Лавандула

Модератор: korradi

Публикувай отговор
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Лавандула

Мнение от genata_fi »

Колеги, някой садил ли е лавандула, пише, че е медоносна, непретенциозна и може да се използва и като заместител на нафталина. Пише, че е за молеца по дрехите, но би трябвало да върши работа и срещу восъчния молец. Намерих го в един градински център в София и смятам да засадя малко на пчелина си.
Angel_A
Мнения: 77
Регистриран на: Чет Фев 05, 2009 8:10 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Лавандула

Мнение от Angel_A »

Колега, аз засадих малко лавандула по същата причина, че е медоносна, но при цъфтежа на лавандулата явно има нещо друго което цъфти и е повече защото само единични пчели ходят на лавандулата (вярно също, че е малко като количество около 30-40 кв.м.). Относно восъчният молец съм много доволен от нея.Правя следното най-отдолу слагам един вестник и празен магазин в който слагам прясно окосена лавандула, след това слагам следващия магазин с празни рамки върху рамките пак вестник и тънък пласт лавандула и така до най-горе където отново слагам празен магазин (върху пълния преди него има вестник) и пак по-дебел пласт лавандула. Вече от много години нямам проядени пити от восъчен молец. Успех в начинанието.
Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Лавандула

Мнение от genata_fi »

Благодаря, точно това ми хрумна като идея след като попрочетох нещо за лавандулата. Ще пробвам на всяка цена. Имам едно местенце около 1.2 дк, и в момента съм в процес на обмисляне какво и къде да насадя. Мисля около 500-600 кв м да поора и фрезовам и да насадя или бяла детелина или фацелия, още проучвам. Ще търся нещо многогодишно. А покрай оградата ще насадя медоносни храсти. За сега съм намерил бял маргарит, перовска и лавандула. Наесен са ми обещали и фиданки акация, така че ще ми се поотвори работа. В момента го кося и почиствам от издънките и тръняците.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Лавандула

Мнение от genata_fi »

Видях я на околовръстното срещу Люлин - 5-6 лв, довечера ще мина да купя.
За акацията са ми обещали от горското в гр. Годеч да ми дадат есента, иначе по пътя след Костинброд е пълно с издънки, мога да си откопая няколко.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Лавандула

Мнение от genata_fi »

ОК, много благодаря.
Mariana
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Мар 23, 2007 8:08 pm
Местоположение: Vratza

Re: Лавандула

Мнение от Mariana »

Купи си семена от лавандула, по-евтино ще ти излезе. Правиш си разсад и пролетта ще имаш много храстчета. Аз така направих преди три години и сега имам едно масивче с лавандулови храсти. Изобщо не е претенциозна, издържа на суша. Но за восъчния молец е като ароматерапия :lol: - изобщо не му пречи. Виж, в гардероба е много приятно да си сложиш - ухае много свежо.
Mariana
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Мар 23, 2007 8:08 pm
Местоположение: Vratza

Re: Лавандула

Мнение от Mariana »

Не съм правила нищо предварително на семената - просто ги посях в едно сандъче и отгоре покрих с тънък слой тор. Наистина поникват доста трудно / почти се бях отчаяла, че няма да поникнат/, трябва си търпение. Сега вече семената се сеят сами и поникват под храстчетата.
Mariana
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Мар 23, 2007 8:08 pm
Местоположение: Vratza

Re: Лавандула

Мнение от Mariana »

Ако имаш по-големи стръкчета можеш и сега да ги засадиш на постоянното място. Лесно се захващат, но ги поливай докато се хванат. По-малките ги остави до пролетта да порастнат. Успех! :D
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Лавандула

Мнение от valyo »

Здравейте.
Ако сега посея семена на лавандула в сандъче дали ще поникнат напролет? Колко нагъсто се сеят и трябва ли да го държа вътре?
toni7105
Мнения: 14
Регистриран на: Сря Юли 02, 2008 2:00 pm
Местоположение: Русе

Re: Лавандула

Мнение от toni7105 »

Семената трябвало да се сложат във влажен пясък в кутийка и да се държат в хладилника поне 3 седмици ,не в камерата а в някое от отделенията .Пясъкът да се поддържа постоянно влажен ,това се наричало зимна стратификация ,и след това да се посеят в нормална почва.Това много бързо ускорявало поникването на семената.
Това е информация от един форум за цветя,аз също ще опитам.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Лавандула

Мнение от Boro »

Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
khan tengri
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Авг 08, 2009 11:33 pm

Re: Лавандула

Мнение от khan tengri »

Привет!
Чудих се има ли във форума колеги които вадят лавандулов мед? Интересно ми е дали се засича с друга паша (примерно липа) и дали пчелите я предпочитат? Какъв е медодобивът и от каква площ горе долу?
Питам за тези неща понеже много искам да откарам 10-тина семейства на лавандулова паша, а най-близкият масив е на 60км от пчелина. Освен всичко цъфтежът й частично се засича с този на кориандъра, какъвто 99% ще бъде засят наблизо(поне от досегашните ми наблюдения)
dimo.stamatov
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Май 05, 2010 1:48 pm

Re: Лавандула

Мнение от dimo.stamatov »

НЯКОИ МОЖЕ ЛИ ДА МИ КАЖЕ .ДАЛИ ОВЦЕ И КОЗИ Я ПАСАТ.ЗАЩОТО ПОКРАИ ПЧЕЛИНА ИМАМ МНОГО ПРАЗНО МЯСТО .С КАМЕНИСТА ПОЧВА НА КОЯТО ЛАВАНДУЛАТА ВИРЕ Е СПОРЕД КНИГИТЕ.
korradi
Мнения: 255
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:23 pm
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

Re: Лавандула

Мнение от korradi »

dimo.stamatov написа:НЯКОИ МОЖЕ ЛИ ДА МИ КАЖЕ .ДАЛИ ОВЦЕ И КОЗИ Я ПАСАТ.ЗАЩОТО ПОКРАИ ПЧЕЛИНА ИМАМ МНОГО ПРАЗНО МЯСТО .С КАМЕНИСТА ПОЧВА НА КОЯТО ЛАВАНДУЛАТА ВИРЕ Е СПОРЕД КНИГИТЕ.
Не я пасат животни.Лавандулата вирее на каменливи почви, но не и на плитки.
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”