растителност между кошерите

Модератор: korradi

Публикувай отговор
stelko5360
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 11:54 pm

растителност между кошерите

Мнение от stelko5360 »

Здравейте,колеги бих желал да ви попитам следното.Искам да засея между кошерите някаква трева която да е медоносна.Ще се радвам ако ми препоръчате нещо.Благодаря предварително.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: растителност между кошерите

Мнение от valaz »

Бяла детелина
milko_enev
Мнения: 55
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 6:00 pm
Местоположение: русе

Re: растителност между кошерите

Мнение от milko_enev »

пред кошерите съм засял кокиче.след него пониква кълдаръмчето,което дава нектар и прашец до късна есен.тази есен пред кошерите съм засял и есенен минзухар.догодина ще видя резултата.
malina68
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Юли 03, 2010 12:13 am

Re: растителност между кошерите

Мнение от malina68 »

stelko5360 написа:Здравейте,колеги бих желал да ви попитам следното.Искам да засея между кошерите някаква трева която да е медоносна.Ще се радвам ако ми препоръчате нещо.Благодаря предварително.

Колега бих Ви препоръчал /в зависимост от свободното пространство/ да посадите лофант по следните причини: Лофанта е многогодишно тревисто растение, веднъж след засаждене се замозасява и неизсква след това особенни грижи. достига височина /в зависимост от влажността/ от 0,80м. до 1,20 м. и по този начин през лятото частично или изцяло засенчва кошерите от преките слънчеви лъчи и горещини. Освен това е много добър медонос за пчелите. Цъфти когато всичко останало е към своя край или вече са прецъфтели. Аз направих същото в моя пчелин и останах приятно изненадан от резултата. Затова мисля тази зима да продължа идеята като направя успоредно на редиците от кошери допълнителни тераси изцяло засадени с лофант и допълнително в тях през 3,5 до 4 м. да засадя медоносни дръвчета които имам в наличност.
Но преди всичко всичко избора зависи от почвените условия и изложението на пчелина. Желая ти успешен избор и реализацията му.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: растителност между кошерите

Мнение от drone »

Не мисля, че е удачно засаждането на лофант между кошерите. Ще пречи на обслужването им. Виж ,ако е на лехи отпред тях или отзад на приемливо разстояние /над 2 метра/ -става. Според мен около кошера всяка трева над 10 см. е нежелателна. Ако иска човек може да засади тук-таме по някое нискостъблено или средностъблено дръвче за частично засенчване на някой и друг кошер и подобряване на микроклимата като цяло на пчелина по този начин.
Впрочем, ако някой си мисли, че като засади няколко квадрата медоносни растения около кошерите- ще напълни магазините, дълбоко се лъже. Ама за кеф и красота е задължително и самочувствието се вдига.За добив си трябват много декари медоноси и това повечето го знаете. Накрая- не виждам никъде някой да предлага разсад от кариоптерис за колекцията в пчелина. А си струва да се намира там.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: растителност между кошерите

Мнение от Boro »

Лофанта става висок и наистина ще пречи на обслужването. Тая година след обилно поливане моя надмина метър височина.Калдъръмчето е много подходящо за между кошерите, освен това цъфти непрекъснато от май до октомври, а работничките правят от него големи чизми. :D Достига височина не повече от една педя. Разбира се не искам да ангажирвам никого с моето мнение.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: растителност между кошерите

Мнение от Yonko »

Представи си как правиш прегледи с було и заети ръце и в същото време в краката ти гъмжи от пчели които настървено събрат нектар?!? НЕ СТАВА!!! Около кошерите тревата трябва да е издръжлива на отъпкване и да се коси редовно. А медоносната засей по-далеко.
inio33
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 4:36 pm

Re: растителност между кошерите

Мнение от inio33 »

пчеличките да неса стадо овце ,даги пуснеш от кошарата и да имат паша да пасат ,,,пчеличките излитат от кошара и несам видял даса спират в пчелина а излитат и неса виждат каде отиват,,,АКО ИЗКАШ ДАСИ НАПРАВИШ ЗМИЯРНИК може даго засееш с каквито си изкаш треви.моето мнение че пчелина трябва да са постояно коси тревата дати е приятно даго обикалеш спокойно около кошерите.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: растителност между кошерите

Мнение от ba4o_ivan1976 »

milko_enev написа:пред кошерите съм засял кокиче.след него пониква кълдаръмчето,което дава нектар и прашец до късна есен.тази есен пред кошерите съм засял и есенен минзухар.догодина ще видя резултата.
На Милко пчелина е най красивия и подреден пчелин където съм ходил до сега - а аз съм обикалял доста - по подредено и красиво :D :D :D не съм виждал - всичко е перфектно до най малката подробност!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”