Кредитиране по пчеларската програма за 2012 Мярка 141

slavikos
Мнения: 21
Регистриран на: Вто Яну 19, 2010 12:00 pm

Кредитиране по пчеларската програма за 2012 Мярка 141

Мнение от slavikos »

ДФ “Земеделие” одобри схема за кредитиране на бенефициенти по Национална програма “Пчеларство”
Управителният съвет на фонда прие схемата за кредитиране, която ще се прилага от началната дата за прием на заявления за подпомагане по Национална програма «Пчеларство» (НПП) за 2012г. Точната дата на прием предстои да бъде определена със заповед. Прилагането на схемата ще позволи на бенефициентите по НПП да получат необходимия финансов ресурс за осъществяване на одобрените им проекти по Мярка Д: закупуване на нови кошери, голи роеве, отводки и пчелни майки.

Основните условия и параметри на схемата за кредитиране са следните:
· ♦ Кредитите ще се отпускат пряко от ДФ „Земеделие” при лихвен процентот 6.0 % на годишна база;
· ♦ Кандидатите за кредит трябва да имат одобрени проекти и сключен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Мярка Д от НПП;
· ♦ Максималният размер на кредита ще бъде до 75% от стойността на одобрените разходи по проекта по Мярка Д от НПП;
· ♦ Изисква се собствено участие от минимум 25 %, което се доказва при кандидатстването за кредит;
· ♦ Погасяването на кредита, дължимите лихви и таксата за обслужване се извършава еднократно чрез прихващане от одобрената за изплащане безвъзмездна финансова помощ по Мярка Д от НПП;
· ♦ За гарантиране погасяването на кредита ще се изисква съгласие за директен дебит по банковата сметка на кредитополучателя и издаване на запис на заповед – авалиран от трето лице – в полза на ДФЗ;
· ♦ Кандидатстването за кредит ще става с подаване на заявление в Областната дирекция на ДФЗ по постоянен адрес на физическото лице и по адрес на регистрация на юридическото лице, след одобрение и сключване на договор за безвъзмездна финансова помощ по НПП.



8 декември 2011 г. ДФ „Земеделие” –
Разплащателна агенция

http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-p4eli/
stelko5360
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 11:54 pm

Re: Кредитиране по пчеларската програма за 2012

Мнение от stelko5360 »

Колега,заначи трябва да си регистриран замеделски производител,пчелина да е регистриран,да кандидатстваш по НПП мярка Д, и чак тогава да кандидастваш за кредит.Ако обичаш поправи ме,ако сам с грешка.И колко излиза цялата тази процедура.
slavikos
Мнения: 21
Регистриран на: Вто Яну 19, 2010 12:00 pm

Re: Кредитиране по пчеларската програма за 2012

Мнение от slavikos »

stelko5360 написа:Колега,заначи трябва да си регистриран замеделски производител,пчелина да е регистриран,да кандидатстваш по НПП мярка Д, и чак тогава да кандидастваш за кредит.Ако обичаш поправи ме,ако сам с грешка.И колко излиза цялата тази процедура.
В общи линии не си в грешка освен, че не само трябва да кандидатстваш по НПП мярка Д ами трябва и да си одобрен и тогава ти отпускат кредита. Миналата година доста бенефициенти одобрени по програмата не успяха да усвоят средствата поради липсата на същите, а както се знае плащанията се извършват Октомври. Колко излиза цялата тази процедура предполагам ме питаш за регистрацията на пчелина и земеделски производител може би?
stelko5360
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 11:54 pm

Re: Кредитиране по пчеларската програма за 2012

Мнение от stelko5360 »

Благодаря за отговора.Питам,защото се чудя дали януари 2012г. да започна всичко това.Сега имам 32семейства но не сам регистриран, а искам да се развивам.Имам амбиция да ги направя 200-250.
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Кредитиране по пчеларската програма за 2012

Мнение от Yonko »

С 32 кошера и 10дка нива можеш да кандидатстваш и по мярка 141 от програмата за развитие на селските райони. Аз го направих този месец. Ходенето по институций е доста, но ако си упорит.....
Някой който е кандидатствал и знае каква е процедурата за кандидатстване по националната програма, моля да сподели!
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Кредитиране по пчеларската програма за 2012

Мнение от Зарко »

Значи ако не сте регистрирани като ЗП.
Или си вземате (от общинската служба по земеделие) или си теглите формуляр за ЗП. След това при местния ветеринарен лекар се регистрират кошерите. Също така попълва и ветеринарния дневник. По усмотрение взема някаква сума, най-често 5 лв. Той слага печат на анкетната карта. От там във РВМС, за да ви издадат удостоверение за пчелина. Трябва също да сложат печат. Вземат ви 20 лв. От там в общинската служба по земеделие за регистрация. Там е без пари. От там в областната служба по земеделие. Не се сещам там дали имаше някаква такса ама и да има е нещо дребно. След това в регистрацията по Булстат за картонче. Въртят ми се в главата някакви 15 лв. Естествено ще ви кажат да се регистрирате и в НАП, но не го правете, ще трябва да плащате осигуровки.
Да не ви излъжа какви документи ще трябват за РА ама мисля, че документите от регистрацията за ЗП, ветеринарния дневник, документ за банкова сметка, техен формуляр и лична карта. Подавате документите и около месец се чака одобрението. Ако ви одобрят се подписва договор. От там вече може да действате по инвестицията, защото документи с дата преди договора не се признават. Сега вече са го измислили и да кредитират мероприятието ама не се знае още какъв е механизма. След като се представят документите за плащане пак някъде до 20-30 дни превеждат парите. Може и по-рано ако няма много заявки за плащане.
В общи линии е това.
stelko5360
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 11:54 pm

Re: Кредитиране по пчеларската програма за 2012

Мнение от stelko5360 »

Здравейте,благодаря за разесненията ,но дали НАП и ДФЗ имат връзка ако не отида в НАП да декларирам че съм ЗП после като отидат документите в ДФЗ да не стане грешка :oops:
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Кредитиране по пчеларската програма за 2012

Мнение от Зарко »

Не нямат. А и като си регистриран като ЗП не означава, че извършваш дейност.
stelko5360
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 11:54 pm

Re: Кредитиране по пчеларската програма за 2012

Мнение от stelko5360 »

значи мога да избегна 70лв. месечно
stelko5360
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 11:54 pm

Re: Кредитиране по пчеларската програма за 2012

Мнение от stelko5360 »

Но след като ме одобрят по мярка Д от НПП,трябва да почна да се осигурявам
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Кредитиране по пчеларската програма за 2012

Мнение от Зарко »

stelko5360 написа:Но след като ме одобрят по мярка Д от НПП,трябва да почна да се осигурявам
Не е необходимо, няма такова изискване по програмата.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Кредитиране по пчеларската програма за 2012

Мнение от dimitarbonev »

Като се регистрираш като ЗП и не се осигуряваш, рано или късно ще ти дойде сметката от НАП. Много боли, като ти поискат няколко хилядарки наведнъж.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
rosty_sz
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Дек 03, 2011 7:36 pm

Re: Кредитиране по пчеларската програма за 2012

Мнение от rosty_sz »

Зарко написа:Не е необходимо, няма такова изискване по програмата.
Разбира се че има такова изискване. В договора е изрично записано, че поне три години трябва да се занимаваш с пчеларство след ползване на помощта по програмата. В законовите разпоредби в БГ категорично се изисква след като се занимаваш с пчеларство, то дейността ти да се извършва в регистриран пчелин, а ти самия да си регистриран земеделски производител.
По въпроса дали са свързани системите на НАП и ДФЗ? Може и да имат някаква връзка, но чак да хванат не осигуряващи се ...... ОБАЧЕ след като получите удостоверението за земеделски производител в няколко дневен срок трябва да си регистрирате БУЛСТАТ. Без този номер няма възможност за участие по програма, а контрола над въпросните номера е приоритет НАП. Тоест в НАП ще бъдат наясно, че се е пръкнал още един земеделски производител който обаче не е минал през тях. На всичко отгоре въпросния булстат за ЗП обикновено е тяхното ЕГН и става така, че за каквото и да идеш после в НАП като ти чукнат ЕГН (те винаги го искат) и на екранчето на служителката лъсва и регистрацията ти. Общо взето упражнението с укриването на осигуровките в случая е по скоро обречено на провал, а след това става мнооооооооооооооооого страшно. Ще ги дадеш на куп и с лихва при всички случаи, но ако се паднеш на някой по запънат инспектор може да ти бъде наложена и глоба, а за неплащане на осигуровки е над 10000 лв. на всичко от горе пред фонда ще сте попълвали документи с невярно съдържание което си е криминално престъпление, а фонда ще го зведе това дело за да ви вземе помоща обратно.
Не съм данъчен, но имам много взимане даване с тях и ви съветвам излезете ли на "светло" с осигуровките специално да сте на чисто.
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Кредитиране по пчеларската програма за 2012

Мнение от Зарко »

Не знам какво вземане даване си имал/а с данъчните, но на мен лично човека дето прави регистрациите на ЗП в НАП ми е казал, че след като се осигурявам от друго място няма смисъл да внасям и като ЗП.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Кредитиране по пчеларската програма за 2012

Мнение от valyo »

Зарко написа:Не знам какво вземане даване си имал/а с данъчните, но на мен лично човека дето прави регистрациите на ЗП в НАП ми е казал, че след като се осигурявам от друго място няма смисъл да внасям и като ЗП.
Това е само ако се осигуряваш на максималния осигурителен доход (2000 лв в момента). В смисъл че така е по закон, не знам как е на практика. Ако той е имал предвид че така "работи" системата -ок.
Публикувай отговор

Обратно към “Кредити от държавата / Credits and grants”