рапица

Модератор: korradi

Публикувай отговор
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: рапица

Мнение от Aleksey »

ico_dok написа:Днес, след като не дойде потопа пчелите решиха да излязат - към 11 вече имаше доста добър летеж, но ми направи впечатление, че не носят прашещ. Та като си тръгвах за Плевен спрях до два блока с рапица и що да видя - няма нито една пчела на цветчетата. Това много ме озадачи защото пчелите си идваха натоварени с нектар. Явно в студеното време са намерили друга по-добра паша. Дано вземе да понапече поне малко, че половината рапица май прецъфтя.
И при мен не проявяват агресия, но ще видим при ваденето на меда, ако го име де....
При мен носят и от детелина.
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: рапица

Мнение от славов »

в нашия район тая година рапицата цъфна с 20 дни по късно от миналата,в силните кошери има мед но не е от рапица защото вкусът му е по различен ,може би носят от гората която е наблизо.Надявам се след тези дъждове да има изобилие от нектар и да наваксат,наложи се да разделям семейства имат заложени роеви маточници.
Nseries
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Юни 17, 2009 9:33 pm

Re: рапица

Мнение от Nseries »

КОлега Зарко и аз сам от Ямбол в кое село са ти пчелите... И при мен има рапица на 200м но магазините все о6те са празни...
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: рапица

Мнение от volodq »

Здравейте колеги!И при мен започнаха да пълнят магазините и очаквам за седмица да ги напълнят,но в това време може и да се размина с ваденето тази седмица.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Nseries
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Юни 17, 2009 9:33 pm

Re: рапица

Мнение от Nseries »

Зарко близо сме колега моите са в Тенево.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: рапица

Мнение от Boro »

Цеко Сифоня написа:Колегите при които закъснява рапицата са по -добре от нас ,ние изтървахме по един магазин заради това калпаво време.
Колега Цеко, ти така и не разбра май. Не рапицата закъснява, цъфнала е отдавна, времето не позволява да ходят на паша, само до поилките и обратно да топлят пилото. Така ако продължава рапицата ще прецъфти, то няма в един ти за втори магазин говориш. :? :oops:
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: рапица

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Когато се пръска с препарат НУРАЛЕ - който е най жестокия препарат за пчелите и несекомите. Пчелните семейства трябва да са затворени на 100%. Защото препарата разлага хитиновата обвивка на насекомуто- и пчелата остава там където я напръскат. То е същата работа както си ходиш по улицата да те залеят със сярна киселина! Която пчела я напръскат си пада на место! Улигофрените не си правят сметка като избият пчелите че любовниците или децата и жените им трябва да летят и опрашват!!! Незнам как е при вас но при нас проблемите идват не от арендатори а от глупави коопераций! Сега в село конак щели да пръскат рапица която цъфти на 100% с препарат Нурале от 10 часа почвали в продължение на 5-6 часа ! ЦИРК!!!
И ма препарати които са безвредни за пчелите - и направени да морят точно определен вид насекому /те са препаратите на Байер!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: рапица

Мнение от dimitarbonev »

Рапицовия мед бързо вкисва. Но ако пък се чака прекалено много започва да кристализира и няма вадене.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: рапица

Мнение от toko652003 »

Така е :)
рапицата е нож с две остриета.
toko6520035927(Skype)
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: рапица

Мнение от ico_dok »

Цеко, няма ли поне няколко пити със частично запечатан мед? От скромния ми опит с рапица - три години - а и поради липса на втори магазин за всички кошери правя следното:вадя тези пити в които пчелите са запечатили поне 1/3 и ги въртя, а незапечатани ги пробвам като ги наклоня и тръсна леко над магазина - ако не капе също извъртам някоя. За три години нямам вкиснал мед, а имам 2-3 буркана реколта 2009. И още нещо - рапицовия мед не кристализира за седмица, няма да кристализира и за две - не е туткал че като изстине да стане на камък де. Не се плащи!
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: рапица

Мнение от ico_dok »

След малко и аз тръгвам да погледна "муите", че преди две седмици сложих магазините, ама времето не ставаше нито за събиране на мед, нито за прегледи. По гергьов ден погледнах два кошера, че успях и да им сложа но една основа в плодника, но третия доста се поразсърди :evil: и реших че не си струва да ми правят кожата на гевгир, та се спрях. Та в тези двата имаше по две пити с мед - да видим какво са събрали в трите дена с хубаво време.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: рапица

Мнение от drone »

Миналогодишната реколта от рапица я вадих като запечатаха 2/3 от питите,някои нацяло запечатани. Никакви проблеми с екстракцията ,нито кристализиране в питие. Започна да се сгъстява и кристализира в тенекиите след 15 дена. Така ,че според мен няма чак такава опасност от забавяне на центрофугирането. Тази година някои семейства са ми напълнили в момента втори магазин /днес/,но изобщо или почти няма запечатване. Вече има и начало на цъфтеж днес на акацията и може и да смесят двата вида нектар, но при мен акацията е на около 3 км, далече и много не разчитам на нея ,макар да е хубав масив.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: рапица

Мнение от Aleksey »

Ще цъфти даже ще се застъпи и с акацията.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: рапица

Мнение от volodq »

Цеко Сифоня написа:
ico_dok написа:Цеко, няма ли поне няколко пити със частично запечатан мед? От скромния ми опит с рапица - три години - а и поради липса на втори магазин за всички кошери правя следното:вадя тези пити в които пчелите са запечатили поне 1/3 и ги въртя, а незапечатани ги пробвам като ги наклоня и тръсна леко над магазина - ако не капе също извъртам някоя. За три години нямам вкиснал мед, а имам 2-3 буркана реколта 2009. И още нещо - рапицовия мед не кристализира за седмица, няма да кристализира и за две - не е туткал че като изстине да стане на камък де. Не се плащи!
Колега има тук там некоя пита дето са почнали да я запечатват но не по всички кошери.На некои двата магазина са пълни почти докрай-нема празна рамка .но и запечатано няма.То и преди съм вадил рапица ама като тази година ,смахнато време не е било.Ще взема утре да ги обруля па да става квото ще-то и без това немам голем избор.Знам че за 24 пчелите сгъстяват меда и не капе ,ама знае ли човек откъде ще му дойде .Че да звънна и на търговеца да приготви оборотните тенекии та да си вържа гащите :lol:
Цеко,обрули ли ги или ги чакаш да запечатят?При мен също не са запечатали и ще ги чакам.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: рапица

Мнение от Boro »

Вчера ни уби градушка. Всичко е на земята леш - масиви, овошки, лозя, градини. :cry:
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”