Борба с пчелояди!!!

Модератор: Scutellator

dtakov
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 12:57 pm
Местоположение: СОФИЯ

Борба с пчелояди!!!

Мнение от dtakov »

От няколко дни пчелина ми го нападнаха ято пчелояди/около 30бр./,и гледката е меко казано неприятна. Ятото идва през около 10минути, лети точно над пчелина и ловят летящите пчели с такава скорост, че чак ме хваща страх. А и факта, че един пчелояд може да изяде до хиляда пчели на ден направо ме отчайва.

Ако някой има или е имал този проблем моля да сподели как може човек да се пребори с тази напаст!!!
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Мнение от petermar »

Спасението е с пушката. Гледах в Бриколаж едни устройства "птицегонки" :) не знам какъв ефект ще има.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Естествено с ловна пушка, добре маскиран и ситни сачми плюс отлична стрелба резултата е много добър. При мен особено, щом се налага понякога. :oops: Проблема е, че явно колегата не е ловец, иначе нямаше да има тоя зор. Ако имаш познат ловец, навий го да дойде , купи му патрони и ще ги поразчистите малко. Но пчелояда е много хитра птица и след като избиеш няколко от ятото, изчезва от района и се явява след време да разбере дали го чакаш с чифтето . Ако не си там продължават да зобят пчели . Въобще досада. В стар брой на списание"Пчеларство" има споделен опит за борба с пчелояда. В района на пчелина се забиват два високи яки кола / 5-6м. високи/ на разстояние 10-15 м. Върховете им са обгорени, щото гадината обича да каца на такива места. Близо до върховете се монтират две макарички .Прави се простор /като за пране/ от въженце. На въжето се завързват с тънка корда живи търтеи /внимателно/ . Търтеите се намазват на гърба и корема с четчица със следната смес- брашнена каша и черна отрова- цинков фосфид. Тоя дето предлагаше рецептата казваше , че е много доволен. Пчелоядите изяждали бръмчащите търтеи и след няколко часа умират със сигурност. Аз не съм пробвал това, щото е доста пипкава работа, пък и защо ми е тая пушка де ?
bojidardn
Мнения: 7
Регистриран на: Пон Апр 30, 2007 11:50 pm
Местоположение: Nova Zagora
Обратна връзка:

Врабче ли си, какво си?

Мнение от bojidardn »

Изображение
Много обича да яде пчели. Най-нахално стои по цял ден върху капака на кошера, поглежда надолу и току кацне на прелката да си клъвне някоя пчела. Веднага се връща на капака и след малко е пак долу на лов. Можеш да го доближиш до 50см, а то само отскача малко встрани и все едно, че те няма - дебне си за пчелички и си ги кълве...
Кажете моля, що е то?
bojidardn
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

За това пиле трябват знания от специалист-орнитолог. Аз съм виждал доста пилета, ама това не го знам що за птица е. Ако имаш още снимки прати ги в някой от пчеларските вестници и сподели проблема. Може също така да ги пуснеш в някой форум за природозащитници за мнение. Там повечето са кухи лейки, ама може да има и някой маниак да го знае.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Пьк на мен ми бяха казали 4е е с 4ервена глава..... :x
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Мнение от Vikari »

Мисля, че това е врабче като гледам човката и крилата...само такова е ..но при мен не налитат на пчели ..виж с пчелоядите имах големи проблеми....особено по време на дъжд...
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

http://atanasov.alpobg.com/beeeater.php

Не е пчелояд .Но пак може да яде пчели, само че по-малко.
Пчелоядите са прелетни и вече са отлетели на юг.
Тук идват през лятото да се размножават.
Правят гнезда в хралупи по стръмни ровове и брегове на реки.
Изяждат по 600 пчели на ден.
Най-много ловуват след дъжд. Затова ги наричат "дъждовници".
Ако ято се засели около пчелина, не разчитайте на мед.
Някой неграмотни природозащитници ги защитават, както някой
Български политици защитават престъпниците.
Загинат ли пчелите ще загинат и всички ентомофилни (насекомоопрашващите се) културни и диворастящи растения.
koleff60
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Окт 22, 2007 10:46 pm
Местоположение: търговище

Мнение от koleff60 »

единственоното спасение е във кремаклийката!!!за какви 20-30 пчелояда говорите?нямаше много пътпъдъци,но патроните пак не стигнаха.отръшках около 100-150 парчета и пак продължиха да налитат пущините.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от Майка »

Оказва се, че пчелите имат много неприятели.

Преглеждам тази тема, защото и аз вчера видях при мен на пчелина 2 - 3 птици, които успешно ловяха пчели. Някои седяха по покривите на кошерите, други по прелките, хващаха пчели и в полет. Не са пчелояди, въпреки че и пчелояди има. Не са и врабчета. Виждам, че пишете и за пъдпъдъци, но пъдпъдъците не знам как изглеждат. Тези птици са бежово-кафяви, големи колкото врабчета или малко по-големи.
qgata
Мнения: 12
Регистриран на: Чет Май 03, 2007 1:36 pm
Местоположение: Бургас

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от qgata »

Чувал съм,че и Лястовицата налита на пчели.
Лично не съм се убедил в това.
ma_rry
Мнения: 27
Регистриран на: Пон Яну 05, 2009 9:27 pm

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от ma_rry »

днес, над пчелина се въртеше ято птици което вдигаше голям шум, много красиви птици никога не съм виждала такива, помислихме си дали не са пчелояди, само бяхме чували за тях, като се върнах погледнах в нета и наистина се оказаха пчелояди, сега се опасявам че ще имаме проблеми, тук прочетох че са много нахални и изяждат много пчели, особено след дъжд, ако някой има опит как да се борим с тях, моля да сподели
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от buci59 »

Почти е невъзможно да се противодейства на пчелояда.Единственият начин е да се унищожат дупките където гнездят но на практика е непосилно.
ma_rry
Мнения: 27
Регистриран на: Пон Яну 05, 2009 9:27 pm

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от ma_rry »

пчелина ни е в двора на къщата, наоколо са други дворове, освен ако се оплаче някой съсед че има там дупки където гнездят иначе няма как да ги открием, май трябва да се молим Господ да ни помага, щом няма друг начин
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от данко пейчев »

Дупките се намират в земята по стръмни места. Пробвал съм с пиратки. Към края на май или началото на юни когато може би са снесли или имат малки паля пиратката, мушкам я в дупката и запушвам с камак и така следващата. Там повече пчелояд невлиза.Но лошото е че има дупки на високо. Мисля да пробвам със ситна рибарска мрежа. Орнитолозите нали така ги ловят.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”