Стършели

Модератор: Scutellator

ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: Стършели

Мнение от ianev »

На мен ми прилича на пчелен вълк поне така му казваме при нас
felibetoboy
Мнения: 16
Регистриран на: Вто Сеп 08, 2009 6:51 pm

Re: Стършели

Мнение от felibetoboy »

Да миналата година намерих три от тея гадове стършел ли е или пчелен вълк не знам обаче пчелите им бяха разказали играта. Аз ги намирах долу в първия корпус под рамките където пчелите ги бяха убили и мумифицирали. Аз ги намирах доста след като пчелите се бяха справили с тях и абдоменните сегменти буха обезцветени и смятах че са някакви пеперуди защото пък същевременно имаха доста големи крила. Но ако са стършели което го приемам за достоверно се радвам че пчелите се справят с тях, а и трябва да отбележа че не съм ги виждал да се мотаят около кошерите та да се надявам че нашите любимки още при първите контакти с тях са се справили с напастта.
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: Стършели

Мнение от ianev »

Вероятно си намирал пеперуда мъртвешка глава, която обича да консумира медец. Този година почти в всеки кошер намирах по една
felibetoboy
Мнения: 16
Регистриран на: Вто Сеп 08, 2009 6:51 pm

Re: Стършели

Мнение от felibetoboy »

Благодаря колега явно е така разучих и сигурно е същата, честно казано за първи път чувам за подобна пеперуда.
Мъртвешката глава (Acherontia atropos) е пеперуда от семейство Sphingidae. Едра, с размах на крилете до 12 cm. Гърдите ѝ са тъмнокафяви, на гръбната страна с шарка в охрав цвят, наподобяваща човешки череп с две бедрени кости под него. Предните криле са тъмнокафяви, задните и коремните - охравожълти. Това е единствената пеперуда, която издава звук (цвърчене). Разпространена е най-вече в Африка, Предна Азия и Европа. Среща се през лятото и в България в две поколения. Гъсениците са хранят с отровните листа на татул, зокум, тютюн и т.н. Пеперудите понякога влизат в кошерите и ядат мед.
- pep.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: Стършели

Мнение от славов »

Колеги стършелите събират ли нектар?Днес претрепах нещо подобно ,даже отначало помислих че е някакъв вид бръмбар,но преди да умре си извади жилото доколкото видях е като антена - съставена от сегмент които излиза от тялото и втори по тънък .Иначе главата му прилича на главата на азиатските стършели с червени петна ,абе страхотия,но интересното е че беше кацнал върху цвят от акация на 5 метра от кошерите.
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: Стършели

Мнение от teraforming »

Събират нектар. Поведението им почти напълно се препокрива с това на осите, с разликата че не са толкова агресивни далеч от гнездото. Докато осите жилят дори при конкуриране при събиране на храна, стършелите предпочитат да избягат. Имам познат, който не е пчелар и има случка с едновременно ожилване от 3 стършела без сериозни последствия и мед. намеса.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”