Изпарител на оксалова киселина

Модератор: Scutellator

nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Изпарител на оксалова киселина

Мнение от nikberk »

Интересува ме някой ползвува ли този уред http://varrojet.co.rs/varrocleaner.html ,и ако го ползва би ли дал малко напътствия за работа ,най вече кого се третира .
Закупих го от ТАШМАЙДАН ,но малко не разбрах указанията и описанието ,което ми направи самия производител.
Закупих и това http://varrojet.co.rs/varrojet.html ,но там нещата са ясни.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от nikberk »

Намерих с помоща на чичо Гугъл това което търсех .

http://wn.com/Beekeeping__Oxalic_Acid_Treatment
Ако все пак някой е работил нека обмени опит с нас!
Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от Диян Димитров »

Първото е електрически изпарител за оксалова киселина. Ако не е тайна на каква цена си го закупир? Снего може да се третира по всяка врему, когато температурата е над 3 градуса по целзий. Оксаловата киселина при изпаряване не увружда дори и откритото пило Питам за цената защото аз го открих на цена 119 евро и за това си изработих сам подобен захранван на 12 волта от акомулатар за л. а.. Със закупуването но частите и плащането на стругаро фрезест ми излезе 30 лв.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от nikberk »

Диян Димитров написа:Първото е електрически изпарител за оксалова киселина. Ако не е тайна на каква цена си го закупир? Снего може да се третира по всяка врему, когато температурата е над 3 градуса по целзий. Оксаловата киселина при изпаряване не увружда дори и откритото пило Питам за цената защото аз го открих на цена 119 евро и за това си изработих сам подобен захранван на 12 волта от акомулатар за л. а.. Със закупуването но частите и плащането на стругаро фрезест ми излезе 30 лв.
Изпарителя ми го продаде за 30 евро,понеже купих и духалката ,която е 15евро.Иначе изпарителя го продават по 35 евро.И двете неща ги взех от изложението в Белград.
Кажи с какво мериш оксаловата киселина та да е между 1гр. и 2гр. при слагане в изпарителя? И още един въпрос имам ако е удобно,като охлаждаш изпарителя в кофата със студена вода за следващото третиране подсушаваш ли го ?
Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от Диян Димитров »

Гнездото където поставям оксаловата киселина съм го изработил с такъв размер, че побира 2,5 гр. За сега съм го ползмал само като изпитание на 3 бр. пчелни семейства с открито пило някъде около 15 август. Поражения върху пилото не забелязах при последващите прегледи, но не се забеляза и масов мор на акара, но при последващо третиране с варотом третираните кошери с оксалова озхвърлиха значително по малко акар. На пролет ще третирам само с него поне два пъти и тогава ще говорим за ефективността.Ако има ефект срещу акарите ще е много добре защото икономическия ефект ще е невероятен - 0,018 лв. на семейство за едно третиране.
Цената на оксаловата киселина в пчеларски магазин е 3 лв. за 30 гр., а в магазин за химески реактиви и прибори е 6 лв. за 1 кг. Нека някой да каже че пчеларските магазини не ни свалят кожата от гърба.
Относно охлаждането - ще изработя поне още три изпаритела и докато ги залагам мисля, че първият вече ще е охладен.
Би ли ми казал закупения от теб изпарител /електрическия / на колко волта работи и имали към него терморегулатор. Питам защото при температура по голява от 157 С оксаловата киселина се разлага и си губи свойствата да въздейства на акара.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от nikberk »

Диян Димитров написа:Гнездото където поставям оксаловата киселина съм го изработил с такъв размер, че побира 2,5 гр. За сега съм го ползмал само като изпитание на 3 бр. пчелни семейства с открито пило някъде около 15 август. Поражения върху пилото не забелязах при последващите прегледи, но не се забеляза и масов мор на акара, но при последващо третиране с варотом третираните кошери с оксалова озхвърлиха значително по малко акар. На пролет ще третирам само с него поне два пъти и тогава ще говорим за ефективността.Ако има ефект срещу акарите ще е много добре защото икономическия ефект ще е невероятен - 0,018 лв. на семейство за едно третиране.
Цената на оксаловата киселина в пчеларски магазин е 3 лв. за 30 гр., а в магазин за химески реактиви и прибори е 6 лв. за 1 кг. Нека някой да каже че пчеларските магазини не ни свалят кожата от гърба.
Относно охлаждането - ще изработя поне още три изпаритела и докато ги залагам мисля, че първият вече ще е охладен.
Би ли ми казал закупения от теб изпарител /електрическия / на колко волта работи и имали към него терморегулатор. Питам защото при температура по голява от 157 С оксаловата киселина се разлага и си губи свойствата да въздейства на акара.
Работи на 12в. и няма терморегулатор,а мощноста му е 150W.Искам да ти кажа ,че производителя ми наблегна на факта ,че трябва да третирам един път в годината с оксалова киселина,което е достатъчно ако покрай теб няма други пчелини!На клипа външната температура е 4градуса.
Не знам при повисока температура от 10 градуса какъв е ефекта,а ти си третирал през Август!? Киселината задължително трябва да е на кристали,а не течна!
Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от Диян Димитров »

С пизпаряване - прави се чрез електрическа или с горелка изпарител, слагат се от 2 до 3 гр кристали оксалова киселина при нагряването те се топят и се изпаряват в кошера като се разпръскват като миниатюрни капчици по вътрешноста на кошера и кристализират отново.В този случай може да се третира многократно без да се вреди на пчелите или да има загуби на майки.При наличие на пило се третира няколко пъти през седмица за да се унищожат и излезлите след третирането акари Когато няма наличие на пило 1 път е достатъчно .ЕФЕКТИВНОСТА Е ОКОЛО 99%
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от nikberk »

Значи затова третират толкова късно,защото предполагат ,че няма пило или ако има е минималоно.И все пак дали трябва да се подсушава дабре или само да се претрие изпарителя при изстудяването?
Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от Диян Димитров »

Ако държиш да е сух, включи го за 5 сек. към източника и той ще изсъхне.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от nikberk »

Мерси!
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от TVB »

дали настъпи времето за третиране с оксалова киселина?
http://www.biovet.ch/en/Imkerei/varrox-vaporizer.html
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от nikberk »

TVB написа:дали настъпи времето за третиране с оксалова киселина?
http://www.biovet.ch/en/Imkerei/varrox-vaporizer.html
Според мен температурата още е висока. Аз по всяка вероятност ще третирам другата събота и неделя ако масималната температура не е над 10 градуса.
Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от Диян Димитров »

DSC07557.JPG
DSC07533.JPG
не съм сигурен дали ги качих успешно, но това е моята самоделка - изпарител за оксалова киселина
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Изпарител на оксалова киселина

Мнение от nikberk »

Диян Димитров написа:http://img207.imageshack.us/i/dsc07557.jpg/
http://img219.imageshack.us/i/dsc07533.jpg/
това вече смятам, че е успешно
От какво е подгревателната свещ и колко е дебела?
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”