Оси

Модератор: Scutellator

nedqlka
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Фев 11, 2007 10:00 am

Re: Как да унищожим осите

Мнение от nedqlka »

Риба - привличала осите, така съм чела.
nedqlka
Мнения: 27
Регистриран на: Нед Фев 11, 2007 10:00 am

Re: Как да унищожим осите

Мнение от nedqlka »

Не зная как изглежда фабричния капан, но съм виждала цилиндър с мрежа по форуми, или други материали. За този вид е подходяща рибата - привличала осите, така съм чела. А в бутилки - разреден меден сироп + оцет. А най-добрият начин за борба е да намериш и унищожиш гнездото 8) ...
tishoo
Мнения: 76
Регистриран на: Пон Апр 07, 2008 9:16 am
Местоположение: Панагюрище

Re: Как да унищожим осите

Мнение от tishoo »

Тъстът ми използва бутилки от безалкохолно 0,5л. като ги пълни до половина с вода захар и оцет, след което ги завързва по теловете на лозето през 50см по дължина на реда. Есента са пълни с оси и стършели но пчели не се ловят. Прави го когато зрее гроздето за да не го пробиват осите.
ice_1963
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 8:50 am
Местоположение: гр.Златица

Re: Как да унищожим осите

Мнение от ice_1963 »

Точно така - капана е цилиндър с мрежа и три отвора от страни.
Благодаря на всички за съветите. :P
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Как да унищожим осите

Мнение от drone »

Ясно е ,че става дума за турските капани. Сега осите са малко- още нямат потомство. Но това не пречи да ги ловиш колкото и малко да са.Даже ползата е още по-голяма, защото всяка убита сега ,значи 20 наесен. Аз съм много доволен от тези капани.Най добрата стръв за мен са вътрешности на прясно убита дребна птица , примерно врабче. Закачваш ги на куката и слагаш на сянка. Целта е да не просъхват бързо ,защото губят привлекателната миризма на мърша за осата. На другия ден стръвта вече не е привлекателна. Всички оси в района направо полудяват да влезнат вътре.Убивам ги с бързо обгаряне на газова горелка вечерта. Пробвал съм за стръв мед , риба и бира в капачка , ама явно моите оси не ги харесват и не влиза ни една.Другаде може да е различно.Аз ви казвам реален опит - четеното от литературата не ми помогна.
nikeca_k
Мнения: 66
Регистриран на: Чет Апр 03, 2008 9:45 pm
Местоположение: гр Чепеларе

Re: Как да унищожим осите

Мнение от nikeca_k »

В "Пчеларски вестник" четох как да се направи капан за оси(и то доста ефективен,съдейки по собствена практика):в шише с високо гърло се сипва чиста вода,на едно конче се връзва парче от сладка круша(пчелите не събират мед от круши,а осите ги обужават),тогава неприятеля привлечен от сладкия плод влиза вътре и се дави.
AstraL
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Мар 16, 2009 10:15 am
Местоположение: Burgas

Re:

Мнение от AstraL »

Privet kolegi.Az sushto polzvam dosta ospeshno капана с бира ,захар и оцет , obshto vzeto sum prusnal botilki iz celiq pchelin,no ima i drugo efikasno sredstvo koeto ispolzvam tova e preparata KILTOKS prodava se povsemesno dori i v xranitelnite magazini glavnoto my prednaznachenie e za xlebarki .Edno dve pruskvaniq vurxy pitata s osi ili stursali za po 5/6 sekyndi i te veche sa v istoriata onishtojavagi mignoveno,no vsepak prochetete zaduljitelmo instykciite na gurba na opakovkata
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Оси

Мнение от buci59 »

Колега,свиквай да пишеш на кирилица.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Оси

Мнение от valaz »

По принцип не водя борба с оси, мравки, стършели и т.н. В природата си има самоподдържащо се равновесие в тази насока, взаимоотношенията между различните насекоми са доста по-сложни, отколкото изглеждат на пръв поглед. Преди години едно ожилване на стършел излекува трайно баща ми от лумбаго, благодарение на това, че той се опита да го хване жив в стаята и да го пусне навън. Осите ми изглеждат почти безобидни, макар че понякога стават досадни.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Оси

Мнение от buci59 »

Не зная дали щяха да ти изглеждат безобидни ако знаеше какво чудо беше при мен в късната есен.Входовете на кошерите ги бях стеснил само за една пчела.Така,че само мор на осите и това е.
AstraL
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Мар 16, 2009 10:15 am
Местоположение: Burgas

Re: Оси

Мнение от AstraL »

buci59 написа:Колега,свиквай да пишеш на кирилица.
buci59 мерси за забележката :icon_blush:
Както споменах по горе ,че пчелина ми е осеян с капани това колега valaz не е защото мразя оси и стуршали,а по простата причина ,че имам много.Радвам се ако наистиина не си имал проблеми ,но buci59 знае за какжо иде реч :twisted:
AstraL
Мнения: 3
Регистриран на: Пон Мар 16, 2009 10:15 am
Местоположение: Burgas

Re: Оси

Мнение от AstraL »

Всъшност препарата се казжа KILLTOX и стува не повече от 2 лв.

http://271970.trustpass.alibaba.com/pro ... 00_ML.html
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Оси

Мнение от buci59 »

Колеги зная,че това не е оса,не е и пчелен вълк.Дали какво е?Въртеше се около кошерите и е също толкова агресивно като горе посочените.
small_ПЧЕЛЕН ВЪЛК.JPG.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последно промяна от buci59 на Вто Окт 27, 2009 8:06 am, променено общо 1 път.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Оси

Мнение от mmm.1979 »

Колеги имам проблем с нашествие от оси на пчелина.За разлика от друга година в които също е имало оси то тази година са доста повече от нормално и нападат семействата.Стесних даста входовете на някой само колкото да мине една пчела но днес видях да влизат и излизат оси и през малките отвори.Вчера отворих няколко семейства които са доста силни и по крайните пити а и по средата имаше оси а пред входовете имаши и умрели оси и пчели.Днес пред единият ми кошер в който е късна отводка от средата на август имаше нашествие от оси и най вероятно са нападнали отводката макар че не е слаба /5рамки/ но явно осите са много и немогат да се охраняват.Утре ще видя какво се е случило но като го отворих днес осите нападат и мен и реших да затворя входа.Дайте идея как да се справя с осите покрай кошерите.До сега не ми се бе случвало такова чудо.По силните семейства почти се справят с тях но средните по сила им е доста трудно.
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Оси

Мнение от valaz »

При температура под 12 градуса, пчелите започват оформяне на кълбо, при което входовете остават без охрана. Осите използват тази възможност, тъй като могат да летят при по-ниски температури от пчелите и проникват в кошерите необезпокоявано. При по-силно застудяване, осите загиват. При мен, тази година осите загинаха при първите слани.
Последно промяна от valaz на Пон Окт 26, 2009 6:51 am, променено общо 1 път.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”