Въпрос относно материал за рамки

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Въпрос относно материал за рамки

Мнение от drone »

Питането ми е следното. Падна ми един хубав труп от липа- диаметър към 30 см,височина към 3,50 м. Искам да го набича с банциг на талпички -заготовки за рамки. Ще ги суша до догодина и тогава ще ги изработват.Дължината на рамките е ясна- 470 мм, ще ги нарежа на 50 см и готово. Думата е за ширината -ако ги правя с хофманови уширители- 37 мм, на колко да ги набича, ако смятаме и да падне материал от планята при изравняването? Или пък да ги правя с прикрепяне на ламаринените ограничители и ширината от 25 мм? Досега не съм правил рамки от липа и не знам как се държи при лепене и сковаване.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно материал за рамки

Мнение от dimitarbonev »

Имай предвид, че при съхненето материала се свива. Точно с колко не знам особено при липата. Така че ако решиш да ги правиш с хофманови разделители предвиди поне още 5-6 мм за свиване и обработване на планята(дебелината)При чама от 2,7см при съхненето често пада под 2,5 .
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно материал за рамки

Мнение от ba4o_ivan1976 »

За мен лично материалат от липа е №1!
:D :D :D
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Въпрос относно материал за рамки

Мнение от medar1967 »

Липата и червената върба са най-добрия материал за рамки!!!
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно материал за рамки

Мнение от ivandespotov »

drone написа:Питането ми е следното. Падна ми един хубав труп от липа- диаметър към 30 см,височина към 3,50 м. Искам да го набича с банциг на талпички -заготовки за рамки. Ще ги суша до догодина и тогава ще ги изработват.Дължината на рамките е ясна- 470 мм, ще ги нарежа на 50 см и готово. Думата е за ширината -ако ги правя с хофманови уширители- 37 мм, на колко да ги набича, ако смятаме и да падне материал от планята при изравняването? Или пък да ги правя с прикрепяне на ламаринените ограничители и ширината от 25 мм? Досега не съм правил рамки от липа и не знам как се държи при лепене и сковаване.
120х0.04 кратко и ясно! На 50см няма да стане трудно е за бичене а пък и имаш поне 10см напукано в края!
vankogos
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Авг 09, 2009 8:17 pm
Местоположение: Силистра

Re: Въпрос относно материал за рамки

Мнение от vankogos »

drone написа:Питането ми е следното. Падна ми един хубав труп от липа- диаметър към 30 см,височина към 3,50 м. Искам да го набича с банциг на талпички -заготовки за рамки. Ще ги суша до догодина и тогава ще ги изработват.Дължината на рамките е ясна- 470 мм, ще ги нарежа на 50 см и готово. Думата е за ширината -ако ги правя с хофманови уширители- 37 мм, на колко да ги набича, ако смятаме и да падне материал от планята при изравняването? Или пък да ги правя с прикрепяне на ламаринените ограничители и ширината от 25 мм? Досега не съм правил рамки от липа и не знам как се държи при лепене и сковаване.
Колега най добре го прережи на 2м.и ще получиш две дължини,на 2 и1,5 м.Когато изсъхне тогава ще го скъсиш.Лично аз също съм си подготвил материал за рамки и е на 2м.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Въпрос относно материал за рамки

Мнение от drone »

Свърших работата- набичих ги на дъски с дебелина 4 см. и 3 см. Дължина - към 55 см. Наредих ги в изба- да съхнат бавно на хладно и да избегна голямо напукване. Мерси за съветите да закарам целия дънер на гатер, ама кой ще ми го вдига и носи дотам? В дърводелския цех майстора ми каза, че колкото по-тънко се бичи ,по-малко се пука и усуква - водата излизала по-лесно.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Въпрос относно материал за рамки

Мнение от Niki S »

drone,
Дървесина не се суши в изба и на тавана. Навън на сянка и съхне за година по един сантиметър.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно материал за рамки

Мнение от ba4o_ivan1976 »

drone написа:Свърших работата- набичих ги на дъски с дебелина 4 см. и 3 см. Дължина - към 55 см. Наредих ги в изба- да съхнат бавно на хладно и да избегна голямо напукване. Мерси за съветите да закарам целия дънер на гатер, ама кой ще ми го вдига и носи дотам? В дърводелския цех майстора ми каза, че колкото по-тънко се бичи ,по-малко се пука и усуква - водата излизала по-лесно.
Принципно дървото съхне след набичването сантим на година!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно материал за рамки

Мнение от dimitarbonev »

Грешиш не е на година а на месец
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно материал за рамки

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Напротив не греша естественото съхнене е сантим на година !!! Това си е от едно време когато всичко е било планово и произведените кошери или мебели не са се разцепвали както сега ! Материалат е бил застъпан и нареден под навеси с табелка за година и месец и когато му дойде времето са го обработвали в нашата дърводелска фабрика в града! Познавам и конструкторите и технолозите им от тях знам това!
Когато материал се суши в сушилня сега най вече се пресушава от вънка а в средата е мокро и след това външният слой си поема влага от въздуха е по средата не исъхнало и започват изкривяванията и разцепванията и после става - уж нови а що така ? Според мен най добър матриал за производство на кошери е с влажност 14%! Така са ми казвали едно времешните майстори 1см за една година съхне!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно материал за рамки

Мнение от Dinko »

Ако е 3 см трябва да съхне 3 години :idea:
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Въпрос относно материал за рамки

Мнение от Niki S »

1.5 години. Не съм казал че дъските съхнат само от едната страна. Толкова време съхне за да е висококачествена дървесината. При най строгите изисквания срока е още по голям. Кораба на Нансен - Фрам е бил построен от 10см. дъски и са сушени 40 години.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”