За разстоянието между плодниковите и магазинните рамки

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

stefanbg
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:10 pm

За разстоянието между плодниковите и магазинните рамки

Мнение от stefanbg »

Здравейте,
Мой познат дърводелец ще ми прави магазини, но не е правил кошери и иска да му дам размери. Това добре, размери в нета мноооого, но има един противоречив момент. разстоянието между рамките по вертикала от къде се получава. Моите магазини са зазимени с пити, но успях да измъкна 3 бр - и трите са различни. На единия горната летва равни с горния ръб, но другия е на около 1 см от ръба, а долната летва е наравно с ръба. Третия е нещо средно. Бих желал магазините да са по БДС, а ако някои не пасват, по-късно ще ремонтирам плодника. Но в БДС 2276-82 са уточнени дръжките на плодника и други някои маловажни неща, но това го няма. Съдейки по илюстрациите в стандарта, които незнайно защо са нарекли чертежи, разстоянието трябва да е над горната летва, но като няма размери не зная дали това не е само за рисунката. Моля опитните пчелари да ми разяснят как точно трябва да се постигне това пространство, че аз съм новобранец, а и момента не е подхобящ да ходя на пчелина и да отварям кошерите, за да меря.
Предварително благодаря!
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: За разстоянието между плодниковите и магазинните рамки

Мнение от Niki S »

Разтоянието е 8 мм.
ScreenHunter_17 Dec. 30 21.28.gif
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
stefanbg
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:10 pm

Re: За разстоянието между плодниковите и магазинните рамки

Мнение от stefanbg »

Сърдечно благодаря!
Точно това ми трябваше!
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: За разстоянието между плодниковите и магазинните рамки

Мнение от Yonko »

аз на моите съм разделил това разстояние на две по 4мм. Горната летва е на 4мм по-ниско от горния ръб, а долната летва е на 4мм по нагоре от долния ръб. Това го направих с цел, като слагам магазина на равна повърхност да не се мачкат пчелите които пълзт по долната летва.
Търтолан
Мнения: 31
Регистриран на: Пет Ное 05, 2010 5:45 pm

Re: За разстоянието между плодниковите и магазинните рамки

Мнение от Търтолан »

Yonko написа:аз на моите съм разделил това разстояние на две по 4мм. Горната летва е на 4мм по-ниско от горния ръб, а долната летва е на 4мм по нагоре от долния ръб. Това го направих с цел, като слагам магазина на равна повърхност да не се мачкат пчелите които пълзт по долната летва.

Колега , така надрамъчното пространство е недостатъчно , когато няма магазин , а покривна табла отгоре !
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: За разстоянието между плодниковите и магазинните рамки

Мнение от ivandespotov »

8 милиметра
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: За разстоянието между плодниковите и магазинните рамки

Мнение от Boro »

Търтолан написа:
Yonko написа:аз на моите съм разделил това разстояние на две по 4мм. Горната летва е на 4мм по-ниско от горния ръб, а долната летва е на 4мм по нагоре от долния ръб. Това го направих с цел, като слагам магазина на равна повърхност да не се мачкат пчелите които пълзт по долната летва.

Колега , така надрамъчното пространство е недостатъчно , когато няма магазин , а покривна табла отгоре !
Търтолан е прав. Йонко, обръщай капака и поставяй магазина/корпуса на ромб. За другото колегите вече казаха-8 мм.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
stefanbg
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:10 pm

Re: За разстоянието между плодниковите и магазинните рамки

Мнение от stefanbg »

Въпросът ми беше продиктуван от стремежа ми към взаимозаменяемост на магазините. Ако мислех сам да изработвам занапред кошерите, вероятно бих помислил разстоянието да е отдолу, за да не се мачкат пчелите. А сега ще разчитам на первазите, като ще трябва да сложа и на тези, които нямат. От друга страна обаче первазите се чупят от натиска на рамкоповдигача - особено ако са по-стари...
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: За разстоянието между плодниковите и магазинните рамки

Мнение от Niki S »

stefanbg, За какво ти е това разтояние от долу? То е неизползваемо, осемте милиметра ти трябват от горе да сложиш - питка, пчелите да отидат по лесно до хранилката и т.н. Ще залепят покривната табла за рамките ако е по малко от 8мм. Не се мачкат пчелите дори и да нямаш первази.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: За разстоянието между плодниковите и магазинните рамки

Мнение от kolobus »

Yonko смятам,че е направил най-добрия избор в разпределянето на това пространство.Каквато и да е таблата ,все има в повече от необходимото в разстоянията.И дори да няма ,не значи ,че с времето няма да се получи.Пчелите заклейват добре таблите и при прегледи после винаги има надметка в разстоянието.Моята препоръка към колегите конкретно по този повод е винаги да коват под шаблон рамките си.Така няма да има изненади.И последици. :idea:
колменеро

Re: За разстоянието между плодниковите и магазинните рамки

Мнение от колменеро »

За всички модели кошери, плодника/корпуса е с 1 см по-висок от рамката за модела. Чудя се къде отиват тези 2 мм, защото всички говорите само за 8 мм, не зависимо дали е от горе, долу или равно разпределено.
Nic
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Окт 15, 2008 8:27 pm
Местоположение: Ямбол

Re: За разстоянието между плодниковите и магазинните рамки

Мнение от Nic »

Когато се поставя ханеманова решетка, и от долу няма разстояние т. е. рамките са на нивото на корпуса, нямали те да опират на нея.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: За разстоянието между плодниковите и магазинните рамки

Мнение от kolobus »

Много правилно поставен въпрос.Да ще опират ,ако не е обрамчена.Ако е ,тогава самата рамка предвижда някакво разстояние.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: За разстоянието между плодниковите и магазинните рамки

Мнение от ivandespotov »

колменеро написа:За всички модели кошери, плодника/корпуса е с 1 см по-висок от рамката за модела. Чудя се къде отиват тези 2 мм, защото всички говорите само за 8 мм, не зависимо дали е от горе, долу или равно разпределено.
Додре де 8-10! Така става ли?
колменеро

Re: За разстоянието между плодниковите и магазинните рамки

Мнение от колменеро »

ivandespotov написа:
колменеро написа:За всички модели кошери, плодника/корпуса е с 1 см по-висок от рамката за модела. Чудя се къде отиват тези 2 мм, защото всички говорите само за 8 мм, не зависимо дали е от горе, долу или равно разпределено.
Додре де 8-10! Така става ли?
Става :wink: .
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”