най-подходящ дървен материал за кошери

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: най-подходящ дървен материал за кошери

Мнение от p4elar4e »

Искам да ви попитам ако дебелината на стените на кошера е по-малко от 25 мм,примерно 20 мм,какви ще бъдат последствията за пчелите :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: най-подходящ дървен материал за кошери

Мнение от buci59 »

Колега,моите корпуси си ги правя сам и са с дебелина от 20 до 30мм.Не съм забелязал разлика по време на зимуването при различните дебелини.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: най-подходящ дървен материал за кошери

Мнение от p4elar4e »

Благодаря ти за отговора.Ясно е,че по-малката дебелина означава и по-малко тегло,което е добре за кръста.Въпроса е дали по-малката дебелина ще навреди по някакъв начин на пчелите.
Моля и други да споделят своя опит и мнение по въпроса.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
paffkata
Мнения: 32
Регистриран на: Чет Мар 02, 2006 1:20 pm
Местоположение: Г.Оряховица

Re: най-подходящ дървен материал за кошери

Мнение от paffkata »

Ами имах 2 стари ДБ кошери с двойни стени на плодника, в смисъл кутия около кутията и външната се махаше, с дебелина около сантим и на вътрешната и външната разстояние между тях 5 - 10 мм. Там живееха едни от най-силните ми семейства, мисля че има значение дебелината. Но под каква дебелина не бива да падаш не може да се даде еднозначен отговор.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: най-подходящ дървен материал за кошери

Мнение от drone »

Ето сканираните снимки на стана за обтеляване. Малко снимков материал не можа да се сканира, ама това е.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
bel70
Мнения: 102
Регистриран на: Пон Яну 12, 2009 6:55 pm
Местоположение: Панагюрище 40.бр ДБ

Re: най-подходящ дървен материал за кошери

Мнение от bel70 »

Според мен най-подходящият материял е този за който не се плаща. :lol: :lol:Така е и с боята за кошери.Иначе само си лафиме.
Всеки човек сам си избира приятели, религия, съпруга и работа!!! http://www.et-bel.business.bg
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: най-подходящ дървен материал за кошери

Мнение от валка »

Интересува ме от 1м3 (кубик) дървен материял с дебелина около 3 мм, колко кошера дадан блат с два магазина излиза, приблизително?
bel70
Мнения: 102
Регистриран на: Пон Яну 12, 2009 6:55 pm
Местоположение: Панагюрище 40.бр ДБ

Re: най-подходящ дървен материал за кошери

Мнение от bel70 »

От 1 куб/м3 с дебелина на корпусите 3см зависи и с какви дъна ще ги правиш дълбоки или обикновенни на клин.И с два магазина. Около 12-13 куб/м3 за един брой кошер комплект с рамките.
Всеки човек сам си избира приятели, религия, съпруга и работа!!! http://www.et-bel.business.bg
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: най-подходящ дървен материал за кошери

Мнение от c-a-c- »

Малей,че много-цяла гора няма да стигне :lol:
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: най-подходящ дървен материал за кошери

Мнение от georgi_an64 »

Колеги вие май нещо много се бъзикате .Единият се интересува за кошери с дебелина 3мм ,на другият са му необходими 12-13куб.м. материал за 1бр. кошер.( Чудя се какъв ли ще бъде този кошер с тази дебелина и каква ли ще му бъде себестойноста като се има в предвид че 1куб.м. чамов материал струва 400-500 лв./куб.м.) Поправете си грешките за да не ставаме за смях.
bel70
Мнения: 102
Регистриран на: Пон Яну 12, 2009 6:55 pm
Местоположение: Панагюрище 40.бр ДБ

Re: най-подходящ дървен материал за кошери

Мнение от bel70 »

Това е истината колеги.Който купува винаги му е скъпо.А пък този дето продава му се струва ефтино. :lol: Но такава е реалноста.Трябва да има тръпка.
Всеки човек сам си избира приятели, религия, съпруга и работа!!! http://www.et-bel.business.bg
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: най-подходящ дървен материал за кошери

Мнение от c-a-c- »

bel70 написа:От 1 куб/м3 с дебелина на корпусите 3см зависи и с какви дъна ще ги правиш дълбоки или обикновенни на клин.И с два магазина. Около 12-13 куб/м3 за един брой кошер комплект с рамките.
0,12-0,13 куб.м за един кошер с рамките го приемам :D
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: най-подходящ дървен материал за кошери

Мнение от валка »

georgi_an64 написа:Колеги вие май нещо много се бъзикате .Единият се интересува за кошери с дебелина 3мм ,на другият са му необходими 12-13куб.м. материал за 1бр. кошер.( Чудя се какъв ли ще бъде този кошер с тази дебелина и каква ли ще му бъде себестойноста като се има в предвид че 1куб.м. чамов материал струва 400-500 лв./куб.м.) Поправете си грешките за да не ставаме за смях.
Колега зная че един кубик е 400лв и съм писъл 3 см а не 3мм дебелина на стената. Иска да знам преблизително колко кошера дадан блат излизат, със стандартно дъно: 5-6-8 !
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: най-подходящ дървен материал за кошери

Мнение от georgi_an64 »

Валка, няма смисъл да спорим какво си написал то се вижда във форума. По важно е че никой не пише за бройката която може да се изработи от 1куб.м. материал. Това количество зависи от много фактори, като дебелина , широчина и дължина на талпите,качеството на материала (предполагам че никой пчелар не иска новите му кошери да бъдат с големи чепове и пукнатини в материала). От там вече зависи и количеството на отпадъка .
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: най-подходящ дървен материал за кошери

Мнение от c-a-c- »

Съгласен :lol: :lol: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”