Ханеманова решетка

Модератор: toko652003

dimitroff737
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Дек 11, 2007 4:03 pm
Местоположение: София

Ханеманова решетка

Мнение от dimitroff737 »

Здравейте колеги и ЧНГ на всички с пожелание за успешна и ползотворна 2008.Интересува ме кога се слага и кога се отнема ханемановата решетка на 12р. Дадан-Блат,ако някой има повече опит с нея нека го сподели.
никога не казвай никога
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Според мен при 12 рамков ДБ кошер ханеманова решетка въобще не ти трябва. Първо защото майките много рядко се качват да снасят в магазините, второ, в плодника има достатъчно място за снасяне и трето,защото чрез поставянето на по-малко рамки в магазина и увеличаването на между рамковото пространство кара пчелите да правят по-дълбоки килийкии. Майката не снася в тях и така отпада необходимостта от ханеманова решетка. Аз имам 2бр. ДБ кошери 10 рамкови и досега на тях ханеманови решетки не съм слагал.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Мнение от Майка »

Аз също нямам опит с 12 рамкови ДБ. Но у колеги-пчелари практикуващи с 12 рамкови съм виждала майките да са в магазина. Въпреки мястото, което им е на разположение в плодника, те се качват защото горе е по-топло.
Ханемановата решетка се поставя, когато сложиш магазина, ако не искаш майката да осеменява горе или да ограничиш развитието на пилото в определени граници. Маха се, когато зазимяваш семейството. Семейството не трябва да се зазимява с ханеманова решетка. Може кълбото де се раздели и майката да загине.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Ханеманова решетка

Мнение от Майка »

Scan10004.JPG
Scan10005.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Ханеманова решетка

Мнение от христо »

Тази година не ми стигна време и сложих ханеманови решетки на 10% от кошерите. Миналата година работих с ханеманова решетка на около 50% от кошерите, понеже пашата от рапица ме натисна и стана по трудно да извърша операцията.По принцип работя с ханеманова решетка досега. Направи ми впечатление, че семейсвата без ханеманови са по-силни и имат повече мед. Уточнявам,че работя с 10 рамкови многомагазинни кошери. Ако някой има впечатление от използването на ханемановата решетка, нека сподели.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Ханеманова решетка

Мнение от medar1967 »

какво ще рече "многомагазинни кошери"......Многомагазинни ДБ ил многомагазинни фарарки???
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Ханеманова решетка

Мнение от ivandespotov »

христо написа:Тази година не ми стигна време и сложих ханеманови решетки на 10% от кошерите. Миналата година работих с ханеманова решетка на около 50% от кошерите, понеже пашата от рапица ме натисна и стана по трудно да извърша операцията.По принцип работя с ханеманова решетка досега. Направи ми впечатление, че семейсвата без ханеманови са по-силни и имат повече мед. Уточнявам,че работя с 10 рамкови многомагазинни кошери. Ако някой има впечатление от използването на ханемановата решетка, нека сподели.
Колега на въпроса за ХР не ползвам такава понеже магазинните пити са ми 35мм. и майката не може да снася в тях.Искам на свой ред да те попитам каква е тази система десет рамкова многомагазинна? Благодаря!
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Ханеманова решетка

Мнение от христо »

Понеже за мен кошера " фарар " не е точно стандартизиран в България, затова съм уточнил за какъв кошер иде реч. Моите кошери се състоят от десет рамкови корпуси с h = 170 мм и рамка с h = 160 мм. За мен това е многомагазинен кошер или както го наричаме " фарар ". Работя с около стотина такива.
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Ханеманова решетка

Мнение от христо »

Два магазина за плодник мислих че са достатъчни, но като че ли по удачно е да се работи с повече корпуси за да им се даде повече пространсво за развитие. Зимувам ги на три корпуса и в началото на пашата поставяйки ханемановата ги ограничавам в два, но като че ли тук ми е грешката.
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: Ханеманова решетка

Мнение от syzi »

христо написа:Два магазина за плодник мислих че са достатъчни, но като че ли по удачно е да се работи с повече корпуси за да им се даде повече пространсво за развитие. Зимувам ги на три корпуса и в началото на пашата поставяйки ханемановата ги ограничавам в два, но като че ли тук ми е грешката.
Аз работя с ДБ с по два магазина за силните семейства.Не ползвам ХР и майките се качиха да осеменяват и в магазините.Сега се люпят пчелите и на тяхно място се трупа мед,което е добре,защото има много работнички.Само пашата да не спре изведнъж като миналата година на слънчогледа.Та,сигурно ще е по-добре да ползваш 3 магазина за плодници,че да има повече "работна ръка".
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Ханеманова решетка

Мнение от ivandespotov »

христо написа:Два магазина за плодник мислих че са достатъчни, но като че ли по удачно е да се работи с повече корпуси за да им се даде повече пространсво за развитие. Зимувам ги на три корпуса и в началото на пашата поставяйки ханемановата ги ограничавам в два, но като че ли тук ми е грешката.
Разбрах те колега, но два магазина или корпуса са малко, три е най добре да не кажа за супер силните семейства и четири!
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Ханеманова решетка

Мнение от христо »

Дал съм им възможност сами да си определят как да се развиват. Имам кошери на 4 и на 5 магазина. Мисълта ми дали на някого му е направило впечатление че ханемановата решетка ги затруднява до известна степен.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Ханеманова решетка

Мнение от medar1967 »

при дълга слаба паша както е при мен от фарарите без решетка няма да извадиш почти никакъв мед......
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Ханеманова решетка

Мнение от ba4o_ivan1976 »

medar1967 написа:при дълга слаба паша както е при мен от фарарите без решетка няма да извадиш почти никакъв мед......
И защо колега?
Защо с решетка има - без решетка няма?
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Ханеманова решетка

Мнение от Boro »

Според мен защото майката шари и снася наред и няма как да върти и пилото.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”