ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Мравчена кисилина

Мнение от buci59 »

Вадиш плаката от плика и слагаш директно в/у рамките.Работи се с ръкавици.Успех.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Мравчена кисилина

Мнение от medar1967 »

пробно третирах с по 25 куб.см 60% мравчена киселина три семейства като поставих киселината в капачка /винтова/ от буркан в която слагам 3-4 слоя от салфеткаи я напоявам с киселината...после поставям капачката в задния край на гнездото върху рамките и отгоре покривам гнездото с найлон....паралелно третирах останалите семейства с варостат Р/имах го от лани/....в резултат 2 часа след третирането от варостата имаше изпопадал много акар/но още жив/.....обгорих дъната с пропан-бутановата горелка.....от мравчената киселина 2 часа след третирането нямаше паднали акари!?! семействата бяха сравнително спокойни сякаш нищо не им се е случило!?! дали съм сгрешил дозата или нещо друго съм объркал??? моля за коментари!!!
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Третиране с мравчена киселина

Мнение от medar1967 »

Майка,аз имам бутилка с мравчена киселина 98-100%....въпросът ми е за да я превърна в 60% с колко дестилирана вода трябва да я разредя? да верем че искаме да направим пропорция за 100 мл 60%-а.....и оттам тия 100 мл на колко куб.см 60% киселина ще са равни,защото ще меря после със спринцовка??? четох публикуваните тук страници ,но нещо бъркам....уж направих разтвор 60% и дадох в капачка по 20 куб.см върху рамките на семейство но акар не пада....не виждам и да се безпокоят пчелите...а иначе от шишето концентрираната киселина мирише яко - значи си е редовна/не е изветряла/...моля те да обясниш - виждам че си в час с нещата....
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Третиране с мравчена киселина

Мнение от tatu »

Колега ,рано е още за мравчена киселина.Аз лично третирам около първи май,когато средно дневната температурата се задържи трайно по висока.Има риск да загубиш някоя по стара майка,така че не те съветвам да третираш по рано.На един литър концентрирана мравчена киселина доливам 0,3литра вода.Трябва да си приготвииш и изпарители.Аз използвам старо вълнено одеало и войнишки шинел като съм ги нарязал на парчета с размери 15 на 15,а може и 20 на 20.На рамка с пчели слагам 2,5мл мравчена киселина .На семейство излиза около 25мл.След 48 часа прибирам изпарителите.Ако имам време след една седмица повтарям упражнението.Но третирам и с Варостоп,не разчитам само на мравчена киселина.Втората половина на август също правя две третирания с мравчена киселина.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Третиране с мравчена киселина

Мнение от medar1967 »

Благодаря ,колега....значи ще махна капачките засега и ще чакам по-топло време....
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Третиране с мравчена киселина

Мнение от Майка »

medar1967 написа:Майка,аз имам бутилка с мравчена киселина 98-100%....въпросът ми е за да я превърна в 60% с колко дестилирана вода трябва да я разредя? да верем че искаме да направим пропорция за 100 мл 60%-а.....и оттам тия 100 мл на колко куб.см 60% киселина ще са равни,защото ще меря после със спринцовка??? четох публикуваните тук страници ,но нещо бъркам....уж направих разтвор 60% и дадох в капачка по 20 куб.см върху рамките на семейство но акар не пада....не виждам и да се безпокоят пчелите...а иначе от шишето концентрираната киселина мирише яко - значи си е редовна/не е изветряла/...моля те да обясниш - виждам че си в час с нещата....
Спринцовката не е ли разграфена за кубически милиметри? А ти след като си работил със спринцовка, значи си сложил не 20 куб. сантиметра, а 20 куб. милиметра, тоест 20 милилитра. Значи дозировката ти е правилна. Просто трябва да се третира в определени температурни граници. При по-ниски температури няма достатъчно изпарение - тоест третирането няма ефект, или пък се съобщава за убиване на майката от пчелите или за сбиване на семействата. При по-висока температура - над 25 градуса - е опасно заради силното изпарение да не загинат майката и пчелите.
Според таблицата в книгата /по-горе/ тази концентарация 98-100 % мравчена киселина трябва да я разредиш до 60% като вземеш 501.84 мл мравчена киселина и я допълниш до 1000 мл с дестилирана вода. Само не знам дали така беше правилно да се работи, в киселината ли се добавя водата или обратното, за да не стане изпраскване с киселина.
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Третиране с мравчена киселина

Мнение от ico_dok »

1 милилитър = 1 кубически сантиметър, спринцовките са разграфени в милилитри, изключение правят инсулиновите, които са в единици инсулин
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Варотом??????

Мнение от валка »

ico_dok написа:Да споделя и аз от скромния си опит. Преди години използвах традиционните лентички, без значение варотом или варостоп в предписаните дозировки - резултата беше задоволителен, нямаше много акар, но се срещаха пчелички с дефектни крила.
От три години използвам само мравчена киселина пролет и есен и до момента нямам проблеми с акара. Миналата събота реших да сложих по две лентички Варотом на кошер, ще ги държа три седмици пак ще третирам с мравчена киселина. В средата на април температурите са подходящи а и това е доста по биологичен метод за борба.
Как точно и с каква концентрация изпозваш мравчената к-на! Сподели опита си.
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Варотом??????

Мнение от ico_dok »

В капачка от буркан поставям изрязано парче от велпапе или стара хавлиена кърпа и се напоява с 15 мл. 60% мравчена киселина, като се поставя в противоположния на прелката край над питите. При дневни температури над 25гр. С, капачките с киселината сутрин се премахват и вечер пак се поставят. Това се извършва две-три вечери поред и след почивка от 7-10 дни процедурата се повтаря. Ако пространството между капачката и надрамъчния капак е по-голямо от 3-4 мм., отгоре на капачката се поставя мрежа за прозорци, за да не могат пчелите да пълзят върху киселината и да навлизат в капачката. Температурите през деня трябва да са над 15 гр.С и ако не са по-високи от 25 не се прави нищо. Това е.
Hristo Kasabov
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 11:44 am

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Hristo Kasabov »

Откъде може да се закупи мравчена к-на в Бургас , моля за отговор.
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от stonit »

Hristo Kasabov написа:Откъде може да се закупи мравчена к-на в Бургас , моля за отговор.
тук ще намериш има мравчена и оксалова киселина , търси фирма ХИМЕКС 96
Изображение
Изображение
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Майка »

Предполагам, без да съм сигурна, че при по-ниски температури изпарението на киселината е недостатъчно ефикасно и затова не се препоръчва.
Може би, ако все пак се третира при по-ниски температури, е по-подходящо да се третира с 85% мравчена киселина.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от Майка »

Ако въпросът е към мен, не не съм.
rulom

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от rulom »

kolobus написа:Да ви питам ползвали ли сте 85 % киселина?
Тая работа с плаките е рискована. Никога не съм я одобрявал. Трябва точно определена температура и точно определено време за престой на плаката.
С изпарителите е по-добре и по-сигурно. Остава неудобството от изваждането на една пита и връщането й обратно.
rulom

Re: ВСИЧКО ЗА МРАВЧЕНАТА КИСЕЛИНА

Мнение от rulom »

Изпарителите ги взех от магазина на Котларски, преди 4-5 год. ама сега вече ги има навсякъде.

А за плаките, действително са за 60 %, а аз почнах да пиша, че 85 % се ползва за предпазване на пити от молец в склад, ама нещо изтървах поста..... :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”