Заселване на пчели от ДБ в МК

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
bee_queen
Мнения: 50
Регистриран на: Вто Апр 25, 2006 1:14 pm

Заселване на пчели от ДБ в МК

Мнение от bee_queen »

Здравейте колеги. Искам да сменя технологията. В момента имам 30 кошера ДБ. Искам да направя МК през зимата и на пролет да ги заселя но как. Нямам изградени МК рамки, нямам и възможност да купа пчелопакети. ДБ рамки са 7см по дълги от МК. Моля даите съвет!
Благодаря ВИ !
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Заселване на пчели от ДБ в МК

Мнение от petermar »

bee_queen написа:Здравейте колеги. Искам да сменя технологията. В момента имам 30 кошера ДБ. Искам да направя МК през зимата и на пролет да ги заселя но как. Нямам изградени МК рамки, нямам и възможност да купа пчелопакети. ДБ рамки са 7см по дълги от МК. Моля даите съвет!
Благодаря ВИ !
Най - лесния начин е да продадеш твойте ДБ и да купиш други МК, има доста обяви напоследък. Имам познат с доста МК, който търсеше ДБ да купува мога да го попитам. Иначе е доста трудоемко а и доста излишни разходи ще направиш покрай тази операция.
Nil satis nisi optimum
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Операцията наистина е доста трудоемка и е свързана и с доста разходи на време и труд. Преди две години я правих тъй като имах 4 ДБ кошера а всички останали ми бяха ЛР. Най- напред всички рамки, които са извън кошерите ги подрязах. В зависимост дали теловете са хоризонтални или вертикални зора е различен. при хоризонтално опънати телове само подрязваш питата, взимаш една нова летвичка, ковеш я на новото място и след това с ножовка,или зеге изрязваш излишното. Отпадналата долна летвичка я почистваш и я ползваш за следващата рамка. Ако обаче теловете са вертикални нещата са по-сложни. Единият вариант е след като си подрязал питата внимателно да разковеш долната летвичка, да я преместиш на новото и да я заковеш там. Теловете един по един ги обтягаш и ги фиксираш или с такер или с пиронче. Другия вариант е на новата летвичка да направиш прорези на местата където минава тела да я монтираш на мястото и да обтегнеш и фиксираш теловете на нея като преди това изрежеш останалата излишна част от рамката както и да прережеш теловете за да се освободи долната летва. Рано на пролет вадиш празните пити от кошера и ги заменяш с подрязаните. а тези които са с пило изместваш по-към края и след излюпване на пилото ги подрязваш и тях. междувременно подготвяш и нови ЛР пити за градеж. След като замениш всички ДБ пити с ЛР можеш спокойно да Смениш плодника с корпус.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
One
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Фев 14, 2006 1:05 pm
Местоположение: София

Мнение от One »

Ако използваш високо дъно, възможен е един относително по-плавен преход.
По-миналата година закупих отводка с ДБ пити, която трябваше да я заселя в ЛР кошер. Посъветваха ме таблата на високото дъно да я сложа в долно положение и в ЛР корпуса да сложа 5-те ДБ пити от отводката. Побират се нормално. След това да започна да разширявам постепенно гнездото с ЛР рамки, като ДБ ги избутвам по възможност встрани. Щом ДБ пита се окаже без пило, провежда се операцията по "подстригване" на 7 см от долната част, за да стане от ДБ в ЛР.
Операцията приключи към края на лятото нормално. Е, малко играчка.

Не знам дали тук му е мястото, но трябва да се зададе философския въпрос а защо да се преминава на ЛР? (Аз нямам ДБ). Напълно съм съгласен с многото предимства на ЛР, описани в литературата. От към страната на ЛР съм ги проиграл и това е така. Голямото "но" е, че всичко опира до здравината на моя кръст. Като правило, веднъж годишно през лятото получавам нещо, което е или дископатия, или нещо от тоя род. ЛР корпусът тежи 20 - 30 кг, достига до 35. Жена ми не може да вдигне и пренася такава тежест, други да ми помагат няма. При получаване на такъв здравословен проблем с моя кръст, ЛР кошерите стават необслужваеми за 2-3 седмици, докато ми размине.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Прави се наставка от 7 см., която се поставя върху корпуса на ЛР и размера на корпуса придобива вид на 10 рамков ДБ. Рамките се поставят в него, като в последствие чрез ротация корпусите се местят по-нагоре докато ги запълнят изцяло с мед. След центрофугиране се заменят със стандартни рамки и наставката се премахва.
Успех. 8)
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Голямото "но" е, че всичко опира до здравината на моя кръст. Като правило, веднъж годишно през лятото получавам нещо, което е или дископатия, или нещо от тоя род. ЛР корпусът тежи 20 - 30 кг, достига до 35.
Имам един приятел възрастен пчелар. През последните години и на него рута му идва тежичък вече, затова реши да пробва с Роже Делон и е сравнително доволен от резултата. Сега има около 7-8 такива и 100 рут.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Мнение от petermar »

dimitarbonev написа:
Голямото "но" е, че всичко опира до здравината на моя кръст. Като правило, веднъж годишно през лятото получавам нещо, което е или дископатия, или нещо от тоя род. ЛР корпусът тежи 20 - 30 кг, достига до 35.
Имам един приятел възрастен пчелар. През последните години и на него рута му идва тежичък вече, затова реши да пробва с Роже Делон и е сравнително доволен от резултата. Сега има около 7-8 такива и 100 рут.
Пробвайте Фарар - пак е корпусна технология и е доста по леко.
Nil satis nisi optimum
One
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Фев 14, 2006 1:05 pm
Местоположение: София

Мнение от One »

Избрах да пробвам с Роже Делон - тази година завъдих два броя.

Фарар-ът също изглежда подходящ от гледна точка на теглото, но се опасявам, че по-плитките му корпуси изискват повече намеси, а аз съм от съботно-неделните дейци.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

One написа:Избрах да пробвам с Роже Делон - тази година завъдих два броя.

Фарар-ът също изглежда подходящ от гледна точка на теглото, но се опасявам, че по-плитките му корпуси изискват повече намеси, а аз съм от съботно-неделните дейци.
Не се притеснявай, Фарарът също много добре се вмъква в съботно- неделния график. :)
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Мнение от ivan raynov »

drone,имашли по сериозни впечатления от фарара плюсове минуси :?: в какъв район пчеларстваш.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”