Как се използва снелгровата даска

Модератор: drone

Публикувай отговор
ludiqmaks
Мнения: 127
Регистриран на: Вто Юли 06, 2010 9:04 pm
Местоположение: Белослав

Как се използва снелгровата даска

Мнение от ludiqmaks »

Здравейте никаде не открих точно процеса на работа на снелгровата даска :D
ще съм благодарен ако някой който работи с нея да сподели точно как ги маниполира до края на пашата :?
Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Как се използва снелгровата даска

Мнение от stan »

Тази дъска се ползва като разделител ако искаш да сложиш второ семейство върху основното, като отворите се използват за отделен вход. Това е и в методиката на Венер. Има филм и книга за детайлите на технологията.
Ето какво намрих като кратко описание:

Същността на тази технология е зазимяването в един корпус, който служи за плодник и с един полукорпус, сложен под плодника, който представлява медена шапка (меден венец). През август и септември пчелите пренасят меда от полукорпуса в корпуса и така осигуряват добър зимен запас от храна. По време на ранното пролетно развитие пчелите пренасят останалия в полукорпуса мед и така стимулират развитието си. Около 1 април полукорпусът се поставя над корпуса, като се отделя с ханеманова решетка. С принос на нектар отвън или с подхранване, полукорпусът се пълни и медът от него не се вади. Медовите корпуси се слагат над полукорпуса за акациевата паша и медът от тях се вади, когато дойде време за това. След изваждането на акациевия мед, за да се предотврати роенето на семействата, те се разделят така, че новата майка се поставя в плодников корпус с центрофугирани рамки върху дъното, отгоре се поставя полукорпус с пчели, отгоре – снелгрова дъска и най-отгоре корпус с пчели, пило и настоящата майка. Формирането на отводка е завършено. За слънчогледовата паша ще имаме две семейства, които могат да бъдат обединени, за да се получи едно силно семейство. След изваждането на меда полукорпусът, от който медът не е ваден, отново се поставя на дъното, за да го пренесат пчелите като зимен запас. Този начин на формиране на отводки и този начин за стимулиране на развитието без подхранване са иновации, които никой в света не е правил до този момент и които много улесняват работата с голям брой кошери. Явно е, че по този начин човешкият труд при работа с голям брой кошери е сведен до минимум, особено що се отнася до подхранването или до формирането на нови отводки – манипулации, които изискват най-много работа и време в пчеларството.
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
ludiqmaks
Мнения: 127
Регистриран на: Вто Юли 06, 2010 9:04 pm
Местоположение: Белослав

Re: Как се използва снелгровата даска

Мнение от ludiqmaks »

колега филма и книгата на венер съм ги чел но там разбрам само до първото отнемане на летящите пчели и неми е ясно слет около една седмица как новите летящи пчели на горния кошер пак да ги отнема без да загубя старите които преди тово съм отнел :D
Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.
milko_enev
Мнения: 55
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 6:00 pm
Местоположение: русе

Re: Как се използва снелгровата даска

Мнение от milko_enev »

чрез размяна на отворите на снелгероваа дъска.там където е бил отворен горния го затваряш,а отваряш долния.това важи и за другата страна.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Как се използва снелгровата даска

Мнение от valaz »

Предполагам, че като си купя снелгрова дъска и я разгледам внимателно, нещата ще ми се изяснят напълно. Миналата година на изложението в Плевен не намерих нито една бройка. Дано тази година да има поне една.
astraaa
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Апр 03, 2011 1:19 pm

Re: Как се използва снелгровата даска

Мнение от astraaa »

и аз си купих една за мостра, ама защо первазите на горния корпус закриват горния вход
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Как се използва снелгровата даска

Мнение от ba4o_ivan1976 »

astraaa написа:и аз си купих една за мостра, ама защо первазите на горния корпус закриват горния вход
Трябва или да махнеш перваза или да го изрежиш!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Delchev
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 6:06 pm

Re: Как се използва снелгровата даска

Мнение от Delchev »

astraaa написа:и аз си купих една за мостра, ама защо первазите на горния корпус закриват горния вход
Аз си купих от Билайн, и при мен се оказа същия проблем - явно са предвидени за корпуси без первази.
Реших си проблема, като си разработих свой модел, който ми пасва на височината на первазите.
Публикувай отговор

Обратно към “Подвижно пчеларство / Mobility apiculture”