Използвате ли матуратор за утаяване след като изцентрофужите

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Използвате ли матуратор за утаяване след като изцентрофужите

Мнение от iasen2 »

Използвате ли матуратор за утаяване след като изцентрофужите . От доста време искам да си купя такъв, но не знам дали е ефективен и има ли полза от него . А и си е доста пари .
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Използвате ли матуратор за утаяване след като изцентрофу

Мнение от dimitarbonev »

Матуратор си струва да се вземе комплект с цедката и филтъра. Комплекта може да се намери за около 400лв. Един път се прецеждат едрите отпечатки, втори път се обират и ситните частици. Отаяването е само едно от предимствата, въпреки, че след филтъра пяна почти липсва. А матуратора е и много удобен за пълнене на буркани.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Използвате ли матуратор за утаяване след като изцентрофу

Мнение от Yonko »

Отдавна си мечтая за матуратор, но ме спира цената. Тази година ще опитам компромисен вариант - приготвил съм си един пластмасов бидон 220л. на който сложих спирателен кран сферичен 1и1/4 цола. Като го изпробвам ще споделя....
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Използвате ли матуратор за утаяване след като изцентрофу

Мнение от OVanBASTEN »

И какво ще постигнеш? Виж първото изречение от поста на Д.Бонев! Нито бидона, нито сферичния кран ще ти помогнат да си матурираш меда.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Използвате ли матуратор за утаяване след като изцентрофу

Мнение от valaz »

При източването на меда от центрофугата го минавам през цедка от неръждавейка, като меда пълни тенджера, от която направо пълня бурканите и ги затварям. Стремя се да ограничавам времето на контакта на меда с въздуха и съдовете. Никога не съм ползвал матуратор и не знам дали това е необходимо? Ако се ползва матуратор, кога следва да се прави прецеждането на меда през цедката - преди наливането в матуратора или след това? Предполагам, че ако медът се налее направо в матуратора без прецеждане с цедка, восъчните люспи ще изплуват отгоре и прецеждането с цедка почти няма да е нужно? Колко време е необходимо да престои меда в матуратора, преди наливането му в бурканите?
ivan1
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 7:10 pm

Re: Използвате ли матуратор за утаяване след като изцентрофу

Мнение от ivan1 »

това е идеята на маторатора,след престой на меда 24 часа ВСИЧКИ ПРИМЕСИ изплуват на повърхноста и от крана спокойно си пълниш бурканите.
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Използвате ли матуратор за утаяване след като изцентрофу

Мнение от OVanBASTEN »

Матура = Зрелост
матуриране = узряване
Матураторът е приспособление(съд) за узряване на добития мед. Към него, за да бъде процесът на узряването завършен, трябва както каза колегата Бонев да има допълнителен филтър(обикновено е 220-280 микрона). Аз бих добавил, че да се получи съвършено пречистване на меда и съответно узряване трябва и т.н. декантираща вана.
Центрофуга -> Декантираща вана -> Помпа -> Филтър(280 микрона) -> Матуратор
Това е необходимото оборудване за пречистване, утаяване и узряване на добития мед.
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: Използвате ли матуратор за утаяване след като изцентрофу

Мнение от славов »

а от какво ще чистите меда? може би от попадналите поленови зрънца?
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Използвате ли матуратор за утаяване след като изцентрофу

Мнение от dimitarbonev »

Не. всички филтри са така проектирани, че да пропускат и най-големите поленови зърна. Чисти се от попадналите восъчни частици, и други замърсители. Общо взето те образуват т.н. пяна.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Използвате ли матуратор за утаяване след като изцентрофу

Мнение от valaz »

От матурирането медът едва ли ще стане по-вкусен? След наливането на нематуриран мед в буркана, мехурчетата въздух и восъчните пластинки ще изплуват на повърхността и той ще се избистри. Восъчните пластинки ще образуват тънък слой на повърхността, който ще предпазва меда от контакта с въздуха, по подобие на запечатването на меда в питата. От друга страна обаче, значително по-технологично е, докато разпечатвам пити и ги центрофугирам, да не се занимавам и с пълнене на бурканите, а да оставя това за накрая. Чудя се, дали разсъжденията ми са правилни и дали си струва да си купя матуратор с филтър? Мед в тенекии до сега не съм наливал и мисля и занапред да не наливам.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Използвате ли матуратор за утаяване след като изцентрофу

Мнение от kolobus »

:D valaz,направо в бурканите ли?
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Използвате ли матуратор за утаяване след като изцентрофу

Мнение от valaz »

kolobus написа::D valaz,направо в бурканите ли?
Медът от центрофугата пълни тенджера, на която съм поставил цедката от неръждавейка. Отворите на цедката са доста по-едри от филтрите на матураторите-около 1-2 мм. От тенджерата пълня бурканите и ги затварям веднага. Избистрянето на меда става след това. Но вече сериозно се замислям за покупка на матуратор.
Последно промяна от valaz на Вто Юни 19, 2012 6:05 pm, променено общо 1 път.
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Използвате ли матуратор за утаяване след като изцентрофу

Мнение от iasen2 »

valaz , ти вярваш ли си в това,което си писал или имаш някакъв опит по този въпрос !
образуващата се пяна винаги се вкисва и придава лош мирис на меда след 5-6 месеца
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Използвате ли матуратор за утаяване след като изцентрофу

Мнение от Gojyto »

Иасене мен досега мед не ми е вкиснал от пяната.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Използвате ли матуратор за утаяване след като изцентрофу

Мнение от valaz »

iasen2 написа:valaz , ти вярваш ли си в това,което си писал или имаш някакъв опит по този въпрос !
образуващата се пяна винаги се вкисва и придава лош мирис на меда след 5-6 месеца
Досега винаги така съм си пълнил бурканите. Няма логика, мехурчетата въздух и пяната да предизвикат вкисване на меда. Ако бурканите не са затворени херметично и стоят във влажно помещение, тогава е логично меда да вкисва. Като си купя матуратор, ще установя, каква е разликата. Дано само да има и мед!
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”