Албиция

Модератор: korradi

dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Албиция

Мнение от dimitarbonev »

Или да се заровят в сандъче с пясък в някое мазе есента и да се поддържа пясъка влажен през зимата.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Албиция

Мнение от genata_fi »

Това е 8 годишна албиция зад блока в квартала, а другата снимка е моя разсад , който е на една седмица, не се майтапя.
DSC01306.JPG
DSC01308.JPG
DSC01305.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
firebrand
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Апр 29, 2009 3:52 pm

Re: Албиция

Мнение от firebrand »

Ето нещо интересно за албицията.
http://firebrand.blog.bg/hobi/2009/07/0 ... rvo.356781
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Албиция

Мнение от valyo »

TVB написа:ПОДКРЕПЯМ МНЕНИЕТО НА KORRADI И РАБОТЯ ВСЯКА ГОДИНА ПО ТОЗИ ВЪПРОС - ПРОИЗВЕЖДАМ ФИДАНКИ АЛБИЦИЯ,СОФОРА И ГЛЕДИЧИЯ, ЗАСАЖДАМ И РАЗДАВАМ НА КОЛЕГИТЕ В СЕЛОТО И В ПЧЕЛАРСКОТО ДРУЖЕСТВО, КЪДЕТО ЧЛЕНУВАМ - ИЗОБЩО НЕ СЕ НАДЯВАМ ДА ПОЛУЧАВАМ МЕД ОТ ТЕЗИ ДЪРВЕТА - НА 48 ГОДИНИ СЪМ. :D
Драги TVB - как мога да "кандидаствам" за някоя фиданка от софора? От София съм по принцип.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Албиция

Мнение от valyo »

genata_fi написа:И ние в квартал Красна поляна в София зад един от блоковете си имаме Албиция, когато цъфне е страхотна гледка, снощи си отскубнах 3-4 шушулки, в тях има семки, но не зная подробности за засаждането. Мисля да ги сложа в съндъче със земя и да ги поливам, пък каквото стане. Не че имам къде в двора на село да ги посадя, но някаде покрай пътя ще ги засадя, ако поникнат разбира се.
Драги Гена дай "адреса" на албицията в Красна поляна. Да я посетя като ходим с щерката на бадминтон в зала Септември. ?!
Mariana
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Мар 23, 2007 8:08 pm
Местоположение: Vratza

Re: Албиция

Мнение от Mariana »

И на мен ми поникнаха албицийките! :D Струва ми се, че доста лесно дори. Преди около месец насях тазгодишни семки и почти всички вече поникнаха. Дано да оцелеят до пролетта. Държа ги вътре на топло и светло.
Ако някой има опит по този въпрос, моля да сподели.
Vili F
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Ное 05, 2008 10:20 pm

Re: Албиция

Мнение от Vili F »

Аз засадих преди може би 3-4 години два броя албиции, но нещо много бавно растат на височина.
stanko1972
Мнения: 41
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 4:27 pm
Местоположение: Берковица

Re: Албиция

Мнение от stanko1972 »

В Клисурския манастир, който се намира между Берковица и Вършец има голямо дърво Албиция, която цъфти в момента. Ако пътувате от София за Монтана след с. Бързия в дясно има расадник попитайте може и да има. В Берковица има доста засадени млади дървета.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Албиция

Мнение от valyo »

stanko1972 написа:В Клисурския манастир, който се намира между Берковица и Вършец има голямо дърво Албиция, която цъфти в момента. Ако пътувате от София за Монтана след с. Бързия в дясно има расадник попитайте може и да има. В Берковица има доста засадени млади дървета.
Станко албицията се лови много лесно от семка. Но е дърво което иска грижи и топлина особено додето е малко. Албиции има много даже в София, където е по-студено - знам в Люлин, Красна поляна, Борово. Онзи ден по Ломско също видях много.
Лично аз мисля че е по-полезно с изключително красивите си цветове отколкото като пчеларскио дърво.
stanko 1972
Мнения: 45
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 2:24 pm

Re: Албиция

Мнение от stanko 1972 »

valyo написа:
stanko1972 написа:В Клисурския манастир, който се намира между Берковица и Вършец има голямо дърво Албиция, която цъфти в момента. Ако пътувате от София за Монтана след с. Бързия в дясно има расадник попитайте може и да има. В Берковица има доста засадени млади дървета.
Станко албицията се лови много лесно от семка. Но е дърво което иска грижи и топлина особено додето е малко. Албиции има много даже в София, където е по-студено - знам в Люлин, Красна поляна, Борово. Онзи ден по Ломско също видях много.
Лично аз мисля че е по-полезно с изключително красивите си цветове отколкото като пчеларскио дърво.

Абсолютно е така Вальо няма спор наистина е красиво, съпругата ми го е снимала и ще се опитам да го прикача във форума. Между другото преди около 5г. и аз насадих в двора близо до къщата , но го извадих и изхвърлих, защото ми казаха, че расте голямо и ще ми пречи, тогава не знаех, че е Албиция. На съседа е доста пораснало и сега цъфти. Ще взема семки от него и ще направя расад. Имаме също и Гледичия, и от нея ще взема семки за расаждане и ще споделя във форума. Успех.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Албиция

Мнение от valyo »

stanko 1972 написа:
valyo написа:
stanko1972 написа:В Клисурския манастир, който се намира между Берковица и Вършец има голямо дърво Албиция, която цъфти в момента. Ако пътувате от София за Монтана след с. Бързия в дясно има расадник попитайте може и да има. В Берковица има доста засадени млади дървета.
Станко албицията се лови много лесно от семка. Но е дърво което иска грижи и топлина особено додето е малко. Албиции има много даже в София, където е по-студено - знам в Люлин, Красна поляна, Борово. Онзи ден по Ломско също видях много.
Лично аз мисля че е по-полезно с изключително красивите си цветове отколкото като пчеларскио дърво.

Абсолютно е така Вальо няма спор наистина е красиво, съпругата ми го е снимала и ще се опитам да го прикача във форума. Между другото преди около 5г. и аз насадих в двора близо до къщата , но го извадих и изхвърлих, защото ми казаха, че расте голямо и ще ми пречи, тогава не знаех, че е Албиция. На съседа е доста пораснало и сега цъфти. Ще взема семки от него и ще направя расад. Имаме също и Гледичия, и от нея ще взема семки за расаждане и ще споделя във форума. Успех.
Внимавай с гледичията. Акое трикантиум е МНОГО голямо дърво и според мен пак не ти трябва. Расте бавно, мног високо и сенчесто, по-малко полза за пчелите и по-мако полза от дървен материал.
Гената беше садил до оградата и каза че ги махнал като премислил каква сянка ще направят. Виж го ако си от София по канал ( бл Евлоги и Христо Георгиеви м/у орлов мост и НДК ) какви са големи. Аз съм садил от семка, но в гората, смесено липа+++ , гледичия++ , акация+. Понеже акация си има затова по-малко от нея.

Като си мераклия помисли и за пауловня. Едно забравено в градината (там го оставих лани есента да презимува) коренче от 60 см тази пролет сега е към 4 метра! няма лъжа.
тука много са се запалили по пауловнята. чакат милионери да стават! Дай Боже всекиму.
Ние с Гената преди тях де :) , но не чак толкова... Аз имам няколко .... и за дървен материал и за пчелна паша...

Най-добро и най-медоносно е еводията. И издържа на опасване от кози - проверено :) ! Аз засадих 2 и са доста добере, макар едното козите да го "преклъцаха" отгоре... Искам тази есен да сложа още. Яд ме е че си взех 2 софори и 2 еводии а трябваше 4 еводии или повече. Може да си поръчаме заедно ако си от София, за да ни излезе по-евтина доставката. Но пак Гената трябва да питаме за адреса на доставчика дш Свищов.Той човека ми го дава но съм го потурчил някъде....
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Албиция

Мнение от genata_fi »

Обява във в-к Пчели за Еводия - фиданки - 0885113239
stanko 1972
Мнения: 45
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 2:24 pm

Re: Албиция

Мнение от stanko 1972 »

Вальо, аз живея в Берковица и в обедната почивка си ходих до вкъщи. Албицията до нас има вече т.нар. шушулки все още зелени. В цветарския магазин продават две дървета в контейнер около 1.5м. високи за 18лв. броиката. За гледичията ме раздума и без това в Берковица близо до пчелина ми има. За пауловнията намерих в оранжерията при един приятел има расад около 2000 бр. предназначени за някакъв полезащитен пояс по Видинско. В саксии с височина 2м. са. Видях ги лично, даже един приятел горски с когото ходихме заедно и който ми каза за тях се пошегува, че листата им стават за сърми. Ще ми дадът 2бр. За еводията не са и чули, но собственика на расадника, мой добър приятел обеща да ми потърси и ако намери ще си взема няколко. Имам 1.5 дка. овощна градина където ми е пчелина и имам къде да ги засадя. Между другото разгледах снимката на еводията, повече пчели върху цветовете и съм виждал само върху питомния /ядливия/ кестен, който расте в двора ми. За съжаление кестените в Берковския балкан изсъхнаха от някаква болест,а от тях старите пчелари вадеха прекрасен мед. Надежда за тях има и срещам в гората доста млади дървета. Вмоя пчелин имам шест броя.
Благодаря и на Гената за информацията, купувам си в. Пчели, но не съм обърнал внимание на обявата.Успех.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Албиция

Мнение от valyo »

Последно по темата. Пауловнията е 2 вида – тази дето много расте и е много добра за дървен материал е „елонгата” - Paulownia Elongata. По разсадниците имат масово от нея. Тази която цъфти повече и се води медоносна е томентоза - Paulovnia Tomentoza ( виж и картинката тук ).
Да не станат грешки:)
Листата им стават за сърми само ако ще увиваш цяла кокошка!:). На мойте листата са по-големи от листата на тиквата :)
stanko 1972
Мнения: 45
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 2:24 pm

Re: Албиция

Мнение от stanko 1972 »

valyo написа:Последно по темата. Пауловнията е 2 вида – тази дето много расте и е много добра за дървен материал е „елонгата” - Paulownia Elongata. По разсадниците имат масово от нея. Тази която цъфти повече и се води медоносна е томентоза - Paulovnia Tomentoza ( виж и картинката тук ).
Да не станат грешки:)
Листата им стават за сърми само ако ще увиваш цяла кокошка!:). На мойте листата са по-големи от листата на тиквата :)
Благодаря ти много, ще проверя, защото си мисля, че е от първия вид. Другата година живот и здраве, ще снимам кестена с пчелите върху него и ще я кача във форума, гледката е страхотна.
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”