков медец.
По - принцип идеята ми е да заредя 10 тина лежака, като запасни за подсилване на отводки и слаби ,средно силни семейства в разгара на пашата, а есента за попълване на медовите запаси на същите. А между другото, каквото качът в магазина добре дошло.
Украинците работят с големи лежаци от по 24 рамки отделно рамките са високи и не слагат магазини на едно клипче в нета видях такава рамка закачена на кантарче, то показваше 6 кг. - 5 такива рамки за сезона и връзваш средния добив за страната. Направи две отводки, подсили някой кошерче и ако извадиш 3-4 рамки е какво му трябва на човек.

А лежаците си ги правя сам (размерите са удвоен дб или 1.5 от 12 рамковия), но съм сигурен че ако се поръчат няма да има проблеми, а и се пести материал, но не съм чувал някой да продава. Масово хората отиват на многокорпусни, който аз смятам за неподходящи за моя район но това си е мое мнение.
Успех на всички който имат собствено мнение.
morfeii
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Авг 11, 2010 10:57 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от morfeii »

borislav aleksandrov написа:
lejak.jpg
виждам че и други мислят като мен лежака е най практичен за бг дано старите пушки ни открехнат на тънкостите с тази техника на пчеларстване
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: съвет за лежак

Мнение от drone »

Тия дето имат опит с лежаците, нямат опит с компютрите! :D
Иначе техниката за работа скоро не е качвана в пчеларската преса. Аз мисля ,че имам нещо по въпроса в стари броеве на сп.Пчеларство от началото на 90-те години .Може и да погледна архива и да направя снимки от статии и чертежи.
pchelar4e
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Май 27, 2006 8:57 pm
Местоположение: София; Пчелин с.Желен до гр.Своге

Re: съвет за лежак

Мнение от pchelar4e »

Отглеждане на пчелите в кошер-лежак
>
Кошерът-лежак благодарение на големия си обем подобно на двукорпусния кошер дава възможност за усилено яйцеснасяне на майката и за развитието на силни, работливи пчелни семейства, които рядко изпадат в роево състояние. Продуктивността на пчелните семейства, отглеждани в кошери-лежаци, е почти еднаква с тази при двукорпусните кошери, а в някои случаи е дори по-висока. Простотата в устройството на кошера-лежак (без магазин) и еднаквостта в рамките улесняват твърде много работата на пчеларя както при прегледите, така и при подготовката на кошерите за превозване, а така също и при подготовката на запасни пити с мед и цветен прашец за зимно-пролетния период. Големият обем на лежака дава възможност (след преграждането му) и за по-удобно използване за запазване на помощни майки, както и за създаване на нуклеуси за оплодяване и зазимяване на пчелни майки в същия кошер, без да се използва за целта друг инвентар. Поради по-доброто развитие на пчелните семейства в кошерите-лежаци от тях могат по-лесно да се образуват нови семейства (изкуствени роеве), Също така при зазимяването в лежака могат да се поместят две семейства, които благодарение на взаимното си затопляне презимуват по-добре, с по-малък разход на храна и през пролетта по-бързо се развиват. Цялата работа по отглеждането на пчелните семейства в кошерите-ле-жаци може да се извършва от сам човек, докато при двукорпусните кошери за снемането на корпусите при прегледите са необходими двама души. Поради икономията на време и труд, при работата с кошери-лежаци пчеларят може да отглежда по-голям брой пчелни семейства. Вследствие на това и възнаграждението за труда му ще бъде по-високо, а и себестойността на продукцията (мед, восък, роеве, майки) ще бъде снижена, което е важен икономически принцип на социалистическото стопанство.
Кошерът-лежак се използва като едносемеен или с помощна майка. Когато се използва като едносемеен, грижите по отглеждането на пчелното семейство до главната паша почти по нищо не се различават от тези при обикновения 12-рамков кошер. Пчелното семейство се зазимява в средата на лежака или към южната му страна, а гнездото отстрани и отгоре се затопля добре, като ако срещу него има горна прелка, тя се отваря, а долната се затваря. През пролетта горната прелка се затваря, а се отваря долната и с развитието на семейството гнездото му постепенно се разширява отначало с изградени пити, а по-късно с изкуствени, като се поставят и строителни рамки за производство на восък. С настъпването на главната паша гнездото се подрежда, като в средата срещу отворената прелка се поставят 2—3 изкуствени пити за изграждане и осеменяване и до тях от двете им страни се подреждат питите с откритото пило заедно с майката, след това питите с мед и прашец, а зад тях питите със запечатаното пило. Останалото пространство се запълва с празни, изградени светли пити, по възможност без да е отглеждано пило в тях. Пчелите постепенно запълват с мед тези пити, както и питите, от които се излюпва запечатаното пило. По този начин майката бива ограничена по средните пити на гнездото, където тя непрекъснато яйцеснася. За да не премине майката на крайните пити, за по-голяма сигурност те се поставят по-разредено — на 20 мм една от друга вместо на нормалното междурамъчно разстояние \ от 12 мм. Пчелите надграждат килийките на така разредените пити и майката не може да ги осеменява. За да ограничат майката по време на главната паша, някои пчелари преграждат гнездото, където е тя, с майкоотделителна решетка. По време на главната паша при усилен приток на нектар се отварят всички прелки на кошера, за да се създаде добра вентилация и да се улесни изпаряването на излишната вода от нектара.
Разпространяваният у нас кошер-лежак с 18 рамки в много случаи се оказва малък за използване на добра паша, понеже при силно семейство в него има 13—14 пити пило, а останалите 4—5 пити са недостатъчни за бързото преработване на постъпващия нектар и за складирането на готовия мед. За да се използва по-добре пашата, много пчелари се принуждават да му поставят магазин с 18 рамки. Тъй като използването на такива големи и тежки магазини е свързано с редица неудобства за пчеларя, необходимо е кошерите-лежащи да бъдат с по-голям обем — за 20 до 24 плодникови рамки. С оглед на по-голямо удобство някои пчелари у нас поставят на лежака два магазина един до друг с по 9 рамки, които са по-леки за носене.



Използване на помощни майки

Помощна майка в кошер-лежак. Кошерът-лежак е най-удобен за работа с помощна майка, тъй като при него най-лесно се извършват прегледите и други манипулации, свързани с използването на помощната майка. Отделението за помощна майка се формира през лятото, към края на главната паша, на 3—4 пити в единия край на кошера и се прегражда с тънка дъска, плътно допираща до стените и дъното. На отделението се оставя отделна прелка (най-добре странична или задна), която се отваря 5—б дни преди преграждането, за да свикват част от летящите пчели да влизат в нея. Ако и двете отделения имат предни прелки, между тях, отвесно на предната стена на кошера, трябва да се прикрепи разноцветно боядисана дъска. Новото отделение се заселва с 3—4 пити с пчели; от питите 2 са с мед и 1—2 със запечатано люпещо се пило. На следния ден му се дава запечатан зрял маточник от добър произход, който до излюпване на майката се покрива с плоска клетка, а след това клетката се отстранява.
След оплодяването на майката помощното семейство може да се използва по следните два начина:
1. Двете семейства предварително се изравняват по сила чрез системно преместване на пити с пило от основното в помощното семейство, при което разделителната дъска постепенно се отмества към средата на кошера. През есента те се зазимязат към разделителната дъска и благодарение на взаимното си затопляне благополучно презимуват, а напролет започват рано да се развиват. С настъпването на главната паша или още преди нея, щом кошерът се изпълни с пчели и пило, семейството със старата майка се премества в друг празен кошер, където то продължава да се развива самостоятелно като отводка за увеличаване броя на пчелните семейства в пчелина. Кошерът, в който се премества отводката, отначало се поставя пред прелката на отделението на лежака (където е била отводката), като малко се извива встрани, за да налетят в него само част от летящите пчели на отводката. Едновременно с преместването на семейството част от питите му със запечатаното пило и покриващите ги пчели се присъединяват към останалото семейство, където отиват и по-голямата част от летящите пчели, за да го подсилят за главната паша. Гнездото на така подсиленото семейство се подрежда за медосбор, като му се добавят празни и изкуствени пити. При първа възможност старата майка на отводката се сменя с млада или със зрял източник. При благоприятни условия до есента отводката се развива в нормално семейство и се запасява с необходимата храна за презимуване.
Когато двете семейства не са успели да се развият добре до главната паша или едната майка е негодна, тогава не се прави отводка, а след уеднаквяване миризмата на семействата те напълно се присъединяват, като предварително негодната майка се унищожава.
Към края на главната паша в кошера отново се формира странично отделение на 3—4 пити с пчели, мед и зряло пило и му се дава зрял маточник.
2. След формирането помощното семейство не се подсилва и изравнява с основното, а се зазимява на 3—4 пити. През пролетта то се подсилва според нуждата с 1—2 пити зряло пило от основното семейство, а за да не се разшири много гнездото му и да не се простуди пилото, от него се изваждат съответен брой празни или осеменени пити и се дават на основното семейство. След като гнездото на помощното семейство се запълни с пчели, то не се разширява, а от него периодично през 5—7 дни се вземат пити с яйца и младо пило и се поставят в гнездото на. по-силното основно семейство, което постепенно се разширява. В замяна на взетите пити в помощното семейство се придават пити с храна и празни пити за осеменяване, които са предварително подготвени в основното семейство или затоплени в стая. По този начин се постига усилено яйцеснасяне от двете майки и основното семейство бързо се развива, като не изпада в роево състояние, понеже пчелите му са заети с отглеждането на голямо количество пило. За по-пълното използване на яйценосната способност на младата майка тя не бива да се оставя в помощното семейство, а още след оплодяването през лятото се премества в по-силното основно семейство, чиято по-стара майка (двегодишна), се дава на помощното. За да не отслабне помощното семейство вследствие отнемане на яйцата му, в него трябва постоянно да стои една пита с разновъзрастно пило, от което ще се отглеждат млади пчели за замяна на естествения подмор. С настъпването на главната паша двете семейства се присъединяват нацяло, като се оставя младата майка.
Ако основното семейство се е засилило достатъчно за главната паша, помощното може да се премести в друг кошер и да се развива самостоятелно като отводка. В района, където има няколко последователни главни паши, така отделеното помощно семейство може да се постави с кошера си до основното, за да се използва за повторно подсилване със зряло пило и летящи пчели. Към края на главната паша старата майка на помощното семейство се унищожава и му се дава маточник. След главната паша помощното семейство отново се връща в същия кошер при основното, като двете майки разменят местата си. По този начин се постига ежегодна смяна на майката в основното семейство, като самата майка се използва две години — първата година в основното семейство, а втората година като помощница.
За използването на помощни майки е подходящ кошер-лежак с 20—24 рамки. При по-малък обем и при силни семейства се налага да му се поставя магазин
Статията е на сайта http://pchelarstvo.net84.net/
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: съвет за лежак

Мнение от Boro »

Единият от филмите е точно за работа с Лежак.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: съвет за лежак

Мнение от Boro »

В този си вид на разположение на рамките (успоредни на прелката) поправете ме ако греша-наричат се украински лежаци. Магазините в дъното нали? Качи снимки на един отворен празен такъв ако не ти представлява трудност колега ако може и на фургона.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: съвет за лежак

Мнение от p4elar4e »

От известно време след прочитането на написаното за лежак във форума ми се иска да си направя 1 кошер за проба.
Какво мислите за идеята да се направи кошер лежак с 36 фарарови рамки вместо ДБ-ви,снабден с дълбоко дъно :?:
Аз работя с кошери фарар и лежак с ДБ рамки няма да ми даде възможност да използвам едни и същи рамки.Т.к. когато си взех пчели те бяха на ДБ рамки,това ми отне мноооооого време,нерви и усиля,за да ги заменя с фарар,нямам желание пак да влизам в подобни филми.
Идеята ми е така и така в лежака се ползват преградни дъски,за постепено разширяване на обема,да се използва идеята на фараровия кошер-по-малките рамки да формират по-малък обем,с което да се подобри микроклимата в кошера и питите да се осеменяват по-бързо и качествено,с което да се постигне бързо развитие на пчелното семейство.
Дървото за направата на кошера може да се замени с друг подходящ материал,като стиропор или фибран,които се коментират в други теми,с което да се намали теглото на кошера.
Моля коментирайте :!: Интересно ми е да разбера мнението за тази идея на други хора.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: съвет за лежак

Мнение от p4elar4e »

Търтолан написа: С половинките лежака ще е нещо , на което зада стигнеш другия край ще се задъхаш !
Поясни какво точно имаш в предвид.
Смяташ,че развитието ще е прекалено бавно или,че ще е прекалено бързо и няма да може да се контролира от пчеларя :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: съвет за лежак

Мнение от p4elar4e »

Доколкото си спомням май в някоя тема се разискваше въпроса за посоката на развитие на пчелното семейство.Някои колеги поясниха,че пчелите първо заемат хоризонтално обема на кошера и чак тогава започват вертикално развитие.Беше даден дори пример за развитието на пчелите в природни условия.
За какво пило,венец и кълбо става дума повреме на зимуването :?:
Какъв процент от рамката повреме на зимуването ще е зает от пило :?:
Доколкото си спомням идеята на фараровата рамка е да се намали точно този ефект на пило+меден венец над него.Поправете ме ако греша.
За презимуването наистина въпроса е интересен.
Идеята ми е да има дълбоко дъно.Пак в някоя тема се писа,че когато питите са пълни и няма много място за пчелите,част от кълбото виси в обема на дълбокото дъно,което не е фатално.Лично съм го виждал на мой кошер,който имаше доста пчели и мед.Когато отварях дълбокото дъно виждах част от кълбото да виси.В началото на зимуването то ще е в основата на рамката и с течение на времето ще си освобождава място чрез изяждане на меда.Едва ли разликата между зазимяване на един фараров корпус пълен с мед и зазимяване на два фарарови корпуса,от които долния е почти празен,а горния пълен с мед е чак толкова голяма.Доколкото си спомням работещите с многокорпусни кошери изказваха мнение,че ако още в началото на зимата кълбото се захване за горния корпус опасност за умиране от глад няма защото се преодолява мъртвата зона.Това нещо важи и за фарар.Поправете ме ако греша.
Винаги може да се постави втори корпус,който обаче да е направен на отделни секции с цел по-лесното им сваляне при необходимост.
Моля за още коментари.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: съвет за лежак

Мнение от p4elar4e »

Дълбокото дъно решава отчасти проблема, но ти едва сега споменаваш за него.
Прочети поста ми ще видиш,че съм споменал точно за дълбокото дъно.
До одеве се ровичках из нета и ми капнаха очичките.Намерих доста информация за long hives,horizontal hives и top bar hives.Доста от тях са с различни размери на рамките-ДБ-ви,лангстротови,фарарови и разни междинни.
Намерих и снимки на точно това,което ми се върти като идея.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: съвет за лежак

Мнение от p4elar4e »

4.jpg
Човека говореше за лангстротови размери,но на снимката ми изглеждаха като фарарови.Това ме накара да се поразровя и намерих информация за измервателните системи за размерите на кошерите.
Оказа се,че размерите дадени за лангстротови понякога се наричали дадан-тови,които ние знаем като фарарови...

"The 168 mm depth super is sometimes known as 'Dadant depth' or an 'Illinois medium', some operations use this type of box and frame for all parts of the hive. "

В други сайтове попаднах на хоризонтални кошери с размери между фарарови и ДБ.
Явно хората си пробват разни вариянти за пчеларстване.
Всички тези системи са хоризонтални,към тях спада и лежака,който тук е с ДБ рамки,а на запад е с други размери.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: съвет за лежак

Мнение от p4elar4e »

Не се сещам точно какво искаш да кажеш,но аз си представям следното.
Представям си 36 рамков кошер с фарарови рамки който никога няма да преместя след като съм го сложил на някое място и ще работя само с рамките без да подмятам постоянно корпуси.Колкото и да са леки фараровите корпуси,като се напълнят с мед и пчели става доста интересно.Аз съм млад,но кръста вече ми се скапа от работа и си мисля,че по този начин ще ми е по-лесно.
Идеята е пчелите да се развият по-бързо и да станат силни семейства за кратко време,а аз да си натоварвам кръста по-малко.
Сравни един кошер фарар с 2 корпуса по 10 рамки за плодник и един лежак с 36 фарарови рамки.С единия работиш в хоризонтала ,а с другия във вертикала.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: съвет за лежак

Мнение от bobmastar »

Колеги не мога да разбера какъв вие проблема с ДБ-те рамки че искате да ги намаляте на половина имайте впредвид че голяма част от информацията из нета е от страни кадето зимуването нее такъв проблем както при нас. Зимата кълбото се искачва бавно на горе като изяжда меда над себеси (медъ над кълбото явно се затопля от отдаваната топлина от пчелите, която разбира се отива само на горе и се комсумира по-лесно от пчелите) при по малките рамки медения венец ще е по малък и като стигнат до покривната табла ще измрът от глад - това съм го виждал отстрани рамките пълни, а семейството аут в кошера останали 7-8 кг запас. Такъв кошер ще иска стабилно подхранване зимата поне 2-3 пъти - много разходи и много труд - според мен. С лежака се работи лесно и с ДБ рамки местиш само рамките товариш но количката и въртиш а замислял ли се е някой пролетта на колко фарарови рамки ще има пило и как ще извадиш мед от акация и липа като всички рамки са половин мед половин пило - и пак ХР пак ограничаване на майката пак излишен труд. Класически руски лежак 18 или 24 рамки с магазин това е истината за мен.
Успех на всички и весели празници.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”