България изчезва

Публикувай отговор
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

България изчезва

Мнение от Dinko »

Българската нация изчезва. След едно поколение българите ще са по-малко от 5 милиона. На наше място в родината ни ще се настанят азиатци и африканци. Това предвижда проучването на ООН за населението в света, публикувано вчера. Според реалистичната прогноза в него през 2050 г. населението ни ще намалее с 35%, което е най-високият процент в света. Ще сме по-малко от 5 милиона. Има и по-лош вариант - да се стопим наполовина и да станем само 4 млн.

Ново велико преселение на народите ще настъпи в следващите години. Това вещае последният доклад на ООН за населението в света, публикуван вчера. В него се прогнозира миграция без паралел в световната история. В продължение на всяка година в богатите страни ще пристигат по 2,2 милиона емигранти годишно. Огромни райони от Източна Европа и бившите комунистически страни пък ще бъдат обезлюдени заради непрекъснато спадащата раждаемост, прогнозира ООН.

Българската нация върви към сигурна гибел, категорични са експертите на ООН. В най-оптимистичния вариант само след едно поколение ще сме едва 5,917 млн. По-реалистичният вариант е през 2050 г. да сме 4,949 млн. Но има и песимистичен вариант - населението ни да се стопи до нищожните 4,131 млн. души.
Милиарди ще се родят в Африка, Азия и Близкия изток. Десетки милиони от тях ще емигрират в Европа и Америка. Същевременно коренното население в повечето богати страни на Запад ще продължава да изживява стагнация.
Като цяло световното население ще се увеличи с 2,5 милиарда до 2050 г. и ще достигне общо 9,2 милиарда души, сочи докладът.
ООН се колебае в прогнозата си дали нашата земя ще бъде обезлюдена, или на наше място ще се заселят азиатци и африканци. Като страни, които със сигурност ще бъдат обезлюдени, на първо място е посочена Украйна. Тя ще загуби 33% от населението си. Полша и Русия ще загубят над 25% от жителите си. По-рядко населени ще станат дори Германия и Италия. През 2050 г. населението в тях ще е със съответно 10 и 7 процента по-малко, отколкото сега.
Други развити страни обаче ще увеличат рязко населението си въпреки ниската раждаемост на коренното население там. Заради притока на емигранти Великобритания ще набъбне от 60 на 69 млн. жители.
България вероятно ще е някъде по средата. Българите ще намаляват драстично, но територията няма да бъде обезлюдена заради притока на азиатци и африканци.
Владимир Йончев
Любомир Михайлов
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Мнение от ттитто »

Oсвен азиатци и африканци ще се размножат и индийците (ромите), които вече са почти превзели държавата. явно трябва да се плодим и ние като тях. Да гледаме на децата като страничен продукт от е..нето.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Ситуацията със страните длъжници на България остава сложна

Последна редакция: 16.03.2007, 13:44

Публикуване: 16.03.2007, 13:32

Автор: Николай Танев

Размер на шрифта: a a a
Значителна част от дълга към България е възникнал до 1989 г., в резултат на предоставени кредити на развиващи се страни, в изпълнение на междуправителствени споразумения.

Това каза министър- председателят Сергей Станишев по време на парламентарния контрол днес в НС.

Премиерът допълни, че към момента, осем от двадесет и седемте страни длъжници, са класифицирани от Световната банка и Международният валутен фонд в групата на страните, чиито задължения трябва да бъдат облекчени до 80-90%. Сред тях са страни като Мозамбик, Сомалия, Замбия, Гвинея.

Премиерът отбеляза, че някои от другите длъжници на България са били в значителен период от време под ембарго, или са в период на следвоенно възстановяване, като например Ирак.

Станишев припомни и политиката на международната общност по отношение дълговете на Ирак към други страни, като отбеляза, че въпреки това, българското правителство прави всичко възможно да не бъдат приложени към България еднакви стандарти, от гледна точка на това, че пропорционално, задълженията на Ирак към българската страна са едни от най-високите.

Министър-председателят заяви, че вземанията на държавните търговски дружества са от системата на МИЕ и са основно от Ирак и Либия. В този смисъл, във връзка с програмата на иракското правителство, стартирана през 2004 г., е дадена възможност на притежателите на вземания да ги заявят за одобрение и приемане чрез определения от иракското правителство агент „Ernst & Young".

Сергей Станишев припомни, че през 2006 г., във връзка с постъпило искане от Министерството на финансите за уточняване на вземанията на България от Ирак, от страна на МИЕ е получена информация общо за 21 дружества, от които с държавно участие са "Кинтекс" ЕАД, "Булгартабак Холдинг" ЕАД, "Балканкар Холдинг" ЕАД.

В заключение, премиерът добави, че по отношение на Либия, въпросите свързани с уреждане на вземания, задължения и други въпроси от страна на български дружества и фирми, осъществявали търговско-икономическа дейност в тази страна, се обсъждат на редовните сесии на смесените комисии за икономическо, промишлено, търговско и техническо сътрудничество.

Отпечатване | Изпращане
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Не се случва често България да попадне в заглавията на новините в германските медии. Това го имаше около окончателното решение за приемането на страната ни в ЕС, после около подписването на Бургас - Александруполис. Сега България прикова погледите на западноевропейските си съседи по съюз като страната, където трудът се заплаща най-ниско.

„Никъде в ЕС за час работа не се плаща толкова малко, колкото в България" - откриват журналистите от Die Welt. Докато в Румъния заплащането е 2,90 евро за час, нашите работници трябва да се задоволяват с 1,80 евро. Обаче Румъния е много по-напред от нас, защото по сравнение с 2005 нарастването на почасовото заплащане е почти 24%, а в България, без значение че се взима най-малко, също най-малък в цяла Източна Европа е и ръстът в заплащането на труда: едва 6,5 %.

Германската медия изтъква, че парите за час, които взима датчанинът, са над десет пъти колкото румънеца. Лесно можем да пресметнем, че датчанинът печели почти двадесет пъти колкото българина.

Всички останали Източноевропейски страни се радват на по-съществено увеличение на заплатите, макар че трудът там в очите на западняците продължава да е много евтин. В Чехия заплащането се качва с 11,7%, в Словакия с 12,1%, в Естония и Латвия с близо 20%.

По данните на Eurostat, Германия е в челото в Европа по заплащане на труда и час труд там през 2006 средно струва 28,70 евро плюс страничните разходи. По този показател ФРГ е на шесто място в Европа.

Датчаните взимат 33,80 евро за работен час, шведите 32,30 евро. Люксембург са номер три с 31,50 евро, следвани от Белгия и Франция (31,20 и 30,70 евро). Това прави над 60 лева в български пари за час труд, тоест нашата песничка в която се казва „Хората на запад толкова взимат само за час, че с тези парички тука кафенце ще пием четри-пет дни" вече години наред си остава актуална.

Единственото, по което България наподобява заплатите в Западна Европа, е ниския темп на увеличението им: цената на труда в Германия за изминалата година е почти замразена, а във Франция нарастването е едва 3,3%.

Авторитетното издание Spiegel също посочва българския куриоз, но не му обръща по-специално отношение, закривайки го с общото определение, че за Източна Европа заплатите стремително нарастват.

Заявеното от Евростат заплащане на труда в размер 1,80 евро за час в България означава, че българинът средно печели над 600 лв. месечно, която заплата за средния българин особено в по-малките градове минава по-скоро за висока. Това са установили и германските читатели, които в коментарите към материала на Die Welt се възмущават от „подвеждащата информация на европейските статистици", напомняйки факта, че 12-часов труд на полето или на строеж в България се заплаща с 10 - 15 евро, а жените взимат до 150 евро месечно.

Интересно е да си отбележим коментар на друг един читател: „Да, в България те са много бедни. Това обаче което ме удивява, е че въпреки това живеят много мирно и човек като ‘богат турист' може да се движи съвсем свободно сред тях. Това впечатление съм го нямал в Турция и Египет ... Честно ли е хората в Германия от социални помощи да взимат много повече?"

Като цяло материалът за ниските заплати в България породи една от най-активните читателски дискусии напоследък, която продължава. Читател на Die Welt заявява, че подобни новини облужват интересите на големите концерни в България, които в текста им намират основание да продължават да заплащат труда на хората толкова ниско. Друг твърди, че наемите в Германия са били много високи и подобно сравнение Германия и България било малко (унизително за германците).

На което няколко други читатели с присъщата за германците симпатия към страната ни отвръщат, че българинът заплатен много по-ниско, едновременно с това живее много по-смислено и здравословно от германеца ...

Фактът си е факт: българинът печели средно 1,80 евро на час, има основателни съмнения че взима даже и по-малко, и темпът на нарстване на заплатите ни е най-нисък сред новоприетите членки на Европейския съюз.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

България е на ръба на голямата беля
С харчове като западняци и мизерни доходи. Лицето на държавата е Стависки - рекламира трезвеност, а сее смърт на пътя

24-09-2007
Прогнозите за очертаващата се висока инфлация и нарастващия гняв на мравките, които направихме преди месеци, за съжаление се сбъдват. Днес всички икономически и социологически индикатори сочат, че България е на ръба на Голямата беля.
Играта съвсем е загрубяла.
От една страна, едрият бизнес на монополите и картелите, мине, не мине месец, упражнява юнашки натиск върху пазара за рязко повишаване на цените. За пореден път доставчиците на електричество, вода, хранителни продукти и транспортни услуги натискат за поредното драстично (спрямо доходите на средния гражданин) поскъпване. Някои от тях (като таксиметровите шофьори) предлагат цени, на които колегите им в Лондон и Париж биха завидели. Мълчаливо или не, средните и дребните частници следват светлия пример на големите. Гласовито или не, правителството публикува списъци на цените, които никому не вършат работа.
На всеки е ясно, че българските цени, особено на стоките от първа необходимост, са вече над средните европейски. Това не може да се нарече национална трагедия, особено за няколко хиляди бизнесмени и обслужващите ги политици, които могат да си позволят луксозни жилища в Драгалевци, Симеоново или Боровец, коли на баснословни цени, образование на децата си в елитни западни университети, "инвестиции" по море и планина, и най-вече - сигурни и тлъсти печалби. Системата работи просто превъзходно и изключително за тях.
Еснафи в мерцедеси и аудита това хубаво ли е?
От друга страна, милионите мравки, наричани наемни работници, започнаха да губят търпение по отношение на ниските си доходи, особено след приемането на България за член на славния и заможен Европейски съюз. Въпреки високите цени на стоките цената на българската работна сила се оказа на дъното. С което дълго време различни правителства се хвалеха, че привличали чужди инвестиции. Но на практика границите между нас и по-богатите страни паднаха и особено по-младите мравчици запъплиха на Запад. Стана пределно ясно, че реална интеграция без сближаване и на доходите (разходите са вече сближени!) не е интеграция със социален и дългосрочен характер. Бягството на младостта и ума на България оголи както науката, образованието, болниците, културата, така и хотелите и ресторантите от необходимия персонал. Тези, които останаха, търпяха, търпяха и накрая започнаха стачен сериал който не се очертава да бъде един сезон. "Превратите се правят от стомасите", твърдеше Наполеон. Но беден и озлобен народ, който не знае какъв преврат да прави - това добро ли е?
От трета страна, правителството съвсем започва да наподобява кораб, който има трима капитани, но плува без ясна посока.
Единството обаче е единство до първите избори. Тогава винаги настъпва време разделно и БСП ще се състезава на кметската писта с кандидатите на НДСВ и ДПС. Именно ниските доходи на масите, а не националната статистика (с всичките й уважения) разкриват два факта. Единият е, че българската икономика не само не е развивана през годините на прехода, а е системно съсипвана. Селското стопанство, което преди е хранило 12 милиона (имало е и за износ), сега не може да задоволи и 7 милиона. Националната индустрия е унищожена, а много от чуждите инвеститори просто са увредили природата и са търсили евтини работници. Другият факт е, че на бедния български народ напълно съответства бедно на идеи и на фантазия управление. Въпреки че фантазьорство и даже наглост не му липсва! Нима не е лудост (дано не е наглост) да се каже, че престъпността е вече на нивото на времето на Живков? Може би отново само чистачки на коли се крадат? Може би сред министрите и техните заместници няма корупция? На свой ред, нима не кандидатства за "Гинес" твърдението, че причина за наводнението в Цар Калоян са излетите 292 литра дъжд за 2 часа, а не повсеместната безстопанственост на "концесионерите"? Нима не е фантазьорство да се твърди, че пари за по-високи заплати на учители и университетски преподаватели няма, докато същевременно се намаляват данъците на най-богатите? И нима се е сменила старата система, като управляващите са най-вече от ченгеджийницата на старото ДС?
Нима държавата не е заприличала на печалния Стависки, който първо рекламира трезвеността, а след това шофира почерпен и сее смърт? Но той убива и наранява единици, д-р Ханибал Лектър - десетки, а лошото управление носи беди на милиони. Добре ли е да те управляват безпътници?
Да обобщим. България прилича на европеец, който изглежда външно добре, но иначе е болен от политически СПИН. Имунната му система е рухнала. Колкото и да го поддържат с еврофондове, колкото и да му сменят системите (правителствата), колкото и да го посещават американски и френски президенти, пациентът не вижда собствения си път на развитие. Престанал е да мечтае (мечтите не носят печалби), да ражда (децата са лукс, освен ако не живееш от социалните помощи), даже да се учи и да мисли (ако се учиш, дали ще сполучиш?). Най-голямата и най-пазената тайна на България е че това правителство се състои от орле, рак и щука. Още по-голямата тайна обаче е, че сред кандидатите за топлите, уютни и високодоходни постове във властта не личат нито нов Левски, нито нов Кейнс, нито даже нов български Кенеди, Сталин или Саркози, въпреки че някои се опитват да се правят на тях.
А когато няма добри политици, обикновеният гражданин е принуден да стане политичен. И престава да бъде само гласоподавател, а издига гласно претенциите си. България вече е в тази фаза. Знае се, че винаги след мрака настъпва утрото. Бъдещето наистина може да е много по-добро. Но за това трябва да се мисли и да се работи.

P.S. Нека за последен път и правителство, и президент си припомнят мисълта на Тюрго "Дайте ми добра политика и аз ще ви дам добри финанси". Пари има, няма добра политика, това е проблемът. Но това е въпрос на друг коментар.

Доц. д-р Боян Дуранкев
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Oct 14th, 2007
Населението спада, бюджетните служители се увеличават

Николай Вълканов:


Статистиката е фрапираща: за последните седем години населението на страната е намаляло с 470 хиляди души, а чиновническият апарат е нараснал с близо 46 хиляди души (по данни на НСИ). Докато през 2000 г. на 89 граждани се е падал по 1 чиновник, през 2006 г. съотношението вече е 57 към 1. През последните две години въпреки обещанията на министъра на държавната администрация Николай Василев за 10% съкращения чиновниците продължават да се множат. Това изглежда доста странно, особено на фона на отскоро стартиралото електронно правителство и услугите тип "едно гише" - мерки, които би трябвало да спестяват човешки ресурс. (в. Капитал)
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

Работната сила нараства до 3,551 млн. души за третото тримесечие
21.11.2007 16:48

Икономически активните лица в страната са 3,551 млн., или 53,5% от населението на 15 и повече навършени години, показват резултатите от проведеното от Националния статистически институт (НСИ) наблюдение на работната сила през третото тримесечие на 2007 г. За второто тримесечие на годината икономически активните лица са били 3,491 млн.

От тях 1,879 млн. са мъже и 1,672 млн. - жени. Коефициентите на икономическа активност по пол са съответно 59,0% за мъжете и 48,4% за жените.

Икономически активните лица на възраст 15-64 навършени години са 3,45 млн., от които 1,84 млн. са мъже и 1,656 млн. - жени. Коефициентът на икономическа активност за тази възрастова група е 67,2% (71,2% за мъжете и 63,3% за жените).

През третото тримесечие на 2007 г. заетите лица са близо 3,316 млн., или 49,9% от населението на 15 и повече навършени години. От тях 1,765 млн. (53,2%) са мъже и 1,55 млн. (46,8%) - жени. Коефициентът на заетост е по-висок за мъжете (55,4%) в сравнение с жените (44,9%). В градовете делът на заетите от населението на 15 и повече навършени години e 54,6%, а в селата – 38,6%.

Заетите лица на възраст 15-64 навършени години са 3,266 млн., от които 1,731 млн. са мъже и 1,535 млн. - жени. Коефициентът на заетост за същата възрастова група е 62,7%, като за мъжете е 66,8%, а за жените – 58,6%.

Почти 3/4 от всички заети лица (2,479 млн.) са в частния сектор. От тях 137 хил. са работодатели, 242 400 - самостоятелно заети (ненаемащи работна ръка), 2,055 млн. са наети лица и 44 700 - неплатени семейни работници. Структурата на заетите в частния сектор по пол е съответно 56,3% мъже и 43,7% жени. Заетите в обществения сектор са 837 хил., като сред тях преобладават жените (56,0%) в сравнение с мъжете (44,0%).

Повече от половината от заетите лица – 1,884 млн., или 56,8%, са в сектора на услугите, в индустрията работят 1,159 млн. (35,0%), а в селското и горското стопанство – 272 хил. (8,2%). В дейностите, свързани с услугите, преобладават жените, които са 53,3% от работещите в сектора, а сред заетите в селското стопанство и индустрията значително по-голям е делът на мъжете - съответно 62,7% и 61,7%.

През третото тримесечие на 2007 г. безработните лица са 235 хил., а коефициентът на безработица - 6,6%. От общия брой на безработните 113 500 са мъже и 121 600 - жени. Коефициентът на безработица при жените (7,3%) е по-висок с 1,3 пункта в сравнение с мъжете (6,0%). Безработните, живеещи в градовете, са 143 500, а в селата – 91 500. Коефициентът на безработица на селското население (10,8%) е два пъти по-висок от този на градското население (5,3%).

Безработните лица на възраст 15-64 навършени години са 234 хил., а коефициентът на безработица за същата възрастова група е 6,7%. Безработните младежи (лицата на възраст 15-24 навършени години) са 52 500, а коефициентът на младежка безработица – 17,2%.

С висше образование (всички степени) са 8,4% от безработните, със средно – 50,9%, и с основно и по-ниско образование – 40,6%. Коефициентите на безработица по степени на завършено образование са 2,3% за висше, 5,7% за средно и 15,6% за основно и по-ниско образование.

Продължително безработните лица (безработни от една и повече години) са 141 700, или 60,3% от всички безработни. Коефициентът на продължителна безработица (относителният дял на продължително безработните лица от икономически активното население) е 4,0%, съответно 3,5% за мъжете и 4,6% - за жените. Значително се различават стойностите на този коефициент по местоживеене – 2,9% в градовете и 7,5% в селата.

От общия брой на безработните лица 61 600, или 26,2%, търсят първа работа. При търсене на работа почти 2/3 от безработните – 144 700 (61,5%), използват съдействие от роднини и познати, 116 хил. (49,4%) се обръщат директно към работодател, 106 300 (45,2%) осъществяват контакти с бюрата по труда, 72 800 (31,0%) изучават обяви за работа. (Данните включват използването на повече от един метод за търсене на работа от едно лице.)

През третото тримесечие на 2007 г. лицата извън работната сила (икономически неактивните лица) на 15 и повече навършени години са близо 3,092 млн., или 46,5% от населението на тази възраст. Жените са 1,785 млн. от неактивните лица (на 15 и повече навършени години), а мъжете – 1,307 млн. Коефициентите на икономическа неактивност по пол са съответно 51,6% и 41,0%.

Икономически неактивните лица на възраст 15-64 навършени години са 1,707 млн., или 32,8% от населението в същата възрастова група.

Общият брой на обезкуражените лица (лицата, които желаят да работят, но не търсят активно работа) е 199 300, от които 109 600 са мъже и 89 800 - жени. Повече от половината обезкуражени лица са с основно или с по-ниско образование – 53,9%. От всички обезкуражени 24,1% са във възрастовата група 15-24 навършени години, а 35,3% са без трудов стаж.

През периода трето тримесечие на 2006 г. - трето тримесечие на 2007 г. продължава тенденцията на увеличение на заетостта и намаление на безработицата. Броят на заетите лица се увеличава със 114 700, а коефициентът на заетост - с 1,8 пункта. Като цяло заетите лица в частния сектор се увеличават със 145 хил. В тази група се наблюдава известно намаление на дела на самостоятелно заетите лица (ненаемащи работна ръка) за сметка на работодателите и наетите лица. Наетите в обществения сектор намаляват с 30 200.

Безработните лица намаляват със 75 300, а коефициентът на безработица - с 2,2 пункта. Спрямо третото тримесечие на 2006 г. броят на обезкуражените лица намалява с 55 400.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

С най-високи заплати у нас през 2006 са били финансовите посредници
03.12.2007 16:57

За миналата година средната годишна работна заплата у нас е била 4 322 лв., сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). Работещите в обществения сектор (държавен и общински) са получили средно за 2006 г. по 5 292 лв., а тези в частния сектор – средно годишно по 3 916 лв.

Най-високи заплати за 2006 г. са получили финансовите посредници и работещите в сектора „производство и разпределение на електричество, газ и вода”, съответно средно годишно 9 830 лв. и 7 774 лв.

Най-ниски са декларираните средни годишни заплати в хотелиерството (2 667 лв.) и селско, ловно и горско стопанство – 3 046 лв.

Средните за страната за 2006 г. разходи на работодателите за един отработен час на служителя или работника са 3,31 лв., като в обществения сектор те са 4,37 лв., а в частния – 2,88 лв. Финансовите посредници струват най-скъпо на работодателите си – средно по 7,38 лв. на час, докато за работещите в селското, горско и ловно стопанство разходите на отработен час са само 2,18 лв.

Средносписъчният брой на заетите по трудови договори за миналата година е 2 269 471 души, като от тях заетите в частния сектор са 1,6 млн. души. Най-много (627 хил.) са заетите в преработващата промишленост, и то почти изцяло в частния сектор.

http://www.investor.bg
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Хората по земята трябва да намаляват!
Земята вече няма да може да ги изхранва, а като се прибавят и екологичните проблеми прогнозната картина не е никак оптимистична за бъдещето на човечеството.
ФЕРАРИСТ
Мнения: 135
Регистриран на: Пет Апр 07, 2006 3:58 pm
Местоположение: Ямбол, Ст. Загора
Обратна връзка:

Мнение от ФЕРАРИСТ »

В природата винаги има равновесие.....хората отдавна са го нарушили, и мисля че не е далече времето когато природата ще си го възстанови.....за нашо сметка.....не че прогнозирам и мисля за потоп или нещо библейско, но баланса все някак си ще се възстанови.....
robobaio
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Яну 29, 2009 11:07 am
Обратна връзка:

Re: България изчезва

Мнение от robobaio »

Гледах едно предаване за измиранеот на пчелите. Как неизвестно как исчезват цели кошери и то не просто на места ами доста. В китай поради пестициди в един район, където основно се занимават с отглеждане на круши грам няма пчела и фермерите опрашват дървета ръчно. По един начин природата вече реагира на нарушеното равновесие.
Публикувай отговор

Обратно към “Кредити от държавата / Credits and grants”