Стършели

Модератор: Scutellator

danubica
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Авг 05, 2008 3:59 pm
Местоположение: Плевен

Нашествие на азиатския стършел (Vespa velutina)

Мнение от danubica »

Петко Пурчев, Плевен
apis_danubica@abv.bg

Нашествие на азиатския стършел
Открит за първи път във Франция, в района на Lot-et-Garonne през ноември 2005 година, азиатския стършел (Vespa velutina), отскоро е открит също така в района от Ница [Nice] до Монтпелие [Montpellier], Пиренеите, Auvergne, Limousin. Този хищник на пчелите, нашественик от близкия изток е бич за пчеларите. Вече много често той може да се срещне и в самата градска среда. Така например, в Жиронд [Gironde] през 2006 година 2000 негови гнезда са били открити, като 700 от тях са били са били разрушени в периода октомври-декември 2007 година от пожарникарите. Училището по пчеларство в Бордо е с най-много загуби от атаките на този нашественик.
Националния съюз на пчеларите във Франция [Union Nationale des apiculturs de France] настоява да се предприемат съответните неотложни мерки за да се спре развитие и разпространение на този нежелан гост. Хенри Клема [Henri Clément], президент на НСФП отбелязва, че борбата трябва да бъде повсеместна на цялата територия на страната. Към настоящия момент една трета от територията вече е обхваната от този вид стършел (Vespa velutina). Очаква се това нашествие да представлява екологичен риск. В района на Dordogne, при един от експериментите където са били взети под внимание 14 пчелни семейства, 3-5 стършела са били забелязани пред кошерите. В Aqutaine през това лято вече е отбелязано голям брой пчелни семейства които са се разпаднали вследствие атаките на азиатския стършел. Разпадането на пчелното семейство не става на няколко етапа, а доста бързо: стършела прониква в кошера, започва да краде с усилени темпове прясноснесените яйца или пък самото пило, като по този начин се намалява популацията на пчелите и пчелната колония доста бързо остарява през летния период. Следва - преждевременна смърт. В продължение на 5 минути Vespa velutina е в състояние да пребори 15-20 пчели, да ги омаломощи, а след това за доста кратко време те да бъдат изнесени от кошера.
Но Vespa velutina не напада само пчелните семейства, той започва да се ориентира и към плодовете с червеникаво оцветяване: малини, червено френско грозде.
Националния съюз на пчеларите във Франция се е обърнал към Министерството на земеделието на Франция, а също така към еколозите за създаване на кризисен щаб и изготвяне на доклад, да се финансира програма за комплексно изследване под ръководството на Националния природо-исторически музей [Muséum d’histoire naturelle].
Азиатския стършел (Vespa velutina) често се открива по време опадването на листата през есента, когато се откриват неговите гнезда, скрити на височина в клоните на дърветата, които в повечето случай надминават 60 cm в диаметър. Клер Виема [Claire Villement] от Националния природо-исторически музей е вече започнала изучаването този хищник, който е открит през 2005 година. Същият се храни с мърша и плътта на насекомите. В отличие от неговата естествена среда, тук, в Европа той няма никакви конкуренти. И неговите атаки не са насочени само към пчелните семейства. По този начин той доста бързо се развива. Работничките от този индивид които са в голямо количество през лятото са доста агресивни ако целостта на тяхното гнездо е в опасност. Този стършел е на много по-опасен за човека отколкото подобните на него индивиди. Нещо повече, тези индивиди са по-големи и по-многочислени в самото гнездо. Преди да се събори гнездото в никакъв случай не трябва нищо друго да се прави! В никакъв случай да не се допуска почукване по дървото върху което има гнездо или пък да се предизвика създаването на някакви вибрации които биха достигнали до гнездото с риск да се провокират излитането на множеството работнички на стършела, които доста леко могат да се възбудят и от най-дребните естества в природата!
Един от изходите за борба е да не се допуска развалянето на гнездата на различните птици с цел опазването на биологическото равновесие в природата. За голямо съжаление, инсектицидите са една от радикалните мерки към настоящия момент. Независимо от това, всеки път след това трябва да се запалват гнездата, т.к. оставяйки в природата, гнездата в които все още има ларви от третираните неприятели могат да бъдат погълнати от околните птици. Но има и друг начин на борба: капани направени от пластмасови 2-литрови бутилки в които е налята бира, както това обикновено се прави при борбата с оси. Някои пчелари във Франция за да предпазят своите пчелини от този нашественик са започнали да устройват истински коридори около места където пчелите събират нектар.


Източник: htt://www.campagnesetenvironnement.fr/le-frel ... ecense-sur
danubica
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Авг 05, 2008 3:59 pm
Местоположение: Плевен

Научно съобщение относно азиатския стършел (Vespa velutina)

Мнение от danubica »

Петко Пурчев, Плевен
apis_danubica@abv.bg


Научни съобщения/Reference
Villemant, Claire(1); J. Haxaire, J.-C. Streito(2). Premier bilan de l’invasion de Vespa velutina Lepeletier en France. [Първо съобщение за инвазията на Vespa velutina Lepeletier във Франция]. – Bulletin de la Société entomologique de France. 2006, vol. 111, n0 4, pp 535-538. [4 страници, 8 източника].
(1) Muséum national d’Histoire naturelle, UMR 5202 CNRS-MNHN, Entomologie, 45 rue Buffon, 75005 Paris, France
(2) Laboratoire national de la protection des végétaux, Unité d’Entomologie, ENSAM-INRA Zoologie, 2 place Viala, 34060 Montpellier, France
Р е з ю м е
Азиатския стършел Vespa velutina за чието присъствие отскоро беше съобщено, показва че той доста добре се е аклиматизирал в страната. Получената информация позволя да се установи, че вероятността за неговата интродукция и потвърждаването на неговото присъствие в шест департамента в юго-западната част на Франция. От голямо значение ще бъде ако в близко бъдеще бъде направено проучване за неговото разпространение в Европа, изхождайки от опасността в следствие от бързото и повсеместно разпространение и да се установи въздействието му върху пчелите, понеже в бъдеще ще представлява вероятно един от основните им неприятели.

Източник: htt://www.campagnesetenvironnement.fr/le-frel ... ecense-sur
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Стършели

Мнение от drone »

Вижте какво гнездо от стършели свалих от една закътана барачка на съседа. Той ги е уморил, като е напръскал гнездото с инсектицид още през лятото, ама ми го показа сега. Чудя се само дали стършелите са си нашите родни, или от тези новите гадове, дето натиснаха французите. Сложил съм кибрит до гнездото за сравнение на размера. Оказа се много крехко и трошливо докато го свалях ,ама горе долу съм се справил. През лятото виждах доста стършели да се въртят около прелките и бая се изплаших да не ги нападнат сериозно, ама не стана. Само вдигаха изхвърлени умрели пчели.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: Стършели

Мнение от Христо Христов »

Миналото лято тъст ми забелязал, че от празен кошер, оставен на пчелина, влизат и излизат стършели. Вечерта през входа напръскал обилно със спрей против насекоми и на другият ден извадил това.
IMG_0171.JPG
IMG_0172.JPG
IMG_0173.JPG

Според мен стършелите са си наши родни и имайте едно на ум когато оставяте празни кошери на пчелина.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
gorooo49
Мнения: 105
Регистриран на: Нед Май 28, 2006 9:05 am
Местоположение: Пловдив Георги Георгиев
Обратна връзка:

Re: Стършели

Мнение от gorooo49 »

Намерих филм за Японски голям стършел.С руски превод.
http://dox.bg/files/dw?a=2d2241ec6e
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Стършели

Мнение от TVB »

През тази година моя пчелин е под непрекъснатия тормоз на стършели. Улавят пчели направо от прелката или по цветовете, докато пчелата е заета с работа. Скоро открих и унищожих гнездо голямо колкото баскетболна топка.Сега положението е сравнително по-спокойно, но пак има гадини. В селото има много запустели къщи, където вероятно са останалите гнезда. Заради непрекъснатия тормоз пчелите са по-агресивни от обикновенно, особено около прелките. Вчера наблюдавах как стършели ръфат мъртва жаба/ убих два върху трупа/. Това ме наведе на мисълта че тези гадове могат да се ловят с капани за оси в които примамката е мърша или риба/може би/. Ще бъда благодарен ако някой сподели своя опит по въпроса!!!
Nikkolay
Мнения: 32
Регистриран на: Пет Фев 12, 2010 4:29 pm

Re: Стършели

Мнение от Nikkolay »

преди седмица видях огромен стършел, абсолютно същия като тези, които ги водят японски. Беше кацнал на една плоча близо до пчелина , преди да го размажа го снимах с телефона, но сега нямам кабел, за да ви го покажа.
Премерих го, 12 см. дължина :shock:
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: Стършели

Мнение от kristinobal »

Nikkolay написа:преди седмица видях огромен стършел, абсолютно същия като тези, които ги водят японски. Беше кацнал на една плоча близо до пчелина , преди да го размажа го снимах с телефона, но сега нямам кабел, за да ви го покажа.
Премерих го, 12 см. дължина :shock:
Е те тоя дванадесет сантиметров дзвер докато не го видя, не вярвам!
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Стършели

Мнение от dimitarbonev »

има има 10 утрепах тая година и пак ми съсипаха два кошера
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Nikkolay
Мнения: 32
Регистриран на: Пет Фев 12, 2010 4:29 pm

Re: Стършели

Мнение от Nikkolay »

ще ви го покажа като си взема кабела на телефона. Аз лично не бях виждал такова голямо насекомо, с голяма оранжева глава и жълти ивици по тялото.даже щях да пускам тема да питам какъв е този бръмбар. Разбрах, че е стършел след няколко дни, като гледах едно предаване по Национал Географик точно за стършелите :shock:
bobara
Мнения: 81
Регистриран на: Сря Фев 13, 2008 9:48 am
Местоположение: Костенец

Re: Стършели

Мнение от bobara »

Чакам с нетърпение снимката на стършела. :wink:
centurion
Мнения: 14
Регистриран на: Пет Юли 17, 2009 10:36 pm
Местоположение: Троян 5 бр. ДБ

Re: Стършели

Мнение от centurion »

Колеги голяма напаст са трези стършели. Убил съм около 15-20 и още има.
Купих капан, вътре сложих риба, но ефекта е никакъв (само 10 зелени мухи).
Четох за захарния сироп и оцета, но и това ме съмнява да помогне, като ги гледам как настървено ядат пчели.
Най-големият ВРАГ на пчелите е ПЧЕЛАРЯ.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Стършели

Мнение от ba4o_ivan1976 »

При мен се бяха навъдили в един празен кошер и ги изчаках малко да се понавъдят и една сутрин рано запуших кошера да се само изядат мамич...... им!!! Вече мина две седмици трябва да видя кво е станало - дори правеха и вентилация гадините!!! Бях снимал и едно клипче но е с телефона и е слабичка камерата!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
venco
Мнения: 58
Регистриран на: Пон Мар 01, 2010 10:52 pm

Re: Стършели

Мнение от venco »

При мен последно време се навъртат такива гадини.По малкото е оса а големия дзвер не знам какво е,някои знае ли?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Стършели

Мнение от зуница »

Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”