Пчеларски форум / Beekeepers forum

Пчеларски портал
Дата и час: Вто Окт 24, 2017 6:51 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Май 19, 2011 10:46 am 

Здравеите, от миналата година започнах да се занимавам с пчеларство, като искам да развивам предимно като хоби, но с тенденция след няколко години, да си изкарвам допълнително доходи. Сам си правя кошери, сам си правя рамки.
Гледам изискванията за изнасяне на пчелите извън населените места и съм с 2 ръце за тази идея. Имаме идеално място, 5 декара акациева гора, като около горат има път на около 500м и много липи. И много семеделски площи. С две думи пашата е певъзходна и през целия сезон. Имам един малък проблем, до гората си има черен път по който да се стига. Не навлиза в на никого на имота. Обаче тея арендаторите на земеделска земя всяка година го разорават и го засаждат. Преди 5-6 години като рязах гората си и ми се караха че съм им тъпчел култърата. Аз като човек им обяснявам че има път, горския ми го е показал, те обаче на своето си държат. Та рано на пролет по време и след топенето на снеговете не може да се влезе в горат. Потъва се до уши в кал. Незнам към коя институция бих могъл да се обърна за да мога да си ползвам нормално собствеността.
С две думи "Царя дава, падаря неми дава"

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Май 19, 2011 1:30 pm 

В твоя случай проблема е уреден със сервитутното право. Това ти гарантира достъп за ползване на собствения имот чрез преминаване през чужд имот.Естествено, ако цитирания от теб път в действителност е частна , а не общинска собственост .Реши си проблема законово както се полага /с адвокат и дело/ , няма нужда да се жалваш тука. Тогава ,ако арендатора пак не вдява ,си го осъждаш като поп. Ако пък пътя законово се води като път, а не е нечия нива, тогава нямаш проблем, минаваш си през трасето когато си искаш, даже и арендатора да го е разорал и засял. Тогава можеш спокойно и да го накиснеш в земеделската служба и по-нагоре, че получава незаконно европейски субсидии за обработка на пътища от републиканската пътна мрежа или нещо подобно от сорта. И на тях и на него ще им припари много яко.
А това ,че си с две ръце за изнасянето на кошерите извън населените места ,за момента е трудно постижимо, впредвид неспособността на полиция и съд да се справят с кражбите на кошери.Иначе е правилното решение.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Май 19, 2011 4:40 pm 

Пътя който минава от там е общинска собственост, Около гората също има 4-5 метра отстояние от нивите отредени за път около гората, обаче всичко еразорано и засято, това горския ми го каза. А и на скиците които има се вийда ясно каде има път. От селото ми е на около 2-3км, Обаче в тази разорана нива с кола не може да се влезе да си обслужвам кошерите, поне рано на пролет. Тея разорават и пътя щото им е по лесно от колкото да го търсят каде е точно, а и ги мързи да дигнат плуга за 2 метра. И в селото имам дворно място около 4 декара, има население официално 182 жителя, и не мисля ченякой ще се оплаче, но все пак не е редно да сложа 10-20 кошера и бабите да ги жилят. Макар че като не ги закачаш и те не те закачат. До сега не съм имл наблудения кад рапицата и са ми спокойни

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Май 21, 2011 8:34 pm 

Според мен,сложи ги в селото в двора. Проблемът със съседите е, че са много завистливи, а не че ги жилят толкова много. Като си спазваш регламентираните разстояние със съседните имоти-да идат да се оплакват на арменския поп.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Юни 04, 2011 8:30 pm 

NikolaiManolov написа:
Според мен,сложи ги в селото в двора. Проблемът със съседите е, че са много завистливи, а не че ги жилят толкова много. Като си спазваш регламентираните разстояние със съседните имоти-да идат да се оплакват на арменския поп.

ако подадат оплакване ще те принудят да ги махнеш.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Юни 05, 2011 8:42 pm 

Цеко Сифоня написа:
Не могат да го принудят-пчелите са добри животинки-хората сме лоши.Моите са 70 сандъка и немам проблеми досега толова години, вече почти 20 години,даже сега ще ги правя 100.И немам оплаквания от съседите.

Случил си със съседи.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Юни 16, 2011 11:42 pm 

dimich87 написа:
Гледам изискванията за изнасяне на пчелите извън населените места и съм с 2 ръце за тази идея. Имаме идеално място, 5 декара акациева гора, като около горат има път на около 500м и много липи. И много семеделски площи. С две думи пашата е певъзходна и през целия сезон.

Ама разбира се, идеята е повече от превъзходна, аз не виждам никакъв проблем всеки от пчеларите(с изключение на тия дето имат "идеалното място - 5 дка акациева гора, и пестен липи наоколо", и от тия насаждения изкарат 50 кила мед общо), да се поразтърсят из картата на БГ и да си аресат по едно местенце дето да е хем горица с паша дето почва от април месец, хем да има и поленце че да има рапичка и слънчогледче, да поогледат за свободно теренче наоколо и да си го купят с излишните си пари дето са спестили от рамки и основи в последните 2-3 години......са че щяло да бъде насред къра или гората пчелинчето - много важно, ние сме харна държава, надали ще мине някой да му ги вземе, кой ти краде мед и кошери, той меда без пари на пазара, на секи му е по лесно да иде и да си купи.......няма да се наложи да се прави 2 реда ограда, да се слага бодлива тел или ток да се пуска.......на сичкото отгоре вече бензина стана почти без пари и не е голям проблем ако мястото е на майна си райна, все пак всеки може да задели за бусче или за ванче и да си ходи с инвентара "под мишница" докато им прави неделен преглед......
А и колега, понеже сме имали кошерки в горичка, извън населено място, трябва само да знаеш каква веселба настава, когато едни 40-50 кошера да речем, ти задремят със натряскани 2 магазина, и естествено се наложи да ги извадиш - това е едно приятно и романтично изживяване, при което в една ефирна палатка са небрежно разхвърляни центрофуга, голяма маса за разпечатване, празни, пълни тенекии, около теб сноват 100 пчели и иляда оси, климатика нещо се е бъгнал, навън е 35 градуса, в палатката 45 - понеже вода няма, се забърсваш с мокро парцалче, и се хидратираш с вода дето е с околна температура......разпечатваш пита, от носа ти в меда пада капка пот, а ти си радостен че можеш да кажеш на клиента че във всяка тенекия имало по капка пот........
Ся верно че можеме и да си закараме магазините у нас си, в "населеното място" и да си ги вадиме като бели ора, но пък за кво да кандилкаме стотина магазина насам натам, а пчелите да мързелуват през тия 2-3-4 дена - ден година хранел......иначе транспорт както казах бол, бенза и той евтин.........

dimich87 написа:
Имам един малък проблем..........

Разбира се - имаш един много малък проблем - и той е че имаш вероятно два кошера и една отвотка, и ти е все тая дали ще забранят гледането на пчели в населените места или не, но предполагам е добре човек да гледа някак си по мащабно и глобално на нещата, и за това не само как ще му е най - добре на него.......както го имате тва идеално място, и както си прегърнал тая идея, убеден съм че ако това се приеме и ти с въодушевение си закараш кошерите там, и да речем че минат една рота цигани и "прегърнат" 2-3-4-5 кошера или там колкото им позволяват обстоятелствата, моментално ще отритнеш тая блага идея, и ще теглиш една майна на тоя дето я е приел.......

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Юни 17, 2011 4:01 pm 

Много правилно казано, те си мислят, че работата,"ори, мели, яж".
Как се мести пчелин със 150 кошера? Не е лесна работа.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Апр 25, 2013 10:54 pm 
Аватар

Прикачени файлове:
0123.JPG

Гладайте колеги как се пръска рапицата в период на 100% цъфтеж в с.Церовец!!! Само дето не са добавили в отровата и цианкалий и тротил да ни е пълна програмата!!!

Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Апр 25, 2013 11:19 pm 

.

Последна промяна Veselin на Нед Окт 01, 2017 6:13 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Апр 27, 2013 10:03 am 

Тия идиоти с пръскачките на гърба ли пръскат???Имат общо 600 700 декара и ще ги пръскат от 27 до 3 ????
600 декара блок се пръска за 3-4 часа.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Апр 27, 2013 3:58 pm 
Аватар

Кмета трябва да спре ръсенето с отрова в цъфтежа :idea:
Нали за това взема заплата.
Трябва да се пръска преди и след цъфтежа :idea:
Арендатора сигурно не чете вестници и
не глада телевизия...
Да си назначи агроном те са по компетентни.

Започвайте протести не ги оставяйте да пръскат.

Успех !!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Апр 27, 2013 4:15 pm 

Лошото е че започнаха да пръскат със самолети и не спазват никакви часови графици.Днес около 14.00 ч. още пръскаха и на тоя самолет сигурно не му затваряше дюзата,защото ръсеше и над селото - идеше ми да го сваля с пушката,ама се въздържах,че ще ме затворят.Не знам как да се оправям вече с тези арендатори.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Апр 27, 2013 8:56 pm 

Ей макя им и дриснета, идвало ми е да хвана един кошер и да го налупа на нечия глава - просто има такива долни мърши, които освен от бой, от друго не разбират.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 25, 2017 9:16 pm 

мислех, че кмета е достатъчно мързели, а и близки ме увещаваха в това , че общината е толкова бедна та няма какво да се открадне.Оказа се ,че за да се подобри инфраструктурата на Краище кмета се справил добре. Бравооо кметеМечките в парка спят и беличани спят Спете.Бях зарадвана когато видях какво са направили младите за коледните празници и сега някой ме поля с ледена вода.Още ли ще мълчите?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Гласувайте за този сайт в класацията BGTop. Подкрепете Пчеларския портал!
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]