Относно загиване на пчелите през зимата

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

ApiAnt
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 1:42 pm
Местоположение: Ст.Загора

Относно загиване на пчелите през зимата

Мнение от ApiAnt »

Вчера попаднах на следния клип https://www.youtube.com/watch?v=ZKknfO5bHPc , където автора твърди, че пчелите са загинали от глад, понеже не са можали да се предвижат на нови пити заради студа, а са били в отлично здраве предната седмица. Излиза, че е заради студа.
Как мислите, ако кошера беше по-топъл и пчелите можеха да се движат би ли се случило това?
И най-дългият път започва с една крачка.
Гогол
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 12:35 pm

Re: Относно загиване на пчелите през зимата

Мнение от Гогол »

ApiAnt написа:.
Как мислите, ако кошера беше по-топъл и пчелите можеха да се движат би ли се случило това?
В смисъл–да е принудително отоплен през цялата зима?
ApiAnt
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 1:42 pm
Местоположение: Ст.Загора

Re: Относно загиване на пчелите през зимата

Мнение от ApiAnt »

никой ли няма опит в принудителното отопление?
И най-дългият път започва с една крачка.
Гогол
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 12:35 pm

Re: Относно загиване на пчелите през зимата

Мнение от Гогол »

ApiAnt написа:никой ли няма опит в принудителното отопление?
Не е целево оправдано да се прилага,затова не очаквай конкретика но въпроса.Ако някой е правил експерименти в тази област надали ще сподели.А на клипчето, виновен е пчеларя за смъртта на с–то.Успех тази година!
ApiAnt
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 1:42 pm
Местоположение: Ст.Загора

Re: Относно загиване на пчелите през зимата

Мнение от ApiAnt »

и как тъй аджеба пчеларя си е виновен не ми става ясно. Вярно че е имало и други по-судени зими, ама ние дето гледаме пчели от 30г не можем да си го обясним, как тъй преди един кошер не загиваше, а сега повече от половината. Не загиват в планинските райони, където няма пръскане с никотиноиди. При мене ако не засеят рапица загинали няма. Вароатозата си я има отдавна и не е в нея причината. Цял свят плаче срещу тия химикали, а ние тука се правим на разбиращи от гледане на пчели. Навремето в едни прости тръвни ги отглеждаха и пак си зимуваха безпроблемно. Имам съмнение, че повечето пчелари са загубили огромна част от пчелните семейств, обаче си мълчат като бити задници- от срам ли, от що ли.
И най-дългият път започва с една крачка.
Гогол
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 12:35 pm

Re: Относно загиване на пчелите през зимата

Мнение от Гогол »

ApiAnt написа:и как тъй аджеба пчеларя си е виновен не ми става ясно. Вярно че е имало и други по-судени зими, ама ние дето гледаме пчели от 30г не можем да си го обясним, как тъй преди един кошер не загиваше, а сега повече от половината. Не загиват в планинските райони, където няма пръскане с никотиноиди. При мене ако не засеят рапица загинали няма. Вароатозата си я има отдавна и не е в нея причината. Цял свят плаче срещу тия химикали, а ние тука се правим на разбиращи от гледане на пчели. Навремето в едни прости тръвни ги отглеждаха и пак си зимуваха безпроблемно. Имам съмнение, че повечето пчелари са загубили огромна част от пчелните семейств, обаче си мълчат като бити задници- от срам ли, от що ли.
Аха.....а,при този голям майсторски стаж трябва сам да си отговориш на всички въпроси зададени към тази безлюдна аудитория тук.Засега сме само двамата–ти,с този голям стаж и аз,с 6–7 месечен стаж.Гледах клипчето 3 пъти и затова съм убеден че пчеларя е виновен за смъртта на с–вото.Гледай го отново,и отново и пак отново.Практиката му е погрешна.А във последното си изречение си напълно прав.Всички имат жертви,и то големи.Но всички са от майстор нагоре.Истина от такива не чакай.Просто се досещай.Можем да продължим,а може ида спрем!
hri1963
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 6:28 pm

Re: Относно загиване на пчелите през зимата

Мнение от hri1963 »

При мен загинаха 3 семейства, признавам грешката е моя. В 1-то почти нямаше мед. В другите имаше мед, но пчелите се бяха заврели в кьошето на кошера, стигнали горните рамки и край - там си останали. Защо не се движат странично? На останалите им сложих питки, дано да издържат още 1 месец.
Гогол
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 12:35 pm

Re: Относно загиване на пчелите през зимата

Мнение от Гогол »

hri1963 написа: Защо не се движат странично? На останалите им сложих питки, дано да издържат още 1 месец.
Движат се и странично.Зависи как ще подредиш гнездото/питите/ есента,при последния преглед.
valkiria60
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 9:49 pm

Re: Относно загиване на пчелите през зимата

Мнение от valkiria60 »

Движат се всякак си, но това зависи от температурата.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Относно загиване на пчелите през зимата

Мнение от Dinko »

Имам доста загинали пчелни семейства.
Зимата беше тежка.
В някой кошери пчелите бяха пръснати по дъното навсякъде.
Имам съмнения, че е от пръскането срещу нодуларния дерматит по кравите.
Отровата действа на нервната система на пчелите , и те не могат да се организират.
Гогол
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 12:35 pm

Re: Относно загиване на пчелите през зимата

Мнение от Гогол »

Dinko написа:.
В някой кошери пчелите бяха пръснати по дъното навсякъде.
Имам съмнения, че е от пръскането срещу нодуларния дерматит по кравите.
Отровата действа на нервната система на пчелите , и те не могат да се организират.
Тук съм
Възможно е това да е причината Динко.Логично проследено при теб,пишеш ''В някои........''.Ако е имало натрупване на отровата в прашеца или восъка,пък може и медовия запас,то на всички загинали с–ва пчелите щяха да са хаотично пръснати по дъното.При мен това безнаказано хаотично пръскане се прояви веднага–при 6–8 рамки с пило и много пчели преди пръсканията,не можах да сложа 2–и магазин за кориандъра,дори махнах някои от първите.Просто виждаш че масата излита на паша,а се връщаха няколко десетици.Пред кошерите нормален подмор.Какво ще е тази година един Господ знае.
valkiria60
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 9:49 pm

Re: Относно загиване на пчелите през зимата

Мнение от valkiria60 »

Няма да се плашите. Започваме от начало. Аз имам 75% смъртност, а може да отпаднат още. Я заради майки, я заради останалите вече нищожни количества пчели.
hri1963
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 6:28 pm

Re: Относно загиване на пчелите през зимата

Мнение от hri1963 »

Движат се и странично.Зависи как ще подредиш гнездото/питите/ есента,при последния преглед
Не съм подреждал гнездото, защото лятото им сложих магазините и чак сега през февруари имах възможност да ги прегледам. Един от умрелите имаше почти цял магазин с мед. Убеждавам се за пореден път , че зазимяването е много важно. Зимното гнездо се формира там където се излюпва последното пило, при мен явно не там където трябва. Но трябва да сме оптимисти, идва март, времето се затопля.
Гогол
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Ное 30, 2014 12:35 pm

Re: Относно загиване на пчелите през зимата

Мнение от Гогол »

valkiria60 написа:Няма да се плашите. Започваме от начало. Аз имам 75% смъртност, а може да отпаднат още. Я заради майки, я заради останалите вече нищожни количества пчели.
Че не се плашим,си го знаем само ние.Ама нали си ги отчуваме за да ни дадат и те нещо ,та да ни е по лесен животеца.А като ги изгубим зимата ще чакаме от умрял писмо.Храни стабилно и ще живнат останалите.Това е много голям процент на смъртност.Прегледай за други причини за тази голяма смъртност.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Относно загиване на пчелите през зимата

Мнение от Dinko »

Казаха ми че ако пчелите са с изплезени езици, значи са отровени :mrgreen:
Bees_poison.png
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”