НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

toko652003 написа:valyo аз приех уточнението, че това не се случва от средата т.е. грешката е вярна.

Да това, което казваш е точно така.
Интересното е, че така като са поставени питите се получава непрекъснат висок меден ''венец'' макар и стъпаловиден,
но не е ли прекалено голям?

Само последните /най-горните/ 4 пити са по-пълномедни. Сега кълбото вече е достигнало до тях. Има достатъчно храна. Отглеждат си пилото. И е топло.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

3. Пояснения относно формата и големината / защо е двоен и огромен? /

В началото ще съобщя размерите на двойния кошер.Най-високата точка се намира на 1525 мм. над земята.Общата широчина е 1350 мм.,а със стрехите е 1650 мм. Не съм го мерил колко тежи, но е много тежък,защото дървения материал е с дебелина 45 мм.
Големината и тежестта ми харесват.До сега нямам откраднат кошер, а сигурно и ще ме надживеят.
След наклоняването на кошера,логичното решение беше, входа да е страничен.Първо, намира се в най-ниската точка на плодника. Второ, кошера е с топло разположение на питите. ТРП осигурява оптимален микроклимат на гнездото и позволява, дори и слаби семейства да се развиват нормално и да оживяват при неблагоприятни външни условия. Няма проблем през лятото, защото има още 4 прелки на предната страна.
Магазина е прикрепен с панти към плодника.Увеличава значително големината на кошера, но има своето значение. През зимата, в него са възглавниците със затоплящите материали.Заедно с покрива /капака/ образува голямо въздушно пространство над плодника. Така кошера е предпазен от охлаждане през студените месеци.
Конструкцията е изградена от два кошера, поради следните причини. Първо, един наклонен и висок кошер на четри крака е леко нестабилен.Подпирането на два кошера, които стоят на общо четри крака, направи конструкцията по-тежка и много по- стабилна. И второ, стената с която двата плодника се допират в горната си част, стана двойно по-дебела и по-топла през зимата. Чрез постоянния магазин и двойната стена, значително се намалява площта, през която плодника губи температура през зимата.

Ако съм пропуснал нещо, ще се сетя и ще го добавя.
Ако има въпроси, задавайте ги.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

Лежаков написа:
Само последните /най-горните/ 4 пити са по-пълномедни. Сега кълбото вече е достигнало до тях. Има достатъчно храна. Отглеждат си пилото. И е топло.

Taka съм съгласен.
Относно конструкцията и обема едва ли ще има кой знае, какви въпроси.За мен е по-интересно, какво се случва вътре
затова и задавам косвени въпроси.
Лежаков ако не ви е пречка споделете в отделна тема метода на работа със системата наклонен кошер(лежак).
toko6520035927(Skype)
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

4. Пояснения относно лекотата на работа / или защо има 36 панти/.

Наистина всеки един от двата кошера има по 18 броя различни панти / 8 бр. малки, 4 бр. среден размер и 6 бр. по-голями/. Всичко е на панти. Няма части, които да се махат, носят или пренасят. Повярвайте ми, работи се много „трудно” с такъв кошер.
Покрива /капака/ е наклонен на 45 градуса и е на панти. Напъвам се яко, за да го изправя до 90 градуса и магазина е видим по цялата си дължина. Същата мъка имам и с магазина. Последните две голями панти са на дъното.Тук нещата са по-лесни, защото се отваря само. Затварянето обаче е мъчително и трудно. Наистина всичко е много трудно. Причината сигурно е, че през цялото време работя с два пръста.Тази година ще опитам как ще е с четри.
Останалите панти са на прелките.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

5. Поясненея относно разположението на питите /или защо пчелите в НЛ, живеат както в природата? /

Това е точно е така, защото плодника на този кошер има височина. Както споменах вече, разтоянието между най-високата и най-ниската точка по вертикала е 1055 мм. Но това има значение за конвекциятя на въздуха, вентилацията и микроклимата. За нормалното развитие на семейството, значение има единствено денивелацията в разположението на питите, а тя е 675 мм.Това означава, че горната летва на най-високо разположената пита, се намира на 675 мм. по-високо, от горната летва на най-долната пита в гнездото. Именно тази денивелация на питите, дава възможност на пчелното семейство да се развива отгоре надолу през пролетта, а през зимата кълбото бавно да пълзи отдолу нагоре. Това е нормалното поведение на пчелите в природата.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Aleksey »

Лежаков написа:5. Поясненея относно разположението на питите /или защо пчелите в НЛ, живеат както в природата? /

Това е точно е така, защото плодника на този кошер има височина. Както споменах вече, разтоянието между най-високата и най-ниската точка по вертикала е 1055 мм. Но това има значение за конвекциятя на въздуха, вентилацията и микроклимата. За нормалното развитие на семейството, значение има единствено денивелацията в разположението на питите, а тя е 675 мм.Това означава, че горната летва на най-високо разположената пита, се намира на 675 мм. по-високо, от горната летва на най-долната пита в гнездото. Именно тази денивелация на питите, дава възможност на пчелното семейство да се развива отгоре надолу през пролетта, а през зимата кълбото бавно да пълзи отдолу нагоре. Това е нормалното поведение на пчелите в природата.
Добре,разбрахме за вентилацията,а как се движи семейството по време на зимуването :?: То е ясно-от долу на горе,но в този случай възникват въпроси.Примерно,семейството сее свило на 5-6 рамки и като стигне горния край на рамките трябва да слезе надолу за да захапе следващите медови рамки. :roll: Демек от топлото(от горе) трябва да слезе надоло към студеното за да захапе следващите медови рамки и тепърва да подгрява меда в очертанието на кълбото.Нещо неми е ясно :oops: :oops: Моля за повече яснота.
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

Aleksey написа:
Добре,разбрахме за вентилацията,а как се движи семейството по време на зимуването :?: То е ясно-от долу на горе,но в този случай възникват въпроси.Примерно,семейството сее свило на 5-6 рамки и като стигне горния край на рамките трябва да слезе надолу за да захапе следващите медови рамки. :roll: Демек от топлото(от горе) трябва да слезе надоло към студеното за да захапе следващите медови рамки и тепърва да подгрява меда в очертанието на кълбото.Нещо неми е ясно :oops: :oops: Моля за повече яснота.


Зазимяването и зимуването на пчелите в НЛ, щях да го обясня в следващото си пояснение.Вашия въпрос ме убеждава ,че е необходимо да има и схеми, което и ще направя.
Сега обяснявам внимателно. Питите са разположени стъпаловидно.Всяка следваща пита е разположена с 37.5 мм. по-високо от предишната.Над всички пити има минимум 10 мм. свободно разстояние.По средата на всяка пита, на около 40 мм. от горната летва има пробит отвор с диаметър приблизително 20 мм.
При движението си нагоре, пчелите преминават от пита на пита през направения отвор.Ако се окажат на горната летва,до тях се намира медът на съседната по-високо разположена пита и те преминават на нея.
Утре ще се опитам да направя необходимите схеми.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

6. Пояснения относно зазимяване и зимуване / или защо пчелите не умират от глад и студ?/


Окончателното зазимяването го извършвам около средата на м. Октомври. До тогава изчаквам, да се излюпи пилото, изваждам празните пити, подхранвам /но само с мед/, провеждам профилактични и лечебни третирания и други разни неща.
Повечето от семействата по това време, покриват 8-9 рамки. Зазимявам ги на 10 рамки, ограничени с преградни дъски. Отоплителни материали има само над покривните дъсчици. На най-високо разположената от тях, е направен замрежен отвор.Той спомага за добрата вентилация и намаляване на влагата в кошера.
Последните /най-високо разположените/ 3-4 пити гледам да са по-пълномедни и да има прашец. Идеята ми е , че там ще се намира семейството в края на зимата. Ще има пило и ще са необходими повече храна и белтъчини.

Изображение


1. Вход - странично разположен, в най-ниската част на кошера /осигурява оптимална температура/.
2. Празно въздушно пространство /въздушна възглавница/ под кълбото, с височина около 250 мм.
3. Замрежен отвор в най-високо разположената покривна дъсчица /подобрява вентилацията/.
4. Затоплящи материали в магазина.
5. Празно въздушно пространство над гнездото /дебелина около 150 мм./.
6. Вентилационен отвор в покрива /капака/.


Пчелите в кълбото си папткат мед, топлят се и чакат да дойде пролетта.То и ние правим същото през зимата. Когато достигнат близо до горната летва, по инстинкт продължават да се движат нагоре, следвайки хранителните запаси. За улесняване на придвижването им от пита на пита, още при зазимяването пробивам по един отвор с диаметър приблизително 20 мм., на около 40 мм. под горната летва. Това го правя, защото при изграждане на питите в хралупите, пчелите винаги си оставят отвори в тях. Предполага се, че те подобряват вентилацията на гнездото през лятото, а през зимата осигуряват лесното придвижване на пчелите към хранителните запаси.

Изображение


1. Запаси от мед
2. Отвор по средата на питата, на около 40 мм. под горната летва.
3. Покривни дъсчици.
4. Затоплящи материали.

При този начин на зазимяване, не съм имал умряло семейство от студ или глад. Поради благоприятния микроклимат, дебели стени на кошера и достатъчно хранителни запаси, много рано се появява пилото и семейството се развива бързо през пролетта.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
gibi
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Фев 19, 2010 10:32 am
Местоположение: Плевен

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от gibi »

Изчетох всички мнения по темата и аз както и повечето съфорумници очакваме снимки.
Много интересно ми е наклонения лежак и "трудната " работа с да пръста.
Прекалено добре ми звучи.
Имам въпрос към Лежаков - продавате ли такъв модел кошери и колко е стойността им.
Пожелавам успех.
За да стигнеш, където искаш - трябва първо да тръгнеш !
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

7. Пояснения относно първия преглед /или защо не стеснявам гнездото?/

Първото отиване на пчелина след зазимяването, го правя около средата на месец Март. Пет месеца кошерите не са отваряни. Пчелите са живяли и зимували спокойно. Според мен любопитството и ненужните грижи през студените месеци, разстройват нормалния живот на пчелите.
При първата ни среща се старая да не сьм досаден. Работата не е много и се стремя да я приключа по-бързо.
Първо внимателно отварям подвижното дъно. По намерения подмор и боклук, добивам представа за това , как семейството е преживяло зимата. Почиствам дъното и го затварям. Цялата процедура отнема 2-3 минути.
След това отварям кошера. Семейството се намира в най-високата част на плодника. Всяка година е така. Обикновенно пчелите са на 7-8 рамки, а пило има на 5-6 от тях. Не ровя и не проявявам голямо любопитсво. Изваждам горната преградна дъска и на нейно място поставям пълномедна пита, на която има и прашец. Тя предварително е надраскана и затоплена. С такава пита заменям и ограничителната дъска в ниската част на гнездото. Подреждам покривните дъсчици, поставям затоплящите матариали и затварям покрива /капака/. Всичко това става в рамките на 5-6 минути.
Защо постъпих така? Защо не извадих пити, защо не стесних гнездото и много други защо? Защото винаги когато съм се опитвал да им устроя живота, пчелите са разстройвали моя.
През зимата пчелите са се изкачвали нагоре, като са преминавали от пита на пита. Достигнали са най-високото място. Имали са достатъчно храна и необходимата топлина. Презимували са успешно и са започнали да се размножават отново. По обратния път те ще минат през пролетта. Никой по-добре от тях не знае и не може, да подреди собственият им дом.
По това време на годината, кълбото е разположено в кошера така, че най-ниската му част се намира на 400 – 450 мм. над входа, а пилото е на 500 – 550 мм. от него. При толкова много въздух, не е възможоно да се охлади гнездото или простуди пилото. Поради тази причина и не стеснявам гнездото. Пълномедните пити, с които заменям ограничителните дъски, от една страна изпълняват същата функция, а от друга доставят необходимия мед и прашец за бързото развитие на семейството през пролетта.
При наклонения лежак зазимявам на 10 пити, а след първия преглед те вече са 12. Въпреки това:
1.Температурата в гнездото е в оптимални граници. Не се влияе от резки промени на времето и продължителни застудявания.
2.Повишена влажност не е имало и няма да има. Голямата височина на кошера спомага за правилната вентилация.
3.Хранителните запаси са от мед и прашец и винаги са в достатъчно количество.
И когато аз не досаждам с моето любопитство и не прекалявам с излишни грижи в този период от годината, тя е добра.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

8. Пояснения относно едноразовото разширяване /или как да спестим време и труд ?/


Когато пчелите запълват 10 – 11 междурамия, а пилото е на 8 – 9 пити, може да се извърши едноразово разширяване. Цялото празно пространство под гнездото, се запълва с изградени пити и восъчни основи /пита,основа,пита,основа и т.н./,до края.
Няма никаква опасност от простудяване на пилото или смърт на младите пчели, които се грижат за него. Поради топлото разположение на питите, навлизащият през входа студен въздух, не е в състояние да достигне директно до гнездото и пилото. Всяка пита или восъчна основа е препятствие.Това не е така при студено разположение на питите, където студеният въздух навлиза безпрепятствено между питите.
След едноразово разширяване, семейството се развива бързо и е готово за най-ранната паша.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Aleksey »

Лежаков написа:
След едноразово разширяване, семейството се развива бързо и е готово за най-ранната паша.


Точно това неми е ясно как ще се получи :?: Каква е ранната ти паша :?:Ако може и ориентировъчно за местонахождението на пчелина ти :?: Надявам се не прекалявам с въпросите,но ако съм прекалил очаквам отговор поне на първия въпрос.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

Лежаков обеща, когато се стопли да ги снима отвънка и отвътре.

Ще поживеем ще видим. :)
toko6520035927(Skype)
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

Aleksey написа:
Лежаков написа:
След едноразово разширяване, семейството се развива бързо и е готово за най-ранната паша.


Точно това неми е ясно как ще се получи :?: Каква е ранната ти паша :?:Ако може и ориентировъчно за местонахождението на пчелина ти :?: Надявам се не прекалявам с въпросите,но ако съм прекалил очаквам отговор поне на първия въпрос.



Въпрос 1. "Точно това неми е ясно как ще се получи?"

При наклонения лежак през пролетта, семейството се развива отгоре надолу, пита след пита и все по-близо до входа.Това е нормалното поведение на пчелите.Едноразовото разширяване, първо дава възможност на майката да снася на воля и второ, снася там където тя е решила, а не където на мен ми се иска.Ако времето рязко се затопли, пчелите бързо изграждат поставените восъчни основи и майката снася по-близо до входа.Ако пролетта се затегне и времето е хладно, майката слиза по-бавно и площта на пилото по питите е по-голяма.Чрез този начин на разширяване на гнездото, на майката се дава възможност да покаже на какво е способна.Ако някоя изостане в сравнение с другите, макар и млада, се налага да я сменя.
Кошера създава идеални условия за развитие и ако някое семейство изостава, причината е в майката.

Въпрос 2. " Каква е ранната ти паша?"

Пчелините са стационарни. Каква ще бъде пашата зависи от кооперациите в селата.Имало е и рапица.Винаги съм се стремил да си развия семействата, да са силни и да оползотворят всяка паша в околността. Нормално пашата е средна по интензивност и продължителна.

Въпрос 3. "Ако може и ориентировъчно за местонахождението на пчелина ти."

Високите полета на централна-западна България. Община Брезник. Голямо растително разнообразие,ливади,овощни градини, сеят рапица, билки, слънчоглед и др. Има добра влажност през лятото, няма сериозни горещини, до края на август има паша.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

Лежаков написа:8. Пояснения относно едноразовото разширяване /или как да спестим време и труд ?/


Когато пчелите запълват 10 – 11 междурамия, а пилото е на 8 – 9 пити, може да се извърши едноразово разширяване...


.
Toва при вас приблизително на коя дата се случва?
toko6520035927(Skype)
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”