Опрашване в оранжерия

p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Опрашване в оранжерия

Мнение от p4elar4e »

Някой да има повече информация за опрашване на растения в оранжерия :?:
До колкото ми е известно за опрашители в оранжерия се използва приоритетно земна пчела (bumble bee).
Ако за опрашители се използват медоносни пчели в оранжерия за производство примерно на домати през зимата на какви условия трябва да отговаря оранжерията :?:
Каква трябва да е минималната квадратура на оранжерията,за да може пчелно семейство спокойно да се развива и да си набавя необходимия нектар и прашец в продължение на няколко месеца през зимата :?:
Изобщо възможно ли е пчелно семейство да се развива нормално при тези условия?

Коментирайте моля.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Опрашване в оранжерия

Мнение от Boro »

От приятел в пловдивско който се занимава с отглеждането на зеленчуци целогодишно знам, че медоносната пчела не влиза в оранжерии. Използват т.н. бамбуси (bumblebee) които предполагам всички сме виждали по растенията. Скъпи са, ако се не лъжа кошер с размерите на 4 бр. 1/4 рамки от ДБ по 150 лв. или там някъде.
http://www.amiti.org/bombusi.html
Ето тук има оферта за доста по-солена цена :arrow: http://ivesto.eu/pro/bumblebees/produkti/bumblebee
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Опрашване в оранжерия

Мнение от p4elar4e »

Ако бъде поставен кошера вътре в оранжерията ще не ще ще влиза :D
Въпроса е дали едно пчелно семейство може да си набавя необходимия нектар и прашец от оранжерия с примерно домати за няколко месеца докато опрашва.
Доколкото знам цъфтящите зеленчуци дават доста нектар при положение,че се поливат и торят.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Angel_A
Мнения: 77
Регистриран на: Чет Фев 05, 2009 8:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Опрашване в оранжерия

Мнение от Angel_A »

Колега,
Не можеш да поставиш нормален кошер в оранжерия !!! По простата причина, че в оранжерията температурата на въздуха достига до 60 градуса. Ти си помисли какво ще стане с пилото в кошера, восъчните пити и т.н. Успех.
Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.
колменеро

Re: Опрашване в оранжерия

Мнение от колменеро »

Angel_A написа:Колега,
Не можеш да поставиш нормален кошер в оранжерия !!! По простата причина, че в оранжерията температурата на въздуха достига до 60 градуса. Ти си помисли какво ще стане с пилото в кошера, восъчните пити и т.н. Успех.
:D :D :D :D :D
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Опрашване в оранжерия

Мнение от p4elar4e »

При 60 градуса доматите ще се сварят.В оранжерията се поддържа температура между 20 и 30 градуса през деня.Когато стане прекалено топло или студено се вземат мерки за промяна на температурата.При 60 градуса бомбусите сигурно ще се гърчат.И пак не стана ясно може ли пчелно семейство да си набавя нормални количества нектар и прашец от оранжерия с дадени размери.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Опрашване в оранжерия

Мнение от Aleksey »

Как е решен въпроса със конденза и влагата в оранжерията.Няма ли да се пръска.Мисля че пч.семейство няма да се справи.Може би в края на март :roll: :roll: :roll: .За нормално развитие им трябва и различен(шарен)прашец.Въпроса с кислорода би могъл да се реши с маркуч-на дъното и отвън.Ако няма конденз и влага и се вкара кислород от вън и ако им помагаш с прашец и мед-може би ще се получи.Иначе през пролета съм виждал пчели в домашната оранжерия най вече по цвета на ягодата.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Опрашване в оранжерия

Мнение от p4elar4e »

Влагата се контролира.Ако е влажно и оранжерийните растения започват да се прецакват.Тези които произвеждат еко продукция доколкото знам не пръскат.Ако се пръска нали и бомбусите ще пострадат.Знам,че се пускат определени насекоми като калинки и паяци,за да ядат други вредители и така се избягва необходимостта от пръскане за инсекти.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Опрашване в оранжерия

Мнение от Boro »

Колега май се опитваш да откриеш топлата вода. Калинки, паяци ти сега какво точно питаш? :shock: Имаш оранжерии и се чудиш с какво да ги опрашваш или се чудиш къде да си денеш пчелите щото до момента нищо не се разбира.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Аватар
shulio
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 11:28 pm
Местоположение: Аспарухово (Монтанско),10бр. ЛР

Re: Опрашване в оранжерия

Мнение от shulio »

Защо ви интересува човека какво ще спечели от това. Форума е за решаване на проблем или за изясняването дали изобщо има проблем.

Човека пита дали ще може да живеят пчелите в оранжерия с цел опрашване. Може и да ги храни с мед и прашец ако трябва. Важното е да се реши проблема. А каква лична полза от това - няма значение.
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Опрашване в оранжерия

Мнение от stan »

Според мен, освен температурата е важно да се хранят постоянно.
Няма от какво да се изхранват достатъчно в една оранжерия.
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Опрашване в оранжерия

Мнение от p4elar4e »

Boro ако прочетеш внимателно коментарите ще разбереш,че стана на въпрос дали ще оживеят ако се пръска (затворено пространство в което се пръска с отрови).Поради тази причина споменах за паяците и калинките,т.е. не се налага пръскане,т.е. пчелите няма да умрат от натравяне.Относно топлината в оранжерията-доколкото знам стремежа е да се поддържа дневна температура между 20 и 30 градуса,а вечер да не пада много.Влажността в оранжерия се контролира и без да има пчели в нея.
Мисля,че въпроса който задавам е интересен и намирането на отговор ще обогати познанията на четящите темата.
Пчелите се ползват за опрашване защото добивите скачат рязко и продукцията става по-качествена.Оранжерийното производство е една добра възможност за използването на зимните месеци за производство на храна,което хората използват.
Въпроса е дали пчелите могат да се развиват нормално няколко месеца през зимата затворени в оранжерия с подходящи климатични параметри и да си набавят необходимия нектар и прашец без човешка намеса както в природата.
Това е като да зададеш въпроса дали морските рибки могат да живеят в аквариум.Да,могат ако им се осигурят минималните нужни условия.
При моя въпрос е същото.Колко нектар и прашец трябва да постъпват в кошера,за да се развива той нормално :?: От там ще се разбере колко растения са нужни,за да се набави този нектар и прашец.
Както е посочено по книгите,че примерно акацията отделя по еди колко си милиграма нектар и прашец среднодневно по еди колко си цвята средно на дърво равно на толкова килограма нектар.Всичко е въпрос на изследване,наблюдение и изчисления.Както някои от пчеларите знаят колко кошера са необходими за опрашване на 1 декар черешова градина така може да се разбере 1 пчелно семейство колко декара оранжерийна продукция може да опраши и да се развива от нея.

Погледнете на нещата като изследователи :D
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Опрашване в оранжерия

Мнение от Boro »

Виж сега достатъчно бе да прочета анонса на темата, коментарите на колегите бяха точни и ясни затова и преди това колега ти обясни за какви температури става въпрос, последвалите въпроси извинявай също са големи глупости. Зимата това е парник не и оранжерия. Зор само със стъкло или найлон ще им набавиш нужната температура дори и за растенията, чак пък и с препарати да ги пръскаш. :twisted: Ти така и не се обоснова каква ти е целта за да ти обясни човек. Искаш кошера да ти е активен целогодишно или имаш парници за опрашване. Ако е за първото , нямаме такъв климат тук в България както е в южните страни или Латинска Америка и по-логично е да го зазимиш с достатъчно мед. Ако е за второто зимата семейството ще е на кълбо, а ако е лятото и при затворени врати на въпросните оранжерии го обричаш на гибел. Представи си няколко хиляди от едно семейство на хербарий по стените като в газова камера. :roll:
В дебелите книги пише че за опрашването на 10 декара слънчоглед са необходими 2 пчелни семейства, ти плантации с домати ли имаш?
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Опрашване в оранжерия

Мнение от p4elar4e »

:D То човек да не попита нещо тцтц.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Аватар
shulio
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 11:28 pm
Местоположение: Аспарухово (Монтанско),10бр. ЛР

Re: Опрашване в оранжерия

Мнение от shulio »

Мисля че трябва да се обърнеш към някой експерт ботаник. Оранжерията е една затворена еко система. Предплагам ако се направят необходимите условия пчелите ще си живеят екстра. Все пак и земята е затворена еко система. И ето че ние живеем в нея и нито се сваряваме нито ставаме на хербарии. Ако се изпълнят необходимите условия за развитие на пчелите - ще живеят. Все пак природата го е направила вече. Ние само трябва да го пресъздадем
Публикувай отговор

Обратно към “Насекоми опрашвачи / Insects on pollination”