Борба с пчелояди!!!

Модератор: Scutellator

syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от syzi »

Пчелоядите са много красиви птици,наричат ги още"Царски птици".Аз ги стрелям с въздушна пушка.Много са бързи и трябва доста да ги дебнеш или да си добър стрелец.
Kiro
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Яну 04, 2009 5:54 pm
Местоположение: SLIVEN

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от Kiro »

Преди години един ,,умник"-до петолъчката пръска пшеницата без да предупреди
пчеларите и когато влязохме в двора вървяхме сякаш по килим-меко от трупове
на животинките!
Тогава та 5-6 години след това нямаше пчелояди!!!
Вярно че живеят в дупки но как ще ги откриеш на полето,по брегчета,уврази
и т.нт.
Може с флоберка или с въздушна пушка(тези от около 250-350лв).Слабото
място на п-да е преди да се спустне в атака-той трепка с криле на едно място
на 10-15м над земята и в него момент щтрак и ...един по-малко! :)
VITA BREVIS
beedar
Мнения: 13
Регистриран на: Пон Апр 13, 2009 10:35 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от beedar »

Едва ли е възможно да се избият всички птици от ятото,а и не мисля,че е правилно,дори и да беше възможно.Аз използвам СD-та,които окачвам по клоните на околните дървета в пчелина.Светлоотразителната им способност прогонва и др.птици.
Последно промяна от beedar на Нед Май 10, 2009 12:43 am, променено общо 1 път.
Shilo
Мнения: 115
Регистриран на: Съб Май 10, 2008 1:14 am
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от Shilo »

Преди години баща ми слагаше капачки за буркани, вързани с конци по дърветата. Ефектът беше нулев. Само пушката е решението.
Да ме прощават природозащитниците, но аз ги храня тези пчелояди с моите пчели, така, че аз ще си ги избивам. Реве ли някой защо хората правят прасетата на паржоли и колбаси?!
Kiro
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Яну 04, 2009 5:54 pm
Местоположение: SLIVEN

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от Kiro »

Имам закачени CD-та,но нищо не се променя!Пчелоядите атакуват и над съседните
дворове там нищо неги плаши!Затова само пушката е спасението!А природозащит-
ниците - имали такива???И ако има къдеса?В Сливен при корекция на една от реките
що дървета,що храсти,и друга разтителност беше унищожена-а тези защитници
дали знаят нещо по въпроса???
Затова всеки да се спасява както може!!!

P.S.Наш колега се съмнява дали лястовиците не посягат на пчели!
Да те консумират но мъртви пчели!!!Ако една пчела боцне лястовичия стомах
тя ако не е мъртва то губи способноста да лети!Така че споко! :)
VITA BREVIS
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от syzi »

Днес беше облачно и цял ден над пчелина се чуваха крясъците на пчелоядите.Летяха толкова ниско,че успях да ги снимам.
110920091550.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Kiro
Мнения: 72
Регистриран на: Нед Яну 04, 2009 5:54 pm
Местоположение: SLIVEN

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от Kiro »

Какви ти пчелояди колеги и колежки!Днес14.09.09.-Сливен.Това що става тук
не съм го виждал и на филм!Достъпа на пчелите до пчелина са през два ,,прохода".
Единия е ограничен от три четири ореха и няколко бадема от едната страна и два ореха ,две кайсии+салкъм+бадем от друга!Улей на който от двете страни по 10-15
врбчета????да брабци си хапваха сладичко пчелички!И нищо им не става на тия нахални твари!Ремонтирам си въздушната пушка и ги почвам!През лятото се навъртаха
няколко пчелояда ,,очистих "ги!Но това е върха!Боже,боже,пази БОЖЕ! :(
VITA BREVIS
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от Gojyto »

И аз гледам 4е врабците ядат п4елите,но не мога да установя само умрелите п4ели пред прелките ли ядат или и летя6ти....
Shilo
Мнения: 115
Регистриран на: Съб Май 10, 2008 1:14 am
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от Shilo »

При мен гущери и пчелояди вредят... Врабци не съм забелязал.
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от p4elar »

Мен ако питате не си губете с пчелоядите,няма да ги изтребете и да ги откажете да идват на пчелина.И съм ги гърмял и живи съм завързвал за да издават тревожни писъци та другите да бягат и накрая все тая,неможе по цял ден да ги дебнеш :lol: Те винаги си ядат по много пчели,но след дъжд се въртят около пчелина защото тогава обикновено самите пчели не излизат по полето а най много около кошера или за вода и затова и пчелоядите стоят около кошерите и дебнат.От една страна имат и полезно действие,защото обикновено ловят по старите и амортизирани пчели.Всъщтност най-сериозните зулуми са есента след втората половина на август до към 10-ти 15-ти септември,после отлитат на юг.Загубата се състой в това ,че ако по това време излети млада майка за оплождане има много голяма вероятност да не се върне и да отъртавее семейството.Това и на мен ми се е случвало,макар че самите майки да усещат по специфичното църкане на птицата и рядко рискуват да излизат за оплождане,но има и такива които са излюпени в началото на август и немогат да чакат до средата на септември :) Ако някой има наблюдения,може да сподели и да установе,че майки излюпени в края на август или началото на септември почти винаги изчакват да мине средата на септември и тогава излизат за оплождане - инстинкт натрупан с вековете :wink:
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от Boro »

Изображение
Един вариант от сърбите за борба с този навлек. Може и с огледала.
За повече ТУК
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
roli
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Авг 18, 2009 1:25 pm

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от roli »

Пчелоядя нанася големи щети на пчелните семейства.Вредят възрастните и младите птици и то точно преди отлитането, тъй като трябва да укрепнат за прелета.На мен са ми унищожавали пчелни семейства и това ме накара да си преместя кошерите от пчелина на полето в двора.Когато бяха на полето направо от прелките ги вземаха и не обезпокоявани се събираха на цели ята.Картината е много страшна. Около кошерите всичко е чисто и като ги отвориш вътре пълни с мед и само една шепа пчели с майката вътре се лутат и немогат да презимуват.Ако наблизо има високи отвесни брегове е лоша работа.Образуват се колонии.До преди една година наблизо имаше такъв бряг, от края на май нататък неможех майка да създам.Тя излита на брачен полет с рояк от търтей и роячето се забелязва и по никакъв начин не се пребира майката.Добре, че от съвета решиха да изземат пръстта от този бряг та разтуриха колонията и сега има що годе "мир Божи".А тези високите отвесни брегове всякак ги пазят.До тях немогат да достигнат никакви техни неприятели-змии, таралежи, а и дупките им са достатъчно тесни и дълбоки и в тях немогат да влезнат други грабливи птици.Общо взето трудна работа-100–150 патрона по 0.45ст. средно, са 45–60 и кусур лева, а и факта, че трябва да ги пазиш най–малко 20 дни, щото оставиш ли ги свършени са.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от drone »

Аз като набарам такава колония на някой отвесен скат, грабвам чифтето и за 1-2 часа дебнене в близост ги намалям колкото мога в зависимост от наличните патрони. Имаш ли добра маскировка и стреляш ли до 35 м. резултата е много добър.
ben
Мнения: 19
Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 8:19 pm
Местоположение: Варна 50 кошера ЛР

Re: Борба с пчелояди!!!

Мнение от ben »

[quote="buci59"]Почти е невъзможно да се противодейства на пчелояда.Единственият начин е да се унищожат дупките където гнездят но на практика е непосилно.[/qu]
Здравейте колеги.
Някой може ли да сподели какъв е начина за унищожаване на дупките където гнездят пчелоядите.
Бях чел някъде, че метода бил в тъмната част на денонощието, когато малките и възрастните са в гнездото, дупката да се запуши като се сложи парцал напоен с някакъв разтвор който ги задушавал, но не си спомням какъв е този разтвор. Може ли някой да сподели ако има такава информация и опит.
Благодаря
bobii
Мнения: 104
Регистриран на: Съб Дек 19, 2009 5:44 pm
Местоположение: Плевен

Re: Врабче ли си, какво си?

Мнение от bobii »

bars_i написа:
bojidardn написа:Изображение
Много обича да яде пчели. Най-нахално стои по цял ден върху капака на кошера, поглежда надолу и току кацне на прелката да си клъвне някоя пчела. Веднага се връща на капака и след малко е пак долу на лов. Можеш да го доближиш до 50см, а то само отскача малко встрани и все едно, че те няма - дебне си за пчелички и си ги кълве...
Кажете моля, що е то?
Това е още малко.Възрастните са с друго оперение.При нас им викат "пенювки".
Lanius_collurio2[1].jpg
Това е малко на червеногърба сврачка.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”