Избор на кошер за начинаещ пчелар

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Nic
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Окт 15, 2008 8:27 pm
Местоположение: Ямбол

Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от Nic »

Ако начинаещ пчелар избере да работи с кошер дадан блат какъв да бъде той 10 рамков или 12 рамков. Моля да посочите и съответните аргументи за съответния избор. Става въпрос за стационарно пчеларство в района на Ямболска област.
Последно промяна от Nic на Нед Дек 19, 2010 10:07 pm, променено общо 3 пъти.
владо
Мнения: 80
Регистриран на: Вто Дек 29, 2009 6:20 pm

Re: Избор на кошер

Мнение от владо »

Звиси какво пчеларство ще извършва,подвижно или стационарно.
plamendulev
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Авг 24, 2010 11:42 pm
Местоположение: Белене

Re: Избор на кошер

Мнение от plamendulev »

владо написа:Звиси какво пчеларство ще извършва,подвижно или стационарно.


Имали разлика от 10 и 12 рамков за подвижно пчеларство не ставали и сдвата модела
владо
Мнения: 80
Регистриран на: Вто Дек 29, 2009 6:20 pm

Re: Избор на кошер

Мнение от владо »

plamendulev написа:
владо написа:Звиси какво пчеларство ще извършва,подвижно или стационарно.


Имали разлика от 10 и 12 рамков за подвижно пчеларство не ставали и сдвата модела

Имам в предвид че 10 рамковия е по лесен за носене.
du6ev1
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 7:17 pm
Местоположение: Добрич

Re: Избор на кошер

Мнение от du6ev1 »

Здравейте,и аз искам да задам такъв въпрос.В моя случай става въпрос за североизточна България ,стационарен пчелин с основни паши рапица и слънчоглед.Кой вариант на ДБ ще е по-удачен за мен.
plamendulev
Мнения: 15
Регистриран на: Вто Авг 24, 2010 11:42 pm
Местоположение: Белене

Re: Избор на кошер

Мнение от plamendulev »

borislav aleksandrov написа:щом ще е ДБ то 10 рамков


Защо смяташ така колега дай някави аргоменти.Аз не намирам голяма разлика от 10 и 12 рамков ДБ освен тежината както каза колегата Владо.Цената е с 5 лева по висока в повечето случаи на 12 рамковия ако ще копува нови.
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: Избор на кошер

Мнение от Цеко »

Според мен по добрия вариант е 12 рамковия ДБ - него винаги можеш да го ограничиш с две пределни дъски (да стане "десетак") и винаги при нужда можеш да го разшириш на 12 рамки :roll:
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Избор на кошер

Мнение от valaz »

При моите 12 рамкови, след центрофугиране на меда, пренареждам гнездото, поставям преградна дъска и зад нея-стара пита за освобождаване от останалия мед, преди претопяване. При 10 рамковия, същото нещо постигам, посредством допълнителен корпус, отделен от гнездото с табла с дупка. И при двата метода, пчелите се зазимяват с достатъчно качествен мед и освобождават питите за претопяване.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Избор на кошер

Мнение от Dinko »

За начинаещи препоръчвам 10 рамкови ДБ.
По-лесно се работи с тях.
По-рано се качват в магазина и улавят ранни паши.
Меда от всяка паша може да се раздели.
По-рядко се задръства плодника с мед.
И с по некачествена майка може да извадиш мед от магазина....
Kiril8305
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 6:47 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Избор на кошер

Мнение от Kiril8305 »

du6ev1 написа:Здравейте,и аз искам да задам такъв въпрос.В моя случай става въпрос за североизточна България ,стационарен пчелин с основни паши рапица и слънчоглед.Кой вариант на ДБ ще е по-удачен за мен.
Здрасти колега!
Ако аз бях на твое място сега , и не съм решил да тръгна с голяма бройка кошери бих направил следното нещо , бих си купил един ДБ 10 , един ДБ 12 и един ЛР.С напредване на времето и с развиване на умения и трупане на опит ти сам ще разбереш кое е най доброто за теб, и ще минеш към дадената система сам.
Поздрави и успех.
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: Избор на кошер

Мнение от славов »

приеми съвета на Кирил всеки район е специфичен защото е с различен релеф и пчелна паша и е трудно да се дават съвети защото може да не са правилни
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Избор на кошер

Мнение от ivan5555 »

ето и моя съвет-почни с 2-3 дб. 10 или 12 р. не е от значениена следващата година си вземи и 2 мн ако си млад ще разбереш предимствата на мн. кошер.това за мен е най доброто .но ако имаш проблеми с кръста или с възраста по добре 10 дб.с отделно дъно -2 магазина-26мм дебелина и пак ще се приближиш до мн. кошер.има ли добра паша за мен не е от голямо значение кошера.с мн кош. по лесно се работи с 2 майки и от там могат да ти дойдат добрите добиви .успех.
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Избор на кошер

Мнение от NikolaiManolov »

Десет рамковите са малко по-стеснени и затоплени и се развиват по-добре пролетта, когато условията са трудни. В късната пролет, обаче, и началото на лятото ми се струва, че 12 рамковите дават повече възможности откъм разширяване на гнездото при необходимост и смело твърдя, че с тях се работи по-спокойно при прегледите. Другото важно нещо е, че при 10 рамковите има малко по-голям риск от рояване, ако не се вземат навременни мерки, разбира се! Аз лично тази година имах един 12 рамков, който беше доста зле през пролетта, но после настигна 10 рамковите и даже задмина половината от тях. Много е важно да се работи правилно със съответната система и да имаме силни майки през сезона. Успехи на всички и не всичко е мед и пари, приятели!!
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от genata_fi »

Общо взето всичко зависи от уменията на пчеларя, от това какви паши има, и какви цели си поставя. ДБ е стара технология, чистата ДБ технология - при нея няма развитие, ръцете на пчеларя са вързани, затова се роят като бесни.
Имам апел към младите пчелари - пробвайте новите технологии. Дали ще е 10 или 12 рамков, зависи от първата паша. Пчелите не си ли запълнят плодника - горе в магазина не можеш ги качи изобщо. При по-малкия обем, това става по-бързо. Затова се препоръчва от специалистите - преди пашата - 12 рамковия ДБ го правиш 8 рамков и тогава ще имаш мед. Иначе и както казва един стар ДБ пчелар - на 5-6 години - само една има с добри добиви. Управлението на семейството - това е истината. И при ДБ става, но иска много знания и опит. Но всеки си решава сам.
Аз се радвам, че наследих ЛР кошери, а не ДБ. При ЛР има много технологии и е доста по интересно и гъвкаво, според мен.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от ivan5555 »

абе колега когато има добра паш а няма значение кошера.когатопчеларстваш в слаб районтогава пробвай разни системи без резултат колко ще снесе повече една майка?когато работиш с 2 майки -тогава има резултат. има ли в природата -има и за теб иначе всичко което правиш е без покритие.за мен професионално пчеларство се прави в медоносен район -всичко останало е хоби. и както каза един колега трябва да се подпомагат професионалните пчелари
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”