Изпарител на оксалова киселина

Модератор: Scutellator

nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от nikberk »

Аз в събота и неделя третирах с изпарителя ,който закупих от СЪРБИЯ за първи път.Днес на обед издърпах дъната на четри произволни и видях попадали кърлежи вследствие на третирането.А бях третирал на 13.08.10 с ВАРОСТП по 4 ленти !!! Никога повече няма да дам пари за тоя боклук!Ефективността им била повече от 90% ....Дрън -дрън!
rsz_1dsc02625.jpg
rsz_dsc02617.jpg
rsz_dsc02618.jpg

Довечера сигурно ще се напия от ЯД !
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
musi
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Авг 06, 2009 9:12 am
Местоположение: кубрат

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от musi »

nikberk написа:Аз в събота и неделя третирах с изпарителя ,който закупих от СЪРБИЯ за първи път.Днес на обед издърпах дъната на четри произволни и видях попадали кърлежи вследствие на третирането.А бях третирал на 13.08.10 с ВАРОСТП по 4 ленти !!! Никога повече няма да дам пари за тоя боклук!Ефективността им била повече от 90% ....Дрън -дрън!
rsz_1dsc02625.jpg
rsz_dsc02617.jpg
rsz_dsc02618.jpg

Довечера сигурно ще се напия от ЯД !
С какво измери грамажа, пусни снимка на испаритяля.
Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от Диян Димитров »

Подгряващата свещ я смъкнах от един форд в моргата. На форда са по тънки от другите, но пак имат нужда от престъргване на фреза за да станат дебели 7 мм. и да влизат през прелката, която е 8 мм.. Изпарява 2,5 гр. киселина за 70 сек.
Аз третирах с по 2 ленти варотом и забелязах много измрели акари натрупани до прелката, а преди него бях третирал с мравчена к-на. С оксалова к-на още не съм третирал. Мисля да третирам събота или неделя
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от Майка »

nikberk написа:Аз в събота и неделя третирах с изпарителя ,който закупих от СЪРБИЯ за първи път.Днес на обед издърпах дъната на четри произволни и видях попадали кърлежи вследствие на третирането.А бях третирал на 13.08.10 с ВАРОСТП по 4 ленти !!! Никога повече няма да дам пари за тоя боклук!Ефективността им била повече от 90% ....Дрън -дрън!
Довечера сигурно ще се напия от ЯД !
По-добре от радост се напий!

Добе ли беше уплътнен кошера при третирането, имаше ли отворени мрежести отвори на дъното или други пролуки? Отстрани на гнездото, далече от питите ли постави изпарителя? Питам, защото от две години го имам този изпарител и още не съм третирала с него поради разни неясноти.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от valaz »

И аз чакам с интерес снимка на испарителя. Интересно е и каква му е цената. Колкото до измерването на грамажа, това е най-лесното - продават се домакински електронни везни с точност до 1 грам, които не са скъпи.
Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от Диян Димитров »

снимките са на предната страница
Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от Диян Димитров »

nikberk написа:Аз в събота и неделя третирах с изпарителя ,който закупих от СЪРБИЯ за първи път.Днес на обед издърпах дъната на четри произволни и видях попадали кърлежи вследствие на третирането.А бях третирал на 13.08.10 с ВАРОСТП по 4 ленти !!! Никога повече няма да дам пари за тоя боклук!Ефективността им била повече от 90% ....Дрън -дрън!
rsz_1dsc02625.jpg
rsz_dsc02617.jpg
rsz_dsc02618.jpg

Довечера сигурно ще се напия от ЯД !
Това на снимките фургон ли е и ли някакво ремарке? Качи снимка от по-далече.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от nikberk »

Това на снимките фургон ли е и ли някакво ремарке? Качи снимка от по-далече.[/quote]
http://www.beehoneyportal.com/forum/vie ... =12&t=1288
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от nikberk »

Добе ли беше уплътнен кошера при третирането, имаше ли отворени мрежести отвори на дъното или други пролуки? Отстрани на гнездото, далече от питите ли постави изпарителя? Питам, защото от две години го имам този изпарител и още не съм третирала с него поради разни неясноти.[/quote]
Дъното в момента е на плътна дъска.Кошерите са уплътнени ,защото не съм ги отварял от 20 дни и се претполага ,че е заклеено всичко.Изпарителя си има отпред дунапрен с ,който се уплатнява прелката плътно .След изваждане на изпарителя затварям прелката за 10 минути и след това я отварям.Меря с домакинската везна на жена ми ,но трябва да имате повече батерии ,защото от студа трудно реагира,а аз правих третирането при 5 градуса.Можеше да поизчакам още малко та да е сигурно ,че няма изобщо пило ,но нямах търпение да пробвам.
Ако някой намери някъде да се продава оксалова киселина на дражета,капсули ,зърна нека напише ,по практично и лесно ще е за третиране.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от Майка »

Благодаря.
Мисля, че изпарителя си го поставил точно под гнездото. Така ли е? И ако е така какво е разстоянието от изпарителя до долните летви на плодниковите рамки?
Или може би е извън гнездото отстрани, зад преградната дъска?
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от TVB »

Здравейте колеги ! След като изчетох всичко написано във форума за третирането на пчелните семейства с оксалова киселина чрез изпаряване; след като изгледах няколко клипа по темата и най вече след като проведох третиране на седем семейства се осмелявам да изразя нение, а то е :
1. Третират се семейства без пило, само защото тогава ефекта е най-добър. Когато в семейството има пило третирането трябва да се повтори и потрети ако е необходимо.
2. Не трябва да се третират слаби или немощни /гладни/ семейства. На 14.11.2010 г. свалих от едно дърво семейство изградило 4 далака/пити/ но без никакви запаси от мед. Направи ми впечатление, че пчеличките са много дребни и си държат крилцата неестествено разтворени. Подхраних ги и на осмия ден след поставянето в кошера ги третирах с 1 грам оксалова киселина. Получи се доста голям подмор. Пчелите се държаха като парализирани преди да умрат. Останалите семейства които третирах с по 2 грама киселина не показаха никакво безпокойство и никаква смъртност. По време на изпаряването на киселината в кошера се чуваше усилено вентилиране, което към края на процеса утихваше. Резултата е отличен - множество кърлежи по дънната дъска.
3. Усиленото вентилиране което чух ме кара да смятам, че не е необходимо изпарителя да се поставя в центъра под кълбото. И в единия край на дъното да се постави изпарителя, движението на въздуха, предизвикано от вентилиращите пчели ще разнесе парите навсякъде.
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от TVB »

Реших да третирам след като изгледах клипа тук : http://www.biovet.ch/en/Imkerei/varrox-vaporizer.html и прочетох написаното от производителя. Предоставям ви го преведено благодарение на отзивчив приятел :wink:



1. Устройство
VARROX се състои от нагревател, метална подложка и кабел 3м. с 2 накрайника за захващане към батерия. Има мощност от 150W. Източник на захравнване може да бъде акумулатор, 12 V, 12 А с мощност 12 Ah.

2. Избор на режим

Оксаловата киселина се слага върху устройството, след коeто то се подпъхва в кошера. В резултат на нагряването киселината се втечнява и изпарява. Оксаловата пара попада по целият кошер и пчелите и създава много тънък слой от оксалови клистали. Пчелите имат добра поносимост към кристалите, но са смъртоносни за вароатозата.

3. Третиране
3.1. Използването на VARROX е изключително подходящо за последващо третиране на семейства без пило (да се види точка 5. Концепция за контрол).
Третирането не трябва да се извършва по време на усиленият пчелен летеж. Температурата не трябва да е под 4С.

3.2. Дозировка

Вид кошер Мерителна лъжица* Количество оксалова киселина
Един корпус 1 1 g
Два корпуса 2 2 g
Всети апарат върви в комплект с мерителна лъжичка. ! лъжичка отговаря на 1 гр.

3.3. Поставяне на апарата
След като се постави съответното количество киселина на апарата той се вкарва през отвора на кошера точно под пчелите, дотогава, докато металната част не е напълно в кошера. Не трябва да се постовя на по-близо от около 2 см. до восък.
Внимание!
Изпарителя достига температура от 400С, това може да доведе до оставяне на прогорели следи по дъното на кошера, за да се избегне това може да се сложи метална или дървена подложка под уреда.

3.4. Затваряне на входа на кошера.

Входът през които е вкаран уредът трябва да се запечати напълно. Същото важи и за отворите на останалите корпуси от кошера (може да се види снимка номер 3).

3.5. Продъжителност на третирането

След като кошерът енапълно запечатан изпарителят трябва да бъде включен към акумулатор за около 2 минути и половина.
След като изпарителят е изключен се изчаква около 2 минути, за да може киселината да се оталожи по вътрешността на кошера.
След тези 2 минути уредът се изважда, но отвора на кошера веднага трябва да се затвори плътно и да престои така за още 10 минути.
След като се извади уредът се поставя в кофа с вода.

4. Оксалова киселина.
Оксаловата киселина е вредна за здравето на човека, тя е токсична и корозионна субстанция. Когато се работи с киселината е абсолютно задължително да се носят предпазни очила, маска, ръкавици и престилка.

4.1. Закупуване на оксалова киселина

Обикновено се намира в аптеките.

4.2. Съхранение на оксалова киселина

Оксаловата киселина е вредна за здравето на човека при допир до кожата и поглъщане. Да се избягва контакт с очите и кожата. Изпарения и капки от киселината не трябва да се вдишват. Дръжте киселината далеч от деца. В случай, че попадне в очите незабавно изплакнете обилно с вода. В случай на поглъщане незабавно потърсете лекарска помощ.

Безопасна работа с оксалова киселина

- при работа на открито уверете се, че вятъра не духа към вас. Цялата дължина на кабела трябва да бъде използвана и да се стои настрана от кошера по време на третирането
- материалите, които се използват за запушване на входа по време на третирането да се пипат само с ръкавици, тъй като може да има кондензирани капки от вътрешната страна на кошера на тези материали. Преди да бъдат изхвърлени запушващите материали трябва да бъдет обилно измити с вода.
- В случай, че третирането става в затворени помещения предварително трябва да се уверите, че е е добре вентилирано и в никакъв случай човек да не стои вътре повреме на третирането.
- Уредът развива високи температури и не трябва да бъде в близост до леснозапалими материали. Винаги поставяйте изпарителя върху негорими повърхности. Внимание – металните части на изпарителя могат да бъдат топли много след приключване на работата. Изпарителят никога не трябва да бъде оставян да работи без наблюдение.
- В случай, че се третира през зимата кристалите мога да се намерят по дъното на кошера. Това се дължи на липсата на почистваща дейност на пчелите, което е характерно за лятото. В такъв случай трябва да се сложат предпазна маска и ръкавици, когато се смитат падналите кърлежи. Останалата киселина ще се разпадне на вода и карбонов диоксид и ще бъде изчистена от пчелите през пролетта.

5. Концепция за контрол

5.1. Третиране на семейства без пило

Изпарителят може да бъде използван и при семейства без пило. Неговата ефективност е над 96% и поради тези си свойства създава много добри условия за развитие на семейството през новият сезон. В случай, че има над 1000 паднали кърлежа след третиране или не сме сигурни дали има пило, препоръчва се второ третиране. Оптималното време за това е две седмици след първото третиране. В случай, че е необходимо, за повторното третиране трябва да се използва само 1 гр киселина независимо от големината на кошера. Две или повече третирания се понасят много добре от пчелите.

5.2. Третиране на рояци

Рояците могат да бъдат третирани по всяко време.

Внимание!
Семейства без майки реагират много остро на третирането с оксалова киселина изразяващо се с голяма активност в кошера и напускането му.
6. Аксесоари
Предпазна маска и таймер.

7. Захранване

12 V, 12 A и не може да се включва директно в ел. мрежата.
Ако се използва автомобилен акумулатор, то трябва да е 12V, 40 Ah
Ако се използва трансформатор - 12 V, 12 A

8. Възможни проблеми и тяхното отстраняване

- След третиране все още има киселина по уреда. Това може да се дължи на по-малка продължителност на използване. Да се използва още около 30 секунди.

- Има прогаряне – да се сложи подложка и да се уредът да е на минимум 2 см от рамките.

- Уредът да се използва при средни по сила и силни семейства. Да не се използва при слаби семейства или такива без пчели.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от nikberk »

Прочети предните постове за цена ,а иначе най-близо се продава в Сърбия! През февруари в Плевен сърбина ще идва! По принцип можеш и да си го направиш ако разполагаш с машини.
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от TVB »

pchelar_1 написа: Малко ме съмнява да можем да си го направим.Как ще му задам да подаржа температура от 150градуса. :D .И до колкото четох всички постове за ОК изпарителя трябва да не е от мед,алуминии или друг метал а този на сърбина е такъв :roll: :idea: :?: Остава варияната да е от някаква керамикаи под нея да има нагревател с температурен дачик,които да определя кога да вклучва и кога да изклучва за да не надминеш 160гр.сащо и да не падаш под 150гр.,абе с 2 думи БАЯ СЛОЖА ОПЕРАЦИИКА Е ДА СЕ НАПРАВИ ТОЗИ ИЗПАРИТЕЛ.Ако някои се навие да направи такъв изпарител си го плащам колко каже. :D
Да предположим че самоделката не може да изпълни цитираните температурни параметри; какво ще се случи? Температурата ще достигне 150 С, киселината ще започне да се изпарява, а когато температурата надвиши 180 С - 200 С част от нея ще се разпада до други крайни продукти. С две думи ако поставим 2 гр. окс. киселина коректно ще се изпарят около 1 - 1,5 гр. останалото количество ще бъде загубено за каузата :) . Все пак по-добър за пчелите е този вариант, отколкото никакво третиране; още повече след 14 дена третирането може да се повтори.
Аз използвах изпарител самоделка; поставих условието температурата да не надвишава 180 С; получи се нагревател изработен от глава на бутало за ДВГ с вграден нагревател изработен в работилницата на местно предпеиятие; киселината започва да се изпарява на 4-тата минута и изпаряването продължава 3,5-4 минути /2 гр. киселина/; както е описано в упътването за употреба на швейцарския изпарител - достигат се 400 С и киселината се изпарява 2,5 минути.
erolff
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Май 25, 2009 12:28 pm
Местоположение: Крумовград

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от erolff »

Здравейте колеги Пускам снимки на изпарител самоделка .Ще третирам в неделя живот и здраве
http://img3.imageshack.us/img3/4635/31012011059.jpg
http://img220.imageshack.us/img220/412/31012011058.jpg
http://img690.imageshack.us/img690/5580/31012011060.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”