Опит от пререгистрацията по Наредба 27

Публикувай отговор
One
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Фев 14, 2006 1:05 pm
Местоположение: София

Опит от пререгистрацията по Наредба 27

Мнение от One »

Преди десетина дни подадох молба до районната ветеринарна служба да пререгистрирам пчелин. Дадоха ми молба по образец. Искат да се приложи копие от личната карта на собственика и документ, удостоверяващ правото на ползване на имота (нотариален акт, договор за наем или др.).
Изненадата беше, че при подаването на документите ми поискаха 5 лева за пререгистрация. Няма как, в ръцете им съм, платих, издадоха фактура.
След седмица пререгистрацията беше готова.
След този случай се постарах да проуча нормативно как са нещата с тази такса. Има една "ТАРИФА за таксите, които се събират от Националната ветеринарномедицинска служба по Закона за ветеринарномедицинската дейност", одобрена с ПМС No 171 от 12.07.2006 г., обн., ДВ, бр. 59 от 21.07.2006 г., в сила от 21.07.2006 г., отм., бр. 2 от 9.01.2007 г., в сила от 1.01.2007 г., но тя, както се вижда, е отменена. В нея действително е било 5 лева. Друго в интернет не намерих. Но в "Наредба 27 за регистрация и идентификация на пчелните семейства", след нейното изменение в ДВ 46/2008, в преходните и заключителни разпоредби, чл. 12 (3) пише "За пререгистрацията не се заплаща такса".
Това е то държавен рекет. Добре, че е само 5 лева. Ако тръгна да вдигам шум, може и да ми ги върнат, но ще ми направят целенасочена проверка и дори идеален да съм, ще намерят за какво да ме глобят.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Опит от пререгистрацията по Наредба 27

Мнение от Майка »

One, налага ли се задължителна пререгистрация на пчелините според Наредбата?
One
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Фев 14, 2006 1:05 pm
Местоположение: София

Re: Опит от пререгистрацията по Наредба 27

Мнение от One »

Да, пререгистрацията е задължителна в срок от 6 месеца от влизането в сила на поправките в Наредба 27. Срокът изтича на 16 октомври.
След пререгистрацията следват някои задължения за пчеларя.
Първо, трябва в едномесечен срок от пререгистрацията да се маркират кошерите. Сега, след поправките на наредбата, маркирането е доста либерализирано и е лесно изпълнимо.
Второ, по Закона за пчеларството, трябва в 15 дневен срок да се заяви в общината промяната на регистрационния номер, като се използва момента да се заяви и броя на кошерите, ако се различава от това, което пише в регистрацията в кметството.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Опит от пререгистрацията по Наредба 27

Мнение от Майка »

Много благодаря.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Опит от пререгистрацията по Наредба 27

Мнение от Майка »

Колега One, намерих Наредбата. Може би са ти взели такса за пререгистрация, защото не е влязла в сила Наредбата. Датата 16.05.2008 г. е на излизането на ДВ. Разбрах, че и на други колеги е взимана такса за преригистрация, но доста по-голяма сума. Вероятно пропорционално на броя на кошерите.

Наредбата влиза в сила шест месеца след обнародването й в "Държавен вестник".
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ към Наредбата за изменение на
Наредба № 27 от 2002 г. за регистрация и идентификация на пчелните семейства
(ДВ, бр. 46 от 2008 г., в сила от 16.05.2008 г.)
§ 12. (1) Пчелините, получили регистрационен номер преди влизането в сила на
наредбата, се пререгистрират съгласно изискванията на тази наредба.
(2) За пререгистрацията по ал. 1 собствениците на пчелини подават до директора на
РВМС заявление по образец в срок пет месеца от влизането в сила на тази наредба.
(3) В 7-дневен срок от подаване на заявлението по ал. 2 директорът на РВМС издава
удостоверение за пререгистрация по образец, одобрен със заповед на генералния директор.
За пререгистрацията не се заплаща такса.
§ 13. (1) Собствениците на съществуващите пчелини маркират кошерите в
съответствие с тази наредба в едномесечен срок след пререгистрацията по § 12.
(2) До маркирането по ал. 1 се признават наличните маркировки върху кошерите.
.......................................................................
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Опит от пререгистрацията по Наредба 27

Мнение от Майка »

Може би са ти взели такса за пререгистрация, защото не е влязла в сила Наредбата. Датата 16.05.2008 г. е на излизането на ДВ.
е грешно предположение. Изменението е в сила от 16.05.2008 г. и крайният срок за пререгистрация е 15.10.2008.
Събирането на такси за пререгистрация е неправомерно, както се оказва.
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: Опит от пререгистрацията по Наредба 27

Мнение от kristinobal »

Имам 10 кошера и миналата година ги регистрирах в общината, тази година трябва ли отново да ги регистрирам, каква е процедурата за да съм изряден?
One
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Фев 14, 2006 1:05 pm
Местоположение: София

Re: Опит от пререгистрацията по Наредба 27

Мнение от One »

kristinobal написа:Имам 10 кошера и миналата година ги регистрирах в общината, тази година трябва ли отново да ги регистрирам, каква е процедурата за да съм изряден?
Те са две различни регистрации. Едната е при ветеринарната служба, другата е в общината. При ветеринарите трябва да се направи пререгистрация, дават нов номер. После в общината трябва да се обяви промяната на регистрационния номер.
Публикувай отговор

Обратно към “Закон за пчеларството / Beekeeping law”