Домашна пчела !

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
mimi.17
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Апр 29, 2012 9:23 am

Домашна пчела !

Мнение от mimi.17 »

Здравейте на всички, реших да споделя с вас нещо което се случва в дома ми от вече две седмици. Да си призная честно нищичко не разбирам от пчели и пчеларство, затова искам да се допитам до всички вас за да получа компетентно мнение.
Доколкото съм наясно със социалният живот на пчелите знам, че те живеят в семейства, но наскоро една пчела се засели у дома. Сама! Намерила си е една малка дупчица между дограмата на вратата и стената и всеки ден от 08:30 сутринта до към 16:00 следобяд тя излиза и се прибира десетки пъти. Отначало си мислех, че погрешка е влязла вкъщи и съвсем внимателно я изгонвах навън, но след известно време забелязах, че системно се прибира във въпросната малка дупка, излита навън и отново се връща. Това, което забелязах е че е изключително добронамерена, изобщо не се притеснява от семейството ми и от мен когато се разминаваме на вратата и когато я наблюдаваме отблизо.
Незнам дали това поведение е нормално за пчелите и ще се радвам да чуя вашите мнения по въпроса.
miliad
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 3:19 pm

Re: Домашна пчела !

Мнение от miliad »

Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Домашна пчела !

Мнение от Dinko »

Може рояк да се е заселил в тази дупчица :D
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Домашна пчела !

Мнение от dimich87 »

Колега, правиш ли разлика между пчела и ОСА. Ако е оса е напълно възможне да се засели една или няколко пчели вътре в някоя дъпчица. На мене много често ми се е случвало да се заселват в разни малки дупчици. Миналата седмица гледам една оса влиза през една дупка в ремаркето. Облечен е капака с ламарина с видии. Развих видиите и видях че са няколко оси. Смачках им питата и избягаха.
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: Домашна пчела !

Мнение от teraforming »

Има много видове пчели, които не са медоносни. Част от тях живеят по еденично.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Домашна пчела !

Мнение от Scutellator »

Така е, имала си късмет да попаднеш на някоя от т.н. диви пчели ( в твоя случай от семейство Megachilidae). Няма опасност някога да ужилят някого от вас.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Домашна пчела !

Мнение от toko652003 »

toko6520035927(Skype)
mimi.17
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Апр 29, 2012 9:23 am

Re: Домашна пчела !

Мнение от mimi.17 »

Благодаря, много за разясненията. Обогатих си малко общите познания за пчелите. Щом е миролюбива пчеличка ще си живеем заедно известно време :D
IVO183

Re: Домашна пчела !

Мнение от IVO183 »

mimi.17 написа:Благодаря, много за разясненията. Обогатих си малко общите познания за пчелите. Щом е миролюбива пчеличка ще си живеем заедно известно време :D
Подхранвай я есента и сега на пролет. Най-добре ако ти са намира мед разреждай 1:1 с вода по няколко капки на ден :D Успехи със съжителството :)
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”