Кошер на Гърдев

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

pur4ev
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 12:10 pm
Местоположение: Russe

Кошер на Гърдев

Мнение от pur4ev »

molj ako ima njkoi kolega 4ertez na koser tip Gardev ili da mi bade razjsnen ste sam mnogo blagodaren
uspeh na vsi4ki p4elari
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Re: koser tip Gardev

Мнение от valvrv »

pur4ev написа:molj ako ima njkoi kolega 4ertez na koser tip Gardev ili da mi bade razjsnen ste sam mnogo blagodaren
моля пиши на кирилица
pur4ev
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 12:10 pm
Местоположение: Russe

Мнение от pur4ev »

МОЛЯ ДА МИ БАДЕ РАЗЯСНЕНА СИСТЕМАТА НА ГАРДЕВ
uspeh na vsi4ki p4elari
jelend
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Яну 26, 2009 8:46 pm

Re: koser tip Gardev

Мнение от jelend »

i az sam lubopite zatazi sistema ot internet razbrah malko
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: koser tip Gardev

Мнение от toko652003 »

Всеки може да си го направи с преградна дъска и осем рамки.
Чудно ми е защо някой е решил, че това е нещо по различно просто многокорпусно пчеларство
стеснено и разтящо нагоре(корпусите) с по 8 рамки.
Единствения + за мен, че отпада нуждата да се слага преградна дъска когато семейството е средно
а кошера е 10 или 12 рамков.Това важи и за зазимяването,, защото съгласете се, че два корпуса с по десет рамки идват малко множко дори и за силно семейство.
toko6520035927(Skype)
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: koser tip Gardev

Мнение от Scutellator »

В Пловдив има хора които работят с такъв кошер . Аз не виждам нещо особенно в него . Главните разлики от Лангстротувия кошер са : 2 осемрамкови корпуса + магазин . Тея които го използват , в края на сезона слагат магазините като въздушна възглавница под корпусите , където остават до пролетта . Според мен , главния замисъл на този кошер е да се комбинира микролимата на МК със обема на 12 ДБ - 8 МК = 6 ДБ ( или греша - има хора използващи 7 рамков ДБ с аргумента , че повече въртяли от него ). На мен лично , поставянето на магазина отдолу ми се струва прекалено много работа ( правил съм го с корпус ) . Над 1 ротация ( или каквото и да било ровене и разместване за да стигнеш до най-доло) годишно си е труд от който няма реална позла , а и поставянето на Милърова решетъчна рамка , елиминира нуждата от корпус под пилото .
Моите разбирания при отглеждането на пчели винаги са давали предимство на по-обемистите кошери . Така всяка майка има възможност да покаже истинския си потенциал , и е единстеният начин да се изцеди максимума . Това е една от причините , поради които избягах от 10-така и 12-йстака .
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: koser tip Gardev

Мнение от ттитто »

оправи си и заглавието!
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: koser tip Gardev

Мнение от Gojyto »

8 рамков ко6ер ползват в пловдив заради 2 причини.Имат слаби па6и и вадят предимно пра6ец.За пра6ец като се замисля наистина идеалния ко6ер е 8 рамковия МК.Но ако цели6 да вади6 мед 8 рамки освен много работа в пове4е ни6то друго няма да ти даде в сравнение, с който и да е друг кошер.За мен това са илюзии на п4еларите,4е се развивали по барзо и ставали по силни в по малките ко6ери.Еми естествено,4е едно семейство по барзо 6те изпални 8 рамки отколкото 10 или 12.Но това не означава 4е се развива по барзо от саседния ко6ер,който е 10 рамков.А това 4е давал пове4е мед е същата простотия.Нали имам ДБ 10 рамки.Това е наи простия модел ко6ер който съм виждал през живота си.Ако в момента имам гладни ко6ери,то това са то4но тия ДБ 10рамки,6тото вътре няма място за нищо.Нито пролетта за пило,нито есента за мед.За 8 рамковия МК няма да коментирам-освен за производство на пра6ец за друго НЕ СТАВА.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: koser tip Gardev

Мнение от Boro »

Латиницата страшно дразни. Намираме се в България мааму стара.Моля админа да си влезе в ролята.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: koser tip Gardev

Мнение от Scutellator »

jelend написа: izvinqvamse che pisha na latinica malak teh..problem
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Alfist 8C
Мнения: 106
Регистриран на: Сря Авг 19, 2009 7:01 pm

Re: koser tip Gardev

Мнение от Alfist 8C »

Scutellator написа: Моите разбирания при отглеждането на пчели винаги са давали предимство на по-обемистите кошери . Така всяка майка има възможност да покаже истинския си потенциал , и е единстеният начин да се изцеди максимума . Това е една от причините , поради които избягах от 10-така и 12-йстака .
Има раиони където нарочно ограничават яйцеснасянето на майката,иначе не могат да изкарат стоков мед.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: koser tip Gardev

Мнение от Gojyto »

Alfist 8C написа:
Scutellator написа: Моите разбирания при отглеждането на пчели винаги са давали предимство на по-обемистите кошери . Така всяка майка има възможност да покаже истинския си потенциал , и е единстеният начин да се изцеди максимума . Това е една от причините , поради които избягах от 10-така и 12-йстака .
Има раиони където нарочно ограничават яйцеснасянето на майката,иначе не могат да изкарат стоков мед.
Тоя мед който 6те искара6 от ко6ер,при който си ограни4ил майката 6те е в такова коли4ество 4е .....няма да си струва работата по ограни4аване на майката .
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: koser tip Gardev

Мнение от drone »

На мен ми се струва, че в кошера на Гърдев, поради по-слабите паши в района се развива по-лесно и пълни 8-рамков корпус ,отколкото 10- рамков. Съдя по себе си, щото да се напълни 1 корпус 10-рамков напролет става някак си до края на април, но ако гониш акация ти трябва развит и втори корпус. Това е мисия почти невъзможна без да се извършват действия ,като качване на отделни рамки с пило в празния корпус горе ,здраво подхранване и затопляне.А това не е същността на корпусната технология и напомня на работа с ДБ. Докато при Гърдев поради по-малкия обем майката по-бързо напълва долния корпус и сама се качва горе. Отделно там има хранилка за суха захар и има възможност за почти непрекъснато подхранване.Така се получава по-бързо развитие за ранни паши. Иначе приказката,че с някой си тип кошер се получавало повече мед за мен си е пълна глупост. Независимо от системата, всичко си зависи от наличието на нектар в района. Може би само за слаби продължителни паши предимство има от алпийския кошер. Аз тази година развих едно подарено ми такова алпийче в двора ми в града на 3 корпуса,откъдето след прецъфтяването на липата никога не съм вадил нищо и за голяма изненада извадих 10 кила мед ,запечатан на 100 % и с отлично качество и аромат. Другия до него ЛР,оставен за сравнение въпреки наличното силно семейство не събра нищо и се наложи да почна да го храня от началото на август. Догодина ако резултатите се повторят, ще си направя няколко алпийчета за в къщи.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: koser tip Gardev

Мнение от mmm.1979 »

Колега drone напълно си прав .8мака наистена е по добър при ранните паши и в районите с по оскъдна паша.В моят район няма кой знаи какво изобилие от паши и от 2 год няколко /пробни/ семейства ги оставям на по 8р /ЛР и ДБ/ и добивите са по добри от другите сем. и ги зазимявам с много мед без даги стеснявам и нямат проблеми.Мой приятел с 8маци от няколко години успява дя вади мед и от овошките макар че времето тогава е непостояно и по често хладно успяват да се развият. А за акацията са на по 3 корпуса.Знам че някой колеги няма да са съгласни но си е така. :wink:
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: koser tip Gardev

Мнение от Gojyto »

И колко мед вади6 за годината?
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”