какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Модератор: korradi

mitko8203
Мнения: 31
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2009 2:57 pm

какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от mitko8203 »

Здравейте колеги, аз съм още начинаещ пчелар и имам един такъв въпрос - взел съм си едно място около един декър кето искам да си приспособя за пчелин искам да ми дадете съвет какви дръвчета мога да си засадя около кошерите. На един пчелин видях засадени акало кошерите някякви малки дръвчета високи около 1,50 метра но несъм много на ясно каква е тяхната роля. Всякаква информация ще ми бъде много полезна.
Предварително Благодаря.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от DAN »

Хубаво е да засадиш няколко лещника за да осигуриш на пчелите цветен прашец рано през пролетта.
bobii
Мнения: 104
Регистриран на: Съб Дек 19, 2009 5:44 pm
Местоположение: Плевен

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от bobii »

Може и овошки, от тях ще има и за пчелите и за тебе.
strain
Мнения: 31
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 3:09 pm
Местоположение: м/у Пловдив и Пещера

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от strain »

засей си ранно цъфтящи видове - лешник, върба и дрян за да се стимулира пролетното развитие на семействата, а и да пазят сянка на кошерите

успех
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от ba4o_ivan1976 »

bobii написа:Може и овошки, от тях ще има и за пчелите и за тебе.
Поддържам на 100% мнинието да се сеят овошки и за пчелите и за стопаните!!!
Всичко друго според мен са глупости!!!
Като лофант,мофант и темподобни. ЗАЩОТО никой от нас няма да насее медонос за 100 кошера !!!
Защото на един кошер му трябва минимум 10 декара а кой колко сее сами си знаете!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
mitko8203
Мнения: 31
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2009 2:57 pm

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от mitko8203 »

Колеги благодаря ви за информацията. А за тези малките дръвчета където ви споменах ми се струва че са засадета с цел да се хващат рояци на тях, поне аз така си мисля защото до абсолютно до всеки кошер имаше засадено такова.
Kiril8305
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 6:47 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от Kiril8305 »

Здравейте!
Аз на моя пчелин съм засадил следните дървестни видове - Дрян , Лешник, Синя Слива , Череша, Круша, Кайсия,Ябълка тази година разсадих две дръвчета Еводия, и така , както е обадил един колега по горе , ако за медонос от тях мислиш , то най добре си направи овощна градина там 15-30дка.
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от p4elar »

И при нас като предния колега има всякакви видове кайсии, сини сливи,ябълки,вишня, круши,дрян,мушмула.От гледна точка на сянката, кайсиите стават доста големи и правят хубава пъстра сянка, но те са по капризни и на мястото където ни е пчелина рядко берем плодове а някой и започнаха да съхнат.Иначе кайсиевата ракия е хубаво нещо :D От гледна точка на производство на плодове, най-хубаво е да си сееш сини сливи, по-малко сянка правят, но пък раждат редовно и с няколко пръсканета през пролетта береш сливи от които можеш да си направиш сливова :wink:
strain
Мнения: 31
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 3:09 pm
Местоположение: м/у Пловдив и Пещера

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от strain »

p4elar написа:И при нас като предния колега има всякакви видове кайсии, сини сливи,ябълки,вишня, круши,дрян,мушмула.От гледна точка на сянката, кайсиите стават доста големи и правят хубава пъстра сянка, но те са по капризни и на мястото където ни е пчелина рядко берем плодове а някой и започнаха да съхнат.Иначе кайсиевата ракия е хубаво нещо :D От гледна точка на производство на плодове, най-хубаво е да си сееш сини сливи, по-малко сянка правят, но пък раждат редовно и с няколко пръсканета през пролетта береш сливи от които можеш да си направиш сливова :wink:
кайсиева, сливова, както е тръгнало и меда от пчелите сигурно го правиш на медовина :D
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от Yonko »

Ако мястото ще се използва за пчелин, овошки не са подходящи. Когато узреят плодовете падат по кошерите и дразнят пчелите, а тези които паднат на земята трябва да внимаваш да не ги настъпиш. Най-добре е да си засадиш акация. Расте бързо и за 2-3 години стават достатъчно високи за да правят хубава шарена сянка и да не ти опират ниски клони в главата докато преглеждаш пчелите. Споделям личният си опит.
Kiril8305
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 6:47 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от Kiril8305 »

Да , колега който е решил , че ще настани кошерите под фиданите греши.
Мойте са сети в градината , а кошерите остават зад тях.
Лятото кошерите си засенчвам с големи парчета стериопор които слагам над капаците и затискам с тухлички да не ги отвее вятъра.
А , овошките само печелят от пчелите , опрашването е на макс.Още раздавам круши на комишиите.
nedqlko_1987
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 3:26 pm
Местоположение: Плевен, 28 ЛР

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от nedqlko_1987 »

Добре е в пчелина да се насадят леска или дрян за да могат рано на пролет пчелите да си набавят пресен прашец, а и тези дървета не правят дебела сянка.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от valaz »

В редицата от кошери съм засадил корейска акация - еводия. Идеята е през горещите летни дни да пази сянка на кошерите около и след обяд. През останалите сезони слънцето е по-ниско на юг и кошерите ще бъдат огрявани от слънцето максимално. А и 60 до 90 кг мед от едно дърво не е за пренебрегване, ако е вярно.
gibi
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Фев 19, 2010 10:32 am
Местоположение: Плевен

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от gibi »

Млад пчелар съм, но на пчелина съм си насадил различни видове дръвчета - ябълки, праскови, сини сливи, лешници, череща, вишна и кайсия.
Имам и две кивита в двора
Смятам, че по-голямото разнообразие е полезно както за пчелите така и за хората.
За да стигнеш, където искаш - трябва първо да тръгнеш !
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: какви дръвчета да си засадя на пчелина.

Мнение от valyo »

Зарко написа: китайски смехурник


Дано те държи в насроение...... Смехурника де.
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”