За цената на електроенергията

Публикувай отговор
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

За цената на електроенергията

Мнение от Dinko »

За цената на електроенергията

За цената на електроенергията
Георги Касчиев, Институт за пазарна икономика
Bulgarian Post
22.04.2006 г.

В края на март тази година в редица медии бяха публикувани изявления на изпълнителния директор на НЕК г-н Мардик Папазян за необходимостта от значително увеличение на цените на електроенергията от 2007 година.

Първата причина според г-н Папазян била в това, че НЕК продавала ток в страната на загуба и компенсирала тези загуби чрез печалбите от износа, а след спирането на 3 - 4 блок износът и печалбите на НЕК щели рязко да спаднат. "От порядъка на 30 % би трябвало да скочи цената на доставяния от НЕК ток заради липсата на приходи от износ за компенсиране на разликата в цените" казва г-н Папазян. Никакви цифри и разчети не бяха представени.

Нека се опитаме да разберем логиката на г-н Папазян. Би следвало да се очаква, че износът носи относително много по-големи приходи на НЕК, отколкото е неговата част от продажбите. В официалния отчет на НЕК за 2004 година обаче е написано, че износът е бил 17,2 % от продажбите, но е донесъл 18,2 % от приходите на компанията. Ясно е, че «компенсирането» е нищожно и не може да бъде причина за такива искания. Същото личи и от публикувания Финансов отчет на НЕК за 2005 година. Следователно тази теза не се гради на факти и дезинформира медиите и потребителите. Истинската причина за плача за намаления износ след спирането на 3 - 4 блок много хора виждат в това, че той се осъществява главно (над 85 %) от частни посредници, които са от обръча на лица и фирми около управляващите.

Втората теза е "Токът ще поскъпне поне с 30 % догодина, когато ще бъдат затворени III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй". Изпълнителният директор на АЕЦ пък казва, че заради това токът от там щял да поскъпне дори със 100%. В този хор се включи и ръководството на Държавната комисия по водно и енергийно регулиране. Шефът на ДКВЕР Константин Шушулов прогнозира, че след спирането на 3 - 4 блок увеличението ще е 20-25 %. Отново без никакви цифри и разчети.

Нека направим някои прости и разбираеми за читателите сметки. През последните години у нас се произвеждани общо 42 - 44 млрд. кВч, от които 3 - 4 блок са давали 5 – 5,5 млрд. кВч, т.е. около 12 – 14 %. Ако приемем, че по някакъв начин те са давали безплатна енергия, а останалите централи по 5 ст. за кВч, средната себестойност ще е била 4,45 ст. за кВч. Ако 3-4 блок ги няма останалите източници пак ще произвеждат по 5 ст./кВч., т.е. електроенергията би поскъпнала с 12 –14 %. 3 - 4 блок обаче не дават безплатна енергия и поскъпването ще е няколко пъти по-ниско.

Разбира се поддръжката на спрените блокове също изисква средства и въпросът е колко биха могли да бъдат те. След като ядреното гориво се извади в басейна за отлежаване, експлоатацията на спрените блокове се свежда само до осигуряване работата на тази система и на тези, които осигуряват нейната работа.

Разходите за това би следвало да са само няколко процента от тези досега. Зам.-председателят на ДКВЕР Игнат Томанов обаче направи смайващи изявления по този въпрос. Според него след спирането на последните малки реактори разходите по поддръжката им представляват 70 - 80 на сто от средствата, нужни им в режим на работа. Откъде г-н Томанов има такива данни не стана ясно, но съгласно отчетите на АЕЦ Козлодуй от сегашните разходи ще отпаднат даваните 28% за свежо ядрено гориво, внасяните 18% във фондовете и 23-те % за амортизации.

Даваните сега 15% за персонала и 16% за експлоатация и поддръжка ще бъдат значително намалени, а част от тях поети от фонда, предназначен за извеждане на АЕЦ от експлоатация. Моите разсъждения са валидни в случай, че тези реактори се спират окончателно. Разходите, които посочва г-н Томанов могат частично да се направят само в случай, че блоковете се поддържат в пълна готовност за пускане. Едва ли висш държавен служител като него би защитил позиция, която е в пълно противоречие с официалната държавна политика. Остава въпросът как може да се допусне грешка, по-голяма от 20 пъти. В нормалните страни такива случаи предизвикват реакцията на медиите, опозицията, профсъюзите и обикновено водят до оставка.

В подобни случаи, от енергетиката заключават, че само те са експерти, а тези които не са съгласни с тях са лаици и не трябва да им се вярва. Точно в този случай обаче твърденията на ръководствата на НЕК и ДКВЕР се опровергават от зам. министърът на МИЕ, г-жа Иванка Диловска, един уважаван специалист по икономика на енергетиката. На 26 януари т.г. в интервю за в-к Стандарт със симптоматичното заглавие «Плашат ни със скъп ток» тя доказва, че «изключването на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй" ще повиши цената за крайните битови потребители с 3%, което се равнява на около 0,3 стотинки». В случая обаче не ни плаши ЕС или други лоши хора, а нейните подчинени, нейният началник и т.н. «независим регулатор».

В последна сметка може да се заключи, че при сегашните условия спирането на 3 - 4 блок ще доведе до незначително увеличаване на себестойността на тока от АЕЦ Козлодуй. Въпросът е, че условията вече са променени и това ще доведе до намаляване на цената на тока от АЕЦ от 2007 год. На 23 февруари т.г. без никакви разчети, а на принципа “след нас и потоп”, Правителството е взело решение за намаляване на вноските на АЕЦ Козлодуй във фонд «Извеждане от Експлоатация на Ядрени Съоръжения» (ИЕЯС). Досега централата плаща в този фонд 15% от приходите си от продажба на електроенергията, а от 2007 год. – само 7,5%. Прогнозната оценка на тези разходи е 5,2 милиарда лева, а от 1999 до средата на 2005 година във фонда са събрани само 0,613834046 млрд. лв. (около 12%). Така или иначе това решение на Правителството е в сила и няма да бъде променено.

Обикновено в такива случаи се казва, че коментарите са излишни. Нека този път няма да ги спестим:

Уверенията на ръководствата на НЕК и ДКВЕР за поскъпване на тока поради горните две причини са напълно необосновани и невярни, така както бяха неверни и за 1 - 2 блок. В миналото многократно НЕК е правила погрешни прогнози и проекти. Държавното ръководство, медиите и потребителите не трябва да забравят това.

Принципалът на енергетиката – министър Овчаров – би трябвало да потърси сметка на тези хора за неверните им и заблуждаващи твърдения и за намеренията за карат потребителите да плащат нереално високи цени. А може би прокуратурата!

От началото на 2007 година себестойността на електроенергията от АЕЦ Козлодуй би следвало да бъде малко намалена.

Ръководството на ДКВЕР не е независимо от енергийния бизнес и защитава само неговите интереси.

Правителството проявява загриженост, че определени кръгове от сивата икономика действуват срещу приемането на страната в Европейския съюз. То би следвало да се поинтересува защо ръководствата на държавни органи и фирми с лъжливи данни настройват обществото против това.

Услужливи медии тиражираха неверни твърдения, че след спирането на 1 - 2 блок токът в страната бил нараснал с 26%. Истината е съвсем друга. Според отчетите на "Козлодуй" през 2001 година, нето произведената електроенергия е струвала 3,4 ст./кВч.; през 2002 г., преди спирането на 1 и 2 блок, себестойността нараства с 15 % и става 3,89 ст./кВч.; през 2003 нараства с още 15 % и стига до 4, 44 ст. на кВч. През 2004 цената се задържа, а за 2005 още няма публикувани данни с колко е нараснала.

Кратък коментар за ръста на себестойността на електроенергията от АЕЦ.

Единственият фактор за това е спирането и поддържането на 1 - 2 блок, което обаче би могло да довело до поскъпване само с няколко процента. Никой обаче не коментира факторите, които през това време са довели до реално намаляване на разходите на централата, а те са следните:

Договорите на АЕЦ за покупка на свежо ядрено гориво и резервни части, за изпращане на отработено гориво и за консултантски услуги с руските фирми са за близо 200 млн. долара на година. В края на 2001 година доларът е струвал 2,19 лв., в края на 2002 г. - 1,92, а в края на 2003 г. и след това – около 1,6 лв. По тази причина би трябвало разходите на АЕЦ през 2004 г. да са спаднали с 90 - 110 млн. лв. в сравнение с 2001 г. Между другото разходите на ТЕЦ за вносни въглища и газ също са намалели.

Коефициентът на използване на разполагаемата мощност на АЕЦ Козлодуй е нараснал с около 10%. Този параметър е увеличен и за другите централи. Колкото повече енергия произвеждаш толкова по евтино ти излиза. Ако тази АЕЦ беше в САЩ това щеше да доведе до намаляване на себестойността с около 0,1 цент/кВч.

Останалото от 1 и 2 блок недоизползувано гориво бе доизгорено в реакторите на 3 и 4 блок. Похвално! По този начин са били спестени около 50 млн. лв. за свежо гориво, което по никакъв начин не се отразява на себестойността. Персоналът на АЕЦ е намален с над 1000 души през това време.

Излиза, че себестойността на електроенергията от АЕЦ през 2002 - 2004 година би трябвало даже да падне. Изводът е, че се дават огромни средства за разходи, които не са присъщи – за неимоверно раздути договори с фирми от обръча около управляващите, включително и с офшорки. За производство от 17 млрд. кВч АЕЦ Козлодуй през 2004 г. дава 17 млн. лв. в повече отколкото през 2001 г. и затова цените растат. За сравнение през последните 10 години има устойчива тенденция за намаляване на експлоатационните разходи на АЕЦ в световен мащаб. През 2004 г. експлоатационните разходи на американските АЕЦ са били само 1,65 цента/кВч, или около 2,6 ст./кВч. Съпоставимите разходи на АЕЦ Козлодуй (без разходите за фондовете) са с над 1 ст./кВч по-високи, което е с около 40 % повече.

Преди два дни ръководството на НЕК излезе с нов «довод», точно както фокусник вади гълъб от ръкава си. Този път главният изпълнителен директор на НЕК - г-н Велков поиска срочно повишение с 15 % по съвсем друга причина – имало искане за повишаване цените на въглищата. С колко отново не се каза. Всеки грамотен човек обаче би трябвало да се сети, че ТЕЦ произвеждат по-малко от 50 % от електроенергията, а цената на въглищата формират 50 –60 % от тяхната себестойност. Как може себестойността на местните въглища да нарасне със скок с около 60 % отново никой не обясни.

Угнетяващо впечатление прави поведението на медиите по този въпрос. Никой не коментира очевидното презрение, с което кумецът на министър Овчаров - г-н Велков съобщи на простолюдието какво го очаква. На следващия ден водещата на канал 1 в сутрешния блок с мазохистко нетърпение (очевидно добре подплатено) се интересуваше само с колко ще нарасне токът.

Никой не попита и никой не обясни кога това е станало известно на ръководството на НЕК и защо не беше включено в предишните доводи.

Никой не попита и никой не обясни, че НЕК няма никакво отношение към производството на електроенергия от АЕЦ и ТЕЦ и не може да определя формирането на цените на електроенергията от тях.

Никой не попита и никой не обясни защо НЕК е натрупала кредити за над 420 млн. евро, взети главно през последните години за нужни и основно ненужни дейности. Нито как НЕК смята да изхарчи за «инвестиции» над 200 млн. евро - главно в АЕЦ Белене, дейност за която НЕК няма лиценз.

АЕЦ и НЕК твърдят, че нямат пари да си плащат задълженията и да развиват дейността си. Никой не пита обаче защо сключват такива договори с частни фирми, които правят последните най-печеливши у нас.

Някой би следвало да отговори защо държавната компания не продава сама енергията си навън и не получава пълните печалби от тази дейност.

Печалбата на НЕК за 2005 г. надхвърля 60 млн. лв. – много повече от печалбата от 25,7 млн. лв. през 2004 година. Никой не обясни, а и никой не попита защо тя е недостатъчна и колко трябва да бъде, както и къде ще отидат тези пари.

Никой не попита и никой не обясни, че законът изисква стриктно спазване на едногодишните регулаторни периоди и че до 1 октомври т.г. не може да има ново увеличение на цената на електроенергията.

Очевидно, е че НЕК се е превърнала държава в държавата, а «независимият» регулатор - в апендикс на енергийния бизнес. Това вече се превръща в открита заплаха за съществуването на българския народ и за развитието на бизнеса.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

15.4 ст. с вкл. ДДС да плащат битовите потребители у нас от 1 юли за кВтч електроенергия, изразходвана през деня.

Това е предложението, залегнало в доклада на експертите на ДКЕВР за промяна на цените за производителите - НЕК, електроразпределителните дружества и търговците на електроенергия, който комисарите ще разгледат на открито заседание на 12 юни, вторник.

В момента битовите потребители плащат 14,6 ст. на кВтч с ДДС през деня.

Според доклада на работната група цената за кВтч за бита по нощната тарифа следва да се промени от 9,3 ст. на 9,8 ст.

„Проектопромяната осигурява минималната необходима корекция от 0.8 ст. на кВтч през деня или 0,5 ст. през нощта, така че потребителите да не преживеят ценови шок, като в същото време се гарантира стабилността на енергийната система.
Актуализацията се налага заради значителното увеличение на цените на горивата на световните пазари и у нас, което оказва пряко и неизбежно влияние върху цените за производство на електроенергия, както и затварянето на 3-4 блок на АЕЦ Козлодуй", обяснява проф. Константин Шушулов, председател на ДКЕВР.

ДКЕВР ще вземе окончателно решение за корекцията на цените на електрическата енергия едва след Обществено обсъждане на така предложените цени.

Отпечатване | Изпращ
Публикувай отговор

Обратно към “Кредити от държавата / Credits and grants”