Албиция

Модератор: korradi

drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Албиция

Мнение от drone »

TVB написа:ПОДКРЕПЯМ МНЕНИЕТО НА KORRADI И РАБОТЯ ВСЯКА ГОДИНА ПО ТОЗИ ВЪПРОС - ПРОИЗВЕЖДАМ ФИДАНКИ АЛБИЦИЯ,СОФОРА И ГЛЕДИЧИЯ, ЗАСАЖДАМ И РАЗДАВАМ НА КОЛЕГИТЕ В СЕЛОТО И В ПЧЕЛАРСКОТО ДРУЖЕСТВО, КЪДЕТО ЧЛЕНУВАМ - ИЗОБЩО НЕ СЕ НАДЯВАМ ДА ПОЛУЧАВАМ МЕД ОТ ТЕЗИ ДЪРВЕТА - НА 48 ГОДИНИ СЪМ. :D
Спокойно, ще дочакаш да изкараш мед от тях и дано дълго време да го правиш.Иначе от гледичията не излиза кой знае колко мед- по данни на В.Петков от декар 10-годишни дръвчета се получава 0.590 кг. мед , от софората повечко.За албицията няма данни. Аз предпочитам бялата акация. Дава много мед, не страда от пожари и като се изсече за дървен материал, наново обраства местото от издънките .
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Албиция

Мнение от dimitarbonev »

Проблема при албицията е, че при сухо и горещо време не птделя нектар. Заслужава се да се засади с цел подобряване на медоносната база ако е близко до река, езеро или язовир. Там винаги има влага. Иначе в сухи райони по-добре да се засади Еводия.Тя отделя дори и при сухо време. А последните години климата стана такъв, че за късна поддържаща паша ще са необходими точно такива сухоустойчиви видове.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Албиция

Мнение от p4elar4e »

dimitarbonev то хубаво да сеем Еводия,но къде примерно в майна сити да я намерим.Питам защото виждам,че си от Пловдив.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Албиция

Мнение от valaz »

Дали Еводията ще вирее в северна България? Нямам път към Пловдив, а и не е оправдано да тръгна от София за Пловдив за няколко семки, дето не знам дали ще ги намеря. Ще се радвам, ако някой от Пловдив ми прати няколко семки от Еводия
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Албиция

Мнение от dimitarbonev »

По принцип Еводията е топлолюбиво растение, но в Пловдив също има големи студове. Бях решил тази есен да събера семена и да ги пратя на всички желаещи, но когато отидох, семената нещо не ми харесаха. По принцип са твърдди. Тази година бяха трошливи и кухи. За това се отказах да ги събирам. Просто няма смисъл да отбивам номера.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Албиция

Мнение от valaz »

dimitarbonev написа:По принцип Еводията е топлолюбиво растение, но в Пловдив също има големи студове. Бях решил тази есен да събера семена и да ги пратя на всички желаещи, но когато отидох, семената нещо не ми харесаха. По принцип са твърдди. Тази година бяха трошливи и кухи. За това се отказах да ги събирам. Просто няма смисъл да отбивам номера.
Някои растения се нуждаят от кръстосано опрашване, т.е. самостерилни са. Не знам дали Еводията е от тях.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Албиция

Мнение от p4elar4e »

И пак никой не каза къде в Пловдив може да се намери Еводия.
В някакви разсадници няма ли :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Албиция

Мнение от dimitarbonev »

Няма.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Аватар
gorooo49
Мнения: 105
Регистриран на: Нед Май 28, 2006 9:05 am
Местоположение: Пловдив Георги Георгиев
Обратна връзка:

Re: Албиция

Мнение от gorooo49 »

Преди Скутаре в ляво съм виждал в един разсадник Албиция.
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Албиция

Мнение от TVB »

drone написа:
TVB написа:ПОДКРЕПЯМ МНЕНИЕТО НА KORRADI И РАБОТЯ ВСЯКА ГОДИНА ПО ТОЗИ ВЪПРОС - ПРОИЗВЕЖДАМ ФИДАНКИ АЛБИЦИЯ,СОФОРА И ГЛЕДИЧИЯ, ЗАСАЖДАМ И РАЗДАВАМ НА КОЛЕГИТЕ В СЕЛОТО И В ПЧЕЛАРСКОТО ДРУЖЕСТВО, КЪДЕТО ЧЛЕНУВАМ - ИЗОБЩО НЕ СЕ НАДЯВАМ ДА ПОЛУЧАВАМ МЕД ОТ ТЕЗИ ДЪРВЕТА - НА 48 ГОДИНИ СЪМ. :D
Спокойно, ще дочакаш да изкараш мед от тях и дано дълго време да го правиш.Иначе от гледичията не излиза кой знае колко мед- по данни на В.Петков от декар 10-годишни дръвчета се получава 0.590 кг. мед , от софората повечко.За албицията няма данни. Аз предпочитам бялата акация. Дава много мед, не страда от пожари и като се изсече за дървен материал, наново обраства местото от издънките .
Колега, според друга справка, нещата не стоят така трагично за Гледичията и като се има в предвид, че добива е и от прашец - нещата изглеждат прекрасно. Още повече, Гледичията запълва един критичен период след цъфтежа на бялата акация - поне в нашия район е така. Благодаря за куража.
ДЪРВЕСНИ РАСТЕНИЯ..........................................МЕД.......ЦВ.ПРАШЕЦ
...........................................................................(КГ)............(КГ)
Мекиш................................................................11.2.............1.3
Явор....................................................................8.2.............1.2
Конски кестен......................................................3.6.............0.2
Шушулчест див рожков......................................28.4.............2.6
Пауловния............................................................4.4.............0.9
Теснолистна миризлива върба.............................60.0.............6.9
Бяла акация.......................................................66.3.............2.1
Гледичия............................................................16.0............25.0
Дива фурма..........................................................4.2..............0.2
Айлант................................................................21.3.............6.6
Каталпа..............................................................12.0.............6.7
Дребнолистна липа..............................................29.1...........21.8
Едролистна липа.................................................22.7...........16.2
Китайски мехурник...............................................7.0.............1.8
Хенриева еводия..................................................0.6.............0.3
Японска акация...................................................14.0............7.0
[/list]
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Албиция

Мнение от valaz »

Днес видях малки дръвчета Албиция в Бриколаж, по около 22лв бройката
n_petrova
Мнения: 50
Регистриран на: Вто Сеп 04, 2007 5:50 pm

Re: Албиция

Мнение от n_petrova »

Пред община Люлин в София расте огромно дърво албиция с много семена
rumen_zarkov
Мнения: 37
Регистриран на: Вто Сеп 09, 2008 9:01 am
Местоположение: Своге

Re: Албиция

Мнение от rumen_zarkov »

n_petrova написа:Пред община Люлин в София расте огромно дърво албиция с много семена
Предполагам става въпрос за дървото до бариерата на общинският паркинг, така ли е?
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Албиция

Мнение от genata_fi »

И ние в квартал Красна поляна в София зад един от блоковете си имаме Албиция, когато цъфне е страхотна гледка, снощи си отскубнах 3-4 шушулки, в тях има семки, но не зная подробности за засаждането. Мисля да ги сложа в съндъче със земя и да ги поливам, пък каквото стане. Не че имам къде в двора на село да ги посадя, но някаде покрай пътя ще ги засадя, ако поникнат разбира се.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Албиция

Мнение от genata_fi »

Много интересно се получи с албицията, откъснах две шушулки и семената от едната засадих в къщи, а от другата дадох на едно приятелче. Неговите вече поникнаха 2-3 см, а мойте не. И каква е причината се оказа - сложил си ги в джоба на панталоните и ги забравил, а баба му взела та му изпрала панталоните и след това ги насадил и ето че поникнаха. Майтап, нали, явно наистина семена от дървета като албиция, акация и тн трябва първо да се изкъпят с топла и студена вода, из форума има информация как става.
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”