Себестойност

Prices - honey from bees, beebread from bees and beeswax from bees.
Zko
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Дек 13, 2004 8:12 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Себестойност

Мнение от Zko »

Идеята ми е да започнем да изчисляваме върху база 100 пчелни семейства, защото смятам, че това е долната граница за професионално пчеларстване в България
Ето и основните пера влияещи в/у цената

РАЗХОДИ

1.Цена на кошери- годишна норма на амортизация
2.Цена на машини- годишна норма на амортизация
3.Годишен разход за дребен пч. инвентар
4.Транспортни и складови разходи
5.Разходи за подхранвене
6.Разходи за третиране(лекарства-само разрешени от закона)
7.Разходи за затраховки
8.Подмяна на пити и рамки
9.Закупуване на племенни майки
10.Осигуровки и данъци
11.Заплата на пчеларя и наемните работници
12.Разходи за амбалаж

ПРИХОДИ от продажба на:

1.Мед
2.Восък
3.Прашец
4.Прополис
5.Отводки

Сигурно съм забравил нещо, но ще ми помогнете
Важно е да установим количествата на годишен добив на пчелни продукти.

Оставам с надеждата, че ще се справим!
Когато срешнеш някой, който знае и незнае, че знае-СЪБУДИ ГО! Когато срешнеш някой, който незнае и знае, че незнае-НАУЧИ ГО! Когато срешнеш някой, който незнае и си мисли, че знае-БЯГАЙ! Когато срешнеш някой, който знае и знае, че знае-СЛЕДВАЙ ГО!
Shalom
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 7:01 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от Shalom »

Браво Zko, поздравявам те за новата тема. Радвам се, че има пчелари които мислят прогресивно. Ще се включа в този форум, защото е жизнено важен за пчеларите, за които пчеларството не е само хоби, но и бизнес. Давай напред смело.
sme6ko
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Дек 12, 2004 2:56 pm

Мнение от sme6ko »

bravo i az te pozdraviavam :lol:
vensi
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 3:20 pm

Мнение от vensi »

Добре си се справил.Струва ми се, че трябва да продължим.Аз лично ще се занимая с себестойността на малък пчелин от 10 кошера.Същото е.Интересува ме по скоро дали има смисъл да се започне с пчеларстване.Моля всички да помагат с мненията си.Ще съм благодарен да не ме нападате поне в началото.Не ми се нрави да хабя енергия за отговори на злобни подмятания.Имаше ги в началото.Предварително - Благодаря.
Shalom
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 7:01 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от Shalom »

Vensi, има голяма разлика от това да изчисляваш себестойност на продукция добита от пчелин с 10 кошера и от 100 кошера. Ето някои съображения:
1. Някои видове разходи за 10 и за 100 кошера са едни и същи - напр. транспорт, труд донякъде, разход за инвентар, оборудване и др.
2. Меда(продукцията) от 10кошера не може да бъде основен доход за пчеларя.
3. Меда от 10кошера се продава почти винаги на дребно, а от 100 кошера почти винаги на едро, а цената е доста различна - около 3:1.
Има и други съображения, но помисли върху тези засега.
10 кошера са хоби, а не бизнес, т.е. не печалбата е важния фактор за да го развиваш пчеларството. Разбира се и при 100 кошера не печалбата е единственото нещо, което е важно, но тогава трябва добре да си правиш сметката, защото ако си на загуба и тя не е малка.
vensi
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 3:20 pm

Мнение от vensi »

Съгласен съм, че е така.Моята цел е да установя дали си струва да се започва.Идеята ми е да се започне етапно, а не веднага да се стартира с голям брой кошери.Благодаря за помоща.Ще се радвам да ми подсказваш и за в бъдеще.Причината за този мой интерес е, че повечето пчелари притежават 10 - 12 кошера.Такава информация имаше в пресата.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Трябва да си наясно със себе си.Имаш ли първо, достатъчно багаж от знания,опит и свободно време.Базата също е от значение.Ще практикуваш ли подвижно пчеларство, или ще си на стационар.Само мед ли ще получавош, или ще се ориентираш и към други пчелни продукти.Има и още въпроси на които трябва да си отговориш преди да инвестираш сериозно.
Гост

Мнение от Гост »

Propuska6 nai vajnoto ne6to ,a tova e nperespektivata za cenata na meda nakade 6te varvi ako e kakto tazi i kakto se o4ertava i kato drugata godina mai prosto niama smisal ot golemi bade6ti ili sredni investicii !!!
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Да това пропуснах-наистина. И това трябва да се има в предвид.
Shalom
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 7:01 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от Shalom »

Венци, ако развиваш пчеластво като бизнес, не чакай първата година и хоп- милионер
Shalom
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 7:01 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от Shalom »

Както всяка друга област има възходи и падения. Не винаги печалбата ще бъде максимална. Но умните хора печелят и в добра и в лоша година.
Shalom
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 7:01 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от Shalom »

Между другото съпоставено с много други сфери пчелаството е една от най-печелившите области, ако се съпостави приходите за единица вложено време. Някои хора работят цяла година за да имат доход 3000-4000 лева, а това се постига при пчеларството само за 3-4 месеца. и то не по 8часа на ден работа. Говоря за пчераството като бизнес или професия,.
vensi
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 3:20 pm

Мнение от vensi »

Здравей Shalom!С какво заслужих тези коментари?Моите думи не те задължават да ги спазваш.Искам да направя нещо и ще го направя.Благодаря на всички за помощта.
Гост

Мнение от Гост »

Човека просто те съветва.Не се обиждай от съветите,когато някой ти ги дава безплатно,особенно в случая-сам си ги поискал.
Гост

Re: Себестойност

Мнение от Гост »

Zko написа:Идеята ми е да започнем да изчисляваме върху база 100 пчелни семейства, защото смятам, че това е долната граница за професионално пчеларстване в България
Ето и основните пера влияещи в/у цената

РАЗХОДИ

1.Цена на кошери- годишна норма на амортизация
2.Цена на машини- годишна норма на амортизация
3.Годишен разход за дребен пч. инвентар
4.Транспортни и складови разходи
5.Разходи за подхранвене
6.Разходи за третиране(лекарства-само разрешени от закона)
7.Разходи за затраховки
8.Подмяна на пити и рамки
9.Закупуване на племенни майки
10.Осигуровки и данъци
11.Заплата на пчеларя и наемните работници
12.Разходи за амбалаж

ПРИХОДИ от продажба на:

1.Мед
2.Восък
3.Прашец
4.Прополис
5.Отводки

Сигурно съм забравил нещо, но ще ми помогнете
Важно е да установим количествата на годишен добив на пчелни продукти.

Оставам с надеждата, че ще се справим!
Това са основните неща които оказват влияние на цената у нас.Но,ако се прехвърлим зад граница, нещата стават по сложни. Там основната дейност от която се получават даходите е пчелоопрашването и цената на меда, губи връзката си с реалната себестойност.Тогава получения мед става "вторичен" продукт и цената на неговата реализация е без особенно значение."Това е едно леко отклонение от темата,което не отрича истинноста на по-горе написаното"
Публикувай отговор

Обратно към “Цени / Prices”